neděle, července 31, 2022

Kavárnička U Ruži - srpen 2022.

                           Vítám vás v další kavárničce , přeji lepší počasí - ne tak proměnlivé . 


Zdroj net...Dáme si nějaký obrázek od Pavla- Tlusťjocha :

Trochu humoru- doufám  že nebudu moc opakovat...

B+B - čapí rodiče si udělali garsonku, odkud  pozorují ty své křiklouny.
Výborný nápad, že? Jenže mladým se zalíbilo občas na to hnízdečko zaletět.
            Všem srpnovým oslavencům zdraví  obstojné a nižší ceny v obchodech atd.
291 komentářů:

1 – 200 z 291   Novější›   Nejnovější»
Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím, stihla jsem to, snad nezarmoutí obsah článku. Chtěla jsem to zjemnit, ale v tomto čase jsem spíš ráda, že něco dám dohromady. Děkuji za pochopení.♥

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Nazítří mám tři úkoly.
Hned v 7 ráno vyrazit na úřad do evidence aut. Za boha nemohu najít technický průkaz k poslednímu jezdícímu Golfovi. Opravil jsem prahy, zástěrky i kryt pod motorem. Nikde nic neteče, motor nekouří, ale bez techničáku prohlídku nezískám. Snad to nebude se získáním duplikátu moc komplikací (pro jistotu si vezmu 2000.-).
Pokud to stihnu do 9,30 hod, budu mít dobrý čas přivítat Týnu s rodinkou, jak jsme dohodnuti. Chci je doprovodit na zdejší rozhlednu "Akátovou věž" odkud je pěkný pohled na horní část Dyjskosvrateckého úvalu, něco jim zmíním o zdejších dějinách (kdysi opevněné kostely proti nájezdům maďarských Kumánú, kteří odvlékali lidi na otrocké trhy do Turecka), vznik významného rajhradského kláštera (asi v letech 980 n.l. daroval kníže Břetislav bažinu mnichům k využití) dnes je tam krajský archiv a památník moravského písemnictví.
Třetí úkol je nákup v Penny, cestu ukážu i Týně a může tam vzít rodinku. Snad se dohodnu s vnukem, aby mi protáhl auto i vozík TP, protože potřebuji dovézt 5000l nádrž na dešťovku.

Pavlína řekl(a)...

Přeji nádherný první srpnový den všem :)

Pavlína řekl(a)...

Za chvíli jedu prvním busem do Ostravy Poruby so špitálu na CT plic a pod narkózou mi hned udělají biopsii plic. Zítra dopoledne mě pustí domů a dcerka s kamarádem pro mě přijedou. Vyprdla jsem se na spaní, tak jsem uvařila a vychladila kotel rajské, nachystala a naplnila masíčkem papriky, zadělala na kynutý knedlík, dcerka to dopoledne dovaří, tak bude na 2 dny navaříno - tedy, pokud to ty moje kobylky nesežerou všechno už dnes:)

Pavlína řekl(a)...

Tak zatím ahoj všem a přeji krásný den :)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Přeji všem, aby vyšlo co mají naplánováno. Bude fajn, pane Ivane, že uvidíte Týninu rodinku. Děti i rodiče jsou hodní, pozdravujte je všechny, ano? Techničák by mohl být v kapse kabátu- bundy, možná jste ho potřeboval a ...
U nás je +16°C pošmourno. Cítím to i v kloubech. Tak zatím - hezký den.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Vypadl jsem po 7hod.na úřad, ale úřadují od 8 hod. Zase domů na snídani a omrknout si noviny. V 8hod. jsem zase na úřadě. Tamní číslovací krám má předepsané obory a vydává pořadová čísla nemá o techn. průkazu nic. Utrhl jsem lístek "technické záležitosti". Během čekání (půl hodiny) jsem vyplnil žádost a podle čísla usednu před okénkem. Maník na mne, jste špatně, toto se řeší u vedlejšího okénka. Vrátím se pro jiné číslo a čekám. Je 9,30 najednou nad okénkem naskočí to původní číslo. Zasednu, hodím cukrblik na úřednici, dala se do práce "to je běžné, že lidi něco založí". Jak vydám duplikát obvykle se to najde. Za 100.- a čtvrthodinu jsem venku. Pánbu zaplať, Týnu v klidu stihnu (hádám, že přijede před polednem, protože projet dopoledne Brnem je martyrium).

Ruža z Moravy řekl(a)...

To bylo laciné, že? Myslím ten duplikát. Ať se setkání vydaří♥

diviznacka řekl(a)...

Dobré dopoledne, to je fajn, že se zase uvidíte s Týnkou a její nynější rodinou. Vojtík byl kdysi na scuku v Zábřehu první Kavárničkové dítko, to bylo pěkné. Tak teď uvidíte, jak vyrostl. A všechny z její rodiny ode mne pozdravujte, ať se mají luxusně a jsou zdraví a hraví ;-)))

Hanako řekl(a)...

Zdravím v novém měsíci. U nás začínéme nevesele, syn má covid, je očkován, snad to zvládne rychle. Byl u mne v sobotu, setkali jsme se jen chvilku, včera mu už bylo divně, tak pracoval jen venku. Snad jsem tu potvoru nechytla.

Fukčárinka řekl(a)...

Ruženko, kavárna je opět vydařená, co nám přinese srpena jaký bude, tak to zjistíme v závěru měsíce☺ Doufám, že více dobrého. Pavlínce přeji vynikající zprávy, dobré jak jsem chtěla původně napsat je za tři a to neradi slyšíme jak mě říkával onkolog. ☺
Týnce přeji pohodové setkání v Židlochovicích a příjemné a bezpečné cestování.Čeká je Litomyšl, krásné město,4.8.tam bude koncert QUEENIE UNIVERSUM Tour, to asi Týnka už bude pryč a pro malé děti by to nebylo ☺
Zvu vás na knižní abecedu k Renatce - Chudobce - chudobka.blogspot.com, jsou tam tipy na knihy. Zminula jsem si poznamenala Ságu rodu Courtneye - Wilbur Smith. Čte se to samo, ze 14 dílů mám již čtyři přečtené,dokonce i na blog jsem měla čas. Však byl taky pořádný nečas ☺

Fukčárinka řekl(a)...

Hanako, snad tě ten neřád obejde. ♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pěkný večer a pohodový srpen.
Týnce krásné cestování - hlavně dobré počasí, klid a pohodu.

diviznacka řekl(a)...

Dobrý už večer, dnes byl příjemný den, dokonce ani nezapršelo, i když možná bude v noci. A už pro všechny dobrou noc, Kavárnička zase pěkná, děkuji za její přípravu :-)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Měli jsme tady švagrovou - přišla pogratulovat mužovi. Byly z toho 3,5 hod. Pořád jsme si měli o čem povídat. Jsme spokojeni, že jsme se pobavili osobně a ne jen telefonicky. Koukneme na specialisty a pak do hajan. Dobrou, klidnou noc všem---

Tlustjoch řekl(a)...

Nechť srpen přinese bohatou úrodu okurek!

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

A jsme doma. Byli jsme s manželkou za Týnou a její rodinou. Spartánský nocleh ve staré zděné chatě se dá snést a zřejmě vyhovuje. Děti umyté, nadlábnuté ležely zahnízděné na matracích, které dohodil vnuk ze skautské klubovny. Vypili jsme láhev maďarského muškátu na uvítanou na Jižní Moravě. Máme štěstí, blízko řeky venku u stolku a žádný komár. Doufám, že mne Týnka nepomluví.

diviznacka řekl(a)...

Sláva nazdar výletu, zase dobrý scuk, tentokrát u domácích, jestli tomu dobře rozumím. Tak to má být - přátelé se mají navštěvovat. Panu Ivanovi i Týnčině rodině to přeju, jsou určitě plní zážitků :-))

Týna řekl(a)...

Krásné úterý!

Spartánské podmínky jsme zvládli dobře. Děti se vyspaly dorůžova, my trochu hůře, protože jsme je "po očku" hlídali. Znáte to, aby jim nebylo zima, teplo, mokro... doplňte dle potřeby.
Jinak je tu krásně. Snídaně skoro "v trávě". To nám totiž nevadí. Rádi jíme venku. V paneláku toto nemáme.
Chystáme se na koupaliště. Přehodnotili jsme plány. Má být vedro, k čemu tahat děti do Brna.
Děkujeme panu Ivanovi a jeho paní za velmi příjemný večer. I rozhledna předtím byla fajn, až na to, že pan Ivan taktně nezmínil, jak moc se bojím výšek a měla jsem problém tam vyjít (ona se hýbe, fakt!).
A děkujeme všem za pozdravy!
Jo a v Litomyšli už jsme byli. Poslední zastávka jsou Novomlýnské nádrže a tam pojedeme zítra. A odtamtud již domů.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

My důchodci se máme! Vláda už nám zase cpe peníze ve formě zvýšení důchodu, dokonce letos podruhé v září. Když jsem šel z práce ( tři roky před řádným starobním důchodem, jsem praštil s uvolněnou funkcí předs. odborové organizace) v r. 1998, vyměřili mi 9700.-Kč. Doma jsem se chopil funkce "jeslový dědek" v celodenní péči o 13měs. vnuka. Dnes po těch letech mám šanci na zvýšení důchodu od 1:1:2023 na 16099.-Kč. Je to balík, ještěže má vnuk přes 23let, pracuje pro jednu pizzerii a platí mi s rozvozem dvojitý oběd (abych uživil i manželku). Bydlím ve svém poškozeném domku, vybaveném časovým nábytkem a novější televizí, jezdím v otřískaném autě, odebírám Hosp. noviny, Národní osvobození, časopis Fakta a svědectví, nabídky Knižního klubu a užívám si blahobyt střední třídy v důchodu.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Tady je zase dost teplo - ale je srpen, tak si to ještě musíme užít....podzim se blíží...
Ivane - nemůžeme si vůbec stěžovat - dřív se měli lidi hůř - hlavně abychom si toho důchodu užili ve zdraví dostatečně dlouho.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den paní Lydie!

Napsal jsem to schválně napůl skuhravě a napůl uspojivě. Dobře znám sociální minulost svých předků. Můj děda (po otci) pocházel z chalupního domu s párem polí a ukrutně se bál hladu (zažil ho jako chlapec). Vyučil se řemeslu (soustružník dřeva se specializací na kloboukové formy) ve své době vydělal peníze a vložil je do nákupu pozemků v místě. Rada advokáta, kupte pole, to vám nikdo neukradne a každý rok máte naději na úrodu, proto bude cena pozemků vždy dobrá a poroste. Že může přijít režim s JZD a držba pole bude trestána dodávkami, daněmi a perzekucí nedomysleli (jak by mohli, ty lumpárny přišly až po nich). Nakonec jsem zdevastované pozemky zdědil a na stará kolena (tedy i mladým kolenům by to dalo co proto) se s nimi potýkám. Potvrdilo se advokátovo tvrzení, že pozemek trvá a cena nakonec taky. Včera jsem si ve zdevastované zahradě potvrdil, že vlastnictví má něco do sebe. Vnuk se snaží získat zahradu celou pro sebe (ale mám celkem 5 vnoučat). Zafinancoval jsem mu stavbu dřevostavby k bydlení i s přípojkami. Včera jsem viděl pobíhat Týnčiny děti, každé jinam pro svoji zvídavost a spokojenost. Zřejmě neuvědomělá touha něco plošně ovládat dříme v každém člověku.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dodatek k 02.08.22 16:23.

Problém je, jak zajistit ze státní pozice zákonný růst důchodu a souběžně zdravotní péči o stárnoucí populaci. Šel jsem do předčasného důchodu v 58letech s výhledem na dožití 70let. Jenže dnes mám 82 a prognozu podle srdečního chirurga na dalších 10let. To by bylo v důchodu celkem až 34let, což se zdá mimořádné dožití a mimořádné financování. Měl jsem představu při odchodu do důchodu, že bude zřízena pojišťovna pro důchodce na dožití, kam bude důchodce pravidelně platit a jeho děti podle svých možností. Je sice důchodové pojištění, ale to nestačí. Inflace požírá hodnotu úspor a vláda na to bohužel nenašla recept. Mám sice nějaké vlastní možnosti, ale životní energie slábne. Dcery s námi počítají, ale kdo se na trvalou hmotnou péči těší (jenže péče rodiny se hodnotí nejpříznivěji)? No ale budeme si musit zvyknout. Konečně my jsme dali dětem péči, jako půjčku, tak třeba dostaneme "úroky".
Ještěže nemáme "vychované děti" jako jedni místní, když se dověděli "když jste si nás udělali musíte se o nás starat, dokud tady budete"

diviznacka řekl(a)...

Dobré slunečné ráno posílám všem, koho znám i neznám. Je zase a bude slunečný den, dnes budu dělat kečup. Konečně zmizí všudypřítomná plata od vajec plná zralých rajčat. Něco už mám vykrájené, to bude na první dávku, další materiál budu připravovat v kuchyni, abych nic nepřipálila. Doufám pevně, že dnes konečně bude kečup hotový. Dělala jsem i pečená rajčata, ale nevyplatí se to vzhledem k dlouhému pečení a málo pečených rajčat. Navic se dost připalovaly, 3 sklenice spotřebuji hned, protože bude možné je sníst spolu s dobrým kečupem. K tomu mi dopomáhej moje odpovědnost. A budu ráda, že už je něco hotové.
Dnes už zruším rostliny divizen. Jemnější části dám do biovozu, tlusté části stonků dám do popelnice. Nevím totiž, jestli by se v kompostu dobře rozložily. Aspoň po dlouhé době budu moct dát popelnici k vysypání.
Jdu na to - držte mi palce všechny co máte ;-)))

Čerf řekl(a)...

Přeji všem kavárnicím a kavárníkům krásný srpen. Musím říct, že do LSD Jednoty bych se šel učit hned. Co tam jen musí být neobyčejných zážitků! :-)

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Je tu opět teplo. Bazén je v provozu. Tak není co řešit. Lituji vnučku - je po operaci kolena, tak nemůže do vody.

Fukčárinka řekl(a)...

Dobré poledne, nebo spíše odpoledne teď jsem trochu zmatená, ale už je odpoledne. Od rána jsme se věnovali domácnosti, včera jsme koupili za dobrou cenu papriky a tak jsme dělali plněné papriky, pračka prala, manžel měl na starosti vysávání, já jsem utřela prach. Opět se potvrdilo ona známé ve dvou to jde lépe.
Včera se nám podařilo náhodně v Didlu🥰 zakoupit za 25kč bedýnku se zeleninou a ovocem u nás to mívají Za pokladnou a mohla jsem si vybrat, kterou chci. Bedýnka obsahovala cibuli osm kusů, 6 kusů brambor, jeden banán, 2 vyzrálé nektarinky, stačilo jede do ledničky osvěžili. Pak tam byla jedna plocha broskev, jedno velké rajče, jeden banán 1 velká červená paprika dvě zelené podlouhlé, dvě ředkvičky, jedno velké rajče A8 mini rajčátek vzpomínám co ještě ale to je asi všechno. Jo, ještě tam byly 4 mrkve a 2 petržele hned jsem tu zeleninu zpracovala do polévky bramboráčky jen jsem přidala z domu zbytek celeru. Z balkonu jsem natrhala tymián a majoránku, která v polévce dodala na chuti. Majoránky mám zasazené v truhlíku A běžně používám v kuchyni a protože rychle roste došlo i na sušení zrovna tak i u tymiánu.
Koukám, že tu byla Růženka naposledy 1.8., tak se ptám jak se daří A jak dopadly výsledky u lékaře 🍀

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Marti jsem na blogu každý den, jen mi zrovna nevyjde komentování. Něco málo jsem četla jinde, ale nakonec nevím jak se to stalo - asi tím, že jsem měla vstávat brzy ráno na odběr krve, šla jsem brzy spát a předtím už jsem na net nešla. Noc jsem měla trhanou, k ránu jsem dospávala po půl hodině. Odběr proběhl dobře, uvidíme co najdou. Mám další vyšetření ještě v srpnu- sono břicha, později mamograf. Měla bych jít i na neurologii. Prsty už tak neovládám. Vyhýbám se braní prášků jak mohu, ale pokud člověka něco zlobí hodně, nevyhnu se tomu aspoň nárazově.

Týna řekl(a)...

Přeji všem příjemný podvečer. Byli jsme v Brně v technickém centru VIDA! Dětem se tam moc líbilo. Mohou vyzkoušet různé fyzikální jevy a podobně.
Je vedro k padnutí. Nyní jsme v Nových Mlýnech. Je to naše poslední zastávka. Zítra máme na programu Macochu a krasové jeskyně. Odpoledne strávíme zde u bazénu. V pátek odjíždíme, ale mám slíbené Velké Pavlovice a zastávku v Brně v infocentru, nezastavili mi tam totiž a chybí mi odtud pohledy a magnetky. A to je šlendrián! Tak mám slíbenou nápravu. Zato jsem si "vynutila" zastávku v Hustopečích, kvůli témuž. Jeli jsme totiž kolem.
Děťátka si teď hrají v zahradě na pískovišti. Za chvíli jim dáme večeři a nějak hromadně je osprchujeme. Je zde solární sprcha a málo vody v ní a na pozemku nejsme sami, je tu místo pro 3 karavany a dva stany, ale nevadí nám to.
Přeji všem pěkný večer, žádné bolesti a vše jen dobré.

Anonymní řekl(a)...

Svět bludišť Drnholec

matka.Dea4 řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Anonymní řekl(a)...


Lydie
Týnko - žasnu, co všechno jste už stihli...

Týna řekl(a)...

Lydie, to byl hlavní účel letošní dovolené. Chtěla jsem do toho "narvat" zážitky. Aby se děti nenudily a nebyly na jednom místě. Taky jsem říkala, že buď mě třetí den budou nenávidět, nebo si to budou pamatovat napořád. Máme před sebou poslední dva dny. A ještě se nerozhodly 🤣 nebo takhle. Vojta ofrni všechno. Doma, v zahraničí, na jednom místě i na víc místech. Daniel sice mrmlal, ale líbilo se mu všude. A Betynce je to naštěstí dost jedno 🤣 na Honzu jsem ohled sobecky nebrala vůbec. Ale on se s tím určitě vyrovná.

Fukčárinka řekl(a)...

Zdravím pozdě večer,byli jsme na posezení s přáteli. Jsem ráda, že se Týnce dovolená vydařila. Všem přeji dobrou noc a Růžence jen dobré výsledky.

diviznacka řekl(a)...

Krásné dobré ráno, ještě je příjemně a bude určitě pěkný den. Možná hodně sluníčka, před tím se už ze zkušenosti můžeme chránit pod střechou. Tedy kdo může.
Stejně je tato forma Kavárničky příjemný počin, autorka se pořád musí cvičit v tvorbě Kavárniček a my ostatní máme místo, kde se setkáváme s lidmi a nápady a povídáním, které mnohdy hodně pomůže. Nebo se jen zdravíme takto.
Včera jsem se pochlapila - uvařila jsem první dávku kečupu. Pro velký úspěch si to střihnu ještě jednou. Taky už narostly patizony, utrhla jsem je a zatím jsou pod rostlinami, než zjistím, jak je zpracovat. Už je nebudu nakládat jako okurky, musím vymyslet přímé zpracování, abych si jejich křehkosti užila. Nabízí se i jako složka v čalamádě a něco poradí strýček Google.
Přeji všem pěkný den a dávejte pozor i na pitný režim.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Tady je zase vedro - ale je léto, tak to je správné. Bazén je v provozu....muž teď vylezl.
Byla tu dopoledne švagrová s malou vnučkou - ta do bazénu nechtěla, že je to studené...
Já za chvíli půjdu ke kadeřnici - musím se trochu "zkrásnit".

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím, jsem na netu podruhé. Prádlo na balkoně zatím uschlo-tedy téměř všechno. Jsme po obědě. Manžel si vytřídil boty- svoji přihrádku. Také mě to čeká, ale já už ty nefunkční jednou vyházela, takže opět bude probírka. Venku je slunečno. Na obloze je neustále vidět bílé pruhy- přelety letadel. To lítání, pak satelity- družice určitě klima ovlivňují.
Lydie, jen se zkrášli, co už člověku zbývá - dbát na sebe a hotovo.
Opět mě "bere" noha, záda. Kdy už to přestane? Asi nikdy.
Kitty je dobře se zásobit, pokud máš zdroj a nemusíš to kupovat. Patizony syrové, na plátky nakrájené, mužova teta obalovala jako řízky.

diviznacka řekl(a)...

Vida, můžu osobně pozdravit Ruženku a poděkovat za návod na zpracování patizonů. Ani se asi nemusí dávat "odpotit" jako cukety, ne? Takže prosím počasí, aby bylo smírné, a já si na večeři udělám mňamku z patizonů, asi se o ně podělím se slepicemi, loni po nich byly jako divé. Už se těším - jenže mi budu chybět vřískání čápat, když se těšila na zobku od rodičů.
Teď mi napadá, asi jsem nezavřela branku do zahrady a to už budou slepice mezi česnekem zapelešené do "metr dvacet" a a kolem nich vyhrabané brambůrky z řádků.
Tak ať vám všechno dnes dopadne dobře :-)

Pavlína řekl(a)...

Krásný den přeji :)

Pavlína řekl(a)...

V úterý mě dcerka dovezla ze špitálu a vzhledem k tomu, že se plpapriky vypařily - 28 ks pro 2 lidi???, tak na mě čekaly kuřízky a okurkovým salátem.

Pavlína řekl(a)...

CT bylo v pohodě, na biopsii si počkám do pondělí, doktor mi bude volat.

Fukčárinka řekl(a)...

Přeji pohodové odpoledne,vyprano,uvařeno, odpočinutí probíhá a navečer rodinné setkání u přehrady s vyhlídkou na Beskydy,snad se ve stínu neuvarime.
K obědu zeleninová polévka,těstoviny s cuketou, sýrem a navrch bazalka z mini balkonové zahrádky. K tomu salát polníček s mini rajčaty. Kafíčko bude na přehradě 🍀
Bazén by se Lydie hodil na balkóně,není,ale nohy do lavoru taky dobrý 😱🥰

Pavlína řekl(a)...

Dnes jsem koukla na net na vyúčtování elektřiny, no, vyhození staré lednice a elektrické minitrouby z pergoly zafungovalo a vracejí mi 12 tisíc, které má rodinka uvidí až po doložení 4 a půl tisíce pouze a jedině ve formě 10 metráků uhlí. No a na dalších potřebných 15-20q si asi zajdu do kostela a budu se pokorně a dlouze modlit za Green Deal a snížení indexu ceny uhlí na burze :)

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Bankovní rada ČNB zasedala, ale pověření Zemanových poskoků nesplnila. Michl dříve plédoval pro snížení centrálně vyhlašovaných úroků v ČNB. Je přece zřejmé, že když je inflace kolem 17% měly by být úroky ČNB alespoň na polovině tj. 8,5% místo dnešních 7. Radní jsou dezorientovaní a asi nevědí, jak jednat.
Velikán Velikánovič v Lánech nepodniká, jen rozhazuje peníze mezi poslušné poskoky, pak je zřejmé proč chce mít levné půjčky (stejně jako Babiš, kterému donedávna dělal kulisu). Podnikatel (třeba Babiš), který má podnikání opřené o dotace a levné úvěry není podnikatel, ale svým způsobem společenský zloděj.

Pavlína řekl(a)...

Ale všechno bude v pohodě, něco zbylo z loňska, něco se ještě přidá (a uberu z 24 paprik na 12), něco dodám ze spoření, kde "zamykám před kobylkami prašule" na kdyby něco. Nikdy (jako mladá) jsem si nedokázala představit, jak můžou naši tak pořád na něco šporovat - auto, lednice, uhlí, TV, dřevo, pak pohřeb... Nikdy si nebrali ani korunu na splátky, a žili. A pak jsem zjistila, že dělám to samé. Až v dnešním věku si poplácávám po zádech, že s mužem a našimi dětmi jsme jedinou tou "černou ovcí", co nespadla do exekucí a dluhů, ba naopak, ještě jsme dlouho finančně podporovali mé rodiče (až po 4 letech, kdy jsem náhodně zjistila, že máti ty peníze dávala mé starší sestře, podpora skončila) a platili jsme bez náhrady exekuční dluhy manželově sestře a bratrovi. Jediná naše starší dcerka s mužem si vzali hypotéku na barák, oba mají dobrou práci, drží se dobře. Takže říkám, všechno v pohodě. Jsou lidé, kteří jsou na tom 100x hůř.

Pavlína řekl(a)...

Dnes byla na oběd dobrůtka - obalované rybí filé z (polotovar z PL, ale lahodný a 2x levnější jak z ČR) a máslem maštěné brambory s jarní cibulkou, rajčatový salát s čerstvou bazalkou a domácí mozarelou.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro Pavlínu.
Dávno před rokem 1990 jsme s manželkou skoro vše řešili "doplňkovou půjčkou". Lehce jsem si spočítal výhody:
- máte potřebnou věc hned k použití a splácíte následovně,
- zatížíte si dobírku při tehdejší výplatě a tím nutíte zaměstnavatele, aby vám odněkud přidal,
- díky předchozímu jste se nenápadně "zmohli", protože jednou vyzkoušené použila i manželka.
Dodávám, že za držkování jsem byl platově postihován a na moji ženu to také vpráci dopadalo.
Bez zbytečných řečí a povyku, jsme našli řešení.
Jen jednou jsem udělal chybu. Kolega se svěřil, že nemůže ušetřit na pračku a jeho žena tahá prádlo v paneláku "na Lesné" do společné prádelny. Vole udělej si půjčku, "jo a z čeho budeme vegetit". Udělej a uvidíš. Za tři měsíce mi říkal, člověče mám 300.- srážku na půjčku, ale výplata mi klesla jen o 100.-. Prozradil to dalším a bylo tajemství v troubě. To už jsem se ale etabloval na buldozeru a fuškama jsem příjem vylepšil.

Pavlína řekl(a)...

Je krásně, tak teď zajdeme za vnoučaty k druhé babičce, opečeme nějaké párky, pokecáme...
Tak přeji hezký den a ještě hezčí pokec, ahoj někdy :)

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 04.08.22 14:43

Když se budete modlit, vezměte to i za mne. Já na to nevěřím, ale rád se svezu. Nemusíte mne jmenovat, stačí prohlásit, že věnujete modlitbu na dobrý úmysl a je v tom celá Kavárna. Uvidíme všichni, co nám to přinese.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Ještě k 04.08.22 15:03.

Michl působil na tiskovce poněkud vystrašeně. Hlavní úkol (od Zemana) snížit úrokovou sazbu ČNB zatím neplní (i proto se rozkmotřil Rusnok se Zemanem). Michl chtivý guvernérství se srazil s realitou. Nejde bez následku sloužit lánskému poděsovi. Ten chtěl přes Michla kralovat v ČNB ( podle Zemanova doporučení "tomu dáme /levný úvěr/ a jinému řeknem, teď nemáme). Michl na to přišel pozdě, je vůbec možné, aby takový poskok v této době cokoli rozhodoval?

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Několikeré dilema.

Mají se slavit narozeniny i v 82letech? Můj názor je, že nikoli!!! Proč? Potěšení z dělání dětí po 82letech dávno zaniklo i s původci. Konec konců měl by platit otec, tomu pupík nenaskočí a rodit nemusí a v tom dalším se taky nepřetrhl. Jenže se rozvedl a historie na něj zapomněla. Staří důchodci by neměli vzpomínat své narození, stejně si to autenticky nepamatují, jak se úzkým tunelem drali na svět. Navíc se už dávno také rozmnožili a těch krků co chtějí slavit je až neúrekom. Počítali jsme k manželčiným narozkám 12 dospělých, každému 4 zákusky, sklenku vína (o pivu a dalším nemluvě) a je to na vojenský kufr, o penězích nemluvě. V době inflace a všeobecného skučení by se měly oslavy zákonem zakázat. Jenže mně úřední zákazy serou proto oslava bude. Teď jen kdy. Datum je dané 9.8. Slavit se bude asi v neděli, nic jsme neroztroubili. Přesto musím zítra nakoupit zákusky (48ks, nejméně 6 flašek vína a bednu piva, také asi nějaký sladký likér). Dort se objednávat nebude - musí se šetřit říkal Fiala.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Kulaté narozeniny jsme slavili v restauraci, jinak asi tak- kdo kdy přijde (hlavní je se domluvit předem). Větší dárky odbourat, spíš co kdo má rád a zužitkuje. Tedy v našich letech. To není oslava narozenin či svátku, spíš příležitost se sejít, pobavit se a ani se nemusí tančit či zpívat, Letos se nám to líbilo jak u mladých tak u nás doma. Prostě se to bere- "jejda my jsme se dožili". Občerstvení řešíme - něco masitého, něco sladkého, pití většinou nealko, jen malý přípitek sektem, či vínem.
Tak to berte podle svých zvyklostí a moc se nenamáhejte.

Týna řekl(a)...

Pěkný večer všem!
Říká se sice vidět Neapol a umřít, ale já to předělala na vidět punkevní jeskyně a umřít. A heč, už klidně můžu. Byla to nádhera. I dětem se to líbilo.
Zítra Velké Pavlovice, tam rozhledna a omrknout město a hurá domů.
Zážitků moc, ale domů se těším.

Pane Ivane a proč jste se nezmínil? Aspoň jsme mohli popřát, i když předem, ale osobně. To mě tedy mrzí. Tak alespoň zde 🙂 Vše nejlepší a hlavně ještě dlouho pevné zdraví!

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 04.08.22 21:11

Asi tomu nebudete věřit, ale teprve dnes jsme si vzpomněli a jak vidíte i dost rozporuplně.
Pěkně Vám děkujeme za blahopřání.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno, už to zase pěkně hřeje. Dnes jsem skutečně (bez odkládání) zvládla ranní venkovní úkony, dokonce jsem 2 x zalila VŠECHNO, nějak věřím, že když si ráno poručím, tak mají rostlinky co pít a já dobrý pocit. Dnes snad otrhám červený rybíz, černý opadal a stromek josty letos pokácím, protože se holt moc neosvědčil. Je hned u plotu, pořádně narostl, takže se k němu dobře nedostanu a stejně dozrávající bobule sklidí brabci. Teď je na ní jen pár bobulek, ty si ochutnám a bude místo pro nové keře rybízu. Staré letos vykopu a zasadím nové, které se líp obírají. Sousedě jsem dovolila si trochu natrhat, a ona (pilňačka) mi až na dva otrhala všechno. Asi informační šum - a kdo si přispíší, má ;-) Na otrhání dvou keřů si postavím slunečník a bude to, můžu ho zpracovat na výbornou rybízovou marmeládu. Zatím narostl velký kbelík patizonů, čeká půl kbelíku okurek - potřebovala bych pomoc, ale zase to bude práce v domě, tak to nějak zvládnu. Letos se neujaly cukety, takže mám 6 patizonů a teď nevím co s nimi.
Kdo znáte Ježurku Libušku, tak mi přišla zpráva, že nějak spadla a leží v LDN, snad půjde příští týden domů. Dnes v těch LDN musí být peklo, zažila jsem to s tchánem, který po zlomenině krčku to horko nakonec neustál. Ale doma jí snad bude líp, tam je na maroda líp vidět a pořád opateru. Držte jí všichni palce, kdo ji znáte. To je ta usmívavá paní, se kterou se zná Alka z Litvínova :-)

Fukčárinka řekl(a)...

Vzpomínala jsem jak se asi tak daří Libušce -Jezurce. Ty pády jsou nešťastné 🍀

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Tak to mě mrzí, že Ježurka má ještě takový problém ke všem těm svým nemocem.
Držím pěsti, aby to dobře dopadlo.
Ivanovi k narozeninám přeji hodně štěstí, zdraví a dobré pohody.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Vzpomínala jsem na Ježurku, jak se jí asi daří v novém bytě a přeji jí brzké vyléčení a návrat domů.
Co se týče oslav narozenin, jedná se o paní Emilii, pan Ivan má narozeniny až v říjnu. Přeji opravdu spokojené dny, milou rodinnou oslavu a dobrý další čas po boku milovaného manžela.♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Tak jsem to popletla - nevadí. Také paní Emilii přeji jen to nejlepší....

diviznacka řekl(a)...

Ráda se připojuji s přáním příjemného prožití narozeninového dne. Paní Emilie, užijte si ho co nejvíc a v kruhu rodiny :-)))

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer.

Aktuálně děkuji za projevená blahopřání. Dokonce letos 3.11. to bude 60let, co jsme na náš vztah získali úřední papír. Bylo to tehdy na Staroměstské radnici (to jsem ještě naivně předpokládal, že zůstanu v Praze). Nepřála tomu rodina, zejména otec. Prý blboune to se musíš hned ženit a s vdovou a děckem k tomu? To už jsem věděl, že se otec ženil až když matce vyrobil tři děti. I jeho ženitba by vydala na jednoaktovku.
Matka měla nevlastní tetu (ta byla prostitutka a tehdy převzala funkci vedení soukromého bordýlku a majitelku dochovala k smrti). Navštívila matku ve srabu s třema děckama v ubohém pronájmu a otec byl za Protektorátu vězněn a jeho rodiče se k matce neznali. Teta hodila otázku, tak kdy si tě vezme? Já nevím teti, asi nikdy, jemu to tak pasuje. No tak to se maník spletl, ještě jsem tu já. Kdy ho pustí, prý za týden. Zajdi ke starým a vyzvedni mu oblek (teď mu po tom kriminále bude sedět). Košili, vázanku, klobouk, fusakle a rukavice donesu v tašce. Někde na Cejlu za vratama se převleče a půjdem na Novou radnici. Oběd Vám zaplatím, lístků na maso mám haldu, ti šamstři okradou vlastní děcka a tak mám lístků od holek dost. Jakou má velikost košile prý 42, takových mám dost i polobotek, jak šamstr nechce platit písknu, holky se seběhnou a stáhnem to z něho a ještě jich pár chytne. No jo teti, ale on nebude chtít a co svědci? Neboj teď bude malinkej a cukat se nebude a tamní ouřadové rádi odsvědčí za dobrý oběd. Ty si opatři hlídání děcek a přijeď ke mně dřív. Šaty, punčochy a boty ti opatříme. V 11 odchytly otce u věznice na Cejlu a hned s ním za nějaká vrata. Tam otci teta lapidárně vysvětlila postup. Buď se hned ožení nebo se může do kriminálu vrátit, protože říšský komisař v Židlochovicích už na něj čeká. Dosud poskytoval matce lístky a jakousi pomoc, kterou bude musit otec hned převzít nebo jít sedět. Co zmohl? Převlíkl se a vše proběhlo, jak bylo vymyšleno, domů přijel s taškou v ní staré hadry a v zavěšení si vedl manželku. To vše jsem dávno věděl od matky, takže si na mně otec nic vzít nemohl. Otec si svým způsobem pochvaloval, že mne MNV nepustil do Prahy, ale naopak vtlačil do JZD ( a tak jsem pomáhal i rodičům ).

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ivane-některé rodinné historie by vydaly látku na celý román...
Přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Do Kavárničky všechny zdravím rozradovaná, protože u nás od 22 hodin až doteď krásně jemně zahradnicky prší. To si příroda oddechne. Navíc - místní družstvo už má žně za sebou, zaorává hnůj, všechno stihli. Vierka-Latryna z Bratislavy doufala, že u nich taky zaprší, ale aktuálně jde zbytek fronty nad Slovensko. A prý si vypěstovala žlutý cukrový meloun v nádobě a teď si na jednom z plodů pochutnávali. Asi si taky zkusím příští rok do fóliovníku jeden vysadit a uvidím, jestli se mi zde taky zadaří.
Pro pana Ivana díky za zajímavé vyprávění ze života. Využili specifických podmínek návratu z vězení a "otec" musel do chomoutu. Při třech dětech si manželka oddechla, že má na něho páku ;-)))
V Česku už je dnes asi radost z ochlazení a deštíčku. Nezdá se podle radaru, že by někde voda a vítr škodil. Což je dobré, za ty horké dny stačily družstva asi taky výborně zvládnout žně, aspoň bych jim to přála. A ochlazení vítám - asi jako všichni, kdo jsme se v minulých hodně dní škvařili :-)

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den, (pro paní Lydii).

Když jsem musil po učňáku zůstat doma ( jako pěší kovboj), pracovat v soukromém zem. hospodářství, bylo to pro mne hodně tvrdé. Bezplatně 7 dní v týdnu. Chodil jsem v 10hod. na snídani. Byl jsem s matkou sám v domě. Snad mne chtěla rozptýlit či podpořit zmínkami a svých trablech. Tak jsem se dověděl to, o čem ostatní sourozenci nic neví. Nejmladší bratr sestavuje rodinnou kroniku a tak jsem mu vše, co si pamatuji sepsal (valil oči). Jsem zastánce pravdy a žádného zamlčování. Každý má jednat v životě tak, aby nemusil lhát a zastírat. Otce jsem si vždy pro odbornost vážil, ale v charakteru, odtud potud.
Pozdější seznámení s jedním maníkem (dostal za komoušů 16let a 12 odseděl) bylo pro mne pramenem historek o otci. Byl prý pěkný chlap, jezdil na koni, hrál na housle a byl s majetnější rodiny (9Ha + výnosná živnost) a ženských prý měl na každém prstu. Kolik mám nemanželských sourozenců po okolí se nikdy nezjistilo, ale žádná otce nezažalovala, takže mu to procházelo. Matka prý byla krásná, byla šičkou u Bati ve Zlíně. Ráda tancovala v tamní tančírně, až ji propustili v r. 1937 (24let). Doma se seznámila s otcem a rozhodla se ho "utrhnout". Jenže narazila kosa na kámen. On nebyl proti, ale sňatek byl tehdy vyloučen. Otcovi rodiče počítali s větším věnem a matka měla díky svému otci, jednu prázdnou, druhou vysypanou. Matka tu partii hrála s tím co měla (elegantní oblečení, neokoukanost a ženskou zachovalost), to otec bral a na další ..... Děda s matčiny strany ji vyhodil 15. února 1941 v noci s 4měs. kojencem (mnou) ve 2hod. v noci ze studené cimry, když ji načapal s otcem v posteli. Prý táhni s ním, když už máte děcko. Sňatek se prodlil o další tři roky a nastal hlavně přispěním protřelé a zkušené ženy.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásnou sobotu.Tady ráno pěkně napršelo. /15 mm vody/.
Ivane - fakt situace jak z nějakého románu.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro Lydii.

Moje vlastní babička (po matce) zemřela předčasně (4 děti nejstarší 16let). Děda byl švec, měl dílnu a 10 tovaryšů. Baťa je zničil konkurencí. Dědek vyženil 2 domy a na třetím 1/2. Hrál si na cosi = starosta živnostenského zastupitelstva pro soudní okres Židlochovice = vydávali výuční listy a vedli o tom agendu. Jednou měsíčně zasedali celý den (hospoda byla v sousedství a tak běhal učeň celý den pro pití, samozřejmě na sekeru). Tak přišel o 1 a 1/2 domu a ten poslední se rozpůlil a půlka se odprodala po babiččině skonu. Neměli na doktora, ten přišel až za tři dny po nákaze zánětem mozkových blan. Dědkovi dohodila dohazovačka nevěstu??? Pocházela ze sedmi dětí 3 kluci, 4 dívky, ona byla druhá v pořadí za sestrou Marií = Mařenou. Porod byl prý těžký a narozená Klotylda tím byla poznamenána. Rodina byla odkázána na matku (otec vše propil a rodinu bil). Glotku dala matka na výchovu do ženského rajhradského kláštera, aby ji na vesnici někdo pro zastřený intelekt nezneužil. Starší Mařena jezdila s bryčkou sbírat mléko po vesnici a ráno ve 2hod. vozila mléko z Měnína do Brna hlavně do Komárova až po Křenovou. Mléko vypláceli sedlákům týdně a z rozdílu nákupní a dodací ceny (až do domácnosti) žili. Později Mařena zabrousila s dodávkou mléka do bordelu na Křenovou, když zaučovala bratra. Získala tam spolehlivé odběratelky (prý ženské si tam chodily přivydělávat), rozkoukala se a po 21 letech, dala opratě bratrovi, s tím že přijede odpoledním autobusem se ztratila. Zjistila, že nejlepší kšefty mají holky v Kr. Poli a strojírny. Týdně byly výplaty a tamní kotláři si vydělali a hned šli s holkama na věc. Tak už to měla jedna vdova zařízeno. Domek rozpůlila na vlastní místnosti a provoz s holkami, rovněž na dvoře nechala přestavět chlívy na pokojíky, koupelnu, prádelnu a kuchyni. Měla asi 10 holek a to byl její důchod. S policií měla dohodu, žádný virvál netrpěla = prý má penzion pro svobodné ženy, písařky, prodavačky, ale všechny pracovaly odpoledne a v noci. Platily za služby "mámě". Tam začala i Mařena. Byla schopná, nepila a šetřila až si ji "máma" vybrala k osobní péči až do smrti a vše ji odkázala. Kdysi jsem tam i s manželkou byl. Přežila Protektorát i rozkulačení bordýlků v Brně. Měla "na bytě" vysokoškolské studentky, vždy kontakt s doktorem, který hlídal zdravotní stav. Živnost jela ještě v r. 1966, když jsme ji navštívili. Všude čisto, zdvořilost, společenská místnost s magičem a televizí. Nikdo by nehádal, že ty upravené a zábavné ženy jsou ve skutečnosti prostitutky, kryté školním indexem.
Nakonec došlo k rozstrku (málo kunčaftů = málo peněz). Tak Mařena (už zestárlá) si našla jednoho kotláře, vdala se a "živnost" v podstatě zastavila. Jenže s Frantou byla jiná potíž. Chtěl vědět o její přízni. Když už nevěděla jak ho odbýt, jeli do Měnína za jejími bratry.
Do autobusu nastoupil maník a přes chodbičku drcl do Franty s otázkou, kdes drapl tu kurvu? Strhl se kravál, Franta mu dal z každé strany, autobus zastavil a manželé vystoupili v Tuřanech. Mařena koulela očima, Františku mám migrénu, musíme domů. Dobrák Franta to spolkl, sehnal taxi a vrátili se domů. Mařena to vyprávěla matce, když jí zase přišla nabízet nějaký hadr ( s nimiž čile kšeftovala). Matka se zeptala, tys toho maníka poznala? Prý Fando (moje matka byla Františka) ty seš tele, těch chlapů byly za život celé vlaky. Byla starší než její Franta a ten ji posloužil k smrti. Tolik o Mařeně, uměla se pohybovat v surovém světě a nikdy neztratila soucit s potřebnými. Proto se starala o opožděnou sestru Klotyldu.
Pokud je zájem, mohu o Klotyldě informovat.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím, zajímavé čtení o životě. Určitě neuškodí se s ním seznámit.

Za pár hodin bude sobota pryč. Změnu počasí pociťuje asi každý. Jako poslední dobou mám útlum nejen činnosti, ale i jídla. Kdo nic nedělá nemusí možná jíst, že?♥

diviznacka řekl(a)...

Dobrý večer, končí po mnoha dnech příjemný večer. Vyprávění pana Ivana bych uvítala, jsou v něm zkušenosti zase jiných generací a lidských osudů. Dobře se to čte, ovšem jsou za tím lidé, různí a mnohdy se těžce se peroucí se životem. Ale jak vidno, v nouzi se najdou řešení. Tak zase zítra, snad bude pokračovat snesitelné počasí.
Dnes jsem toho moc neudělala, ale nehroutím se. Mluvila jsem po Skypu s více lidmi a dodalo mi to dobrou náladu. Pokračovat v odhodlání s možným kladným praktickým výsledkem budu zítra. Mějte se fajn a dobrou noc :-)

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno, posílám pozdrav všem známým do Kavárničky, snad ta dnešní neděle bude snesitelná a umožní oddech po dnech horka. Včerejší sobota se mi líbila, měla jsem čas projít vaše blogy a potěšit se třeba duhovým šátkem u Babilenky. Je úžasný!
Pokud bude aspoň oblačno, budu za to vděčná. A vám přeji taky neděli jako víno - v rámci možností chladnou a dobrou ;-)))

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Popisuji zde, co mi utkvělo v paměti o mých předcích. Je to neuspořádané v čase a je otázkou co si kdo z toho vezme. Bohužel mnoho toho nevím tak jen o generaci praprarodičů.
Moje prababička z matčiny strany provdaná Čechová dostala připsaný dům. Vdala se za ševce, který měl domy dva, ale jeden musil z poviny prodat. Jako ševci mu chyběl sicfleiš = posezení při práci. Raději kartičky a pivo (proto praskla půlka domu). Opilý přenocoval na ulici, protože manželce se opilý hnusil. Dostal zápal plic a zemřel. Vdova s třema dětma zůstala sice s ševcovskou živností, jenže tři tovaryše nezvládala. Vyskytl se mladý invalida, který se přistěhoval, o dílnu se staral a s vdovou žil i bez papíru.
Něco o invalidním "dědečkovi Tichém".
Byl původně student klášterní školy ve Vídni. Jednou o Vánocích cestoval z Vysočiny do Vídně v mraze po svých ve vánici. U zájezdní hospody natrapíroval formana a tak si sedl vzadu na vůz, nohy mu visely ve vánici z vozu dolů. Asi po 4 hodinách dojeli k další hospodě. Hoch seskočil, ale nohy měl zmrzlé a upadl. Forman si ho všimnul a donesl ho do místnosti. Prý rozehřeje se a bude dobře. Nebylo, zmrzlé nohy nesloužily. Přespali a ráno naložil forman hocha na vůz zabalil ho do houní a v podvečer ho předal v klášteře. Tam mu sice nohy masírovali studenými i teplými obklady, ale bez výsledku. Ráno jej předali do nemocnice a po třech dnech masáží bylo rozhodnuto o amputaci obou nohou pod koleny. Později měl ušité zvláštní boty přišněrované nad koleny a chodil malými kroky. Dokončil školu a protloukal se kočovně životem, jako invalida poměrně pevné, ale malé postavy všelijak posluhoval. Dostal se do Židlochovic a nějak zapadl ke vdově. Naučil se ševcovinu a rozšířil dílnu až na 10tovaryšů. Šili boty a prodávali je na trzích, značně se zmohli.
Jednou přišel vandrovní tovaryš Rudolf z Hnojníku ve Slezsku. Byl přijat na zkoušku a uměl dobré dílo. Po čase se zakoukal do dcery Františky (moje babička), ujal se živnosti po složení mistrovské zkoušky a rovněž všeho rodinného majetku. Pocházel z bídy a držet majetek nebylo jeho hobby. Naopak ozdobná fajfka, karty v hospodě, chov holubů, chytání ryb, troubení v kapele (později kapelu převzal do své režie), cvičení v sokole a jiné aktivity mimo ševcovinu. Můj děda s otcovy strany měl pořekadlo, karty, holubi, udica a fajfka přivede každého na mizinu. To byla jedna z výhrad proti mojí matce z otcovy rodiny.
Děda Rudolf se zmíněnými aktivitami prožil aktivní část života, prodával domy, utrácel peníze v kapele až skončil se starobním důchodem asi 200.-Kč od r. 1954. Ve stáří a sám roznášel noviny, kupoval si cukr a kvasnice, zakládal z teplé vody zákvas a pálil si cukrový líh obohacený vonnými přídavky = trestěmi. Uměl míchat sladké likéry a na ně lákat ženské z ulice, aby mu posloužily (uklidily, vypraly a možná zahřály postel). Nakonec spadl do péče mojí matky a dožil se 90let.
Matka zdědila domek, zmíněný obraz a ostatní ponechala přízni s doplatkem na dědictví. Domek prodala za 15000.-Kčs v r. 1986. Dnes je domek opraven, ale bude demolován, kvůli přeložce silnice s odhadem 2mil.Kč.

diviznacka řekl(a)...

Dobré svěží ráno, dnes zde kolem 4. hodiny jemně zapršelo, ale už je zase sucho, pod mrakem. Snad bude snesitelnější týden než ty minulé, bylo by to fajn při pobytu venku k kafíček ;-))
Zdravím výletníky a lidem na dovolené, na brigádách, na žních a vůbec všechny, kdo začínají tento nový týden :-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pohodový den.
Ivane - tak jsem si přečetla "rodinné vyprávění"...dost dobrý.
Diviznačko - díky za pozdrav - nejsem výletník ani brigádník , ale asi nejvíc babička-kuchařka. Dnes jsem vařila pro 6 lidí. Samozřejmě ještě zbylo...možná se za chvíli doma objeví vnuk s vnučkou a budou se ptát, zda nezbylo něco k jídlu. Byli autem v Olomouci - vnučce tahali stehy po operaci kolena.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Pro paní Lydii.
To rodinné vyprávění nebylo zamýšlené (proto není také časově po pořádku). Nejsem spisovatel a když sem něco píšu, je to "z jedné vody na plot". Je to neumělá reakce na Vaši poznámku, že dříve bylo vše hodně jinak. Doba utváří životní podmínky a lidem dává (bere) příležitosti. Chtěl jsem situačně vypíchnout tehdejší postavení žen, utvářené rakouským říšským občanským zákoníkem z r. 1811, který zde platil až do r. 1949. Mnohé z něho bylo podnětem pro nedávnou novelu obč. zákoníku ČR. Hlavně se polepšilo postavení žen, už nejsou podřízeny "hlavě rodiny", kterou byl do r. 1949 muž, jako manžel a otec.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Babiš se rozdováděl a husákovštinou oblažil dav, který chtěl pro sebe zmanipulovat. Chudina a blbá k tomu ani neví, jaký je rozdíl mezi nacisty a fašisty. Za měsíc předstoupí konečně před soud a ten se snad pochlapí a udělí Babišovi vhodný dárek v podobě podmíněného nebo ostrého trestu. Tím bude s konečnou platností rozřešeno, zda StB práskač, chmaták různého majetku a odsouzenec může nakonec usilovat o prezidentský úřad a hlavně z něho odvozenou doživotní imunitu. Drzost toho chlapa nezná meze.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím až večer, vše jsem přečetla, den utekl. Moc pěkných zpráv ve světě nebylo. Zbytečně zmařené životy, požáry , boje na spadnutí. Raději toho moc nečíst.
Čápi za nějaký den odletí, nebude sledování. Dětem se blíží škola...
Pro dnešek dobrou noc a držte se.♥

diviznacka řekl(a)...

Ruži, ten poslední komentář vyzněl dost smutně. Ale stane se, o co se sami přičiníme. Máme blízké lidi, rodiny, životní podmínky pro život nás starých jsou snesitelné, tak se zaměř na dobré věci. Ty to umíš, i když si všímám, že tě nějak opouští optimismus. Jak ale vidíš, jsou různé osudy v různých dobách, bylo hůř jak nám popsal pan Ivan. A je zbytečné se nechat nervovat ze zpráv, kterými se živí různí komentátoři, aby měli penízky. Já věřím, že si mocní světa nechají řict a zase bude "normálně" :-)
Možná se netěšíš z toho, že nám vyrostlí čápi brzy odletí. Ale tady právě vidíš, že kdo se přičiní, zaslouží se o dobro druhých a v případě čápomilů můžeme sledovat plně vyvinuté krásné čápy, po kterých už teď se množí prázdná hnízda, protože je rodiče učí a naučili se o sebe starat a živit se sami. Těšme se z hrdosti čapích rodičů, kteří teď mají čas na sebe a své vykrmení, aby dobře zvládli cestu do zimoviště. Tomáš a Lukáš nám určitě přinesou obrázky z čapích shromaždišť a bude teprve lahoda pro oči i pro náladu :-)) Přeji všem z Kavárničky co nejlepší dobrou noc s příjemnými sny :-)))

Fukčárinka řekl(a)...

Život píše romány,co na to říct. Vzpomínám na Jezurku, doufám, že nám Alka podá zprávu a vyřídí Libušce pěkné pozdravení z kavárny.
Růženko,přijdou vnoučata a zas bude lépe. Všem přeji dobrou noc.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc a ještě lepší ráno.

Fukčárinka řekl(a)...

Sotva jsem dopsala včerejší komentář,uvědomila jsem si, že Hanako psala o covidu. Tak snad není nemocná,přeji všem zdraví.🍀

Alka řekl(a)...

Irituje mě ta fialová vláda, tak jsem zase napsala blog na příspěvek na energie, ale o to teď nejde.

Jde o Ježurku; kvůlivá Fukčárince jsem Libušce brnkla. Je na tom lépe, z duchcovské nemocnice by ji měli pustit v pátek. Všechny vás zdraví a je ráda, že na ni myslíte.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Jsem ráda, že je Libušce lépe. Doma je doma.
Kouknu na ten článek. Přiznávám, že nechápu, jak budou příspěvek na energie dávat. Prý s vyúčtováním, ale to může být až na podzim a zahrají to do autu. Jak může mít ČEZ takový zisk- to je prostě okrádání odběratelů, aby si mohli vyplatit dividendy podílníkům. Zamotalo se to krachem Bohemie a dalších společností. Můžeme šetřit, ale co se neodebere, to dají do koeficientů - stálých platů a je to stejné.
Kitty, nediv se, že ztrácím optimismus - ač to nepíši, chybí nám Mudla, Mufík se také drží a připočítám-li naše neduhy, člověku to nepřidá. Psala bych víc i courala po blogách, ale delší sezení už tak nevydržím. Nejvíc jsem psala večer, ale teď odpadnu po 22 hodině, někdy i dříve a chybí to.

Hanako řekl(a)...

Zdravím, bylo mi podivně jeden den. Syn byl pozitivní, měl silnou migrénu, pokašlával, ta potora zkouší slabost různých orgánů v těle, za tři dny vše odbyl. Snaše bylo hůř, má budíka, tak jsme měli strach. Místo dovolené měli neschopenku, ale je znát, že očkování zabírá.

Hanako řekl(a)...

Libušce přeji rychlé uzdravení, všem, co mají, či budou mít svátek a narozeniny, vše nejlepší, ucházející zdraví a sílu překonávat i horší náladu.(To stáří stojí občas za starou belu!)

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Měl jsem finanční rezervu na spořícím účtu, další na důchodovém připojištění. Vše jsem vybral a koupil přes Fio banku akcie ČEZu v kurzu 517Kč kus celkem za 500000.-. Kurz se pochlapil za tři roky až na 1200.- a hned klesl na dnešních 1040.-. Dividenda nic moc, loni v čistém 38Kč/kus, což nejsou ani 4% výnosu. Letos je dividenda před zdaněním 48Kč, ale odložili výplatu z obvyklého července až na listopad. Zástupce minoritářů pan ing. Šnobr se sice čílil, ale nic nezmohl. Jak bude Valná hromada jednat příští rok se nechám překvapit. Pomalu se chystám, že na VH pojedu a budu tam ty povolené 2 minuty povykovat.
Už jednou se mi povedlo, ve Šmeralu Brno a.s. rozčílit předsedajícího VH, že mne nazval vyděračem. Hned jsem vyskočil a v přítomnosti notáře jsem žádal o doslovné zapsání, jako doklad k soudní žalobě. Kurz akcií by 568.-Kč. Předsedající se omluvil, ale já omluvu nepřijal. Pustili do gatí. Za měsíc se přihlásil (najatý) zájemce o odkup akcií a dojednali jsme cenu na rovných 1000.-Kč/kus. Škoda, že jsem je napřed nezkoupil, abych měl vývar. Za 25 ks byly peníze akorát na manželčiny brýle, koženou zimní bundu, čepici a boty.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Alka se uvedla "Jsem chytřejší než celá vláda - vždycky jsem byla". Je škoda, že si chytrost necháváte jen pro sebe. Chytrost sousedí s ideou a tu je třeba předkládat LIDU, aby se rozhoupal k dějinným činům. Například v sebemrskačství se pokořil vládě nebo ji nabral na vidle a hodil do kompostu (račte si vybrat podle nátury).
Sebepokoření:
Vzácná, milovaná, jedinečná a neopakovatelná naše milá vládo. My LID podle Ústavy, Tě nejen podporujeme, ale i obdivujeme, oslavujeme a hlavně Ti věříme, že nás neopustíš, budeš nám dále věrně vládnout, ať se děje co se děje (až do Matěje). Jistě se ve své vševědoucnosti rozpomeneš na svůj LID, něco mu ukuchtíš, co mu bude ku prospěchu. Chtělo by to nějaké mergle rozhodit mezi shromážděný LID. Nejlepší by byly vyleštěné pětikačky pro netáhla (ta by se ve sběru umlátila) následně vyleštěné dvacetikačky mezi kancelářský LID, aby si nahrabal. Nezapomenout na poldy a lampasáky rozhozem padesátikaček. Naposledy pak v Sazka aréně (kde nefouká) sezvat doktory práva a náměstky kde čeho, ke sběru 100 a 200 stovek, po nich ministry ke sběru 500 a 1000 korun. Naposledy sezvat členy vlády a předsedy pol. stran ke sběru pětitisícovek s portrétem tatíčka zakladatele státu, aby zapěli hymnu a hráběmi se přihrnuli potřebné portréty. Každý by se účastnil, něco si sebral (jak je zvykem ) opozice by tím činem oslabila a souručenství ve státě by posílilo.
Popisovat návod na nabrání na vidle je tímto vyloučený.

Fukčárinka řekl(a)...

Pro Alku,děkuji za zprávu o Libušce a za pozdrav. Na článek se podívám,jde to vše do kopru.
Hanako,chystáme se na čtvrté očkování ať si říká okolí co už. Přeji všem kolem Tebe brzké uzdravení 🍀
Růženku zdravím a věřím, že Mudla chybí, změny počasí nikomu nepridaji,klouby se ozývají.
Dnes jsme se setkali s poctivým člověkem, manžel v lesoparku svoji neopatrností přišel o ledvinku( příruční tašku)- doklady, peněženka,kreditka, řidičák. Přišel na to až doma po zaparkování. Jeli jsme zpět do lesoparku,hledali i v trávě,zda ji tam někdo nepohodil. V tom mě zvonil telefon a nálezce sdělil, že má manželovu tašku. To ho radostí,vše bylo v pořádku,my byli vděční a nálezce,mladý muž šťastný,že jsme šťastní i my. Odměnu si nevzal🍀

Anonymní řekl(a)...


Lydie
K Alce se jdu podívat.
Jsem ráda, že je už Ježurce líp.

diviznacka řekl(a)...

Dobré chladné ráno přeji všem do Kavárničky. Jasně, Anny s chladnými rány už bylo.
Snad dnes bude snesitelně, maximální teplota 28 stupňů je příjemná po těch vedrech v minulých dnech.
Je fajn, že už je s Ježurkou líp, přeju jí vlastní postel a fotely doma ;-))) Doufám, že přijede v polepšeném stavu a těším se, že si zavoláme a poplkáme o víkendu - to mám volání zadarmo :-))
Dnes snad konečně dokončím zpracování úrody, nějak se to táhne a už nazrávají první letnější jablíčka. Na ty se chodím "pást" spolu se slepičkami, krájím jim je a jsou po nich jako divé :-)

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Venku je nádherně. Jdeme na zahradu si vypít dopolední kávu. K ní čerstvě upečený štrůdl z domácích letních jablíček. Nabízím i do Kavárny.
K obědu bude hovězí maso s omáčkou a k tomu těstoviny. Vařím dnes pro 4 strávníky.

Hanako řekl(a)...

Zdravím dnes jsem měla vzácnou návštěvu, vnučku s dětmi. ˇPravnučka Štěpánka mi podobou a chováním připomíná dceru, má se k světu. Kde jsou ty dávné časy...

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Máš pravdu, Hani, zbývá jen srovnávat, vzpomínat. Sledujeme také podobné rysy u dětí, vnoučat. Líbilo se mi, jak ohodnotila druhá babička (od snachy) nejmladší ratolest:" Tea okoukala něco od sourozenců a přidala něco svého - prostě neřízená střela." Však z toho vyroste, nyní se musí prosazovat - dva brášci, starší sestřička, když ti začnou blbnout, stojí to za to.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ruži - s vnoučaty je legrace. Vnučka /3 letá/ mě dnes vyprávěla, jak včera byli v Olomouci v ZOO.
Přeji všem dobrou noc.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím a přeji dobré časy. Čeká mě najednou víc vyšetření. Já to říkala, že dostat se lékařům do rukou není jen tak. Na potížích se pak podepisují nejen určité léky, ale hlavně stres a toho jsem si užila v poslední době až až. Není to výmluva, ale prosté konstatování, že se sejde víc trablů, ačkoliv se tomu člověk brání. Tak uvidím co mi najdou. Podle pí doktorky-záznamů jsem vážila před 2 roky 75 kg, dnes vážím 60 kg- bez nějaké úmyslné diety. prostě nechutenství, malé porce, stres a stáří. Hotovo.

Fukčárinka řekl(a)...

Ruzenko, jak já Ti rozumím, psychika hraje velkou roli ve zdraví,ale určitě se vše aspoň přiměřeně zlepší. Měj pohodové dny,mám stejné problémy usedet u PC nohama dole,prsty u rukou mě taky občas neposlouchají - pravá,tam jsem dostávala chemu a také ozařování.Jedno pomůže,jinde uškodí.🍀🥰

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Pro 11.08.22 10:54.
To jste na tom jako moje žena, tutéž váhu. Horší je že málo pije, to má následky na funkci paměti. Dnes mám doma stařenku, schýlenou a vyhublou.
Jo a zdravý člověk, je jen špatně vyšetřený pacient. Dobrý doktor lidi léčí, ať chtějí či nechtějí. Nejlepší je vydat se doktorovi do rukou (ale jen po prvé) a pak dát prostor i přírodě.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Lidi, co říkáte na ty otrávené ryby v Polsku a Německu. To je už hrůza.

diviznacka řekl(a)...

Dobré a ještě lepší jitro, jak říkával můj oblíbený literát. Snad bude, dnes zapomeňte na trable a stres aspoň pro dnes odletí.
Čeká mě plnit uvařený kečup do sklenic - jak já to nemám ráda! Ale musí to být, nakonec se na obsah budu těšit. Hodně mi to nahrazuje maštění třeba na těstovinách, je to chutné a říkám si, že dělám něco pro svoje žíly a cévy ;-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pěkný den.
Nic se mě nechce dělat....odpočívám po obědě...měli jsme knedlíky s jablky/z naší zahrádky/.
Tak to také nepřehánějte s prací - není zajíc - neuteče.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím, s prací to nepřeháním, protože jsem byla nejen u lékařky obvodní, ale i na mamografu se snachou a její mamkou v Šumperku. Vzaly jsme to jedním vrzem a vše v pořádku, což vítáme. Jinak po neděli mě paní doktorka protáhne několika vyšetřeními, snad se nic zlého neprovalí.
Člověk by nevěřil, jak se lehce utahá.
Jen konstatuji, jak Mufovi chybí Mudla. Jakmile jeden z nás odejde, chodí po bytě a kňourá.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Konečně mám papír, kterým se mění prorezivělý vrak na použitelné osobní auto. Hlavní závada je
zadní levý tlumič a brzda pravého zadního kola na technické prohlídce "závady nejsou závažné". Dám auto přiští týden do opravny, aby na to mrkli. Vždyť jak dlouho budu ještě jezdit autem (asi si koupím elektrickou tříkolku), asi letos naposledy zajedu k synovi do Prahy a ke švagrové do Čech. Dědci a babky prý mají dřepět doma a odhánět, pokud to zvládnou, Zubatou tetu.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc.
"Padají" hvězdy - něco pěkného si přejte.

diviznacka řekl(a)...

Dobré pozdní ráno.
Mám radost, že jste zdravotní objížďky stihly a je to v pořádku. Ostatní postupně a snad budou i další vyšetření k zaléčení, pokud se nějaké těžkosti objeví. V našich letech z nás mají radost doktoři ;-))
Dnes jsem od rána čilá - už mám připravené suroviny na míchaný zeleninový salát a to už snad bude poslední počin konzervace úrody. Dokonce jsem do něho zapracovala malé patizonky, budou v něm pěkně křupat. Ještě čeká rybíz na zpracování na marmeládu, rozmrazit a udělat. Ale možná nakonec stejně půjde do sklenic, ráda si ho přidávám do jogurtu nebo jen tak mlsám.
Od příští soboty zde budu mít mladou od synovce, aby mi pomohla při některých pracích kolem úklidu v domě. Ale těším se i na to, že se víc poznáme, oni bydlí v nejnovějším domě kousek od Brna - z Brna šli na zdravější a přírodnější vzduch a krajinu. Ivanka vrátila své dva nové chovance osmáky, protože v noci dělali takový hluk, že duněl a skřípal celý dům. Byla varovaná - a teď může varovat i další. Co dalšího si teď pořídí zatím nevím. Musí se pořád s něčím mazlit ;-)))
Přeji všem krásnou sobotu a celý víkend...

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásnou sobotu.
Venku je opět teplo.
Kitty - jako domácí mazlíček je stejně nejlepší kočka. Kdo nedělá rámus? Rybičky - ty zase nejsou fajn na mazlení.
Jdu - ven - bude dopolední káva.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Takže už jsem přesáhl mužskou statistickou dobu dožití. Zdá se, že podobných důchodců bude čím dál víc. Hádám že v připravované důchodové reformě bude vláda uvažovat o pracovním úvazku pro ZUBATOU tetu na plný úvazek, jinak se těch přestárlých pobíračů důchodů nezbaví.
Když jsem odešel do předčasného důchodu v r. 1998, vyměřil mi úřad 9800.- čistá ruka. Byl jsem i nadále činný v odborech (vozil jsem "děvčata" z revizní komise za 5,50Kč + úhrada benzinu v zakoupené Volze a měl z toho příjem) byl jsem i členem DR u dřívějšího zaměstnavatele za cca 12000.- ročně, nadále jsem dělal předsedu kontrolní komise ZD za 24000.- ročně. To mi vyhovovalo, jenže ty dvě první "výdělečné" funkce brzy padly a dostal jsem 13měsíčního kojence na celý den do péče (samozřejmě bezplatné = pomoc dceři, aby mohla do práce). Odchoval jsem kluka do školky a převzal v ZD traktor po náhle zemřelém traktoristovi, ale ani to netrvalo dlouho a byl jsem zase na svých cca 10000.-. Ještě že mám laskavou manželku, pracovala dále za 4% ke starobnímu důchodu. Koupil jsem za 100000.- celkem 10 družstevních podílů, což vypadalo jako blbost, ale po 20letech se v odstupném okotily na 3mil.Kč. Konečně jsem s manželkou zajištěný na bezproblémové dožití. Vláda nám přidává (teď mám od září důchod cca 16000.-, manželka asi 17000.-, k tomu prý dostaneme v 85letech další 1000.-), no není to pěkné?
Vnuk mi platí a zdarma vozí v podstatě dvojité obědy. Takže k jídlu si koupíme jednou týdně chleba, rohlíky, buchty a nějaký masový mls. Zatím je to stáří o němž se nám nesnilo. Jen faktura za elektřinu v pozadí straší, ale co přežili jsme soudruhy, přežijeme i fakturu.

diviznacka řekl(a)...

Zdravím už po poledni. Nevím čím to je, ale doteď jsem se do míchané zeleniny nedala a chce se mi mohutně spát. Asi ty poměněné lék. Zato jsem si pěkně popovídala (ve fofru) se sousedinou dcerou, která si nato odnesla velkou kabelu patizonů a 4 dýňky. Vajíčka na prodej mi zde zůstala, Pražáci jsou na dovolených, snad za týden. A líná huba holý neštěstí - dělá prý z dýněk a různých zelenin echt marmelády, tak jich mám pár slíbených. Jen po jednom kusu, vezmu si recept na nejlepší a taky si ho udělám. Možná ještě budou dorůstat suroviny na ně, už se těším. A vajíčka budu vařit po 10 kusech slepicím, protože by už byla nečerstvá. Slepičky to uvítají, byly na ně posledně jako draci.
Tak jsem se teď podšprajcovala kávou a jdu na to míchání a sterilizaci. Naštěstí mám automatický zavařovací hrnec, ten maká sám i se vypne a je dost velký, aby se tam všechny sklenice vešly. Pokud nestačí, tak po druhý se taky zlobit nebude, že je znovu povolaný k práci. A já si potom budu točit palcama... ;-)))

Fukčárinka řekl(a)...

Dobré sobotní odpoledne, ke kávě nabízím kynutý koláč se švestkami. U nás prší sice jen mírně, jak píše Kitty - prší zahradnicky.
Chtěla jsem a stříhat majoránku na sušení k tomu přidat tymián, ale deštík mě to kazí. K obědu jsme měli zelí brambor a k tomu prejt, tak aspoň tam jsem nastříhala a nasekal a trochu čerstvé majoránky, moc hezky v prejtu voněla. Jsem ráda, že Růženka nám jste napsala dobré zprávy z vyšetření.
Zdalipak už je ježurka Libuška doma, Alka nám určitě dá vědět a věřím ti mnoho pozdravů od nás blogeru. Právě čtu knihu prázdniny v Česku od Ladislava Zibury. Vtipně napsané čtení akorát tak na dnešní počasí.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Tak tady podle předpovědi mělo pršet - a ono zase ne. Všechno je vyprahlé.
Měli jsme tu zase vnučku /3 letou/. K obědu si přála opět omelety s kečupem. Kam ty děti chodí na ty nápady....
Fukčarinko - od Ladislava Zimbury má nějaké knihy náš syn, manžel si je půjčil a přečetl, já nějak "nestíhám". Nedávno byl s tímto spisovatelem rozhovor v magazínu mladé fronty.

diviznacka řekl(a)...

Tady čtu o knížkách L. Zibury. Taky jsem dvě četla a ostatní jsou rozpůjčované. Dobře e to čte i takovému peciválovi, jako jsem já. A taky jsem na tip na něho chytla určitě v Kavárničce nebo na některém z vašich blogů :-)

diviznacka řekl(a)...

Ještě ráda hlásím, že už se sklenice se zeleninou s rajčaty už sterilují v hrnci. Mám vystaráno. Z pole mě zahnal začínající déšť, ale bylo to jen 47 kapek na metr čtvereční, za 3 minuty je po něm a zalila jsem aspoň rajčata ve fóliovníku. Ještě tedy sesbírám zralá rajčátka z fazochů, které jsem využila a teď plně plodí.
A ještě předtím jsem vydobyla 2,5 řádku česneků z loňských vypadených stroužků, jsou to kuličky, ale sílu mají. No a už dnes jen sprcha a natáhnout se na postel.
Ještě další žně - přišla si sousedina dcera a odnesla si velkou kabelu docela velkých patizonů a 4 hokkaidky, už zrají valem. A já jsem si dnes na oběd udělala míchanou zeleninu jako lečí a k tomu pstruha. Mňam - jsem sice nafouklá, ale ještě mám trochu pro sebe a Terezku na večeři :-))

Ruža z Moravy řekl(a)...

Něco zajímavého:
Myslím, že mnoho dětí neví, co je zástěra.


Hlavním účelem babčiny zástěry byla ochrana šatů, protože jich měla jen pár.
I proto, že zástěry se praly snáze než šaty a zástěry potřebovaly méně materiálu.

Kromě toho sloužila jako ochrana rukou k vytahování horkých pánví z trouby.

Byla výborná na usušení dětských slz a často se používala také na čištění špinavých uší.

Zástěra se používala k nošení vajec i kuřat a káčátek.

Když přišla návštěva, tyto zástěry byly ideálními úkryty pro stydlivé děti.
A když byla zima, babička si zástěru ovíjela kolem sebe.


Ty velké staré zástěry utřely mnohá zpocená čela, skloněná nad rozpálenými kamny při vaření a pečení.

Piliny a špalky dřeva se nosily v té zástěře do kuchyně.

Ze zahrady se v ní nosily všechny druhy zeleniny. Rovněž vylouskaný hrách.

Na podzim se zástěra používala ke sbírání jablek, které spadly ze stromů.

Když přišla nečekaná návštěva, bylo úžasné, kolik nábytku dokázala tato zástěra oprášit během několika vteřin.

Když byla večeře hotová, babička vyšla na verandu, zamávala zástěrou a muži věděli, že je čas vrátit se z pole na večeři.

Potrvá dlouho, než někdo vymyslí něco, co by nahradilo tu „staromódní zástěru“, která sloužila tolika účelům.

Babička dávala své horké pečené koláče na parapet, aby vychladly.

Její vnučky kladou své koláče na parapet, aby se rozmrazily.

Teď by se asi zbláznili, kdyby zjistili, kolik bacilů bylo na té zástěře.
Myslím ale, že já jsem od zástěry nikdy nic jiného nechytila, jen lásku….


Ruža z Moravy řekl(a)...

Dobrou noc všem dávám a přeji dobrý den - neděli.♥

Týna řekl(a)...

Krásný sobotní večer!

Zaprvé hlásím, že snad po roce jsem dala článek na blog. Slíbila jsem Vám zážitky z dovolené. Kdo se už teď těší, tak první je jen obecný, jak vypadalo plánování, ale slibuji, že v dalších dnech se posnažím přidávat jednotlivé zastávky včetně fotek (ty jsem dneska stáhla a musím je roztřídit)

Zadruhé jsem sama doma, protože po dovolené jsem za odměnu strávila v práci 6 krásných dní a Honza odjel s dětmi ke své mamince. Vrátí se zítra po obědě a já se, jak jinak, pustila do úklidu. Tentokrát dost generálního. Vojta je na táboře, mám čas a klid přeorganizovat konečně celý byt (jen bych na to potřebovala tak týden v kuse).
Zítra se mi snad podaří zdolat veškeré špinavé prádlo, nebo se ke zdárnému konci aspoň hodně přiblížit.
Rejžákem jsem vydrbala podlahu na WC, balkoně, v chodbě a chystám se právě na prázdnou koupelnu a kuchyň. S pomocí mojí zlaté, obětavé mamky jsme roznosily miliony kusů prádla všech členů rodiny tam, kam patří a u toho jsem vytřídila opět svou skříň od kusů, co už nikdy neobleču. Pár kousků (fakt asi dva) si nechá mamka, co půjde odnese do obchůdku, kde to prodají (něco bylo i dětské, z čeho vyrostli) a zbytek jsme vyhodily (opravdu to tady nikdo nebere, ani azyl). Mně se Vám zase tak ulevilo.
Zítra budu pokračovat v debordelizaci ložnice, třeba se konečně objeví :-D (je tam spoustu pytlů nachystaných k odvozu na chalupu a podobně) a musím velmi nutně vyluxovat celý byt.
Pustila jsem se do zařazování střihů, je to pěkná otrava, ale bude v tom pořádek a nebude to tu překážet. Tím se nám objeví dokonce celý obývák :-D A taky budu zítra nakupovat potraviny a vařit, maso mi rozmrzá v kuchyni.
Takže stále napilno, ale bude to stát za to.
Dobrou noc všem.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Tynko - tak žasnu nad Tvým elánem do práce i úklidu....
Přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Zdravím hosty Kavárničky a jen lítostivě čtu, že někdo umí debordelizovat.
Já jsem si asi před rokem koupila knížku, jak na úklid věcí v domácnosti, ale dostanu se k němu jen vzácně. Ale už často odejdou vytříděné věci na charitu, neumím je prodávat, i knížky nosím lidem, ty nehromadím. Už mám domácnost skoro bez stojících knih v knihovnách, zatím zůstávají videokazety a kazety s hudbou a humorem, ale už se to hýbá - myslím na to a když mám chuť, pouštím si je a hromadím taky k rozdání, zbylé půjdou do skartovačky.
Včerejší 3minutové kapání deště mě jen zahnalo ze zahrady od zalívání fóliovníku. Tam musím zalívat já, zbytek je ale pro změnu od rána jemně svlažený a možná to bude ještě pokračovat. Nic moc, ale každá kapička na latifundii se počítá. Fazochy rajčat oberu dnes, je jich tam skoro zralých aspoň velký kýbl - něco ještě dozraje doma a zbytek na rostlinkách. Jsou slabší, ale rajčat je na nich hodně. Když se teď vyprázdnily prostory na uložení dozrávajících rajčat a coby dozrálá jsou zpracovaná, bude mě těšit jejich nádherná barva a chuť. Jsou už na nich jen zelenkavé skvrnky, co dozrají cobydup. Dnešní neděle bude klidná, budu si užívat ovlaženého vzduchu se stopami deště, jak to tak vypadá. Už se těším a projdu se po vašich blozích i po chatech u většiny čapích hnízd, kde jen někde už jsou jen rodiče. Ale chat k událostem tam je ještě živý. Na vzpomínání na vajíčka, čápátka a dorost zvaný "draci" bude čas, až tu nebudou. U webovek máme články, galerie, tam budu smutnit i doufat v příští návrat rodičů i dospělých mladých čápů po třech letech z Afriky. Nemám zde nikoho lidského na pohlazení, tak si léčím splíny pozorováním čápů.
Dnes budu mít na snídani mrkvovo-jablíčkové strouhání, k tomu pár křehkých chlebíčků a hned mi bude veseleji. Teď aktuálně zase jemně poprchává, hned je veseleji.
Užijte si pěknou neděli a přeji všem, aby probíhající vlhká etapa trvala po většinu dne. Bude to osvěžení. Mějte se co nejvíc příjemně a já jdu ještě zaskočit do Kožuškova nakouknout, co ti kočičáci a kočičandy zase prováděly. Hezky se to čte a na nedělní rozjezd je to pravé ořechové ;-)))

Týna řekl(a)...

Lydie, ona je to nutnost. Jindy na tak důkladný úklid prostě nemám energii a chuť a čas. Víte, co je nejhorší? Tady se pracovalo půldruhý den, ale navenek to prostě skoro není vidět. Trochu doopravdy prokoukla ložnice, ale jinak to vypadá, že jsem se válela u TV. Pořádek a méně věcí v zavřených skříních vidět nejde. Pro chlapa už vůbec. Takže musí být na první pohled vidět aspoň to čisto. Proto se kamarádim s rejzakem už třetí den. Mám dobrý pocit.

Kitty. Musím mít na debordelizaci náladu. Včera prostě byla ta správná. Ty věci mi tu ležely dva roky a víc. Ale až včera jsem je dokázala posunout... zato dnes bych nejraději odsunula další tak půlku, jenže to je třeba zkusit prodat, jsou to dřevěné hračky a schovávat pro vnoučata není kde (pokud budou děti po tatínkovi, bude mi 70 u prvního vnoučete...)

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Brzy ráno konečně trochu sprchlo - 4 mm vody. Díky za ně.
Dopoledne jsme dlouho seděli venku u kávy s mladýma a se švagrovou. Dnes jsem nevařila - jsme sami dva, měli jsme boršč, ani jsme ho ještě nesnědli.
Také přeji všem klidné nedělní odpoledne.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Zástěry jsou kapitola sama pro sebe.
Mužské zástěry byly používány při činnosti v živnostech. Můj děda měl pevné režné zastěry s laclem, jako soustružník dřeva si chránil oděv od třísek. Dodnes jsou předepsány zástěry s laclem z jelenice, pro kováře nebo svařeče a paliče plamenem. Kůže je odolná proti kovovým jiskrám, nápodobně jsou předepsány i holenní chrániče až na boty. V práci byla kožená zástěra odložena na vozíku s autogenními lahvemi. Většinou se na chvilkové použití soupravy nepoužívala. Viděl jsem maníky, jak jim odstříkly kapky oceli při pálení a samozřejmě rovnou do boty. I nejrychlejší stržení boty nezabránilo žhavé kapce propálit se přes jazyk a ponožku, až na nohu, pěkně ji zřídit, než kapka vychladla.
Naopak zástěry byly zakázány při obsluze strojů, kde bylo nebezpečí zachycení pohybující součásti stroje. Nejhorší byly "dílenské zlepšováky". Místo tkanic se přinýtoval řemen na lacl k zavěšení za krk.n V časopise "bezpečnost práce" byl v r. 1990 popsán případ zachycení dělníka za koženou zástěru s takovým řemenem. Výsledek = stržení za hlavu na stroj a zabití nárazem.

Týna řekl(a)...

Zástěra se používá i ve zdravotnictví. Při hygieně pacientů se používá jednorázová igelitová. Jako žákyně jsme si jí braly povinně. Sestry ve službě z toho nadšené nebyly, zřejmě se hlídal spotřebovaný počet.
A jinak o babiččině zástěře je to pravda, zažila jsem. Ten materiál se dnes téměř nesežene. To nebylo plátno, byly snad silonové. Po přemáchnutí uschla na sluníčku za pár minut.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Koženou zástěru měl dědeček- byl stolář. Mám ještě zástěru , která vypadá jako plátěná, barevná, je však z voskovaného plátna. Měla jsem ji koupenou do prádelny, když jsme ještě prali dole v prádelně- společné, podle rozpisu. Pak už si lidé pořizovali do koupelny Virenu a malou ždímačku , takže se pralo častěji. Mohla by sis ušít nepromokavou ze šusťákoviny. Tedy pokud to někde prodávají. Já mám samé tmavé odstíny.

Týna řekl(a)...

Zástěru nepoužívám, ale už půl roku se přemlouvám, že bych měla. Třeba se k tomu i dostanu 🙂 nicméně vařím v domácím oblečení, tak ne vždy je proč ho ještě chránit zástěrou.

diviznacka řekl(a)...

To je téma - zástěry. Nebo taky plachty na odnášení sena.
Zástěru jsme používali hlavně u čistění kotle, k tomu taky ještě ustřežené rukávy nad loket, to byla nutnost, dodnes ty věci nejdou pořádně vyprat. Mám zástěry bez lacle, ale to je o ničem, nejvíc se člověk zapatlá "nahoře" a mastnota jde špatně vyprat.
Dnes sehnat plachtu (travnici) je taky zázrak. Co jsme měli, u nich nám myši sežraly úvazky a mnohdy i prožraly díry do travnice. Léta jsem je sháněla, až asi před 5 roky se mi podařilo koupit někde černou z umělé hmoty, i úvazky jsou umělé. Na ty myši nejdou. A navíc, když plachtu hodně naplním je těžká, ale hladká plocha umožní táhnout ji bez škod a lehce kam potřebuji. Hodně k přesouvání sena nebo trávy se teď používají umělohmotné "kostky" od zrní na setí, taky se naplněné snadno přetahují po trávě.
Po zástěře se aktuálně musím poohlídnout, protože náhradní jutová plachta už dokonává. To zase bude hledání, kde by ji mohli mít.
Stejně tak je to i s velkými kulatými síty na sušení bylinek. Několik jsem jich koupila na inzerát z domů, které končily s hospodařením nebo před přestavbou. Už jsou různě spravované záclonovinou, a o další nezavadím. Už stejně příští rok omezím bylinkaření, takže mi těch pár stařešinů vystačí. A na půdě mám sušicí rámy se záclonovinou, kterou mě občas někdo z vás obdaří, když vyměňuje staré za nové. Staré poslouží ještě pár let a zásobu pořád mám.
Je fakt, že na debordelizaci musí být nálada. Nebo nutnost, ale na tu se už nespoléhám. V sobotu přijede mladá posila z Moravy a pomůže mi tam, kde už nevylezu nebo se pro "mišelinky" nedostanu. Třeba se i ode mne něco přiučí, co může využít kolem jejich nového domu a zahrady.
To jsou tak postřehy ke komentáři Týny, někdy je podobný komentář přínosný i pro mně ;-))

diviznacka řekl(a)...

Tak - čápě Pája z Nových Mlýnů už taky vzlétlo, a to dokonce dvakrát. Byl nejmladší z mnou sledovaných, za 64 dní si střihl první i druhý dokonalý let :-)))
Teď už všem přeji dobrou noc - snad ti komáři dnes dají pokoj :-(

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Mám doma asi tři zástěry po babičce - schovávám je, protože se "můžou hodit" - taky že ano - mládež je použila jako součást oblečení na maškarní.
Přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Krásné dobré ráno posílám všem do Kavárničky.
Hlásím, že mi komáři v noci dali pokoj. Zapomněla jsem totiž na den vyndat strojek proti komárům ze zásuvky a večer jsem se divila, že na mě žádný nezaútočil. To bylo fajn, strojek zasunu až se vrátím z města z pedikúry a doufám, že už mám na komáry tímto spolehlivou "mast". Klidný spánek přeji všem na všechny večery. Přes den nalezli komáři do chladného domu a večer začal koncert :-(
Příjemné pondělí ;-)))

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Mám starosti s vnukem.
Kdysi, když vyšel základní školu vybral si svobodně obor "puškař" na čtyřleté škole v Uher. Brodě. Zavezl jsem ho tam na rozkoukání ješteš o prázdninách. Podporoval jsem ho pozdějším předáním Golfa, aby mohl po víkendu se spolužáky z Brna pohodlně dojíždět. Vše šlo dost dobře, až mu narostly "rohy", odmlouval a pohádal se s třídní profesorkou. Odmítl se omluvit a nebyl puštěn k maturitě. Školu opustil s výučním listem a nadávkami. Místo v oboru (dnes má tamní zbrojovka, která školu podporuje, zajištěné vlastnictví americké firmy COLT a na burze je značka Coltcz). Podle mne mohl při své znalosti angličtiny vycestovat do USA, jako technická pomoc v Coltu. Mohl, ale nedbal, takže nic. Dal se na rozvoz pizzy. Dnes stojí za pultem Pizzerie AL CAPONE v Rajhradě. Vydělává asi 60000.-, ale budoucnost v tom nevidím. Teď ho napadlo, že překope za dřevostavbou zahradu, postaví tam boudu (plechovou přenosnou garáž) a bude si přivydělávat chovem slepic. Neví o tom nic. Zaráží mne s jakou bezstarostností zahodil 6let studia (4 roky puškař, 2roky podnikatelská nástavba) a chce zvládnout "výdělečný" chov slepic.
Při tom jednoduchá rozvaha = 50kuřic do začátku i s krmivem = 10000.-. I kdyby sehnal bílkovinné krmivo (značně drahé) a 50 vajíček denně 3 dny a den odpočinku je jen 250 vajec týdně á 4kč tržba 1000.- týdně (ovšem nižší výkonnost, přetržka ve snůšce v zimě, útěk zvířat a škody= kuna. liška) výdaje za krmení a veterinární dohled (kvůli prodeji) učiní chov jen s bídou výnosný. Nejsem sto ho argumentací, od věci odradit (mám zemědělskou školu a leccos jsem už v životě viděl) je to palice a jen pád na hubu ho snad probere.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Popřála jsem všem známým Haničkám, máme také v rodině jednu vnučku a maminku snachy- tady je Hanako, Otavínka a určitě pár čtenářek se objeví. Je to hezké jméno.
Co se týče toho vnuka, věnoval jste se mu od malička hodně a docela chápu, že případné jeho nezdary byste chtěl odvrátit. Snad si dá říci a zvolí jiné podnikání.♥

Ruža z Moravy řekl(a)...

Jo, ještě co se týče zástěr. Mám několik dederonových s různými vzorky. Pořizovala jsem si je především do obchodu, kde bych si šaty umazala (barvy z novin a pod.) Přehodím je přes hlavu, na bocích jsem je volně svázala na trvalo a hodí se mi i nyní. Snadno se perou. Pěkně si ladím barvy k oblečení a na každé z nich je kapsa, což také vítám. Ušila jsem podobné kamarádce do obchodu, využila je pro sebe i personál.

Fukčárinka řekl(a)...

Hodně zdraví,pohody a štěstí přeji všem Haničkam 🍀

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásné pondělí.
Všem Haničkám všechno nejlepší k svátku.

diviznacka řekl(a)...

Dobré odpoledne, jsem z města doma a úplně na šrot. Noha bolí zase jako čert, přece jen budu muset na další vyšetření. Mělo pršet, ale jen zabouřila rakouská bouřka, pár kapek mě zahnalo domů a teprve jsem přišla k PC.
Děkuji za připomínku jmenin Haniček - jednu má můj bratr za ženu, budu jí přát aspoň po telefonu. A dalším Hankám a Haničkám z internetu přeji co nejlepší den :-)

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Tak nějak ten den rychle utekl....
Přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

A já přeji při úterku všem co nejpříjemnější den. Má být horko, radar neukazuje (zatím) žádné meteorologické poruchy ani déšť. Takže venkovní činnosti zvládnout rychle po ránu, u nás je 15 stupňů, to zatím jde.
Strojek proti komárům zase zafungoval, žádné komáří pískání u uší nebylo. A stačilo ho zapnout do sítě odpoledne. To se potom spí.
Z města jsem si přinesla 9 knížek, vrátila jsem 8. Ale ta těžká kabela - knížky jsou těžké, když je člověk musí nosit v rukách. Včera mi musel autobusák zastavit u domu, jak mě bolela pata. Ještě že je to "skorosoused" místní.
Těším se, co za komentáře a náměty k diskusi sem dnes přibudou. Je fajn, že se netýkají nervózních zpráv, ty se stejně do uší vloudí odevšad, když si člověk nějaké médium zapne. Takto šetřím elektřinou ;-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný letní den.
Kitty, proč nosíš tašku v rukách? Pořiď si batoh. Na zádech uneseš lehce 10 kg, ani o nich nevíš. Mám bohaté zkušenosti ze všech cest, kdy jsme museli mít všechno sebou, spacák, jídlo oblečení atd....Teď na nákup také chodím s batohem.
Tak a bude dopolední káva venku. Musíme probrat co ještě nakoupit, objednat ap., na rodinný sraz.
Bratr Petr svolává na jednu velkou krásnou hájenku příbuzné. Tak bychom se tam měli sejít my sourozenci, naše děti, vnoučata a pravnoučata a samozřejmě všechny drahé polovičky. Počítala jsem, že je to 82 lidí. Všichni nepřijedou, mělo by tam přijet asi 55 lidí. Akce se plánuje na celý první víkend v září. Tak pak budu informovat.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Tak početný rodinný sjezd by u nás nešel vůbec udělat. Snad jen s přiženěnými, přivdanými , ale přímí žijící sourozenci se dají spočítat na prstech jedné ruky. Potomci jo. Ale ono by i to stačilo . Když vás bylo více sourozenců, to je pak geometrickou řadou lidiček hodně. Ať se vám scuk vydaří.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Co se týče batohu na zádech , to bych já nedala s mými rameny, zvláště levým. Těžší nákupy v tašce na kolečkách, případně doveze syn - mléko, pivo nealko, brambory, ale co manžel dá do tašky na kolečkách - stačí. Případně dá do košíku na kolo a jde vedle pěšky.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Cokoli koupím, odnesu do auta a hurá s tím pryč. Konečně mám TP na autě a tak mohu kdekam zajet.
Zatím i leccos unesu (basu piva, PB láhev v každé ruce) jak dlouho to bude fungovat uvidím. Dnes byl den "brannosti", musím vyměnit tisícovky za jednu bankovku s Masarykem. Vnuk nám vozí obědy (jeden, ale je pro dva a ještě je z toho slabší večeře). Zjistil jsem, že značně podražilo a dovážené jídlo přijde měsíčně možná na 5000.- (kluk nechce prozradit, kolik za nás platí). Dostane Masaryka (prý je sbírá), aby mu mergle chvíli vydržely a bude mít osobní radost. Už je z něj "hlava rodiny". Bydlí s přítelkyní ve dřevostavbě, ona přes prázdniny brigádničí (něco na školním táboře a při rozvozu pizzy). Moc jí to nehodí, tak jí vnuk peněžně vypomáhá (tak to má být).

Hanako řekl(a)...

Děkuji za přání k svátku. Přišla dcera i syn a jejich partneři, seděli jsme večer dlouho při červeném víně. Probraly se historky z dětství, rodinné příhody i historie rodu. Hodně jsme se nasmáli, bylo to prima.

Alka řekl(a)...

Ježurka dnes dorazila z nemocnice domů, tak k ní zítra razím. Až se bude cítit lépe, ozve se na svém blogu. Zatím všechny zdraví.

Ruža z Moravy řekl(a)...

To je dobře. Doma je doma. Jsi hodná, že ji navštívíš. Pozdravuj ji též.♥

Fukčárinka řekl(a)...

Milá Alko,děkuji za příjemné zprávy o Libušce,moc jí zdravím. 🍀
Dnes jsme si zajeli před tím vedrem do lesoparku,trochu projít a trochu posedět ve vlhčím vzruchu, včera více hřmělo než pršelo,ale bylo příjemně.
K obědu byla krůtí pečeně,brambor a rajčatový salát.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Po obědě se zatáhlo a čekali jsme závlahu. Nepřišlo nic. Vnuk mi zavolal, abych si přijel pro oběd do Rajhradu. Tam byl slejvák, všude kalužiny a je to od nás 6km. Jsme odsouzeni na usušení.

Týna řekl(a)...

Pěkný večer všem!
Kdo se nemohl dočkat, právě jsem dopsala první část dovolené. Máte to i s fotkami u mě na blogu :-)
S druhou zastávkou si dám trochu načas, tři dny nebudu doma. Ale fotky mám už postahované a roztříděné, máte se rozhodně na co těšit.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Týno, to víš, že budeme sledovat tvoje příspěvky, určitě budou zajímavé.

diviznacka řekl(a)...

Dobré pozdní ráno, jasně že zajdu k Týnce a té teď hlásím, že jak v sobotu přijede ke mně mlaďoška Ivanka, tak dokončíme to puzzle. Nemůžu to sama zvládat a ona v tom má praxi. Vidíš, hned budou společné hodiny při namáhání prstů a mozků.
Na batoh jsem při výčtu přepravních prostorů zapomněla. Ten je už roky základní částí mého uncuku, když jedu do města - už ho ani nevnímám. Jo vlastně - k těm kabelám když přičtu "batůžek", tak přibude tak 5 kilo, byl tam neskladný náklad. Už delší dobu se dívám po novém, protože tento je dětinský, s českou vlajkou na venkovní straně, na zip, ne na šňůry. Mám i kabelu na kolečkách, ale že mi autobus přijede přímo na místo v městě a doma mě vysadí skoro taky před domem, tak ji neberu. Máme nové autobusy a tam je úzká ulička a když jí mám protáhnout své prostorné tělo s batůžkem a ještě by byla kabela na kolečkách, to už bych nedala. Na velký nákup poprosím sousedu s autem, je to i míň namáhané na nohy.
Tak dnes všem přeji co nejlepší den, je oblačno, snad nebude takový hic.
A mám radost ze zprávy, že se nám domů vrátí Ježurka. Zdravím ji tímto a hlavně ať se jí doma daří, Alko prosím, pozdravuj ji ode mě :-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Je fajn, že Ježurka je doma.
Já čekám na 2 vnuky - mají přijít na oběd. "Domácí" vnučka tu také ještě není. Syn také ještě nepřijel. Zkrátka u nás je výdej obědů od 11.30 do 14.30 hod.

diviznacka řekl(a)...

Lydie, to mě rozesmálo. "Výdej obědů" jako ve škole ;-))) Pozdravuj je a popřej jim dobré chutnání :-)

Anonymní řekl(a)...

JM
I já měla svátek, 15. srpna. Jsem Marie, a na ten den připadne svátek "Nanebevzetí Panny Marie".
Žádná Hana. Odmítám jinou Marii slavit.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Jéje, kdo to má vědět, který svátek kdo slaví, pokud je jich víc. Ale tak dodatečně všechno dobré, Maruško, hlavně buď zdravá, spokojená. Klidně slav i jindy, pokud je tam Marie, ne. Lépe víckrát než vůbec.☺♥

Hanako řekl(a)...

Pro JM - Marie, Maruško, my Hany jsme chudinky, neměly jsme svátek a slavily s Janou. 15.srpen nám bylo později přídělen, osobně mi nevadí slavení spolu s Marií. Zdravím, doufám, že jste si ten dělený svátek užila.

Hanako řekl(a)...

Bylo tu 35 st., stále je ještě 28 st., z toho tepla mne bolela hlava, snad už se brzo ochladí, zahrádka úpí, moc tu nenapršelo.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Mariím také přeji vše nejlepší k svátku.
Moje maminka se narodila 15.8. - jmenovala se Marie - to jméno si přinesla na svět.
Přeji všem dobrou noc.

Fukčárinka řekl(a)...

Pro JM a všechny Marie, zdraví 🍀 štěstí a pohodu.🍀

Alka řekl(a)...

Teda tady se člověk doví věcí o svátcích. Hele od kdy, resp. do kdy byla Hana s Janou? Já si totiž pamatuji, že od cca 60. let min. st. byly svátky počínaje 13. srpnem: Alena, Sylva, Hana, Jáchym, Záviš, Helena. Což si od mala pamatuji proto, že mám kamarádku Sylvu, ta měla nejlepší kamarádku Hanu a ta měla sestru Helenu. Jáchym se Závišem mi v té době k zapamatování si nevadili... (Dnes je místo Sylvy Alan a Sylvu flákli někdy do října, když zavedli Sylvii, ale Sylva to stejně slaví 14. srpna; místo Záviše je Petra.)

diviznacka řekl(a)...

Zatím dobré ráno, i když jdou teď zrovna černé mraky. Ale z nich neprší, to povídá radar.
Dnes už mám venku všechno hotové a s chutí jsem si početla komentáře. Jsem taky Marie, ale dovoluji si to "slavit" v září a to celý život.
Včera to vedro bylo nemilosrdné, země sálala jako pec. Vždycky jsem přiskočila na nekratší dobu na zahradu na bylinky a potom domů, pot se a mně vyrazil až doma. Teď je docela větrno, a sice 20 stupňů, ale ochladilo se. Já být rostlina na záhoně, tak si trhám vlasy. V parnu jsou listy svěšené, zalívám hned ráno ve fóliovníku, záhony až navečer a to důkladně. Už to začínám cítit na lopatkách, ale od dnes vyměním 10litrovou plastovou konev za 5litrovou. Vezmu dvě najednou a tolik se nenatahám.
Letos nezasáhly mrazy a na všech stromech je náklad ovoce. Bývalé zákrsky jsou z nich regulérní stromy z každého zloděje a jsou plné jablek - všechny. Pěkně letos zaplodila i malá broskvička, nahradila tu starší, ta uschla. Takže budu místo zavařování masivně sušit jablíčka na křížaly, ty se líp skladují a taky mají lepší odbyt - pytlík křížal si každý vezme a doufám, že je usuším na sluníčku. Mohlo by se to podařit. Škoda že nejsou už zralá, když jsou teď takové horúčavy.
Doufám, že ta horka přežíváte dobře. Včera prý byl stupeň 3, ale v chladném domě jsem to ai nevnímala. Asopoň že tak.
A dnes se zde od skorého rána rojí myslivci s úlovky - za každým terénním autem je držák a na něm divočák. Ten poslední byl docela malý lončák, ale i ten se počítá, už nebude škodit loukám a vysazeným lesním sazenicím. Ostatní 3 měli položené pěkné kousky, asi už dospělé. Škoda že až dnes - v sobotu bylo u nás vaření kotlíkového guláše, možná že někteří vařiči už své kance skolili o týden dřív.
Koukám co jsem toho naklofala - prostě mi chybí se vypsat na blogu. Dnes tam možná přidám dramatický sen, kdy se na mě pořád sápal medvěd...
Přeji vám i sobě dnes co nejsnesitelnější den i noc :-)))

Fukčárinka řekl(a)...

Dobré ráno,také mám v těch jmeninách guláš.Drive jsem se dělila ve svatecni den s Boženou,nevím zda bylo Marta - Božena,nebo naopak Marta odpoledne,Božena ráno 😱na každý pád přeji další pekelné tropy přežít ve zdraví.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Kitty - těch divočáků je všude hodně. Povolili odstřel - prý se sem blíží zase nějaká nemoc.
Já jdu ven na dopolední kávu se švagrovou, pak dovařím oběd, přijdou zase vnoučata.
Muž jel dnes "na výlet". Veze vlakem praneteř do Ústí nad Labem k dalším příbuzným, ještě si užít kousek prázdnin. Dívenka by asi nezvládla přestup v Praze na správný spoj. Manžel se rád projede vlakem.

Alka řekl(a)...

Já se omluvám - furt si říkám, že se nenechám nasrat politikou, resp. nekompetentností vládních politiků, ale zase se to tý fialový vládě povedlo, takže:

https://krehotova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=790769

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek, venku je sice horko, ale v pokojíčku to není tak hrozné. Prádlo schne na balkoně, oběd snězen, nádobí umyto, procházím netem, Alce jsem zvedla karmu, vtipně vystihla současnou situaci i výhled do budoucna.
Nemohu se zbavit kašle a obtíží při a po jídle. Jsem zvědavá, co mi najdou po neděli při gastroskopii. Jo, vždycky se něco najde...

Fukčárinka řekl(a)...

Přečetla jsem si příspěvek Alky,😱👍jsem prinasrana permanentně nad myšlenkovým pochodem našich nejvyšších a omlouvám se zdejším návštěvníkům za své prinasrani.
K obědu čočka,vejce chléb,venku dusno,prádlo skoro suché,muž se vrátil s pedikúra pohoršen z chování hostů na tržnici,tož tak to je🥰
Růženko,nebereš nové tabletky,které zahrnují? Mě podobné dělaly neplechu večerní na tlak.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Beru jedny nové, ale nechutenství jsem měla již delší dobu a ty nové mi srovnaly jiné neduhy- jedna denně s postupným účinkem. Mám je na měsíc a na to vyšetření jdu příští týden, tak uvidím co to bude. Už mě nebaví pořád neutralizovat zažívání. Ale o tom nechci psát, každý má své trable.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý podvečer.

Dnes je zde asi letošní nejteplejší den. Je 17,30hod. a teploměr ukazuje 32,4C. Trčím doma pod klimatizací, venku se dusím.

Týna řekl(a)...

Pěkný večer!
Jsme ještě do zítra na Moravě, ale tentokrát bez dětí a až u Uherského Hradiště. Byl to můj dárek pro Honzu k narozeninám. Po 7 letech bez dětí na 2 noci.
Navštívili jsme Kroměříž. A včera rozhlednu Floriánka v Polešovicích. Zítra po snídani hurá domů. Je to lán cesty.

diviznacka řekl(a)...

Týnko, začala jsem dnes číst tvoje zápisky z dovolené. Jsi dobrá a chápu nadšení z toho, že jsi to nakonec dala a zažili jste, na co bude většina z vás léta vzpomínat.
Chtěla jsem u každého článku přidat komentář, ale nepodařilo se mi to. Takže posílám pochvalu touto cestou. Hlavně se mi líbil "úvodní článek", kde dáváš informace o tom, jak a kde hledat, když na takovou netradiční dovolenou chcete skutečně jet. Určitě se najdou čtenáři, kteří tvé postřehy využijí a také zažijí pobyty i mimo civilizaci. A všichni na to budete léta vzpomínat. Tuším, že si zážitky podobného typu zařídíte i v dalších letech a pobytech. Těším se na další části vaší letošní dovolené :-)))

Týna řekl(a)...

Ahoj Kitty,

články byly zatím jenom dva. Dnes se vracím domů, doufám, že napíšu druhý úsek. Je mi líto, že nešlo dát komentář, mně z mobilu tady také ne. Mrknu na to, slibuju.

Tady je tak krásně! Ořechov u Uherského Hradiště. Malinká vesnička. Klid. Škoda, že jsme si mohli "dovolit" jen dva dny (děti by ani babička by to asi déle nezvládli)

diviznacka řekl(a)...

Pěkné dobré ráno všem do Kavárničky, už mám sebrané květy, těsně před deštěm. Dnes mě příroda rozmazluje. Je zataženo, občas zaprší, zabouří, ale žádné škody, vody je třeba. Zato včera zde byla doslova vichřice, v nárazech všechno lítalo, napršelo za 10 minut 22 dílků na měřáku.
Od zítra zde bude mlaďoška Ivanka, a dnes dědicové si přijedou pro nějaký doklad. Od zítra "zakopeme" do nejhorších koutů farmičky, samozřejmě bude to činnost různorodá a bude za námi práce vidět. Ale doufám, že bude i zábava, hodlám začít si promítat filmy z nosičů, na to bude určitě čas, těch filmů různých zde mám už hodně a jen málo jsem si promítla. Kdyby pršelo ;-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Tak tady včera ani dnes nespadla ani kapka vody. Nějak se nám to vyhýbá.
Tynko - tak to je fajn, že jste si udělali pěknou dovolenou bez dětí.
Já mám uvařeno - čekám na strávníky - bude nás 6.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.
Zatím se to jeví zase na den blbec. Už je zase 32C i když je jaksi kouřmo a slunce svítí jako přes mlhu. V domě je 26,5C a chtě nechtě musí se zapnout klimatizace (pak máme něco ušetřit). Měl bych vypadnout do obchodu, ale ono to počká na zítřek. Přestaly nám chodit noviny, napsal jsem do administrace, aby zkontrolovali předplatné a sjednali pořádek. Zřejmě se zdejší doručovatel rozjel na dovolenou a náhradnímu se na konec ulice s jedním výtiskem nechce.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Tady není po dešti ani památka, ale je polojasno 27°C.
Dovolená bez dětí bývá pěkná. My jsme to prožili dvakrát za život, ale stejně nás mrzelo, že jsme k moři na výměnnou rekreaci nemohli vzít kluky. Hlídali je jednou u babičky na Slovensku, po druhé byli u známých a příbuzných rozděleni. U známých se synovi líbilo víc, u tety tomu mladšímu moc ne. Pak už jsme jezdili jen s nimi a většinou k babičce, aby aspoň jednou do roka měla rodinu pohromadě.

Tak čápíci jsou už na cestě, bude se jen vzpomínat a čekat na jaro.☺

Týna řekl(a)...

Pěkný večer všem.
Od čtvrt na 5 jsme doma. Nebýt toho, že jsem v půlce cesty vytáhla Honzu na rozhlednu a kolony v úseku řízeném semaforem (ale řídil to člověk a protěžoval stranu ve které jsme nestáli), tak bychom byli doma zřejmě tak o hodinu dřív, ale nemyslím, že to někomu vadilo.

Děti se vrhly na dárečky, potom na nás. Babička přežila (oni byli hodní) a vše proběhlo fajn.
Možná zase za rok 😁

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc a krásný víkend.

diviznacka řekl(a)...

Krásné ráno po mlžném rozednívání. Dnes bude první rušný den s mladou od synovce, uvidím jak ten týden proběhne. Spíš se těším, že aspoň nějakou "dvouruční" práci zvládneme. Už má pro mě nachystané nějaké tajné mnňamky, ona je mlsnota, takže bude jako doma.
Přeji všem, aby se dočkali příjemného víkendu :-))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásnou sobotu.
Předpověď počasí u nás nevyšla - tady nepršelo.

Týna řekl(a)...

U nás tedy mírně sprchlo, ale hlavně se ochladilo (oproti úmorným cedrům až dost).
Vzala jsem děti na chalupu. Honza je sám doma a v klidu uklízí komoru (pevně doufám). Minule jsem měla na úklid volno já, je to spravedlivé. Zítra se může dosyta vyspat, dorazíme až navečer.

U mě na blogu máte další část ke čtení 🙂

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Bude odpolední káva venku - k tomu jablečný štrůdl - nabízím do kavárny.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím. Koukám, že jsi výborná manažerka, Týno. I v rodině je to potřeba, aby všechno klapalo. Tady se také ochladilo, všude je jaksi klid. Sobota, no.

Týna řekl(a)...

Ruženko, i v rodině by měl mít každý čas pro sebe. Že část stráví úklidem je určitá daň. Je fakt, že jedna kamarádka to nechápala, trávila se svým manželem každou chvíli, až se málem rozvedli. Kamarádky už moc nejsme,ale to je na delší vyprávění. Chci říct, že si s Honzou vycházíme vstříc. Umíme čas trávit spolu i sami a často si i "dělíme" děti. A je to ku prospěchu. Zastávám názor, že děti jsou obou rodičů. Pravda, v jeho části rodiny s tím mají problém, řekla bych. Je mi to ovšem fuk. Žijeme v 21.století. A jsem ráda, že se umí postarat aspoň v základu.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Tynko - máš naprostou pravdu. Také u nás jsme s tím neměli problém - oba jsme pracovali nepravidelně na směny/denní, noční-manžel měl třeba nástup ve 2 hod. v noci ap./ Zkrátka kdo byl doma, tak se staral o děti a domácnost, co bylo třeba - manžel umí i celkem dobře vařit - to už uměl od maminky - od 18 let dělal na směny, tak když byl doma, tak mu maminka řekla, co má začít vařit a ona, když přišla z práce, tak třeba něco dodělala ap. Také chodil do fronty na maso, protože když šla mamka odpoledne z práce, tak už většinou nic nebylo. Manžel koukne na maso a hned pozná, zda bude dobré na řízky, guláš či polévku.
Také vodil kluky, když byli menší na sport ap. Také vodil vnuky - ti už také odrůstají a už to zvládají sami.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Jak si to kdo zařídí, takové to má. Dělba práce i starostí v rodině je základ. Synům jsem říkávala, že mají doma pomáhat, rozdělit si práci v domácnosti. Pak bude mít žena na ně čas a určitě bude spokojenější. Jak to tak sleduji v průběhu let - zpovzdálí- opravdu se dělí o činnosti a asi i proto jsou dlouhá léta spolu.
Ale je třeba do té činnosti zapojit i děti, podle sil, ať si zvykají .

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer.

TV hlásí všude mraky a lijáky. Tady kromě rosičky odpoledne, tady zatím nic. Podle radaru už ani nic nepřijde.
Mám s vnukem dohodu = vozí mi oběd. V jídlonosiči najdu obvykle obědy tři (obsluhuje se v kuchyni sám). Když s manželkou hospodaříme (abychom netloustli) vyjde jeden jídlonosič na 4 porce. Viděl jsem na PC vyvěšené jídelní ceníky. Vnuk tvrdí, že má slevu a platí jeden? oběd 100Kč. Musím mu to kompenzovat. V pondělí opatřím bankovku "Masaryka" = on je sbírá a věnuji mu další. Bude ji držet a nerozmění hned. Tak ho pobídnu k šetření (třeba na elektřinu).

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Tady odpoledne krásně napršelo. Kolik mm vody nevím - zítra to švagrová řekne, až přijde na kafe.
Přeji všem dobrou noc.

Alka řekl(a)...

Ahojky děvčata zdejší,
furt sleduji Ježurky blog, kdy o sobě dá sama vědět, ale zřejmě se ještě necítí, tak aspoň pár info ode mne.
Shrnu to: V letošním druhém pololetí jsem u ní byla
04. 07. - však jsem podala zprávu (to jsem neměla foťák s sebou);
29. 07. jsem jí volala, páč jsem k ní chtěla dorazit (vysloveně navícově, protože jsem v knížce, kterou jsem si od ní vzala, našla cca 35 let starý koresponďák, který jí poslala vnučka Laděnka = no to, když se najde, se schraňuje); byla trošku mimo, páč se rehabilitovala po pádu a s ním souvisejícím lehkém krvácení do mozku;
09. 08. jsem jí volala - vlastně na popud zdejší Fukčárinky a následně jsem dala zprávu.
16. 08. ráno pustili Ježurku z duchcovské nemocnice, odpoledne zavolala, kdy přijdu. Ukula jsem žhavé železo (páč v tomhle počasí nikdy nevím, jak mi kdy bude) a řekla jsem, že zítra.
17. 08. jsem tedy naběhla k Ježurce s tím koresponďákem a asi hoďku a půl u ní pobyla. I s foťákem. (Proto to nechávám na Libušce a jejím blogu.) Nicméně: Vypadá sice dobře, pořád je usměvavá, ale bojí se chodit. Aby s sebou zase nepráskla. (Manžel už ji nezvedne, zvedá ji velmi ochotná sousedka...) Má sice chodítko, které jí koupil syn ( známe zdravotnictví a příspěvky na pomůcky!), ale stále se obává, že kvůli závratím s sebou práskne a ani to nebude vědět...
Tak asi tak.
A nebojte, od všech a jmenovitě i od Ruži, Fukčárinky i Kitty jsem ji pozdravovala.

Hanako řekl(a)...

Srdečný pozdrav Ježurce a Alce dík za zprávy. Chodítko na doma jsem si zaplatila(1.400 Kč), nechtěla jsem dceru honit k reviznímu. Je lepší než hole, drandím s ním po bytě a na psa volám "Pozor jedu!" Na venkovní vozík mi ZP přispěla.

Hanako řekl(a)...

Včera nespadla ani kapka, k ránu příjemně zapršelo, rostliny to už potřebovaly. K obědu si asi udělám lečo, suroviny jsem dostala.

Fukčárinka řekl(a)...

Děkuji Akce za zprávu a pozdravy pro a od Jezurky- Libušky 🍀 Závratěmi a potíží s chůzí měla kolegyně paní Eliška z našeho klubu seniorů. Různá vyšetření nakonec ukázala na boreliózu,která se po přeléčení opět ozvala.
Včera bylo u nás stále velké dusno,přes den občas sprchlo,večer hromy a blesky,naše babi by řekla - pršelo fest!! Nyní poprchava a je stále dusno.
Lydie,nabízím pro změnu meruňkový a švestkový koláč k odpolední kávě. Všem přeji pohodovou neděli v přiměřeném zdraví. V Era byla u nás v domě rychlá dvakrát.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Děkuji za zprávy Alce, nabídku buchet Fukčárince. Já držím tak trochu dietu, takže budu vařit spíš pro muže . Jsem zvědavá co se z toho mého zažívání vyklube. Tady je prostě po dešti mokro, neprší, ochladilo se. No, jdu vařit polévku, brambory, kuřecí plátky - k tomu mám kompot z jablek a borůvek.

diviznacka řekl(a)...

I od nás ve farmičce posílám pozdrav (je tu mladá od synovce a ráno mi ukutila palačinkové lívanečky se šlehačkou a čokoládou). Byl toho přeplněný talíř. Ona si zkoušela na tajno nový recept a holt toho dala hodně. Ale smažila to výborně, luxusní snídaně. Takže než jsem obstarala živočichy, byly nazdobené koláčky na talířcích. Bájo!
Ráno u nás vydatně zahradnicky pršelo, a teď (světe div se) obě velké dešťové fronty rozdělila naše Suchá Hora. Dokonce jsem povolala Ivanku, aby se na to podívala. Pořád déšť a když už se málem spojily, došly k SH a rozdělily se, bylo to až úsměvné.
Zase se mně dobře četly sobotní komentáře, člověk se z nich ledacos dozví. Tak pěknou neděli a všem příjemný zbytek víkendu :-)))

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Crrr hrčí zvonek, za dveřmi je syn z Prahy s plnou rukou věcí. Ve druhé ruce drží mladého vlčáka (nedá bez něj ránu). Zastavil se na pozdrav a předání dvou kalendářů (už), sestavených z fotek místní sleziny jeho spolužáků v bývalém kamenolomě zvaném "jestřábka" = jestřábí hnízdo. Prý si to přes jednoho člena jejich kolektivu vyžádala redakce místního Zpravodaje, tak nám předal kalendář zvlášť. Druhý kalendář (oba na křídovém papíru) připomíná trampskou osadu Bílá sova, v brdských lesích, kde syn dělá dodnes šerifa. Je zajímavé, že ho to drží i v 65letech (válet se ve spacáku na jehličí).
Má odtud mnoho zážitků a mňamek. Např. pes měl v noci hlad, otevřel mu konzervu, vyklopil a byl do rána pokoj. Ráno za šera otevřel další konzervu a snědli ji všichni 4 spolunocležníci. Až se rozednilo a likvidovali odpadky zakopáním, všimli si že slupli ke snídani psí konzervu, kdežto pes dostal v noci vepřové ve vlastní šťávě. Obsažná debata to potvrdila.

Alka řekl(a)...

Jo a hele - Vám všem, co jste četli můj poslední blog (Otevřený dopísek ...) a dali karmu, moc a moc děkuju.
Maximální karma je 50 a já mám skoro 47. Mám ramena přes celý záda. Nemluvě o tom, že čtenost přes 12 000 mě taky dostala. (Ale ten můj blog o vrabčácích coby národnímu ptáku se mi líbil víc... a to měl čtenářů cca 6 000; zdá se, že národ je víc na politiku než na srandu.)

Krásný den.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásnou neděli.
Alce dík za zprávy o Ježurce.
Ivane - tak jsem se zasmála té konzumaci psí konzervy.
Dešťové zpravodajství - včera odpoledne a dnes v noci napršelo 86 mm vody.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Tak to bylo dobré. Traduje se, že konzervy pro zvířata jsou přísněji hlídány než pro lidi. Možná to bylo jen neslané.

Alka řekl(a)...

Hele nějak mám problém s počitadlem, tak kdybych se dlouho neozvala - nejni to o mně , je to o přístroji.
papa

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přemýšlím, co zítra uvařit k obědu. Psí konzervy to nebudou - udělám švestkové knedlíky.
Přeji všem dobrou noc.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Dočetl jsem se, že představený řádu maltézských rytířů před časem odstoupil. V řádu zvítězila teze vatikánské kurie o "zabránění početí". Jedině správná je zdrženlivost a celibát s modlitbou. Dříve řádoví bratři v Barmě rozdávali kondomy prostitutkám ( těm katolicky pobožným, co se chodí zpovídat do kostela) aby je ochránil před šířením HIV. V kurii z toho vznikl spor. Papež František není tak rigidní ( v uplatňování zdrženlivosti) a s prezervativy i souhlasí. Dál to pitvat nebudu, tady je pole pro lidovou tvořivost. Má to římská kurie starosti, lezoucí až pod kutnu.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. U nás je k obědů filé, brambory a okurkový salát. Dostali jsme zprávu, že obědy budou o 5 Kč dražší- v důsledku vyšších nákladů. Očekávala jsem to a akceptujeme to.

Co se týče klášterů, nevím proč, ale odedávna jsem si myslela, že do nich se "schovávají" gayové a lesbičky. Možná na tom něco bude, bylo by to vlastně pod kontrolou.

Týna řekl(a)...

Pěkný večer!
Včera jsem to nestihla, ale dnes hlásím zrod článku z dalšího místa dovolené. A když už tady sedím, možná rovnou sepíšu i další část, ať to nesepisuju do Vánoc :-)

Týna řekl(a)...

Kde všichni jste? Vždycky tu bylo večer živo a teď nic? 🙂
Vždyť víte že jsem věčně utahaná sova. Ráno nemůžu spát kvůli dětem a večer navzdory únavě neusnu do půlnoci, protože jsem prostě ta sova...
Šít už nemůžu, to by mě sousedi rádi neměli. A na povídání nikdo? 😭

Fukčárinka řekl(a)...

Ruzenko,na foto u Týny tukni a zvětší se. Měli parádní dovolenou👍
Dobrou noc všem u nás bouří a prší.

Týna řekl(a)...

Zdravím pro úterku. Venku prší. Chvíli drobně, chvíli víc. Citelně se ochladilo.
Dneska jsem byla zkusit žádat o příspěvek na děti těch 5000kc. Jsem rozčarovaná až znechucená.
Že jim špatně funguje vyvolávací systém bych pochopila, je to jen stroj. Tím pádem jsem pustila před sebe paní, protože než našla příslušné dveře, byla jsem oficiálně na řadě já, ale ona měla číslo těsně přede mnou.
Šla jsem tedy po ní.
Vy jste osmička?! Ptá se mě "milá" herdek baba. Ne, sedmička.
Ale my jsme volali osmičku.
Nevolali. Byla jsem na řadě předtím, ale ta paní přede mnou to nemohla najít, pustila jsem ji.
Aha.
...
Občanský průkaz a doklady dětí.
Prosím?! To nemám, na webu nic takového není...
Stačí mi kartičky pojištěnce.
Jo, ty Vám dát můžu, ale mám jenom dvě, třetí dítě je s ní na táboře.
Hmm, pokud si nahlásite rodné číslo blbě, Váš problém...
Proboha, vždyť jste matrika,je to problém?!
My jsme evidence obyvatel (je blbá ona není já?!).
Matrika je o troje dveře vedle, je to problém ověřit?!
MY tam ale nechodíme, VY musíte mít doklady...

To už jsem byla vážně naštvaná.
Důrazně jsem zopakovala, že doklady nikde psané nebyly a web že prostě nefunguje.

Tak jo. Ptá se s mou občankou v ruce na rodné příjmení (polykam větu, že to tam je napsané).
Žijete s druhem?
Ano.
Příjmení, jméno, rodné číslo.
Hm, tam jsem se hodně zapotila. Ale číslo ze mě vypadlo.
Chcete nechat žádost zkontrolovat, nebo jste si jistá?
Nejsem, jsme na hranici.
Ptám se na odečitatelné položky (ty na webu byly, je to penzijní připojištění a úroky z hypotéky)
To my nevíme, jsme evidence obyvatel...
Ok. Tak tady podpis a je to Vaše.
Nashledanou. (Nikdy víc, doufám)

Odcházím vyšťavená, zralá na panáka.
Potkávám známou, byla to samé řešit ve vedlejších dveřích.
Víte, co je vtipné? Žije s partnerem tak, jako já. Nejsou svoji. Nicméně "její" úřednice jeho údaje nikam nepsala.
Výsledek? Jí to schválí, nám ne.

Já jí to nezávidím. Oba pracují, mají jedno dítě. Ale ten dvojí metr, ten se mi nelíbí.

Kdybych nebyla blbka poctivá, nenechala bych to kontrolovat a nikdy by na to nepřišly. Žádostí jsou statisíce...

Takže teď se budu modlit ať projdeme, nebo přesahujeme o málo a bude se odvolávat...

A teď? Teď si jdu dát čokoládu. U té nehrozí, že budu alkoholik...(cukrovka mi přijde v tuhle chvíli milejší)

diviznacka řekl(a)...

Dobré dopoledne, ráno jsem u NB nebyla.
Početla jsem si, ještě se ozvu. Psaní od Týny a pana Ivana bylo zajímavé. Jdu pro oběd, přeji k vašim obědům všem dobrou chuť :-))

«Nejstarší ‹Starší   1 – 200 z 291   Novější› Nejnovější»

aktuální