středa, listopadu 02, 2022

Kavárnička U Ruži na listopad 2022

 Konečně Vás vítám v další Kavárničce. Možná si řeknete, vždyť to má skoro pořád stejné, tak co potřebuje odkládat. Jde mi o to, že by Kavárnička neměla být jednotvárná, ale stejně jde hlavně o to povídání v průběhu měsíce a to je určitě pestřejší.
Na zesnulé vzpomínejme, živé navštěvujme nebo aspoň  jim zavolejme.

♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥Na Martina  zvykem bývá husu péci, víno píti....


Kam na ty "staré" obrázky Pavel - Tlusťjoch chodí nevím, ale děkuji mu za posílání a ráda se o některé podělím.Najdu něco veselého, aby to lidi nerozčilovalo, ale pousmáli se?
 Co se vše dá udělat.


Pozvánka na dovolenou pro důchodce české?Tak se Irové naučili své tance- znáte?

Vybírejte dárečky hlavně pro radost a mějte se obstojně. 
Všem oslavencům různým přeji jen dobré ,
 ať všem  lidem dopadnou všechny zákroky i kontroly u lékařů co nejlépe.280 komentářů:

1 – 200 z 280   Novější›   Nejnovější»
Ruža z Moravy řekl(a)...

Mám vyřídit od Otavínky, že Kitty v pátek nastupuje do nemocnice-my to již víme, že?. Hanička je prababičkou Vašíka, ale nemůže si o užívat, je opět nemocná, bere antibiotika. Držme tedy všem palce, užívejte si života, dokud můžete. Tak jsem to stihla aspoň druhý den listopadu. Daniela Mičanová (autorka Ženy s dranžírákem) má vydanou novu knihu. Doufám, že ji seženu u nás. Píše zábavně.♥

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer.

Paní Ruženo, je Vám třeba poděkovat za obětavost, s níž se staráte dalším lidem o pokec a výměnu informací.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ruži - jsi dobrá - opět je tu nová Kavárna. Nezdá se vám, že ten čas letí jako splašený kůň?
Přeji všem dobrou noc.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Není třeba děkovat-zdravím vespolek. Dokud lidé jsou ve spojení, alespoň virtuálním, cítí se určitě lépe. Víte kolik je to let, kolik diskuzí skončilo, většinou díky rušení webů, blogů a my se přemisťujeme jak se dá. Jsme prostě umínění a ten svůj pokec, vzkazy, doporučení si nechceme dát vzít, že? Stejně si to každý přebere, čemu věří a čemu ne, nevnucujeme své mínění. Nevím proč, ale tu naši skupinu, i ty co moc nepíšou, jen čtou mám prostě ráda. Dobří lidé ještě existují a já mohu poděkovat, že ty moje občasné blbinky berete na milost.♥

Ian Dury řekl(a)...

Poslední lístek dávno zvad- s mlhami přišel listopad...Ale zatim nam letos počasí přeje s krása listí na stromech také ještě nepominula

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Konečně po třech týdnech, včera vysvitlo sluníčko. Nějak ve stáří dávám větší důraz na slunečný den, ovšem s rozumnou teplotou. Kdysi mi to bylo víceméně jedno, v kabině buldozeru byl podmračný den výhodnější (teplotně i v rozhledu). Dnes jsem venku v postavení živočicha, kterého vše obklopuje a slunečný podzimní den je jeden z nejpříjemnějších. Dnes zase svítí Zoncna na plno, kdoví jak dlouho a 10C to dotvrzuje.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Bříza naproti má listí zlaté, drží se a přes okolní "trvalou" zeleň jehličnanů je to takové milé. Také třešeň na opačné straně si listí ještě drží, ale barva tak zlatá není.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásné odpoledne.
Ivane-tak to máte blbé s počasím - tady svítí skoro každý den. Dnes je tu opět nádherně.
Dopolední káva byla venku. Nyní se zase chystáme na zahradu. Obědy jsem už "vydala" - /bylo nás 6/.
Ivane - také sleduji počasí - také díky tomu, že jsem v práci dost pobývala venku - byl rozdíl, když jsem byla na peroně a bylo sluníčko, déšť, chumelilo, či byl velký mráz.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Máme v obýváku průčelní okno celkem 4 x 1,8m. Od minulého týdne mění bříza před oknem barvu (tady je to vždy později) z veselé zelené na zlatavou. Během listopadu zezlátne úplně a po prvních mrazech spadnou "zlaťáky" na zem. Dnes při osvitu Sluníčkem je i v místnosti patrný zlatavý přísvit. Je zajímavé, že to zlepšuje i náladu (stejně jako zlatavé pivo, kterému zpiťaři přezdívají rezavá voda).

Janinka řekl(a)...

Růženko, jako vždy, děkuji za pobavení a všem přeji krásné listopadové dny :).

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dnes je to na den přesně 60 let, co jsme stáli před oddávajícím na Staroměstské radnici v Praze a řekli si ANO. Svědčili nám dost rozpačitě oba otcové (manželce ten nevlastní), aby měli od "těch mladých hlupců pokoj".
Můj otec se ženil až v 37 letech, rovnou po propuštění z kriminálu v Protektorátu za "zločin proti Říši", když přiznal psaní nápisů vápnem po dřevěných plotech "Němci táhněte pryč". V době sňatku měl už dvě + 1 děcko. Nerad o tom mluvil (nikdy ten březen 1944 rodiče neslavili) a když tak leda otec slovy "měl jsem ještě čas".
Nevlastní otec manželky Vlastík, byl původně učeň v drogerii, jejího otce Doubravy (děvkaře), s nímž se "spustila" jeho žena. V měšťanské pražské rodině z toho byla ostuda až na půdu. Moje žena se narodila do 6pokoj. bytu s kuchařkou, panskou a bonou. Byla vychovávaná se záměrem držet úroveň "majetných a lepších lidí". Její matka Růžena přišla do té rodiny, jako panská a i holka pro všechno, tak se na světě ocitla malá Emilka. Její matku přehlíželi, ovšem tchýně musila vše strpět, tedy i snachu s cizím dítěm Františkem (urobil je učeň). Vyhodit je nemohla, dokonce pro úřady byl otcem Františka zapsán drogista. Při vyhazovu by německá správa do nadměru nastěhovala "národní hosty" - německé osídlence prchající před Rudou armádou z Moldavie. Ovšem koncem května 1945 letěla Růžena s Františkem a dalším očekáváním Věry z bytu. Malá Emilka bulila po mámě i po boně, kterou také propustili. Takže se rozhodlo, že dají vnučku, jako schovanku k rodičům Vlastíka (František a Ludmila) zabezpečili ji (dostala srub na Sázavě, obraz ak. malíře Rady, část převázané knihovny, dívčí výbavu vše k rukám zmíněných prarodičů). Bez soudu a určeného poručníka (tím se prohlásil v rodině Vlastík).Zapisovaný majetek (srub s pozemkem) přešel na prarodiče a právně jej zdědil Vlastík, vše ostatní vzali do péče Vlastík s Růženou. Emilku nechali u babičky bez koruny (zajali i pozdější přídavky). V tísni vyrostla, místo školy musila jít do zaměstnání a tam se seznámila a v 16 se vdala. V 17 už byla vdova s kloučkem. Její pokrevní matka o ni nejevila zájem. Tak jsme se seznámili a pod kuratelou "tatínků" se vzali. Vydrželo to vše co nás potkalo a nebylo toho málo. Dnes v 82 letech (jsme od sebe 2 měsíce) můžeme říci, že je to dobré manželství. Ze hmotného srabu jsme se na stará kolena také vyhrabali a co víc bychom ještě měli chtít?

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Ministr Jurečka přemítá o zkrácení podpory v nezaměstnanosti.
Tomu by ovšem mělo předcházet jednání zaměstnavatele. Před 20lety jsem byl odborový funkcionář. Stalo se, že firma neměla dost práce a uvažovala o redukci zaměstnanců. Tehdy jsem vyjednával, zda je vhodnější přejít na 60% mzdovou náhradu a měsíční odstávkou nebo řádně propouštět s odstupným. Krátkodobě je lepší odstávka ve firmě (provádí se řádné revize, stěhování a úklid pro možný pronájem uvolněných prostor) než propuštění s odstupným. Následně je nutno přijímat a zaučovat jiné lidi.
Vyskytl se ale problém! Odborově organizovaní lidé z města Brna remcali proti 60%, protože to nestačilo na nutné platby. Naopak organizovaní dojíždějící z venkova byli spokojeni, ušetřili na dojíždění a měli dost času na údržbu vlastního majetku = domy, auta, ošetření pozemků či sadbu nebo sklízení polních plodin. "Venkovani" dokonce nárokovali odstávku až na 3měsíce, kdežto "měšťáci" nechtěli víc než 14 dní v měsíci. Nakonec jsem vyjednal měsíc odstávky od 15 do 15 dne v měsíci. Až se ve větším propouštělo, šel jsem v 58letech za ředitelem (novým) a řekl přímo. Vyhoďte mne, s 5měs. odstupným + l měs. při odchodu do důchodu. To mi kompenzuje předčasný odchod do důchodu (nižší důchod). Ředitel dostal od představenstva (složeného z veksláků) pochvalu, že zatočil s odborářským rypákem. Naštěstí to byl slušný maník a věci které jsem tam v kol. smlouvě vyjednal (např. indexace mezd s odstupem 5měsíců podle státní statistiky či 5měs. odstupné, tam po mně zůstaly).

Tlustjoch řekl(a)...

Moc pěkně se to zlaté listí fotí...

Fukčárinka řekl(a)...

Čas opravdu letí jak splašený kůň,zdravím do listopadové kavárny. Růženko pobavila jsem se při videu i čtení vtipů. Dnes u nás svítilo sluníčko docela s prádlo na balkoně prádlo usušilo, v pozdějším odpolední se zvedl vítr.
Je to tak, každý sis komentáře a rady přebere a to je dobře. Chřipkové očkování jsem zvládla, první noc jsem měla pocit horečky, pobolívala hlava a spustila se trochu rýma do večera to vše přešlo, dnes už jsem se zapojila do domácích prací.
Všem přeji dobrou noc.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc. Kitty držím palce, ať se vše dobře podaří.

Fukčárinka řekl(a)...

A já pořád na co jsem zapomněla,přece, že držím Kitty 🍀palce a šuplíky budou zítra otevřené. Tak snad už není🍀

Hanako řekl(a)...

Přeji poklidný listopad, Kitty držím palce. Dnes je tu šedivo. Včera jsem byla na očkování proti chřipce, byla jsem ospalá, dnes ráno jsem měla trochu zimnici a znovu si na dvě hodiny vlezla do pelechu. Už je dobře.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den. Tady je dnes mlha.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer.

Dnes má svátek Karel. Tak se jmenoval otec, tak jsem mu zavezl na hrob ozdobenou mísu.
Také nevlastní syn v Praze je Karel - poslal jsem mu gratulaci (dárek dostane k Vánocům).
I bratr v Přerově je Karel, poslal jsem mu gratulaci s návodem, ať to zapije a myslí si, že jsem mu pití poslal. Pěkná chytrystika, jak obejít osobní návštěvu.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím konečně po pestrém dni s vnoučaty. Trochu jsem se jim divila, že se jim ani od nás večer nechtělo - těm dvěma nejmenším, 2 starší před 16. hodinou odešli na akci skautů. Upekla jsem žemlovku, jedli i zeleninovou polévku kromě jiných pochutin . Dala jsem i svačinku těm odchozím. Měli zaneprázdněné rodiče, rádi jim aspoň občas tím hlídáním pomůžeme, vnoučat si užijeme. Trochu utahaní, ale spokojení po nich večer pouklízím, ale oni si už hračky po sobě uklidit dovedou a padnu do postele nebo sednu k netu.
Hlavní zprávička od Kitty. Je jasné, že se po narkóze probudila, protože mi odpoledne zavolala. Tři hodiny byla operovaná ta nožička. Má to zašité , bude muset případně na kontrolu a vytažení stehů. Jen zatím neví, kdy ji pustí domů. Připomněla jsem jí, aby požádala o sanitku případně. Nemůže shánět někoho na odvoz, že? A ať se drží a budu všechny pozdravovat. Takže vyřizuji, neboť nevím, jestli to mezitím nevolala i dalším kamarádkám.

Všem Karlům přeji vše dobré k svátku, také jsem jich pár znala a měla ráda.Tedy platonicky, že jo. Ještě ve škole a za mládí ranného.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Tedy to je dobrý nápad s tím zapitím-pane Ivane.☺

Ruža z Moravy řekl(a)...

Omlouvám se za uvolněný styl psaní, jsem rozkecaná z chvilek s vnoučaty. Učím je různá říkadla, písničky poněkud lechtivé, aby se na ně nezapomnělo. Chystám se je naučit Babinského v Africe, princeznu Paradaj, daj daj i příoadně Kampak jedeš Fjantíkůůů - vem mě sebou Fjantíků. Zjistila jsem, že se jim různé "olovinky" líbí a rádi se smějí (což já také, i když mi někdy do smíchu není).

Fukčárinka řekl(a)...

Myslela jsem na Kitty,tak ať se vše hojí. Já mám natažený sval,včera jsem to s domácími pracemi přehnala, mažu, poléhavám,bez berli nedám doma ani ránu. Od včera byla čočková polévka,zelný salát,a další připravil manžel, pečené krůtí a vařený brambor.
Všem přeji dobrou noc.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Marti, nemáš doma Aulingel masť, to pomáhá. Jo, nic se nemá přehánět ani ta práce. Na zítra máme dnešní oběd - vepřové maso, brambory a dip tzatziky. To proto, že dnes se dojedlo na večeři co lednička dala a já pekla tu žemlovku, tak klidně si zítra udělám krupičnou kaši, slibuji to pár dní a kdyby náhodou přišly děti něco si vymyslí na co mají chuť. Doma mají maso u nás také často, takže třeba lívanečky s javorovým sirupem. Držím palce , aby se ti ten sval co nejdříve scvrkl-nebolel.
Nebyli jste u Janinky? Její životní krok a krásné rozloučení s kolegy v práci formou dárku -andělíčků korálkových ke unikátní. Však jsem to sdílela na facebook, tak nevím, jestli mi nevynadá. Když ono je to opravdu moc hezké.♥

Ruža z Moravy řekl(a)...

Dobrou noc, jdu spinkat, Mufík už čeká...Manžel odpadl už před ...nevím v kolik, no.♥

Fukčárinka řekl(a)...

Růženko,mažu Dolgitem,děkuji za radu. U Janinky jsem byla,je šikulka. Dobrou noc.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Tak je dobře, že už má Kitty po operaci.
Ruži - také tu mám vnuky na celý víkend, ale ti už jsou velcí /15 a 12 let/ - tak pohádky a říkanky už nejsou aktuální. Ten mladší jede hrát zítra a v neděli hokej, tak ho musíme včas vzbudit, připravit snídani a svačinu - hlavně ho pak včas "vykopnout" z domu, aby neodjeli bez něho.
Také jsem četla, čím se mažete - mě také dnes bolí nohy, tak možná použiji voltaren. To z nás budou mít radost farm.firmy.
Přeji všem dobrou noc.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Dobré ráno.
Tady je dnes zataženo. Je to takové smutné.

Čerf řekl(a)...

Zdravím jako obvykle zdejší milé kavárnice a kavárníky a přeji pokud možno co nejvlídnější listopad.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer.

Před pěti lety jsem převzal za úplatu polní zahradu. V r. 1964 ji na otcově poli vyměřilo JZD, jako náhradní pozemek jinému, kterému sebralo pozemek s ovocnými stromy a chatkou do honu. Aby se tomu maníkovi trochu ulehčilo, nikdo z úřadu se dále nestaral, co na náhradním pozemku dělá.
Původně to byl zoraný pozemek, ale tahanicemi zarostl a po dvou letech se maník na něj soustředil. Vysázel stromky, vinohrad, vykopal prostor pro podsklepení a postavil zděnou chatu 6x7m (letos v ní přespala Týna s rodinou). Moji rodiče zemřeli a já to nadělení zdědil. Maník zestárnul, už o zahradu nepečoval, ale považoval ji jaksi za svoji a zamýšlel ji za odstupné někomu poskytnout. Od smrti mých rodičů neplatil žádné nájemné a žvanil o vydržení. Se mnou se nechtěl bavit a na doporučený dopis nereagoval. Najal jsem advokátku, dal jí informace a výpis o vlastnictví, pověřil ji, aby jednala o podmínce k navrácení. Podle zákona o půdě je tam všechno moje. Uživatel má právo na spravedlivou náhradu účelně vynaložených prostředků na zřízení zahrady z dřívějšího pole. Chtěl původně 200000.-, že údajně jejich rodina ze spustlého pozemku udělala zahradu. Replikoval jsem, nechali jste pozemek po přidělení zpustnout a dělali jste na něm pro sebe proti povolení (měl povolení na dřevěnou chatičku 2x2m). Dnes jsou stromy jsou staré a neprořezané, plot popadaný a zrezivělý, vinohrad spustlý a nájem 10let neplacený. Advokátka mi řekla, že jsem Mikuláš dobroděj, když jsem strpěl za 3500m2 nájem 550Kč ročně (tak si to dohodl s mými rodiči v r. 1990). Podle advokátky minim. nájem by měl být 1 - 2Kč/m2. Souhlasil jsem, aby dlužný nájem spočetla a odečetla od žádané sumy. Nakonec to smluvila na 90000.-Kč a 20000.- advokátní odměny. Mimo jiné zásahy, jsem přesadil malou jablůňku, která byla mimo řádek. Letos měla dvě jablíčka. Dnes jsme jedno ochutnali, jsou to podzimní nasládlá zelená jablíčka o průměru 8cm. Jablůňku obryju, přihnojím a z jara zaliji, aby založila korunu a plodila (dosud jsem měl za to, že je to pláně na vyklučení).

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Měli jsme takovou polomrtvou sobotu. Tedy doslova nutné se normálně udělalo- očista wc, odpadky a umytí příslušných košů, část chladničky, samozřejmě vše co se objevilo a mezitím čtení novin, hovor s bráškou muže na Slovensku, snachami, kamarádkou - páni uteklo to. I odpočinek s kocourkem vedle sebe.
Při čtení komentáře pana Ivana koukám, na co všechno musel myslet. Má určitě moc energie, přemýšlí, vymýšlí. To je dobře. Já mám asi vrtulku u zadku, jak říkala moje babička, něco mě napadne a hned to jdu přerovnat. Muž zase při pěkném počasí nevydrží doma a má to asi tak podobně každý-každá žena. Dokud to nesrovná, neumyje poslední kousek nádobí - neusne, že? Už jsem o tom psala, prostě ráno kuchyň v pořádku. Ale nejsem zase tak úzkostlivá a nedělám z nějakého drobečku problém. Vše se dá utřít, zamést a pak ke zase na čas pokoj.
Tak jsem zvědavá na to, jak probíhá "uzdravování" Kitty, Otavínky, Fukčárinky. Kouknu se i na blog pana Petra-čerfa, zítra budou určitě nedělní glosy, zkusím obejít některé blogy.
Víte, je pár lidí, kteří přeposílají aspoň deset emailů denně. Nestíhám, k tomu reklamy firem a pod. Vybírám si ty, co jsem ještě neviděla a přeposílám jen máloco a ne všem. Trochu už ty zájmy a opakování souborů znám za ta léta.

Hanako řekl(a)...

Dobrý večer. Dnes jsem byla u vnučky, Štěpánka měla vítání nových občánků. Ráno rodiče zasadili lípu v aleji u polní cesty, každé nové dítě má svůj stromek a rodina se o něj stará. Hezký zvyk, potom byl společný oběd v restauraci a odpoledne slavnostní uvítání. Tam jsem nebyla - moc schodů. Popovídaly jsme si zatím s další prababičkou, užili si pravnoučata a celou milou rodinku. Bylo to milé odpoledne.

Fukčárinka řekl(a)...

Zdravím všechny návštěvníky kavárny,noc ze včerejška na dnešek bylo utrpením. Mazání Dolgitem na střídačku s gelem s bylinkami na natažený sval nezahráli. K ránu jsem to řešila užitím Novalginu,dnes už je lépe. Pohybují se po bytě o fr.holich,které jsem doma odmítala, víceméně nebylo jich potřeba. Myslím si, že jsem si jej natáhla při vaření a úklidu,jen jsem utirala prach, manžel vysaval. U vaření sedávám v kuchyni na barové stoličce,nohy pod kuchyňskou linku nestrcim, takže špatné nevyhovující sezení. To je tak, když čas podcenim a nevezmu si vše k jídelníčku stolu. No poučení pro příště,už je lépe.
Všem přeji dobrou noc a uzdravení.

Fukčárinka řekl(a)...

Pro babičky a prababičky,vnoučata a pravnoučata to jsou sluníčka.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Marti, co kdybys to zpevnila? Určitě máš nějakou "ortézu" nebo obinadlo, někdy si zpevňuji návleky stahovacími zápěstí u netu a pomáhá to. Já mám v kuchyni od stolem malou UH stoličku a dávám si na ni nohy, když si sednu. Ale já jsem malá, tak nevím, jak ti velcí...

Ruža z Moravy řekl(a)...

Jen rychle pozdravím od sebe i Kitty, se kterou jsem nyní mluvila. Cítí se docela dobře, moha ji nebolí, zítra má převaz a potom zřejmě domů. Má starost o studený domov, ale domluví se určitě se sousedy o zatopení v kotli.
Dobrou chuť k nedělnímu obědu všem.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásnou neděli.
Tady byla mlha a nyní krásně svítí sluníčko.
Půjdu chvilku ven - musím nakrmit kocoura. Vnuci jsou už "nakrmeni".
Já jsem měla večer "trauma" - nešel internet. Muž si dělal legraci, že mám "absťák". /Asi měl pravdu - už jsem si myslela, že budu muset také přerovnávat skříně - teda o

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Tak jsem zjistila, že předchozí příspěvek neodešel celý - asi ho šotek snědl - nevadí - ono to není důležité.

Týna řekl(a)...

Přeji všem krásný večer.
U nás jde vše tak nějak samospádem. Do práce se denně těším. I nadále mám dost problém stíhat vše k "dokonalosti" ale nějak to jde. Dříve jsem třeba prala v pátek, nyní to dělám v neděli. A kupodivu, svět se nezboril. V týdnu minimálně 3x obědvám vedle nás v bufetu. To je super, protože mám bez práce teplé jídlo. Tím teda trpí domácnost, vařím maximálně 2x týdně, ale všichni mají možnost jíst obědy mimo dům (škola, školka, Honza v práci). Úklid i nákupy jsme si konečně rozdělili. A dokonce jsem zvládla přečíst knížku! A v sobotu jsem byla na kroužku šití. Takže Betynka má dvoje zimní legíny (uvnitř je chloupek) a já pyžamo. Hurá.
Opět čelím blbým řečem ze strany exmanžela na moje šití pro Vojtu. Prý se mu budou děti brzo smát. On mu totiž koupil nové oblečení. Já proti tomu nikdy nic nemám. Jen jsem popravdě na jeho dotaz, co říkám na nové kalhoty odpověděla, že mu nesedí. Vzhledem k výšce a štíhlosti má prostě dobře délku, ale rozkrok až u kolen.
Hrozně mě naštval. Kluk v těch kupovaných vypadá hůř než v šitých. Ale protože je to od tatínka, já nemůžu říct slovo. Vadí mu i trika, prý jsou směšná. No nesouhlasím, látky dávno vybírá Vojta sám. Ještě že mrnata jsou nadšený a nekecaji mi zatím do toho...

V Kafči mě pobavilo nejvíc video jak tam odlétá ta holčička na balóncích 😁

Anonymní řekl(a)...

Zdeňka-Anna

Dobrý večer,
dnes jsem v superhypermarketu viděla nápis: Z naší štědré vánoční nabídky budete na větvi.
Spíš by tam patřilo: Z našich (nejen)vánočních cen budete na větvi.
Přeji všem klidný listopad, pokud možno bez nehod a nemocí a nemocným rychlé uzdravení.

Konečně jsem se dostala k Janinčiným andílkům – jsou úplně nejsprávnější.

Fukčárinka řekl(a)...

Hlásím, natažený sval konečně OK,Růženko děkuji za radu. Zdravím Kitty a ostatní návštěvníky kavárny,všem přeji dobrou noc. Měli jsme tu nejstaršího vnuka a dceru s pejskem Aeby,tak nás potěšila jejich návštěva. Zítra mám nějaké vyřizování,tak opět den uteče jako voda.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Týno, já jsem musela šít na kluky kalhoty do určitě doby běžně. Nejstarší se vytáhl náhle, hlavně v zádech a kupované mu neseděly. Sám mě požádal, abych koupila látku a ušila mu je na míru. S kapsami dovnitř a vzadu různé barvy dokonce (pepř a sůl, modré, černé)nakonec i na rehabilitační praxi do Fakultní nemocnice - bílé z tesilenu, aby se nemusely žehlit. Druhý byl dlouhonohý, takže jsem mu šila také. Byli oba štíhlí a dá se říci, že bůhvíjak tlustí nejsou ani nyní a to si je ženy a sedavější zaměstnání docela vykrmili. Prostě chlapi, no.Ten nejmladší asi nebude stačit ztloustnout ani u počítače, vyběhá to jinak. A džíny nemá rád ani teď, jemný manžestr, vlněné látky, ale moc jsem na něj už nešila, pasovaly mu hotové, ale ne odevšad. Už byl větší výběr.
Ber to tak, že je lepší, když se to líbí Vojtovi a vysvětli mu, že nemusí mít jen konfekční vzory, uniformu v podstatě je jedinečný- tak jsem to klukům nakonec také říkala.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Marti, jsem ráda, že ti cokoliv pomohlo. Já jsem dnes řádila mezi šálami, čepicemi- už jsou vyorané a suší se. Ráno vyperu drobné prádlo-mám na něj takový síťovaný pytlík, doplním aktuálním a sušák bude využitý. Bude vlhčí vzduch v pokoji před topením.
Dobrou noc, jsem už poněkud utahaná, ale už jsem si u" Modravy" odpočinula. Hezký další týden bez bolestí, přeji.
Zdravím i Zdenku-Annu a Lydii, přerovnání skříněk vyčistí hlavu, věř mi. Tak pá...

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Týnko - zdravím. Jsi šikovná s tím šitím. Snacha také šije. Nyní jsou krásné a zajímavé látky se vzory pro děti ap. Také jsem kdysi na děti šila, hotových pěkných věcí moc nebylo v obchodech. Také látky "nic moc". Hodně se přešívalo ze starších věcí, látky jsme nakupovali v partiové prodejně - u nás se říkalo "U levného dědka". Střihy jsme brali z časopisů - hlavně z Burdy. Také jsem si nechala pro sebe udělat střihy v Praze. Podle toho se šilo úplně super. Manželova maminka uměla šít, tak jsem se od ní hodně naučila. Chodila jsem i švagrová, tak jsme měly šicí "babinec".
Teď jsem líná i "přišít utržený knoflík".
Přeji všem dobrou noc.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Tady se šije. Byla doba, že jsem do té profese taky fušoval. Manželka si koupila umělý kožich. V zimě pod něj nosila teplejší kalhoty, které si nechala ušít. Jenže, švadlena měla zadek jako Kardashianka a ušila to podle toho. Manželka měla sedavé zaměstnání (mapy a papíry na katastrálním úřadu). Ve zmíněných kalhotách nemohla v pohodlí sedět, zadní šef se jí zařezával a stahoval kalhoty. Když se zvedla měla látku na zadku seskládanou jako slon kůži. Samozřejmě tiše nadávala. Omrkl jsem to a rozhodl, že udělám úpravu. Obrátil jsem kalhoty, načrtl křídou nový větší oblouk, sedl ke stroji udělal nový šev. Starý jsem vypáral, vyzkoušelo se to a bylo dobře. Přebytečná látka se odstřihla a kalhoty měla na několik zim.
Dlouhý kožich byl nešikovný.
Uděláme z něj paleto. Postavil jsem manželku na točící se sedačku, opatrně s ní otáčel a křídou udělal čáru ke zkrácení. Odstřihl přebytek, zalemoval v ruce a z odstřižku vytvořil přehrnovací manžety na rukávy. Kožich nenosila dva roky a když přišla v "paletu" kolegyně ji zasypaly otázkami, kde to sehnala, je to prý pohodlné k teplým kalhotám ve zdejší mírnější zimě. Nakonec darovala paleto starší dceři a ta s ním dělala ráda parádu.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Tady trochu vykukuje sluníčko - je to milé.
Já jsem "vydala" 6 obědů. Ještě přijde vnučka na oběd, ale má školu do půl druhé.
K obědu byla dušená mrkev, brambory a vepřové maso. Jako "moučník" jablkové knedlíky - ty měly velký úspěch.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Ráno byla na střeše auta namrzlá jinovatka. Sice jen do 7,30 ale i tak je to výstraha, že zima obživla a bude sílit. Mám neblahý dojem, že Ukrajině dojde brzy dech v obraně před ruskými vrahy a všelijakou sebrankou. I se slavnou pomocí ČR, EU, NATO i USA to nezvládnou. Buď na Ukrajině záleží, pak by se měly zmíněné instituce rozhoupat s účinnou pomocí. Vypálit z ponorek na Baltiku střely rovnou na Kreml v Moskvě a Ermitáž v Petrohradě, jakož i na ministerstva a obytné domy (ruských lampasáků a podobné verbeže), aby ochutnali vlastní medecinu.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Ne, ne žádnou válku, ať toho nechají není to nic dobrého pro nikoho však si pusťte to video co jsem výjimečně přeposlala. Je to válka uměle vyvolaná pro odbyt zbraní a to si myslí dost lidí nejen tady, ale i v Americe.

Dnes je tady docela studeno, prádlo drobnější sušíme na sušáku v pokoji a "delší" v sušárně. Mám pořád pocit, že bych měla udělat co nejvíce "pořádek", kdyby kontrola nedopadla dobře, musela bych případně na nějaký zákrok , aby bylo vše aspoň trochu v pořádku. Uvidíme. Mluvila jsem dnes s Otavínkou, mám od ní diářky a l kalendář kočičí a "zaplatila jsem" poslala jsem jí nové dopisní známky, ráda píše dopisy a tak jí to přijde vhod. Také dobrý nápad, že? Sama mi to navrhla, když jsem jí chtěla platit. Posílat na účet není třeba.
Jdu skládat vyprané, suché šály a čepice. Pak budu pokračovat ve čtení knihy Smrt na výstavišti od paní Daniely Mičanové. Dnes mi došla na dobírku.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Nevolám po válce, jenom chci doporučit rovnoprávnost.
Rusko neválčí, tak by měla Ukrajina postupovat stejně vůči Rusku. Neválčit jen poslat imperiálům jejich vlastní "pilulky" zpět. Podle mne Ukrajina nestojí o ruské železo, proto by mělo obratem letět zpět do Ruska.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Tady byla mlha, ale nyní svítí sluníčko.
K obědu peču "šunkafleky".
Odpoledne se musím jít "podívat" do obchodu. u nás sice nakupuje manžel /a to velice dobře/, ale já se také musím jít občas podívat "do víru velkoměsta".
Konec hlášení.

Fukčárinka řekl(a)...

U nás slunečno,leč zimno. Copak Kitty,zda už je doma a Libuška,stále na ty dvě myslím.
Dopoledne jsem byla na schůzce předsedů klubu seniorů s Magistrátem - sociální odbor. Po 23 letech se stahuji z vedení že zdravotních důvodů a budu řadovou členkou. Už se těsim jak nic nebudu muset zařizovat a plánovat.
Všem přeji pohodový den.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Včera jsme byli s manželkou na prvním "čaji se starostou" tj. besedě o připravovaných projektech. Jeden ohlášený ještě před volbami bylo, zřízení křížové cesty v terénu směrem na kopec. Starosta i místostarosta jsou náchylní ke katolické faře. Nic proti tomu, ovšem je zde historie z let 1480 -1625. Tehdy zdejší panství ovládali protestanti včetně kostela (starého) účinkoval zde kazatel = překladatel Bible Jiří Strejc. Památky pokud jsou, jsou v dezolátním stavu a nic se neděje. Podle mne platí, že co bylo dřív tomu bychom se měli věnovat dříve. Katolický teror zde 1626 - 1786, nemá podle mne nárok na nějaké extrabuřty v podobě křížových cest (historicky to v terénu nebylo).
Na besedě jsem řekl "všechny církve a náboženství jsou si rovny a požívají stejnou ústavní ochranu". Přidala se jedna besedující podpůrně, ale vyhraněným názorem. Poučil jsem ji "paní na této besedě nelze nic změnit, na to je schůze zastupitelstva", tam jsou zvolení, kteří za nás rozhodují. Přijďte na zastupitelstvo a tam Váš názor může mít závažnější vliv. Uvidíme.
Mrkl jsem doma do katastru a navrhnu, aby obec směnila s farou pozemky, pak ať si farář na vyměněných staví co chce, ale bez obecních peněz a vlivu.

Ruža z Moravy řekl(a)...


Zdravím vespolek. Právě jsem mluvila s Kitty, je ještě v nemocnici, čekala na nějakou dlahu k podpoře, dnes prý již přišla, tak snad jí ji zítra nainstalují a měla by pak jet domů. CVo je s Libuškou, byla v nemocnici? Snad ne.
Dnes jsem zlikvidovala- tedy jen srovnala vyprané šály a čepice, uložila suché prádlo. Ono to vypadá nevinně, ale při mých potížích pokud uklízím od rána skoro do napoledne, tak padnu aspoň chvíli na postel, ale stejně mi to nedá a jdu umýt nádobí a pod. Manžel byl s taškou na kolečkách (dolů autobusem, zpátky pěšky) něco nakupovat, takže vše uložit a byl skoro večer. Nějaký ten hovor- se švagrovou atd. Jo, co jsme stihli všechno za mlada, už nestihneme. Muž kontroloval kotelnu- nešel v celém domě el.proud asi hodinu, takže byl spíš pryč než doma a taky trochu uchozený po schodech.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Mějte se hezky, nemaroďte, držte se, jo? Dobrou noc.♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ivane - k těm pozemkům -
tady nedaleko je vesnice Třebovice - jsou to bývalé "Sudety" - po válce bylo odsunuto něm. obyvatelstvo....atd...vždyť to určitě znáte, jak to pak vypadalo. Kostel, fara i hřbitov utrpěl dost škod....za "totáče" se to moc neopravovalo...bylo tam minimum věřících, kostel byl zavřen, na faře bydlela nějaká rodina. Obec měla zájem o pozemky , co patřily církvi - chtěla je na stavební parcely. Církev jim je prodala - obec s ní udělala dohodu, že všechny získané peníze církev investuje do oprav těch zanedbaných objektů, které jsou v centru vesnice. Tak si myslím, že to není špatná dohoda.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Pošmourno, 9°c a náladě nepřidá. Čekám balíček, takže jsem prostě jako obvykle doma, budu zkracovat poslední došlé kalhoty, jinak bych v těch starých nemohla vylézt ven. Upravovat je ale nestojí za to - ta velká čísla. Snad mi to s "křivými prsty" půjde.
Co je kde nového?♥

Fukčárinka řekl(a)...

Co je nového Růženko, u nás svítí sluníčko, my však jsme se dali do vaření. Vaříme segedínský guláš a aby toho nebylo málo pečeme ještě 4 plátky masa. To vše víceméně zamrazíme, aby bylo co vytáhnout, když se budeme vracet zvenku. V podvečer jdeme na posezení s přáteli, jinak mě nebere Svatý Martin, tak jako jindy. To už bych měla kačenu doma, nebo husu a v pátek bych netrpělivě v 11:00 posílala manžela pro Svatomartinské víno. Příčinou toho všeho jak jsem se už zmínila je nepochopitelná zatvrzelost a neochota ve vystavení potřebných žádanek moji dlouholetou praktickou bezproblémovou paní doktorkou teď jak už jsem psala,vše začalo první neochotou mladé paní doktorky, která se střídá v ordinaci s tou mojí dlouholetou. Zrejmě jsou tam nějaké vazby možná i rodinné a pří mé vyžádané konzultaci se tvrdě postavila má praktická lékařka za mladou, s tím že jednala správně a oni že nejsou úředníci, aby opravdu vystavovali žádanky a v závěru mě šokovala sdělením, že ani ona nic vypisovat nebude.
Nakonec to dopadlo pro mě pozitivně,žádanky mám,prozatím i hořkost vůči této dosud bezproblémové a vstřícné lékařce. Jak jsem nakonec k žádankam přišla,nebudu zde vypisovat. Nechuť i pachuť zůstává, doufám, že to byla poslední srážka. Hledám si nového praktika do operace zůstávám,pak dali štěstí přejdu. Ač mě vše mrzí a přes všechnu uctu k lékařům, bych už nikdy v tuto lékařku důvěru neměla a úctu,těžko říct.
Všem přeji pohodový den a jen vše dobré kolem.🍀

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré poledne.

Pro Lydii.
Zdejší fara měla jen přes cestu vinohrad, mohli obětovat dva řádky a postavit si křížovou cestu blízko a na svém.
Prodali vinohrad, maník si tam postavil dům a má dvě zahrady před a za domem. Cestu samozřejmě plánují zjančenci na obecním, aniž by to bylo před schvalováním vyznačeno. Vedle kostela je veliký "límec" farské půdy, zarostlý přestárlými lípami. Kus těch lip by stačilo vyměnit za pruh obecní půdy vedle výše zmíněného "vinohradu" a to jim půjdu veřejně vytknout. To by v tom byl čert, abych neuspěl. Jak jsem zjistil, chtějí ti pobožní volové začít křížovou cestu dole na náměstí a pokračovat takto vzhůru ulicí, kde bydlí i dcera (začala nahlas remcat).

Alka řekl(a)...

Tady je furt a furt hnusná mlha.
Já dokonce skrzevá tu covidovou vakcinaci už víc než rok mám problém s hlasivkami, při mlze ještě horší než bolestivou...

Takže za mne: je pozoruhodné jak v Belgii, Francii, Severním Irsku, Anglii, Německu protestují až stávkují občané proti inflaci, cenám energií, a neudržováním smluv s Ruskem...

Zkoukněte Němce, tam to kvůli plynu s Ruskem má Scholtz hodně nahnutý.

Já jsem v poho - ze 600 Kč zálohy měsíčně na plyn mám 2 525,- Kč. A ještě mi slibují 2 000,- Kč nedoplatek. Kurvafix - jak na něj přišli?! Co když prostě v prosinci vypnu topení, a vaření a mytí sebe i nádobí!?!?!?!!!

Tahle naše vláda je neuvěřitelně blbá.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Jak se vláda začne "starat" o obyvatelstvo, musí to dopadnout blbě. Aby mohla vláda vůbec "pomoci" musí v normálním postavení napřed něco sebrat, aby měla na rozdávání. "Starostlivé vlády" jsou vždy asociální s tendencí k teroru, viz péče "soudružských" vlád v minulosti.

"Co když prostě v prosinci vypnu topení, a vaření a mytí sebe i nádobí!?!?!?!!!" To dáte vládě na prdel, nic lepšího už nevymyslíte?

Koupil jsem si pár set akcií ČEZu, aby mi dividenda vylepšila příjmovou situaci. Vláda žvaní o "vykoupení" minoritářů nebo-li o "znárodnění", sice za nějaké peníze a nikoli za suché z nosu, jak bylo zvykem za "soudruhů"! Dosud nic nenabídla? Tak si vláda sere na hlavu, přitom mezi minoritáři ČEZu jsou i soukromé americké důchodové fondy. Podobné fondy vlastnily i televizi NOVA, když ji Železný ukradl. Nakonec zažalovaly zloděje Železného a ČR. Odškodněním získaly celou NOVU zdarma. Tak fungovaly už vlády za prezidenta Klause (Opravdu Darebné Svinstvo).

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pěkný večer.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Došlo mi emailem- e toto ještě humor?
Rakouský humor: Rozdíl mezi rokem 1942 a 2022 je,
že Němci nemusí až do Stalingradu, aby zmrzli.
Východoevropský humor: Je lepší, když Rusové zavřou plyn, než když ho Němci pustí.
Český humor: Manžel přinese manželce do kuchyně zajíce kterého chytil venku a mlsně se olizuje:„Udělej ho na smetaně!“ Manželka : „Nejde plyn.“
On : „Tak ho upeč!“ Ona: „Nejde ani elektřina.“Manžel se naštve a mrskne ušáka zpět za plot.
Ten se oklepe a zařve: „Sláva Ukrajině!“
Slovenský humor:

Dežo se v zime zobudí a v byte je pekne teplo. Chytí radiátor – je horúci.Pustí vodu – tečie aj teplá. Pustí plyn – plyn ide. Elektrika - tiež funguje.Rozrušený Dežo kričí: „Aranka, vstávaj! Komunisti sa vrátili!“

*** Před třiceti lety jsme se ptali, jak dohnat životní úroveň západu, a dneska se ptáme, jak se vrátit k životní úrovni před třiceti lety.

*** Nerozumím, proč nám přátelé prodávají plyn a ropu dráž než nepřátelé.

*** Podle faktury na elektřinu mám doma urychlovač částic, podle faktury za plyn bydlím na Aljašce, podle faktury za vodu mám koupaliště a podle platu pobírám podporu v nezaměstnanosti.

*** Ceny mouky a strouhanky se vyšplhaly tak vysoko, že výrobci přemýšlí, že by do párků opět dávali maso.

*** Loni touto dobou nám nakazovali sprchovat se po každé cestě ven, dnes nám sprchování zakazují.

*** Před rokem jsem se měřila, zda nemám moc vysokou teplotu těla, dnes měřím, zda nemám moc vysokou teplotu v pokoji.

*** Loni jsem bez roušky nemohla zazvonit u sousedů a dnes se mám se sousedkou koupat v jedné koupelně a péct kuře v jedné troubě.

*** Podle rady předsedkyně parlamentu jsem namísto plynu zkoušela vařit na svetrech, ale nešlo to. Co mám dělat?

Odpověď: „Prodávej vejce přes Lipskou burzu. Cena pro konečné spotřebitele 30 – 35 Kč za kus. Pokud by cena neúměrně stoupla, zastropuj ji v zájmu svobodného a demokratického trhu
na 120 korunách za vejce. Spolu to sneseme!

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pěkné odpoledne.
Ruži - ten humor je černý, ale dost pravdivý....
Mám uvařeno - vepřo-knedlo-zelo - asi pro 8 lidí.

Anonymní řekl(a)...

Paní Aleno Křehotová,
obdivuji Vás, tvrdit takhle veřejně na Intranetu že "Tahle naše vláda je neuvěřitelně blbá." to chce skutečnou odvahu, no, snad se vám to nevymstí.:-(

Ruža z Moravy řekl(a)...

Týno, kolik dětí dnes má jiné příjmení a podle mě je matka důležitější než třeba to, když má otec několik manželek a s každou dítě. Vždyť ty to nemáš tak moc rozdílné-stejně se divím, že se vůbec v současnosti někdo o tom "baví" a rozpitvává. Lékařka by měla být citlivější, ne?

Ještě k té odvaze Alky: měla byste někdy číst urážky lidí k vládě, rezidentovi, premiérovi - dnes je to myslím považováno za hrdinství, jen ne určité - "pevně stanovené oblasti"a lidé nesmí být ani zmíněny.

Jo, dobrou noc a držte se...

Fukčárinka řekl(a)...

Týnko,nedělej si nic z hloupých poznámek "paní"doktorky,sama ukázala svou hloupost. Tak já si myslela, že jen u nás jsou podivínky bez taktu a citu.
Všem přeji dobrou noc.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro Týnu.

Nic si z blbství jiných nedělejte, patří to k nim! Dívky a mladé ženy mají pech. Vybírají si partnery, ale dost skrytě a tak se vše hned nepropíchne. Většinou to ani bez foršusu nejde a najednou je dítě na cestě - to je opravdový život. Musí se slevit, sžít a ono to opravdu někdy nejde! Moje dcera (starší) byla divoká už od 15 let (ani zleva, ani z prava, dokonce ani zednická facka ji dost neumravnila). Má tři děti, každé s jiným "tatínkem". Nechali jsme jí svobodu se v tom "vykoupat". Její kamarádky ji umravnily slovy, "ty tele, to se musíš od každého chlapa nechat zbouchnout? Kolik těch děcek budeš mít než si konečně vybereš?" Dnes má maníka o 15let mladšího. Mám obavu, zda jí nevezme kramle podle vesternové písničky "tak už jsem Ti teda fouk.......".

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Týnko, také se divím, že v dnešní době se někdo pozastavuje vůbec nad tím, že sourozenci mají jiného tatínka....
Přeji všem dobrou noc a sladké sny.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásné páteční odpoledne.
Nějak ten čas rychle letí.
Martin to nějak fláká - zase nepřijel na bílém koni.
Teda od té doby, co nelyžuji, jsem ráda, když sníh není.
Kitty ještě není doma?

Alka řekl(a)...

Tak jsem si odskočila od počtů - přišla mi faktura za vodu pro celej barák, tak to musím rozpočítat podle spotřeby poměrných bytových měřičů, záloh a faktické ceny (se svými matematickými schopnostmi to mám práce na dva dny plného úvazku) - a koukám, že napsat, že vláda je úplně blbá by se nemělo...

Takže pro anonyma 10. 11. , 17, 55 hod.: Vláda jako celek je neuvěřitelně rozpolcena a neschopna, sama se neumí pořádně dohodnout na kritériích téměř ničeho, každý ministr sděluje něco jiného, a proto inu ano: souhrnně děleno, vláda je úplně blbá.

Ostatně jsem to zargumentovala na svém blogu v článcích "Jsem chytřejší než celá vláda - vždycky jsem byla", "Otevřený dopísek současné vládě"...

Nepokládám to ani za dehonestující, ale ani za nějak odvážné. I za komančů jsem si na svá ústa říkala, co si myslím, a na starý kolena to měnit nebudu. Ale inu ano - nedávno jsem se lehce obávala: když jsem uveřejnila fejeton "Nejsem fanynkou Vovky Zelenského - mám mít obavy?"
Protože tady se jaxi bere, že kdo nejásá sláva Ukrajině, podporuje Putina. Což ovšem není vůbec pravda.

Jdu dávat dohromady platby na vyúčto za celý barák a letošní rok; mám v tom hokej skrzevá ceny elektřiny ( neb společné prostory taky platím já) a rozdílům mezi kalendářním rokem a fiskálním rokem ČEZu. To mě vždycky dostane.

Mějte se.

Alka řekl(a)...

Pro nár. soc., 09. 11., 15,48 hod. - Vás jistěže hodlám štengrovat samostatně.
Nehodlám dávat vládě na prdel. Hodlám dát na prdel vládnímu - a Vašemu akcionáři jeden - ČEZu.
Po měsíci mi přišla odpověď na ceny plynu na rok 2023 a případnou fixaci. Opověď stručně shrnu - nevíme, neznáme, až po Novém roce.
A teď sledujte tok mých myšléééének. Mám u ČEZu do 06. 12. 2022 zafixovanou cenu. Fiskální rok, tj. roční fakturaci mám v dubnu. Ale už v červenci jsem od ČEZu dostávala hlášky, že si mám zálohu na plyn zvednout z těch 6 kil na 2,5 litru.
Zopakujme si: do prosince mám fixní cenu, čili spotovou nebo jak se tomu říká, budu platit 4 měsíce. Pravda ty zimní. Ale zatímco cenu ČEZ nezná, tak ví, že i při záloze, kterou jsem si od prosince zvedla na ty 2,5 litru, budu mít ještě skoro 2 litry nedoplatek?
A proto nebudu v prosinci topit, vařit a mejt se v teplý vodě (karma na plyn), abych ČEZu předvedla, že on sice neví, jaký ceny budou, ale já vím, že budu mít v dubnu přeplatek na plynu, když mě "donutil" zvednou zálohu.

Víte, já nechci nikomu dávat na prdel, já jsem jen děsně nerada za idiota, kóóór když ho ze mně chce udělat stát, nebo stání instituce.

I tak se mějte. A kdybyste mi chtěl vysvětlit rozdíl mezi úsporným tarifem ( a čeho se týká a od kdy do kdy) a zastropovanou cenou, čeho se týká a od kdy do kdy - výši nemusíte, tu jedinou jsem z těch vládních zmatených řečí pochopila - tak se ozvěte.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Pro paní Alku. Nemám potřebu něco vysvětlovat. Je zde tržní hospodářství od slovního kmene "trhat či otrhat" s tím těžko, kdo hne. Chtěli jsme to a máme to. Péče vlády o LID jsem si kdysi užil dosyta, než abych o to smutil. Udělal jsem opatření, abych na výdaje stačil bez velikého zbídačení. Resuscitoval jsem rodinný majetek k podpoře vlastní širší rodiny. Dnes se mi to začíná vracet v podobě drobných, ale pravidelných dárků (vnuk mi dováží za cenu jednoho oběda, jídla dvě a sám je zaplatí = kompenzace za měsíc cca 5500.-).
Ohánět se vládou a její politikou, je podle mne občanská slabina. Nejlepší vláda je ta, o niž člověk skoro neví (zda je blbá nebo ne, je nerozhodné).
Můj děda řekl v r. 1948, "lůza přišla k veslu a nic dobrýho z toho nevykvete" a měl pravdu.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Jak jsem kolikrát psala nebylo to vše bůhvíjaké, ale přes všechny válečné situace ve světě v době do r. 1989 i "obsazování -vlastně snahu udržet si moc ad státy" byl u nás klid, dalo se žít. Stejně takový hektický život pro někoho a ulejvárna pro druhé není nic moc dobrého. Bohatství není třeba závidět nikomu - do hrobu si nic nevezme a potomci se možná většinou rozkmotří kvůli dědictví. Jak se kdo z nich choval vůči člověku to již nebudou brát v úvahu.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Právě jsem domluvila s Kitty. Je již doma, orientuje se v tom, co je třeba zařídit, internet zatím nemá v provozu, takže případně se stejně spojíte telefonem, kdo chcete. Všechny pozdravuje a slibuje, že "pak" vše u sebe vypíše.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Tak to je fajn, že je Kitty už doma.
Má špatně v tom, že je tam sama a že je určitý problém s topením.

Ruža z Moravy řekl(a)...

To, že je komentář anonymní nevadí, ale pokud znáte blog Alky na i.dnes, znáte možná i blog její dcery Niny a je škoda, že jste zřejmě nečetla svůj osud i rodiny, které sepsala v knize. Ani se Alce nedivím, že ji nedobrý průběh nemoci manžela a pak dcery, která jeho nemoc "zdědila" a je na vozíku, zřejmě donutil hledat "úlevu" v kouření. To jen na dokreslení. Nehájím Alku, je schopna kdykoliv obhájit své názory a pokud nepoznáte ironii, kterou používá ve svých článcích, je to vaše věc.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc.

Alka řekl(a)...

Jé Ruži - nenapsala bych to líp. Díky.
(Dokonce jsem chvíli zvažovala, že anonymu sdělím, že prostě inu ano - já utrácím za cíga, jiná zase za kadeřnici, kosmetičku, hadry či boty. Což zase u mne nehrozí... Jsem ráda, že to psát nemusím.)

Týna řekl(a)...

Přeju všem krásnou sobotu.
Venku je mlha, za kterou není vidět ani Rákosníček.
Vojta je s Honzou v bazénu, mají den pro sebe.
Snažila jsem se mezi tvorbou oběda, praním a sušením střihnout díly na bundu. Ale děťátka mě od rána utvrzují v tom, že si samy prostě hrát nebudou.
Takže bundu nemám celou, ale do večera to stihnu.
Taky jsme společně vyluxovali, vyvencili Aurinku a chystám se na nákup. Ale to možná nechám, až přijdou kluci. Nechce se mi děti brát s sebou.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Když čtu tvoji činnost, trochu se cítím lenochem, ale nakonec si řeknu: to děvče je mladé a v jejím věku jsem, tedy určitě lenošná také nebyla. Dnes přehraji kratší písničku než si zapnu knoflík u blůzky a to musí být hmatatelný, nikoliv moc plochý. Všechno člověku trvá déle, ale vždyť nikam nespěchám, ne?
Jo a buď ráda, že děti o tebe stojí. Naučila jsem malého synka stavět z kostek ohrádku a on mě pak odstrčil- já sám- ale musel mě mít nablízku, to jo. Některé děti jsou od malička hodně samostatné, naši kluci všichni, ale chodili s námi hodně dlouho na různé filmy, zájezdy a pod., což bylo fajn.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Alko, to nic, vm, že každý člověk má své trápení i reakce na něj.♥

Ruža z Moravy řekl(a)...

Oprava - vím - reakce na ně (to trápení☺)

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pěkné odpoledne.
Tak u nás asi v 11 hod. dopoledne odešla mlha a svítí sluníčko - sice už nemá moc síly, aby hřálo, ale je to příjemné. Tolik zprávy o počasí.
Hlásím, že jsem vyžehlila prádlo, tak teď mohu sedět u PC.

Fukčárinka řekl(a)...

Zdravím všechny návštěvníky kavárny. Alko,máš pravdu je každého věc za co utrácí a také názor na vládu. Já nejsem také spokojená,ty to dáš na IDnes a sem rovněž,humor Ti nechybí a jsi silná žena👍.
Zrovna tak Růženka,máš pravdu a já říkám, dobře už bylo.
U nás od ranního dopoledne zubaté sluníčko,byli jsme dokonce venku na procházce. Jinak máme kalup,trocha inovace obývacího pokoje a šílené nervy s mým mužem 🥰Jo,občas se nervneme,je až moc ochoten sousedkam a ono a stále platí,za dobrotu na žebrotu.
Přeji všem pohodový víkend 🍀

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Zmínka o Kitty je tísnivá.
Sama s berlou či nohou v gypsu ve vychladlém baráčku budí obavy. Pokud nezůstal plynový kotlík hořet na sporo, je pobyt v domě tristní. O jídle raději ani nerozvažuji. Propustit člověka z nemocnice před víkendem není to pravé. Pokud na ni nikdo nečekal, je to o to horší. Měla by si zavolat PEČOVATELSKOU SLUŽBU. Je v každé střediskové obci k mání. Pokud by na ni neměla (hodina přijde možná dnes až na 100.-Kč) snad se zde shodneme na chvilkové peněžní pomoci.

Kitty nemusí o nic žádat a tím méně prosit, stačí když uvede doručovací adresu! Dál se každý rozhodne sám!

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dodatek k předchozímu,
aby se zbytečně neživila pošta, bylo by od Kitty dobré sdělit číslo bankovního účtu a kód banky.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Jste hodný, že máte starost o Kitty. Ona je spořivá a má prostředky pro sebe. Navíc sousedka s ní má dobré vztahy, protože jí během roku Kitty pomáhala, kde mohla (drhla peří a pod.) nechala jí trávu na zahradě i ovoce a pod. Prý jí topí pod kotlem, dokonce docela šikovně, většími poleny, takže vydrží déle hořet. Kitty má ortézu, trochu chodit může. Říkala jsem jí, aby byla opatrná. Terezku pouští na zahradu, sousedka se jí o ni starala, když ona nebyla doma.
Podle mě se člověku vrací, co lidem poskytuje. Také majitelé za ní určitě přijedou, ostatní si zajistí. Jen je zatím škoda, že ten internet nemůže používat. Chybí jí skype s blízkými příbuznými a kamarádkami. Tak aspoň telefonem něco prodiskutujeme. Měla o ni už strach i Vierka-Latryna.

Týna řekl(a)...

Kitty přeji, ať je co nejdříve v pořádku a vše zvládne.
Pane Ivane, to jste z levného kraje...v pečovatelské službě jsem dělala před 13 lety a hodina už tehdy stála 130kc. Počítám že teď to bude ke 300-400kc...
Je to šílené.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro Týnu.

V r. 2005 měla zdejší pečovatelská služba taxu 30.-/hod. platil jsem matce denně 3-4hod. Znám se osobně s vedoucí (je členka městské rady) a před 2lety mluvila o 70.-Kč. Kolik je to dnes musím zjistit. Ceny podle vyjádření zmíněné vedoucí se stanovují s příspěvkem radnice. Vysoké sazby odrazují, ale jak jsem si všiml auta zde v ulici postávají pořád, takže sazby budou ještě přijatelné. Zjistím a poreferuji.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Dobrou noc a pěknou neděli všem.♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc.

Týna řekl(a)...

Pěknou neděli všem!
U nás dneska dobrá není, mám den blbec. Vojta si dokazuje svou "moc". Takže trápí sourozence a já jsem musela chodit řešit spory co pár vteřin. Za tu dobu jsem pripalila koláč a palačinky se lepily až hrůza 😥 ale jsme už najedeni a teď snad bude chvíli klid. Mají autodráhu.
Hlavně tady neměl nikdo z nich být a o oběd mělo být postaráno. Malé děti měly jet na zahradu k babičce, jenže jeden má rýmu a druhý kašle. Vojta měl jít ven s kamarádem. Já jsem měla mít klid na ušití bund a kalhot. No tak nic. Asi se do toho ani nebudu pouštět, dneska zkazím, na co sáhnu.
A děti od rána nezakašlaly 🤷

Týna řekl(a)...

Pane Ivane,
to máte "zadarmo" nedělám si iluze, že tu na tyhle služby někdo tak přispívá. Jistě ne, viděla jsem nabízený plat za zdravotní sestru v domácí péči a děkuji pěkně, ne. Když to porovnám s počtem hodin a tím, že nemám zodpovědnost za lidi, tak beru jako prodavačka víc.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré poledne.

Paní Kristýno, nijak se s Vámi nechci přetlačovat. Znám tu místní vedoucí peč. služby. Jako členka městské rady (se v ní zachytila, aby ovlivňovala pro službu i rozpočet). Určitě by nepodpořila nadměrný růst ceny služby, aby neohrozila svoje místo i místo své sestry, která jezdí s autem po klientech. Navíc zdejší starosta, I. místostarosta, II. místostarostka = vedoucí peč. služby, jsou už většina rady a všichni plédují pro charitu a péči o potřebné. Ovlivňují tak i sousední spádové obce a navíc jsou všichni katolíci před Bohem. I touto službou si chtějí vydláždit cestu do nebe a nikomu to nevadí.

Týna řekl(a)...

Já se s Vámi ale nehádám. Pouze říkám, že máte štěstí na levnou službu.

Jinak fakt nemám svůj den. Vojta potřebuje kalhoty. Minulé mu byly úzké v bocích, ty jsem dala spolužačce pro jedno z dvojčat. Ušila jsem větší a ony mu asi opět nejsou. Tak je dostane druhé dvojče. A já se na to fakt už vyprdnu. Když se daří...

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Týnko - někdy je fakt den "blbec" - to by chtělo nic nedělat a dát si skleničku něčeho dobrého - to zase nemůžeš, protože hlídáš děti.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro Lydii.

Dříve jsem uvedl, že mi dcera svěřila 13měs.vnuka na celodenní opatrování. Přebaloval jsem, krmil, uspával, choval a zaučoval co bylo třeba. Klouček už chodil a to byly starosti navíc. Nalil jsem si do skleničky trošku vína a šel si pro noviny do chodby. Vrátím se, ničeho si nevšimnu, ale později zjišťuji, že je víno fuč. Klučík byl jaksi živější, upadl ale bez následků, k sakru kluk to vyzunknul, přestože měl svůj picí hrneček s čajem. Jenže už napodoboval svého pečovatele až přes míru. Co teď? Vzal jsem klučíka do pokojíku na gauč, "deme udělat hajíšek", ani nepípl (přestože většinou protestoval). Sešlo se mu to a usnul rázem. Od té doby jsem si dával větší pozor a nic už před ním nepil. Jen polévku jsme jedli, "jako můj s mojou", přes roh stolu z jednoho talíře, on ve stoje na stoličce se nadlábl v tom nevysloveném závodě. Když to dcera viděla hned kometovala, ty chudinko, krmíš se jako v bufáči. Ale vše co se dítě naučí má konce, dodnes dlabe rád polívku a to už mu táhne 23let.

Týna řekl(a)...

Já jsem téměř abstinent. A přes den jsem nepila nikdy.

Lýdie, já ty kalhoty chtěla dodělat, protože se těším na ty bundy. Teď mám fakt strach 🙈
Ty kalhoty mu jsou úplně naknop.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím. Týno a nestačilo by při šití podle střihu přidat na obou stranách o stejný počet cm? Také jsem si upravovala střihy normálně koupené v Galanterii, později i délku nohavic. Dobře jej asi krmíš. A že zlobil, to je také normální, asi se tak trochu chtěl zviditelnit. Vnoučata to také tak dělají, zvláště když jsou u nás ti malí všichni. Čím jsou starší, tím je to lepší, to se srovná.♥

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro Kristýnu.

Z Vojtíka je mládenec (teď je to dřív než kdysi). To že má "dva táty" je jistý nápor na mládeneckou bednu. Chce to opatrné výzvědy o čem s ním mluví vlastní otec a nenápadně instruovat současného druha k výchově syna. Je to ošidné a většinou to zbývá na mámu. Ke všem starostem přibude ještě koordinace výchovy synka. Nepodceňujte to, synek se chce poučit, ale možná neví, jak na to. Jste jeho nejbližší osoba a měl by k Vám přijít se vším na pohovor a radu. Je třeba si vyšetřit čas a dát mu najevo, že má přednost především. Chlapec přichází do puberty, bude odsekávat (aby si dodal důležitost), ale to musíte strpět. Je mu potřeba předávat přiměřené informace (začne koukat po dívkách). Potřebuje získat vjem, že dívky jsou lepšími částmi lidstva už jen proto, že mohou rodit děti. Nesmí se jim nijak ubližovat, ale právě naopak, gentleman si zakládá na účinné ochraně a pomoci každé ženě. Toto vše čeká zase na ženský přístup vůči rostoucímu chlapci.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Dobrou noc a pěkný další týden- pro mě dost důležitý.
Kdyby náhodou Kitty sem již "přišla", tak ji zdraví Vierka, které jsem rámcovou zprávu poslala a ona tedy čeká, až bude mít Kitty v provozu net a ozve se jí. Tak se všichni mějte obstojně.♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ruži - držím palce...
Přeji všem dobrou noc.

Fukčárinka řekl(a)...

Ruzenko,věřím, že vše dobře dopadne 👍
Hlásím,že u nás už vykukuje sluníčko.Vsem přeji pohodový den.

Alka řekl(a)...

Já bych zase "rámcově" nahlásila, že mi volala Ježurka. S tím svým padáním je na tom čím dál hůř - před pár dny, když jela od doktora, upadla při vystupování z taxíku (MHD už jezdit nemůže); před 3 dny s sebou švihla doma, volala synovi, ať ji přijede zvednout... Manžel Otík mezi tím šel pro sousedku, která přišla a Libušku zvedla (Otík je taky jak věchýtek a ani věchýtkovou Libušku sám nezvedne).

Upřímně si myslím, že tady by byl prostor (i peníze) pro "domácí péči" ve větším měřítku, než je jen dovážení obědů. Uvidím, jak s Libuškou pořídím. Hodlám ji někdy v první půlce prosince navštívit. Zatím tu jsou takový mlhy, že po deseti minutách dýchání mám z kašle žaludek v krku...a abych se šla k Ježurce zeblejt, to fakt ne.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásné odpoledne.
Alko - fakt bydlíš ve špatném městě - tady dnes, asi od 10 hodin, svítí krásně sluníčko.
Byla jsem chvíli venku, ani se mě nechtělo domů.
Tak Ježurka to fakt nemá lehké.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím, včera tady bylo krásně, dnes je mlhavo a zítra se to má zase zhoršit. Dnes má narozeniny naše nejmenší vnučka - 3 roky . Je to rychlé, jak děti rostou, at je hlavně zdravá (a my stárneme.) Snad se to Ježurce zlepší, ale ta péče by potřebná byla. Vím, co je to tahat bezvládného člověka, u sousedky jsme to zažili nejednou. Museli být vždy dva.
Všechny vás zdravím, jdu dnes na tu kontrolu a nervíky trochu hrají...

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pohodové odpoledne.
Venku je dnes prvé podzimní počasí. Je mlhavo a trochu pršelo.
Ruži - držím pěsti.

Fukčárinka řekl(a)...

Ruženko 👍🍀držím palce i pěsti ať vše dobře dopadne. Dnes máme klubové odpoledne,budu předávat funkci předsedkyně papírově,už aby h to bylo za mnou a já už se o nic nebudu muset starat, stačilo.
U nás nic moc počasí,svítí sluníčko,pak se schová,no prádlo už neuschne,spíš obeschne.
Libuška by měla opravdu dobré zařídit tu péči,existuje i telefon na přivolání pomoci. Tedy aspoň u nás,červené tlačítko,ozve se dispečink a sjedná se případně opatření. Určitě to stojí nějaký poplatek,dohledat lze na strýci Google.
Tak už musím letět,směr klub.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Pro Kristýnu, informace.
Hovořil jsem se zdejší vedoucí pečovatelské služby. Služba, kterou zajišťují obce i s příspěvkem kraje smí být zpoplatněna max. 135.-Kč/hod. U nás je za 130.-Kč. Od Nového roku bude povoleno zvýšení na max. 150.-Kč/hod.
Paní vedoucí sdělila, že soukromá péče regulována není a lze u ní počítat s 250 - 350.-Kč/hod.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Jen ve zkratce: dopadlo to dobře v tom směru, že nádor se nekoná, jen malá kýla žaludku a tu má více lidí. Jen lék proti "pálení žáhy" budu muset brát furt, tak jako to "ředidlo "krve. Ostatní se bude řešit až v lednu a tak se i hned ulevilo. Však sestra u lékaře, když mi vytáhla "instrument z pusy" a řekla hotovo na moji reakci "na toto jsem čekala, až to řeknete" se zasmála. Lékař mi pak sdělil výsledek a já prchala domů. Zapomněla jsem na upozornění sestry, že budu ještě muset být v klidu po "umrtvování" a dojela jsem na to. Po cestě se mi zamotala hlava, já se opřela o sloup u chodníku a volala synovi. Přijel hned a dovezl mne domů. Bylo štěstí, že měl auto v práci sebou-ráno mě vezl tam. Tak to jsou peripetie kolem. Jinak volala Kitty, že net už funguje, ale musí ještě polehávat po vytažení stehů , popíše to pak vše u ní.Aje zima.
Dobrou noc všem a dobrý další den.♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ruži, to je dobrá zpráva.
Tady je také zima - teda doma máme teplíčko - mám dobrý čaj - z jablečných slupek, zázvoru a koření, slazený medem. Je to prý zdravé.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Ruská hovada vystřelila na Ukrajinu rakety. Dvě přiletěly do Polska a tam zabily dva lidi. Ve 21hod. zasedá polská bezpečnostní rada. Nejde o srandu. Byla zasažena země chráněná obrannou aliancí NATO. Zřejmě se brzy dovíme, o čem Poláci rozhodli a o čem rozhodne NATO.
Podle mne by měli vydat ultimatum = okamžitá omluva, zatčení pachatelů a vyplacení odškodnění v eurech nebo v dolarech do tří dnů vše. Jinak použít jménem NATO mezikontinentální raketu rovnou na Kreml.
Válka, kterou rozpoutává Putin se přiblížila a ruská zelená hovada si koledují o malér.

Anonymní řekl(a)...

15.11.22 21:20
Jménem NATO ?
Proč ne ve rovnou jménu Božím? A bombardovat rovnou atomovými zbraněmi.

On ten Bůh zajisté touží po zničení zeměkoule.
Zatím jediný, kdo použil atomové zbraně proti civilistům byl nynější člen NATO.

Anonymní řekl(a)...

Neanonym

Podle předběžných zjištění zřejmě vypálily raketu, která v úterý zasáhla Polsko, ukrajinské ozbrojené síly - mířily na přilétající ruskou střelu. Napsala to dnes agentura AP s odvoláním na tři nejmenované americké činitele. Polské ministerstvo zahraničí dříve uvedlo, že ve vsi Przewodów na východě země nedaleko hranic s Ukrajinou dopadla raketa vyrobená v Rusku, zemřeli dva lidé. Nespecifikovalo, kdo raketu vypálil. Americký prezident Joe Biden prohlásil, že vzhledem k její trajektorii je nepravděpodobné, že by raketa byla odpálena z Ruska, ale incident se ještě vyšetřuje.
Zdroj: https://www.denik.cz/ze_sveta/raketa-polsko-rusko-biden-20221116.html

matka.Dea4 řekl(a)...

15.11.22 22:53
á, Vypadl mi podpis

16.11.22 8:47
Kéž by to byla pravda a onen Biden snad atomovou puštičku jménem kohokoliv, ani Ameriky first, proti civilum po druhé nepoužije.

matka.Dea4 řekl(a)...

16.11.22 8:47

A za Černochovou a těmi, kdo chtějí bombardovat atomovými, či mezikontinentálními raketami
LEŽÍ KRAVINEC.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím, všechno je nadnesené, nepřesné, ale když se hodí strašit, zneklidňovat lidi 7 velmoc to bere. Tedy ta "nezaujatá", že? Nemyslím, že by NATO mělo řešit mezinárodní vztahy v tom duchu, aby propukla válka, to by byl konec lidstva. Kdo si to konečně uvědomí?

Ruža z Moravy řekl(a)...

Divná válka

Válčí spolu dvě země, které byly sedmdesát let společným státem.

Kromě hlavních účastníků se do toho míchá mnoho dalších, kteří s tím nemají nic společného.

Nikdo nehledá ukončení a mírové řešení, Všichni chtějí válčit.

Útočník napadenému dodává plyn a ropu!

Útočník nenapadá dopravní cesty, kudy přicházejí do země zbraně z ciziny.

Velmoc napadenému dodává zbraně za bankovní půjčky.

Malá velice zadlužená země jim dává všechno darem.

Ruža z Moravy řekl(a)...Foto: Petr David Josek, ČTK/AP
Polský prezident Andrzej Duda


Podle něj nic nenasvědčuje tomu, že šlo o úmyslný útok. Pravděpodobně se tak jednalo o nehodu. Předseda polské vlády Mateusz Morawiecki uvedl, že Polsko možná po úterním incidentu nakonec nebude muset aktivovat článek 4 Severoatlantické smlouvy.

„Střela, která dopadla na polské území, byla pravděpodobně ruským výrobkem ze 70. let. Nemáme ale žádné důkazy, že byla vypálena z Ruska. Je vysoce pravděpodobné, že patřila ukrajinským obranným silám,“ citovala prezidenta polská tisková agentura PAP. Duda podle agentury Reuters dodal, že patrně šlo o protiletadlovou raketu S-300.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den. Teda spíše večer - tady je venku tma už od oběda.
Máme odpolední kávu - nabízím do Kavárny - k tomu perník s čokoládou.
Je třeba si osladit život. Musíme kompenzovat ty špatné zprávy.

Ruža z Moravy řekl(a)...

nar.soc. speciální dotaz: I s tímto souhlasíte? A není to z emailu, ale v novinek-z vlády---
V České republice by se měl do konce příštího roku uskutečnit v pěti čtyřtýdenních turnusech výcvik ukrajinských vojáků, každého se může zúčastnit až 800 vojáků. Na středečním zasedání souhlas s pobytem a výcvikem vojáků vyslovila vláda, oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Článek
„Vláda schválila výcvik ukrajinských vojáků na území české republiky,“ oznámila ministryně Černochová po jednání vlády.

Výcvik bude probíhat v rozsahu pěti turnusů, na každém bude až 800 vojáků. „Uskutečnily by se do konce roku 2023,“ doplnila ministryně. A první proběhne již letos.

Výcvik vychází z bilaterální dohody české a ukrajinské vlády, výhledově však bude převeden pod asistenční misi EU. Na potřebě připravit výcvikové mise se shodli ministři obrany zemí EU na srpnovém neformálním jednání v Praze.


Česko by následně mělo vyčlenit až 55 lidí do unijní asistenční mise, působili by na území jiných členských států EU.

Letos by pak měl výcvik ukrajinských vojáků vyjít na 195 milionů korun, příští rok na 780 milionů. Peníze půjdou z kapitoly ministerstva obrany, po převedení výcviku pod misi EU budou částečně refundovány z finančních nástrojů EU.

Česko nabízí Ukrajině výcvik 800 vojáků za miliardu
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Co si o tom myslí lidé-viz diskuzi ke článku na Seznamu.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Je mi líto našich potomků , o nás, staré už asi nepůjde...
Dobrou noc, nemyslet na nic, co naše současná vláda vyvádí...

Anonymní řekl(a)...

Zdeňka-Anna

Viděla jsem cestou na Moravu na polích dlouhé hromady cukrovky.
Nevím, nevím, na oslazení života jako kompenzace špatných zpráv ani takové množství asi nebude stačit (viz Lydie výše).
Všem klidnou noc.

Fukčárinka řekl(a)...

Ruženko,už dávno jsem to zde psala,nejlépe se vládne na rozbouřeném moři. Dokazování moci a chytrosti se nevyplácí.
Přeji klidnou noc,my ji měli že včerejška na dnešek zpestřenou manévry před domem. Obchodní řetězec se rozhodl měnit vzduchotechniku a tak přijela technika, jeřáb a kamion s návěsem. Žádné jištění zákazu vstupu,parkování, nepřipravení prostoru. Vše na cm,nad auty a hlavami chodců-nastesti jich moc nebylo,se houpala jeřábem přepravována břemena na střechu řetězce. Pracovali až do 4.30 ranních hodin, kamion se tak tak při cestě zpět ploužil mezi zaparkovanými auty,pomáhat a chránit v nedaleké budově až po oznámení přijeli,celkem nechápali co to vidí.Pak asistovali při odjezdu jeřábu,kamion jim zřejmě nedovolil dřívější příjezd. Do toho zlo,které se děje,velebností je to na prd,víc není třeba dodávat,snad jen,že už dobře bylo.

Fukčárinka řekl(a)...

Páni Anno,co dodat,sladce nám již bylo. U nás je ještě český cukrovar?A vůbec,není ta cukrová řepa na ta pole přivezená z ciziny😱

Alka řekl(a)...

Ale no tak, nár. soc. - 15. 11. ve 21,20 hod. - Vy byste měl jít dělat do sdělovacích prostředků: taky nejdřív sdělíte to, co je politické zadání, a teprve pak čekáte na fakta.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Pošmourný den - nálada naprosto nesváteční. Po včerejší zprávě z vlády ani tuk. Záměrně? Nevím.. nechce se mi vařit. Polévku mám, asi rozdělám fazole, přidám jako obvykle co mraznička dá, aby muž nebrblal a...uvidím.

Alka řekl(a)...

Jéééééééé - jaká sváteční nálada? Nehodlám slavit, že v roce 1939 Skopčáci zavřeli VŠ.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Alko, myslím to datum bylo znesvěceno tou "revolucí". Měli to raději posunout aspoň o den, na studenty a zavření vysokých škol lze vzpomínat opravdu jen smutně.♥

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré poledne.

Pro Ruženu.
Jenže ono to souvisí. V r. 1989 se sešla studující mládež na Albertově, aby vzpomněla před 50lety nacistickoněmecké vraždy a koncentráky. Že se mládí setká se zdejšími blbci z StB na Národní třídě, kam nebyl už pochodující zástup vpuštěn, je jiná káva. Estébačtí blbci se utrhli z řetězu a chtěli si vysloužit další plechové "metály" a jako všichni zelení blbové hlavně povýšení a mergle. Stačilo nechat dav projít, aby se vydýchal a nakonec u koně rozešel. Jenže znakem hovad, je násilí, za každou cenu. Naštěstí nebyl nikdo zabit a darebákům byly později rozdány dodnes "zasloužilé" důchody. Blbci si mohli spočítat, že revolučnost je jen zdánlivá a navíc jen mezi menšinou. Je dobře, že v StB byli blbci, jinak bychom se v tom tehdejším marastu plantali další léta. Komu se stoná po tehdejším blahobytu má možnost přesídlit svobodně do Moskvy. I tam to má jednu vadu, při vyhlížení bájné budoucnosti už mnohý nedočkavec vypadl z okna rovnou na hlavu a svoji budoucnost hned naplnil.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro Ruženu.
Ještě pořád jsou vyčleněny vojenské cvičné "újezdy", původně pro asi 180000 maníků za komunistů. Dnešních 25000 placených maníků v ČR má sice menší plochy, ale i tak dost nevyužité. Nevím proč by se tam nemohli cvičit ukrajinští branci. Potřebují také vjem o jisté civilizaci (z Ruska jim přichází ve zvláštní formě jen vrahounství)a systémech jednání a zbraních v NATO. Když mělo Československo na skoro 200000 maníků náklady, utáhne to jistě i ČR.
Navíc, jeví se potřeba (převzato z Mandelovy Univerzity v Brně) zlepšení orné půdy a nejlevnější je řízené úhoření. Mohou se ušetřit dotace na produkci a dovézt potřebné obilí, jako platbu z Ukrajiny za vojenský výcvik. Zdejší "zelené mozky" by na tom mohly ještě povyrůst (pro náš prospěch).

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dodatek k 17.11.22 16:28.
Na ruské vrahounské palice platí, jen dobrý výcvik k obrannému boji. Pokud ho dovedou čeští odborníci dovézt do vhodného konce, je to dobrý směr. Je rozhodně lepší umožnit Ukrajině dospět do stádia sebevědomého státu s vycvičenou obranou demokracie a státnosti. Hranice střetu se od nás vzdálí o 1000km. Tomu se říká promyšlená vlastní obrana neboli obranná prevence.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro Alku a zejména 15.11.22 21:20

Omlouvám se za uspěchaný názor. Pravda je, že raketa byla sovětského původu, odpálená z Ukrajiny. Omyl nastal záměnou, Ruskem odpálené rakety dopadly až do Lvova a vznikla domněnka, že některá přeletěla hranici do Polska. Dobré je, že se taková situace nenaplnila, nemusila se aktivovat obranná smlouva NATO a domýšlet další souvislosti. Ještě jednou se omlouvám za vlastní zbrklost v posuzování.
Jak vidno Rusko už také brzdí ve žvanění o nacistech, což je první podnět k jednání o ukončení Putinovy pitomosti a následně krok k jeho politickému pádu. Čím dřív, tím líp pro Rusko i svět (ještě zbývá sráč Lukašenko i na něj dojde).

Ruža z Moravy řekl(a)...

Tak to nemůžete myslet vážně, že by Uk něco za výcvik dala. Jen na okraj, nevím proč bychom z jakýchkoliv důvodů měli živit a cvičit cizí vojsko, když sami vojsko schopné obrany země nemáme. To máme být závislí jen na cizí pomoci. Nechcete si pár těch vojáků vzít na vaše pozemky? Ono se to slovy rozdává lehce.

Týna řekl(a)...

Hezký sváteční den.
Byli jsme v Polsku. Nechali jsme tam moc peněz. Ale!
Mám kilo pekanovych ořechů, kilo para ořechů a kilo kešu za směšné peníze oproti ČR. Taky jsem brala sušené ovoce. Dál jsme koupili dětem "blbinky" na Mikuláše, Barboru a adventní kalendáře od Kinder. Blbinkami nazývám malé čokoládky, figurky a tak. Kinder kalendář v Polsku 3kusy za 450kc, u nás jeden za 300-450kc jak kde. A máme několik kg bonbónů. Mají výborné a dětem se dala teď pouze část.
Neplánovaně jsme sehnali trojí pokojíčky pro Betynku. Nešlo odolat. Bude mít koupelnu, ložnici a obývák s figurkami. Asi se k tomu pokusím z krabice utvořit domek. Klukům jsme přivezli dinosaury,co z půlky svítí (půlka je normální dinosaur, půlka svítící kostra). Ale Bětka pokojíčky dostane až později.
No prostě, bylo to super.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro paní Ruženu, 17.11.22 17:42
"Válčil" jsem 59-60. Byl jsem v pozůstalém útvaru po PTP. Stavěly se muničáky v Týništi, jinde střílením ve skalních masivech, také letiště "nová Ruzyně", drážní vlečky na obsluhu těch blbin. Také bytovky pro lampasáky (stojí dodnes v Rajhradě, kde byl rozehnán klášter jeptišek = dnes vrácen pro vzniklý hospic sv. Josefa). Na tehdejší "obranné blbosti" realsocialismu bylo peněz dost i když moji rodiče pracovali v JZD dohromady za měsíční zálohu 700.-Kčs, na roční doplatky "to nevyšlo". Do takové bídy se ani s pomocí Ukrajině nepropadnem, byť se některým po tom "ráji" stoná. Já už na komunistické hovadiny z donucení přispěl a neslyším dnešní zpozdilé rady. Jo a pozemky rozdávám v rodině, aby se starosti rozdělily.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dotaz Kristýně 17.11.22 17:44

Čím jste tam platili? Tady vidíte kde vzniká inflace. Zdejší neúměrné prodejní ceny produkují milionáře či miliardáře (viz Babiš) a lidé to připisují vládě a skučí po minulosti. Včera jsem byl s manželkou na procházce kolem řeky. Asi 2km od nás má postavemu továrnu jeden z Blučiny. Byl to soudruh předseda MNV (nechal zavřít více lidí, aby zastrašil opozici ještě v letech 1983 - 5) dnes je milionář, vyrábí balené knedlíky (Svoboda) a vozí je po Moravě i do Vídně. To je skutečnost přerodu "soudruha = práskače" na kapitalistu).
Víte jak začínal? Místo přípravy žrádla praseti, začal ve stejném kotli vařit knedlíky (usmolené ve špíně, z tvrdých máčených rohlíků, ale varem se desinfikovaly). Všichni se ho stranili po r. 1990 (vím to, byl jsem delegován za socialisty do v tamní volební komise) dříve volit nechodil, ale teď co věnuje obci mergle, všichni se před ním klaní (jako za soudruhů). Tito lidé s návykem institucionálně krást se mají, jako prase v žitě. Také ty jeho knedlíky kupuji (jsou nejlacinější) ke guláši z konzervy. Zdražil za rok o 100%. Inu soudruh, kapitalista, chmaták a kurva vyčůraná. Ten sere i na Putina.

matka.Dea4 řekl(a)...


k 17.11.22 20:30


17.11.22 17:22 Konečně od Vás rozumnější komentář
Škoda, že tak nepokračujete až do konce v kom. 17.11.22 20:30
Totiž jestliže si vláda skutečně na pomoc Ukrajině půjčuje a dále nás zadlužuje, můžeme se lehce propadnout ještě hloub, nebo hlouběji, než dnešní zchoulostivělá populace díky třeba zbytečně drahým energiím, snese. A všechny ty svíčky na národní třídě nezahřejí.

A uvědomme si, že zbraně posílané státy NATO na Ukrajinu, zabíjí především ukrajinské civilisty (Nespadla jim náhodou omylem na jaře raketa do CHorvatska, nebo kam?.
A my budeme bojovat nadšeně do posledního Ukrajince ?
Otcové rodin, které na Ukrajině zůstali, a bojovali, nechají po sobě akorát tak sirotky.

Kdo bude bojovat pak? Půjde tam Vy, nebo Váš vnuk třeba? Zase bojovat kdesi za Prahu,.....

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Ještě k 17.11.22 17:42
Je vhodné vzpomenout na "bratrskou pomoc" 80000 tisícové Rudé armády, která tady hnízdila 20let za suché z nosu. Co zničila, není dodnes napraveno, tehdy žádný zdejší soudruh ani soudružka nijak a nikdy neprotestovali.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 17.11.22 20:55
Neraďte, nikdo o to nestojí. Také nemáte řádnou soudružskou průpravu! Viděla jste Lenina? Neviděla, že jo! Já mohu radit, Lenina s uhnilýma gypsovýma rukama jsem viděl, Rudé náměstí jsem přešel až do GUMu, kde měli tehdy velký hovno. Bylo to před moskevskou olympiádou 1980 a poslali mne tam, abych nassál tu správnou sovětsko socialistickou atmosféru, jenže žádná nebyla jen srab v prázdných obchodech a ustrašení lidé. Měl jsem kožený plášť se zateplením, když jsem nastoupil s manželkou do metra, hned bylo na metr od nás volno, cestující mne měli za kgbáka a báli se viditelně.

matka.Dea4 řekl(a)...

k
17.11.22 21:13
Když můžete radit skrzevá Lenina, já radit tedy nemohu. Nikdy mne nezaujalo ani jeho mizerné heslo. "Učit se, učit se" Nevím, proč si brát pořád vzor a oprávnění v Leninovi.
Daleko moudřejší bylo od našeho Jana Amose :" Uč se dítko moudrým býti."
Ne že by se mi dařilo a tak jen sdělím, že se z mé strany jednalo o řečnické otázky, mohly tedy po Vás pouze sjet jak hrách ze zdi.
A že jste byl v Moskvě? No a co jako? Já byla na Ukrajině, mezi normálními lidmi, viděla jsem tam mnoho vdov po vojácích z Afgošu. A svrab a neštovice, které se, podle sdělení tamních lidí ,začaly lepšit až s příchodem perestrojky.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pěkný večer.
Ivane a matko - to vaše "kočkování" mě rozesmálo a připomnělo, že se kdysi říkalo: "Co radíš? Není Ti 60 a nebyl jsi v Rusku!" Tak Ivan může radit v Rusku byl a 60 už mu také bylo.
Přeji dobrou noc.

Fukčárinka řekl(a)...

Tak nevím,je to k pláči,či k smíchu? Na každý pád přeji dobrou noc.
Počasí dnes opravdu listopadové,večer poprašek sněhu.
I přes fujky počasí prožili jsme příjemné odpoledne se synem a vnukem.

diviznacka řekl(a)...

Zdravím všechny do Kavárničky, už jsem doma a po prvních stezích. Po návratu jsem to přemohla (klasika - ořechy, kačenky), takže mi paní doktorka nařídila co nejvíc nohu šetřit v posteli. S nezbytným mi pomáhá moje sousedka, už si topím plynem, i internet se podařilo zprovoznit, takže bych mohla zkouknout 55 mejlů. Ale budu sem přiskakovat jen na minuty, takže děkuji všem za podporu a telefonáty, přeji vám všem co nejlepší počasí venku a pokoj v duši. Myslím na vás :-)

diviznacka řekl(a)...

Ještě přidám extra pozdravy nemocným a Ježurce zvlášť. Léta se na nás už podepisují, přeji všem co nejlepší dny i noci :-)

Anonymní řekl(a)...

Zdeňka-Anna

Dobré ráno,

jen tak:
Během posledních tří dnů mně přišla do pošty dvě upozornění od "týmu, který se stará o účty Microsoftu", že doporučují změnit heslo. Nechala jsem to, až se tady objeví můj "správce sítě", že to probereme.
Včera se mi nějaká existence nabourala do PC s dlouhým anglickým textem.
S pomocí překladače jsem vyrozuměla, že zná všechnu moji dokumentaci, emaily, prostě ví všechno, co mám v PC. A protože zjistila (existence), že jsem vášnivý sledovatel porna, kterého mám navíc plný PC, tak buď mu zašlu 500 liber a on na mne zapomene, nebo všechny soukromé kompromitující fotky roznese po síti.
Takže jsem to s mým správcem sítě musela řešit rychle večer telefonicky.
Adresa odesilatele byla jako z druhého účtu mého PC.

Tak si to občas překontrolujte a hlídejte si hlavně bankovnictví. Pokud odkaz otevřete, neklikat na nic dalšího, čísla, odkazy a pod. Ale to jistě víte.

Je tma, mlhavo a prší, ke slunci v duši Jana Zákopčaníka si ještě rozsviťte světýlko pro slunce v očích.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Tady je šedivo, 1°C a deštníček. To i sděluje net a z okna je to vidět. Konečně se ozvala Kitty na netu. Stačí zafajfkovat duplicitní a inzertní emaily a hned se ti to probere. To už člověk pozná, co ho zajímá. Mám schované některé opravdu "novější" neobíhací videa a přepošlu je případně jen těm, které mohou zajímat. Všechno, co kdo odešle, by si měl vymazat, aby to neposílal pořád dokola. Stane se, ale mazat, mazat "cizí" nabídky neotvírat a koš vysypávat každý den, pokud je tam toho moc.
Co se týče bankovnictví, nikam číslo účtu neposílám, platím jen telefon přes net. Zboží beru jen na dobírku z ruky do ruky.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Jen mimochodem: Co asi měli ti páni ředitelé a náměstci po sametovce dělat? Buď něco podnikat - konexe měli známosti také a pokud to byli lidé, kteří byli ve straně jen kvůli místu dalo se čekat, že umí situaci řešit. Také byly fabriky a organizace různé rušeny a dělat člověk musel.
I jiní pracovníci po zrušení závodů museli hledat řešení, aby mohli pracovat dál. Dobrý řemeslník či obchodník by se uživil vždycky, ale kancelářská síla asi moc ne.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Pro paní Lydii 17.11.22 23:18
Děkuji za připomenutí toho známého pořekadla z neblahých časů (už jsem je pozapomněl). Právě to pořekadlo zesměšňovalo papaláše i jejich poskoky. Nic tak neškodí popularitě a sebestřednosti, jako adresný humor. Po pravdě, když jsem se vrátil z vlaku družby v SSSR, stal jsem se v podniku známějším a nakonec to vedlo k mému zvolení předsedou odborové organizace ve firmě v lednu 1990.
Hned jsem zarazil všechny neúčelné výdaje ZO a nechal schválit stávkový fond ( nejméně na 14 denní podporu na úrovni 60% mzdy), což bylo tehdy pro ZO 160000,-Kč. Vyplatilo se to, mával jsem s touto cifrou při uzavření kol. smlouvy a po třech letech jsem fond proměnil na všeobecný podpůrný fond pro poskytování půjček členům za úrok. Bylo to velmi pohotové a jednoduché, převzetí šeku při přestávce na oběd po podpisu splátkového souhlasu do mzdové účtárny potřebným členem. Dokonce se tím do organizace vrátili členové (bývalí soudruzi), kteří měli vůči mé osobě výhrady. Dodnes mají odboráři v platnosti ujednání o indexaci mzdy vůči úřední inflaci (tedy zda i letos to nevím, ale loni to ještě měli v platnosti).

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný a pohodový den.
Venku už je pravé listopadové počasí.
Kocoura už jsme pustili bydlet do kotelny, aby mu venku nebylo zima. Má v okně vyříznutý otvor, tak může kdykoliv jít ven.
K obědu bude dnes lečo. Jsme jen sami dva, tak žádné velké vaření.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Máte rádi bílkové pusinky? Našla jsem tento rychlý recept do mikrovlnky:
Ingredience
300 g – moučkový cukr
1 ks – vaječný bílek
Postup přípravy
Oddělíme si vaječný bílek.
Vmícháme bílek do moučkového cukru . (Pro lepší chuť můžeme přidat vanilkový extrakt).
Vytvarujeme si malé kuličky a položíme je na talíř s kuchyňskou utěrkou.
Nastavíme mikrovlnku na plný výkon a vložíme kuličky na přibližně 1-2 minuty.
Vyjmeme a necháme trochu vychladnout.
Podáváme se zmrzlinou, ovocem nebo šlehačkou.
xxxxxxxxxxxx
Vyzkouším to, až mě bude honit mlsná. Dnes máme koláče s tvarohem a povidly, maso na zelenině a hráškovou rýži. K tomu okurek.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro paní Ruženu 18.11.22 9:42.

Co měli dělat náměstci a další (předpokládám po konci r.1989 ?). Poctivě to, co bylo potřeba a oprostit se od firemní "politiky KSČ". U nás žádná revolta nebyla (byly výkřiky, ale ukočíroval jsem to z výkonu odborové funkce ). Vše zůstalo při starém ( jednoznačně jsem pohovořil před listopadovou stávkou) pouze "zmocněnec"pro C0 a vojenské souvislosti = práskač pro StB vyletěl.
Řekl jsem nejsme jako oni, nesmíme se mstít nikomu, kdo svévolně neškodil (za léta se vše vědělo, kdo je kdo). Předložil jsem schválený názor na "zmocněnce" a kádrovák přišel na ZV k projednání jeho propuštění. Reagoval jsem, my (ZV) nikoho nezaměstnáváme a názor jsme sdělili. Zmocněněc požádal o ochranu a pomoc u ZO. Bylo mu písemně sděleno, že pokud došla firma k názoru, že má být propuštěn, my ZV nemáme důvod rozhodnutí firmy rozporovat. Takže "soudruh kádrovák", který původně jaksi podléhal "zmocněnci" na ZV četl z papíru rozhodnutí o propuštění pro nadbytečnost. K tomu neměl ZV žádnou připomínku, protože vše se dělo podle platného ustanovení Zákoníku práce. Všichni "soudruzi" si dávali nadále pozor, aby do podobného mlýna nespadli = byla to opravdu "sametová" revoluce na pracovišti.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ruži - ty pusinky jsou zajímavé - tak je asi brzy vyzkouším.
Anno - já nemám účetnictví v počítači, ale pro jistotu jdu "vysypat" koš a vymazat zbytečnosti.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Pro nar.soc.- To bylo něco jiného. Na př. Potraviny Š. se jako takové pomalu provatizovaly. Byla jsem od r. 1987 vedoucí trafiky po paní, která šla do důchodu a na půl úvazku tam pracov ala i jedna důchodkyně. Já jsem vzdala kancelářskou práci na doporučení doktorky kvůli zádům. Trafika díky mým zkušenostem s objednávkami zboží, širokým spektrem známých z min. zaměstnání a dobrému jednání prosperovala. Měla dobré zisky. Na schůzi v srpnu při hodnocení bylo řečeno, že prodejny se budou postupně privatizovat. Ty rentabilní nakonec - mělo to být v červnu dalšího roku. Díky tomu, že prodejna byla v soukromém domě a Potraviny ji měli pronajatou, vlítla jsem už v září na majitele domu, prozkoumala smlouvu a jménem majitelů dala výpověď z nájmu ke konci t.r. Jela jsem si se všemi papíry (o maturitě na ekonomce a potvrzením z min. zaměstnání kvůli praxi) zřídit živnostenský list na nákup a prodej zboží do Šumperka. Pak jsem dala písemnou výpověď v Potravinách ke konci roku, žádost o odvoz "nepotřebného" zboží, zařídila s bráškou v KB půjčku 90 tis.Kč na další
nákup zboží-mimochodem do roka jsem to splatila i s úrokem 10 tis. Bráška ručil garáží a pak mi hodně pomáhal s přímými nákupy-odvozy z velkoobchodu a výrobce cigaret. Rozšířila jsem sortiment o zboží - takové potřebné drobné a v prodeji se prostě vyžívala. Byla to doba moc fajn. Hodně starostí, práce, ale do důchodu jsem to provozovala. Skončila jsem jen proto, že byla zrušena Hedva, kde dělali potomci majitelů domu a potřebovali se zaměstnat. Stejně mě pak přemluvili majitelé stánků k další brigádě- vlastně do 65 let jsem prodávala. U posledního jsem dokonce dělala i účetnictví. Ve své prodejně také, takže zkušeností s tím mám dost.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro paní Ruženu.
Ve firmě STS Brno, kde jsem byl od r. 1965, nastal v lednu 1990 rozstrk. Firma měla různé pobočné provozy a hlavní "stan" stál na pozemcích obce Dolní Heršpice. To firmu činilo obtížněji privatizovatelnou.
Ovšem nastal jiný problém, kdysi v letech 1949-52 byla STS pověřena "tehdejším výkupem zem. strojů podle seznamu". "Znalci" s posměchem ocenili věci, jako vraky, aby lidi patřičně okradli. Svezené stroje stály roky na louce u firmy a hnily či rezivěly (dřevěné mlátičky, různé traktory, vleky, samovazače) protože to byly výrobky různých firem a různě opotřebené. Opravit jednoduše bez náhradních součástí nešly. Nakonec šly do sběru, mlátičky napřed na oheň.
V r. 1991 byl přijat zákon o půdě a majitelům ukradených strojů vznikl nárok na restituci či odškodnění. Objevily se z archivu "socializace zemědělství" seznamy a STS byla najednou před krachem. Kdysi to činila z příkazu ministerstva zemědělství a ekonom navrhl vyzut se ze zákonné povinnosti, vstupem firmy do skupiny Desta Děčín, protože v STS se opravovaly vysokozdvižné vozíky, jako hlavní činnost. Stal se z firmy závod Desta 13 Brno a restituci si oprávnění vyřizovali s ministerstvem. Tak se sice firma i se zaměstnanci zachránila, ale upadla do jiné pasti. Měli jsme tehdy průměrnou mzdu 2900.-Kčs a v Destě jen 1980.-. Nově instalovaný staronový ředitel Desty ing. Grégr "nastínil" rozvoj. Vývoj mezd se řídí podle mateřského podniku v Děčíně, kdo má vyšší průměr bude čekat. Náš ekonom přijel zdrcený, utečou nám všichni schopní lidi do soukromé činnosti (instalatéři, chladničkáři, motoráři, řidiči a jiní). Nastal podzim 1991 a byl přijat zákon o konkurenčním privatizačním projektu. Grégr řekl na ředitelské poradě, kdo podá konk. privatizační projekt letí na hodinu. Začala příprava privatizace celé Desty s pobočnými závody. Grégr pozval všechny předs. ZV na projednání a chtěl abychom se jménem zaměstnanců zavázali ke koupi většiny akcií budoucí a.s. Skočil jsem mu do řeči, lze koupit akcie za kupony z kuponových knížek. Nevěděl nic, předal jsem mu brožuru kolující v Brně za 5kč. Hned ji nechal rozmnožit a jednalo se podle ní. Chtěl mne jmenovat zmocněncem pro zaměstnaneckou privatizaci s kanceláří a autem. Funkci jsem odmítl, ale hned jsem vyjednal mimořádnou premii pro každého zaměstnance ve výši 500.-Kčs a dalších 500.- poskytla členu odborová organizace. Takže nikdo neprivatizoval za své peníze z běžné výplaty. V jiném rozhovoru s naším ekonomem jsem došel k dotazu, "doktore může konk. projekt podat základní odborová organizace"? No bylo by to podivné, ale zákon to neřeší. Dobře, projednám to a uvidíme. Za týden jsem předložil na poradě u ředitele návrh na konk. projekt privatizace závodu Desta 13. Jako značně neobvyklý byl přijat k projednání v ústřední priv. komisi ve Lnářích přímo min. Ježkem (na potvoru Grégrovi, který celou privatizaci původně odmítal). Tak vznikla a.s. MATE Brno (manipulační technika), která podržela všechen majetek a zbavila se všech restitucí kromě dohod s původními majiteli dávno zabraných staveb, což se rychle vyřešilo nájemními smlouvami. Firma si bohužel nevedla dobře, utekli schopní lidé a s těmi co byli přesvědčení soudruzi, to nevytrhla. Raději jsem odešel do předčasného důchodu 3 roky před termínem a doma vozil v kočárku i na kole malého vnuka.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc a sladké sny.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Zdravím a hlásím, že je tu sněhový poprašek, jasno a zima.
Nám bude teplo - jdeme slavit narozeniny našeho vnuka.
Mějte se fajn.

Alka řekl(a)...

Nár. soc. - furt mě udivujete. Takže cituji Vás:

"...když jsem se vrátil z vlaku družby v SSSR, stal jsem se v podniku známějším a nakonec to vedlo k mému zvolení předsedou odborové organizace ve firmě v lednu 1990."

Neříkáte u jiných v takovýchto případech, že využívali své spolupráce s předchozím režimem?

Ale o tom teď psát nechci. Zase jsem nevydržela s nervama na téma mé a Vaše životní zkušenosti. Je to neuvěřitelné, ale v různých letech jsme zažívali stejné události, ale úplně jinak.
I já byla v Rusku; pardón stejně jako Vy jsem byla v SSSR. Dokonce o 8 let dřív. Byla jsem tam na výměnném studijním pobytu v roce 1972.

Viděla jsem Lenina - nepřišlo mi, že by měl sádrový ruce, spíš mě udivilo, jak moc je zrzavej a malej. (Říkám tomu ustřelený kecky - ať už v této velikosti byl Napoleon, Lenin, Hitler, Putin, Zelenskyj...)

Jakožto zahraniční studentská delegace jsem neabsolvovali celou frontu (mimochodem nebyla od Gumu, byla od parku na stejné straně Mauzolea a zahraniční delegace nemusely pročekat všechny cestičky zmíněným parkem), zaparkovali nás na konec parku, resp. začátek Rudého náměstí - cca max hoďka.

A taky jsem byla v Gumu. A bylo tam úplně jinak než popisujete Vy - ale inu ano, bylo to o 8 let dřív. Koupila jsem si za pár rublů foťák FED-4, se zabudovaným expozimetrem a kožešinovou čepici (tenkrát se jí říkalo kukla)... asi tak, v Gumu bylo leccos a levněji než u nás. S námi na tom výměnném pobytu byli kluci z duchcovského učiliště, a ti si vezli Wat 69, případně další druhy Whisky...

Ale hlavně ten GUM byl architektonický skvost, báječně udržovaný a já víc než do výloh obchodů po obvodu stavby, koukala na strop, tepaná zábradlí ap. Ale jistěže jsem hupla i do obchodů, v nichž jsem zakoupila ten foťák a kožešinovou čepici...

Prostě máme úplně jiné životní zkušenosti. Já ostatně taky při nejhorším říkala, že radit můžu: je mi šedesát, byla jsem v Rusku a od všeho mám klíče.

(Páč v dnešní době, když o něco žádáte, potřebujete mít tolik dokladů a potvrzení, že je dobrý mít k tomu i klíče...!!!)

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer, pro 19.11.22 13:49.

Myslet si můžete co chcete a máte možnost své názory šířit veřejně! Ovšem mohla byste jako příslušně vzdělaná číst podstatné. Byl jsem v SSSR v r. 1980 a do funkce jsem byl zvolen v lednu 1990. Můj "kandidátský" projev se odbyl ve firmě, kdy osazenstsvo uteklo na brněnské nám. Svobody demonstrovat za celostátní stávku. Zůstaly jen "kádry" kolem ředitele ve vstupní hala dílen. Žvanili vlezle o neúčinnosti stávek, kdy se nic nevyrobí a podobně. Předseda strany a pověřenec CO = práskač mu stáli po boku. Až vyčerpali svůj program řekl ředitel "chce ještě někdo něco říci"? Přišla moje chvilka, všichni co mne znali hned věděli, že padla kosa na kámen. Nebyl jsem nadarmo skoro 25let v buldozeru (tedy hlavně za r. 1968 a tehdy vyprovokovanou stávku za rovnoprávnou kolektivní smlouvu), abych nedovedl stávající situaci zhodnotit.
Takže "vážení přítomní, dnes se láme konečně chleba. Už třikrát komunisté obelhali tento národ a dnešní pokus vyjít nesmí. Rok 1945, 1948 a 1968 se v následcích opakovat nesmí a nebude. Dlouho jsem nesl komunistické manýry, než abych na ně mohl jen tak zapomenout. Nechci žádnou pomstu, ani zvýhodnění, chci jen svobodně promluvit bez následků k věci na pracovišti, když mám dojem, že je to potřeba. Osobně nepotřebuji řešit celostátní problémy, ale ani být do těch věcí zatahován. Jakékoli petice na podporu KSČ na pracoviště nepatří, zneužívání odborů na podobné hlouposti rovněž ne. Organizace KSČ nemá ve firmě místo a musí skončit co nejdříve" a tak to také dopadlo.
Takže kde vidíte zneužívání? Zvolení předsedou ZO byla pro mne ztráta. Sundali mne z buldozeru a převedli do sídla firmy na praktické zaučení při generálce vys. vozíku. Měl jsem výuční list, ale o tom vozíku jsem nic nevěděl. Schválně mi to hodili samotnému, abych se musil radit s maníkama na lince, jak na to a jaké parametry se sledují? Jeden jsem udělal a kontrolor ho bez závad převzal. Přeřadili mne do vývojové dílny, jako poskoka pro všechno. Samozřejmě místo cca 4200.-Kčs měsíčně na buldozeru, jsem dojížděl už za své za 2100.- a následně podobně dalších 7let (říká se tomu vykousat tu veš). Nenechal jsem odborářství a předvedl, že když se člověk zatne může dosáhnout mnohé. Nabídnutou Š105, jako vyřazenou přímo pro mne jsem odmítl a zůstal trčet na 7500.- ještě v r. 1998 (kdy už byla průměrná mzda 8600.-). Oba "bývalí soudruzi" ředitelé skončili neslavně, až s tím posledním jsem se dohodl, aby mne vyrazil za půlroční odstupné a u představenstva (z veksláků) si za to šplhl. Zkoupil jsem akcie za 27 -33Kč a po delším čase je nabídl k odkupu. Zjistil jsem daňové podvody, jako člen DR a donutil lumpy k odkupu za 650.-Kč. 900akcií mi nakonec nahradilo, o co mne ta minulá léta obrali.

Fukčárinka řekl(a)...

Poslední dobou zjišťuji,pokud nemám úsměv na tváři, návštěvou zdejší kavárny a po přečtení komentářů, se mě hned úsměv na tváři rozzáří.
Venku mrzne jen to praští, dokonce i sluníčko nás na chvíli navštívilo. Přeji všem poklidné dny a veškerá zařizování a pořizování s úspěšným dokončením. A pokud mohu radit, raději nikam necestujte 😁

Alka řekl(a)...

Ach bóóóže, chci říci nár. soc. - sám jste napsal:
"...když jsem se vrátil z vlaku družby v SSSR, stal jsem se v podniku známějším a nakonec to vedlo k mému zvolení předsedou odborové organizace ve firmě v lednu 1990."

Neosočujte mě z toho, co jste byl sám pravil.

Mimochodem, kolik měříte?

Všechny zdravím, dnes tu sice mrzlo, ale svítilo!!! Žádná mlha celý den!!!

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 19.11.22 13:49

Dodnes s Vámi soucítím, když čtu o Vašich trablech v rodině. Zda jste to překonala vlastním úsilím či s pomocí členství v KSČ mne nedrží = nějak se přežít musí. Vy zde vytváříte vjem, že jsem využil návštěvu SSSR v r. 1980 (dal mi to ke 40ti nám ROH, jehož členem jsem do r. 1990 nebyl) a že jsem se takovou "pomocí" stal odborovým funkcionářem od ledna 1990, považuji za faul. Vysvětlil jsem to dostatečně a hle dávná soudružka ("ještě v r. 1993 jsem byla v KSČ") z toho chce uvařit bramboračku.
Kolik měřím, na výšku 174, kolem pasu 114, kolem hrudníku 112.
Asi chcete štengrovat, jak je ctěná libost a samozřejmě omezení žádné.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Předchozí se vztahuje k 19.11.22 19:05

Ruža z Moravy řekl(a)...

Marti, ani se ti nedivím. Připadá mi to tak, že se bavíme schválně o věcech, které již nezměníme- jen v duchu můžeme vzpomínat, co jsme měli či neměli udělat. A proč? Nějak se nám nechce sledovat ty nemilé věci, snažíme se žít normálně, hlavně s rodinou, přáteli, pozapomenout i na bolesti tělíčka chátrajícího, povzbudit i kamarády, co mají podobné starosti. Proč se vrtat ve starých křivdách, které nezajímají ani potomky. Chtějí žít po svém. Nejdůležitější je pro lidi bydlení, práce a tím příjmy, nakonec to tak bylo po všechny minulé časy a jak kdo toho vytouženého dosáhl byla jeho věc.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Alko, pan Ivan je kus chlapa, tedy pokud nezhubl nebo se nesrazil, jak se stalo mě. Ale na tom v našem věku asi moc nezáleží. Jen já si musím pod nohy dávat stoličku, dokonce mám novou dvoustupínkovou, abych nemusela vytahovat moc schůdky. Jsem ráda, že na ně vylezu, ale riskovat nechci.☺

Ruža z Moravy řekl(a)...

Mimochodem, pozdravuji Kitty, dnes mi volala, dodržuje režim stanovený lékařem a možná se těší, až bude moci v poklidu vše sepsat na svůj blog. Zatím si spíš jen čte. I v kavárničce a bere hovory blízkých a přátel z blogů.
Takže klídek, buďte milí ke svým spolubydlícím i sousedům atd. Dobrou noc pro dnešek všem přeji.♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc.

Fukčárinka řekl(a)...

Růženko,klepla jsi hřebík na hlavičku - komentáře v kavárně.Je to tak jak píšeš,ale jsme v kavárně a u kávy, nebo čaje se debatuje a vzpomíná. Jak, to je na každém,přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Dobré nedělní dopoledne, zdravím do Kavárničky a jsem ráda, že už můžu sama pozdravit. Léčím se, čtu komentáře, po tom se mi už stýskalo. V domě teplo, snídaně byla od sousediny vnučk, včera dělala palačinky s tvarohem a navečer přinesla souseda ještě švestkové knedlíky. Takže jsem to dnes dojedla, oběd bude z domácích zásob z "dřívávějška" ;-)))
Už mě svrbí ruka, připravím zážitky z nemocnice, kde mě luxusně živili skoro dietní stravou. Něco z toho využiju doma. V úterý jedu novu na tahání zbylých stehů, snad už to bude dobré. Celá záležitost skončí přeměnou sklonu ortézy, snad to bude brzo a dá se líp chodit.
Ráda si čtu a už jsem zvládla vlnu starších mejlů, takže se těším a děkuji nejen za mejly, ale i za telefonáty, které mě vyvádí z všednosti pobytu doma. A taky za vtipná videa, kterými se bavím. Nevadí, že mi některá chodí od více příznivců. Srandy není nikdy dost. Přeji pěkný zbytek víkendu a opatrujte se - venku to klouže ;-)))

diviznacka řekl(a)...

Ještě - právě čtu knížku DĚDINA, která jakoby psala o pobytu na skoro současné dědině. Poznávám hodně situací, kterými jsem si zde jako náplava s Josefem prošla. Autorka píše vysočinskou mluvou, ta je mi už blízká a je ze života. Autorku napíšu, pokud o to projevíte někdo zájem. Knížku mám vedle a až sem do zadnice budu mít cestu, písnu :-))

Hanako řekl(a)...

Pěknou neděli přeji, je bílá a mrazivá. Plynový kotlík hřeje, dřívím šetřím pro případný výpadek. V pondělí mne sklátil covid, dva dny mi bylo všelijak, nyní zbyl je občas kašel a nudle. Díky očkování jsem to zvládla

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pěknou neděli. /mrazivou venku, hřejivou doma v teplíčku/
Vítej Kitty v Kavárně.
Heč - k dopolední kávě jsme měli "řepánky"./jsou to v podstatě buchty z kynutého těsta, plněné náplní z máku a cukrové řepy./

Fukčárinka řekl(a)...

Zdravím do kavárny,vítám Kitty a přeji brzké uzdravení, zrovna tak i pro Hanako. Za hodinku máme setkání s přáteli v hospůdce,trochu se provětráme krátkou procházkou. Venku je mrazivě,sluníčku se moc ven nechtělo.
Včera jsem se dívala na ČT na Petru Janů, někomu omlazení obličeje spíše uškodí,nic to nemění na zpěvu. Její písně mám v oblibě.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro Lydii, něco o využití cukrovky.

Před 100lety zde žila žena "Berta", matka 2 dětí a samorost. Manžel od ní utekl, tak uměla sekat jazykem. Ovšem v době, kdy nebyly mateřské dovolené, přídavky ani vymožitelné alimenty se dostala do prekérní situace. Měla vlastní domek a asi 1,8ha svažitých pozemků. Jeden zarostlý švestkami a dva, kde sázela střídavě brambory, kukuřici a nějakou obilninu. Později se dohodla s otcem, který "bábině" pozemky potahem obdělal a úrodu svezl. V zimě chodívala drát peří a to jsem se dověděl hodně z její životní story. Někdy zaznělo od dracího stolu, pozor jsou tu bosí a už jsem se sestrou letěl, třeba napojit kozy a lechtivý hovor mi unikl. Ovšem po útěku manžela musila rychle vymyslet pravidelný příjem.
Kolem jejího domku vozili sedláci z Nosislavi cukrovku do cukrovaru a občas z fůry nějaká řepa spadla. Koňáci jeli dál, ale kravaři se ploužili a nebylo jim zatěžko spadlou řepu sebrat. Bábina třikrát denně prošla kolem silnice (bydlela na konci ulice), kde už byl otevřený příkop a ona dbala na to, aby z něj sekala trávu pro kozu. Samozřejmě před svozem řepy byl příkop zarostlý a spadlé řepy v něm schovány. Sesbírala košík cukrovek, donesla domů, postrouhala na hrubém struhadle do soudku, zalila teplou vodou a nechala kvasit. Sehnala si vysoký zavařovací hrnec, do něj postavila úzkou umělou dlažební kostku a na ni extra hrnek. Kolem hrnku nalila zkvašenou cukrovku, těstem omázla kuželovou poklici a hrnec na plotně s ní zakryla tak, aby vrchol kužele směřoval nad vložený hrnek. Pak už jen topit a hrnkem vyměňovat vodu v obrácené poklici za studenou. Po hodině hrnec odtáhla z ohně, obalila pytlem namočeným ve studené vodě a poklici zvedla. Ve vloženém hrnku bylo přes půllitr pálenky = lavorovice. Takto pracovala celý týden po večerech až měla plný 10l demižon, podle chuti to osladila vanilkovým cukrem a rochu opepřila, aby lavorovice pálila a hurá s tím do Vídně na trh. Tam už měla své místo i kunčofty a takto s děckama přežívala prý celých 18let. Německy uměla, jako tehdy každý a kdyby ji nevyhmátli v Protektorátu Němci, dělala by to i za války.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Den utíká, k večeru pro nás přijede syn na chvilku posezení k vnuččiným narozeninám. Přeji všem, zvl. Kitty, Hanako, Ježurce uzdravení.
Víte, co se dělá z červené řepy a cukrovky? Dobrý salát. 5 ks červené řepy (jen umyté) l cukrová řepa také umytá se uvaří do poloměkka v hrnci. Pak po vychladnutí oloupat, nastrouhat na jemno a podle chuti vmíchat ocet nebo citronovou šťávu nechat vychladit. Je to sladkokyselé bez cukru a zdravé.

Týna řekl(a)...

Krásný podvečer.
Včera jsem byla v práci v knihách. Naposledy. Bude mi to tam moc chybět. Možná si nechám prodloužit smlouvu od Nového roku a pár sobot udělám.
Po práci byla minioslava Betynky svátku. A potom jsem věšela vyprané záclony. Byla to fuška. Žabky byly o celé konzoli (já si je dávám doprostřed,ale záclony sundával Honza). Navíc v kuchyni jsem si popletla kratší a delší záclonu a samozřejmě je povesila opačně, tak jsem si to dala znovu že...
Dneska jsem byla sama doma, takže jsem se vrhla na vánoční dekorace. Myslím rozvěsit,ne vytvořit. Jenom na adventní věnec jsem dala nové svíčky.
Některé ozdoby ještě chybí, na to je tu velký nepořádek. Musí se uklidit před TV a parapet. Letos by mohl být betlém snad už. Jestli ho nesežere Aura 😁

Týna řekl(a)...

Tak jsme si teď zahráli s Honzou pexeso pro dospělé. Kdyby jako někdo netušil, co to je, tak jsme hledali v hromadě vypranych ponožek správné páry. Pro pět lidí zábava nadlouho 🤣

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Týnko - tak to pexeso pro dospělé mě fakt pobavilo.

Fukčárinka řekl(a)...

Týnko,pexeso za 100 bodů 🥰 dodatečně Betynce přeji zdravíčko a pohodu jak v MS,tak tu rodinnou.🍀
Všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno všem hostům Kavárničky
Tak to pexeso pro dospělé je príma - čekala jsem nějaké lechtivosti, ale nápad mě pobavil. Přeji co nejlepší pondělí, u nás mrzne, ale bude to i tát. Jsem poslušná pokynů doktorky a doufám, že v úterý bude rána vypadat dobře.
Taky držím palce všem, kdo mají nějaký neduh a věří ve zlepšení stavu :-))

diviznacka řekl(a)...

Kdo jste na Fléru a máte rádi rukodělná ozdobná zrcadla i zrcátka, klikněte si na tento odkaz:
https://www.fler.cz/magazin/muj-kreativni-svet-timantii-3605.
Touto zálibou "trpí" manželka mého synovce a mám od ní taky jedno skvostné zrcadlo :-)

Anonymní řekl(a)...

JM
Zdravím všechy přítomné.

Lavorovici jsem dělala s mojí mámou vždy, když se zkvasila nějaká ovocná zavařenina. Asi tak, jak popisujete. Na chlazení byl nejlepší sníh. To jsem se naběhala na dvůr.

Máme vydání.
V robotickém vysavači se vybila baterie. Nová stojí 3000,- Kč. Tak rodinná rada /t.j. já a manžel/ rozhodla, raději koupit nový, za 4000,-. Tak čekám dobírku. Jó, každá lenost něco stojí.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Venku trochu prší, sníh je skoro všechen pryč.
Teď je fakt nejlepší doma "u kamen" - teda u radiátoru.

diviznacka řekl(a)...

Venku je krásně slunečno, místy krásné azuro, sníh skoro všechen odtál, hned je lepší nálada. I doma teplo, skoro se těším na zítřejší "výlet" za odstehováním operační rány. Snad už to bude dobré, týden jsem dělal co se má, až je mi to místy divné, ale říkám si - vydržať.
Už mám brnění v prstech - snad už dojde na písemné zážitky z nemocnice.
Užijte si co možná nejhezčího pondělí - určitě bude hůř ;-))

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Týno, ylo nás také jednu dobu 5 "do pračky", ale asi jsem při dávání ponožek zpomalila a našla vždy dvě k sobě a dělám to tak dodnes. Když je z pračky vyndavám, dávám si je bokem dvě na sebe a věším je vedle sebe. Jen se neboj, zvykneš si. Aspoň jste si zahráli, pozdravuj Honzu. Můj Honza věší do sušárny delší kusy a já dávám menší kousky na sušák, ale u nás je to jednoduché. Sušičku nemáme, mladí ji mají, je to určitě fajn.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Týno, oslava Betynky byla určitě prima, přejeme hlavně zdraví. My jsme byli u mladých-oslava jmenin snachy a hlavně 3 roky Teušky. Bylo to příjemné, dvě hodinky pobavení, povídání, prostě fajn. Utíká to..

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer.

Na novinkách se opakovaně přemílají kandidáti na prezidenta. Mimo to, že prezident toho mnoho neovlivní, měl by být morálním vzorem národu (tedy spíše pranárodu). Zatím jsme mnoho štěstí s prezidenty od r. 1993 neužili. Hlavně ti po Havlovi se ukázali, jako spíše nepovedené atrapy, jak by vypadat neměli. Teď má "pranárod" opět možnost složit reparát z přímé volby. Na obzoru je bývalý lampasák "věrný syn LIDU" (alespoň tak kdysi přísahal), druhý je dokazatelně práskač StB a chamaták po všem, co není dobře přibité a raději ještě přivařené. Třetím kandidátem je žena, která tu totalitní dobu zažila jako 12letá dívčina. Vystudovala v demokratických poměrech a snad nashromáždila trošku moudrosti pro výkon zamýšlené funkce.
Hádám, že brzy přijde LIDU otázka, "jakou lumpárnu na rozloučení s LIDEM vymyslí stávající Opilec" a zejména, jak moudře na ni zareagují zmínění kandidáti.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásné odpoledne.
Tady je opravdu listopadové počasí.
Přemýšlím, zda má vůbec cenu dělat nějaký předvánoční úklid. Myšlení bolí, tak nedělám nic a sedím u PC. /nádobí po obědě myje myčka - tedy ta neobědvala, ale maká/.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Konalo se velitelské shromáždění za přítomnosti vrchního velitele armády prezidenta Zemana, premiéra Fialy, velitele generála Řehky a celé kohorty dalších drahých darmošlapů.
Není to tak dávno, kdy vrchní velitel Opilec lezl v Moskvě do prdele Putinovi a kázal o potřebě střílet novináře. Dnes žvaní o potřebě vycvičené armády proti všem nepřátelům a mezinárodnímu terorismu zvlášť. Premiér se přidal s pomocí Ukrajině a podporou přezbrojení armády. Generál Řehka už jen konstatoval, že armádu dnes tvoří především lidé, kterých se nedostává a staré železo zděděné po realsocialismu, které musí být nahrazeno modernějšími zbraněmi. Když se zamyslím, že Opilec je ve funkci 9let, tak tu funkci flákal a nestaral se (měl by tedy jít do čtverečkovaného vzduchu), aby to dnes zachraňoval planým žvaněním. Další dva zmínění pánové i kdyby si zlomili prst v prdeli, nezmění hned nic. Nejsou mergle a proč? Rozkradly se s asistencí vlád!
Řehka žvaní o moderních válkách. Je to asi vůl, protože armádu nedržíme kvůli válkám, ale na obranu státního území! Možná je to neštěstí ve starých učebnicích, kde se žvanilo o potřebě bránit výdobytky socialismu a potřeby LIDU, aniž si proběhlé změny ti odpovědní vůbec všimli. Je třeba zavézt funkční brannou povinnost, naučit mladé lidi i dívky základní !potřebné odbornosti pro případ potřeby! Stačí 3měsíční kurzy k získání nutných návyků a discipliny, zejména v polních podmínkách (kontejnerových ubytovnách). Přiblížit výchovou obranu zdravého životního stylu, než mladí založí rodiny, respektive než mladíci bez odpovědnosti zasemení.

Týna řekl(a)...

Děkuji za přání Betynce.
Ruži, my máme sušičku, dokud nebyla, samozřejmě jsem taky párovala ponožky ještě mokré. Takhle holt hledáme z hromady 🙂 většinou to dělává mamka, když hlídá u nás děti. Ono jí to i celkem baví (nadává jenom u Dedoles ponožek, tam jsou v páru každá jiná a my je máme rádi 🤣)

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Na tom velitelském shromáždění mne zarazila informace, že záložní velitelství je v Olomouci. Tak to bylo určeno za I. republiky, když byl nepřítel stanoven kolem severních, západních a jižních hranic republiky. Kde je nepřítel ČR dnes? Podle dosažitelností raketovými střelami zřejmě na Východě. Tam byl i za Protektorátu, s Hitlerem se paktující "Slovenský štát". Slovensko dnes sousedí s Ukrajinou, kde se válčí, takže mají zdejší velitelé armády vše v "přípravách" nějak nahnuté!

diviznacka řekl(a)...

Dobré dnes "listopadové" ráno přeji. Asi pošmourno zaviňuje, že je v Kavárničce taky jen pošmourno, moc optimistických komentářů nevidím a dost mi chybí. Ani já moc k veselosti nepřispívám, bylo líp.
"Zprávy z politiky a z "bojišť" jen přecházím, dřív byly od pana Ivana různorodější komentáře jako reakce na různé komentáře a témata. Nevadí, kdo si počká, ten se dočká.
Pro Týnku - tvůj komentář o ponožkovém pexesu mě pobavil. A sice pozdě, ale posílám malé oslavenkyni přání zdraví a všeho dobrého.
Dnes bude asi den úklidu, protože se za mojí neschopnosti navršilo použité a neumyté nádobí a to mi přináší horší náladu. Sice ještě musím "klíďo píďo", jen krátce, ale už mi nahromaděné nedodělky začaly vadit. Včera jsem při kontrole rány zjistila, že je klidná a vlastně zahojená, ale ještě mám dodržovat klidový režim, takže už mezi spočívání na lůžku proložím umytí nádobí. Zítra už něco přidám, vsedě s tlapkou nahoře, abych domácnost nemusela přirovnat k "pazderně".
Dnes si na rozjezd dopřeju kafi, abych se podpořila k činnosti.
Přeji všem příznivcům Kavárničky co nejlepší den :-)))

Fukčárinka řekl(a)...

Zdravím všechny příznivce kavárny.Pocasi silně pokulhává za včerejším skoro sluníčkový k dopoledni. Vůbec byl včera prima den,šla jsem na pedikúru, kafíčko s kamarádkou. Dokonce i 3/4 kabát jsem si koupila,je ohromně šik. S kapucí oživený zlatosmetanovym vzorem uvnitř,mírně prošívaný,na knoflíky,žádný zip. Barva černá,mírně lesklá, žádná divočina.Neprofoukne,nepronikne,nebude zima na prdelku 🥰
Doufám Kitty,že jsem odbočila správným směrem z pochmurných komentářů.🥰Tobě přeji brzké zotavení a drž se s prací na uzdě, nejdřív se zotav🍀

Fukčárinka řekl(a)...

Oprava vzor v kapuci je zlatocerny a kabát se dá prát.

Anonymní řekl(a)...

Zdeňka-Anna

Fukčárinko, nebyla by na ten šik kabát fotka? :-)

Klidný den všem.

diviznacka řekl(a)...

Dobré dopoledne. Hned je mi líp při nahlídnutí, šik kabát si taky budu muset koupit. Díky za změnu tématu a přeji i tobě co nejlepší den možná už i v novém "kabátku" ;-)))

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Jejda, šik kabát by se m nyní hodil. Marti, hoď obrázek na svůj blok - koukneme se, jo? Moje nedávno koupená bunda je sice také šik, ale dost slabá a to co mám z minula je mi velké, dlouhé. Moc sice nikam nechodím, ale někdy je třeba a ač je člověk starý, nemusí být jako strašák.
Včera jsme si užili vnoučátek. Pojedli, popili, pomlsali a pokoukali na pohádky. Malovali, skládali puzzle-papoušky co jsem našla po jejich tatínkovi. Chvílemi blbli, ta nejmenší skákala na posteli, když jsem se natáhla- "pozor na moje břicho Teo.." Mají nyní takovou raritku nejstarší 8, třetí 4- další šest a nejmladší 3 roky. Náš nejstarší když měl 20, nejmladší měl 2 roky, prostřední 30, nejmladší 15 atd. Dalo by se přijít na víc na víc "polovičních" let v rodinách.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásné odpoledne.
Venku je stále podzimní počasí. Nevadí - tak to má být.
Ruži - také jsme tu dnes měli vnučku - tříletou - teda i s rodiči. Ještě u nás nechce sama být. Stále hledá mamku. Je zajímavé, že ve školce si zvykla bez problémů.

Fukčárinka řekl(a)...

Šik kabátek mám na blogu🥰

«Nejstarší ‹Starší   1 – 200 z 280   Novější› Nejnovější»

aktuální