středa, listopadu 30, 2022

Kavárnička U Ruži prosinec 2022

 Vítejte v poslední Kavárničce letošního roku - doufám, že ne úplně poslední...


Takto to bude možná leckde vypadat na stole v rodinách, ale spíš je to jen pro inspiraci.

Nechci připomínat každoroční přípravy na svátky i konec roku, je to již více komerční záležitost v současné době.


Je to letos v prosinci 14 let, když jsem inspirována debatním blogem Hospody u Josefa začala uvádět  Kavárničku U Ruži tenkrát na webu  Novinek, který  soukromé blogy po nějaké době zrušil a  nakonec i po pár letech blog.cz, kde jsem se  "seznámila" s mnoha zajímavými lidmi a jejich blogy. Mám je většinou v oblíbených. Přitom všem návštěvníci mého blogu  původního  v zúženém počtu přešli až  do tohoto nejnovějšího. Hlavně tedy  do Kavárničky, protože povídky na pokračování, pohádky a  tématické články už moc nepíši. 

                          V příspěvcích do diskuze můžeme vzpomínat na lidi, kteří sem chodili ...mnozí odešli na obláček, o jiných moc nevíme, někteří sem nenašli cestičku a  podle občasných komentářů někteří pouze čtou, ale nepíší. Témata povídaní jsou různá, možná někdy pro někoho  fádní, ale to je vlastně celý život člověka.

Budu se snažit dodržet  zvyklosti  článku Kavárničky, ale nezaručuji, že ještě na stará kolena mě něco nenapadne a případně i na návrhy čtenářů něco změním. Přiznávám, že poslední dobou stahuji zajímavá videa - ta si může kdo chce pustit, vtípky musím vybírat, abych  nenarazila ma cenzuru a blog mi kvůli tomu nezrušili - zakázaná témata jsou všeobecně známa. Nakonec si můžeme povídat o různých záležitostech, ne? 

Takže -  poznáte, kdo nám to poslal?

Jeden dlouhodobý známý  bloger čerf,  mezinárodně uznávaný fotograf Petr Vápeník 


Dále dlouholetá návštěvnice - kamarádka mého blogu Pavlína...

další osobní přání jsou v komentářích

A nyní opět Pavel - Tlusťjoch:


Může se hodit: a na co vše poslouží cibule...
  
Pro ty, kdo mají rádi hezké melodie a jemné  obrázky...
Všem přeji dobré časy, zdraví, spokojenost s rodinou i přáteli nejen oslavencům v měsíci prosinci...do Nového roku snesitelný život a hlavně obstojné zdraví.


344 komentářů:

1 – 200 z 344   Novější›   Nejnovější»
Ruža z Moravy řekl(a)...

Vítám vás v prosincové Kavárničce, dala jsem to sem pro jistotu již dnes. Bavte se dle svého...♥

diviznacka řekl(a)...

Zdravím hosty Kavárničky a děkuji za úvodní videa. Dnes si vařím "zdravé jídlo" - kuřecí křídla se spoustou zeleniny. Včera jsem ošoupala růžičkovou kapustu, přidala jsem nakrájenou mrkev a petržel, dodusím to a dám si. Křídla moc nemusím, ale jsou rychle hotová, i když ne nejzdravější. Včera mi souseda přivezla čtvrtky kuřat, takže o stravu je postaráno.
Ruženko, vydrž, bez Kavárničky není denní porce zajímavostí.
Dnes jsem dostala 2 mejly od Centropolu - jeden, že jsem neplatila zálohy od července (upomínka), druhý s vyúčtováním plynu a nové zálohy na plyn. Co jsem se natrápila s tím, abych to všechno dostala na účet k zaplacení. Nakonec se mi to podařilo, ani nemusel synovec pomáhat. Za dnešek už si udělám příjemný oběd a ulehnu na chvíli ke knížce.
Včera jsem byla na ortopedii pro nový sklon ortézy a další konečnou návštěvu mi ortopédka naplánovala až na 16. prosince. To už prý bude poslední - to bude doba, než se zbavím zátěže na levé noze! Už se fakt těším. A přeji všem, aby měli také dobré zprávy o zdraví :-))

Fukčárinka řekl(a)...

Růženko,už včera jsem psala, že jsi pilná včelka. Kavárna prosincová je vyšperkovana vtípky,videa prohlédnu později.
Vařila jsem kotel polévky - kachní, krůtí,kuřecí s kouskem hovězího,táhla jsem ji 4 hodiny. Zelenina klasika,přidala jsem zázvor a dva paprikové lusky,je famózně voňavá,chladím a mrazim. K obědu byla polévka, šťouchané brambory s cibulkou,vařené kuřecí čtvrtky a salát z červené syrové řepy s jablkickem.
U nás máme smog,včera sluníčko. Počasí si dělá co chce. Ruženko vzpomínám na Alenku,pak Horalku,Jezurku pana Johanese a pak ještě pana Jeníka od fialky - šifra fialková 😱🥰Pokud chodí číst zdravím všechny 🍀

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Zdravím prosincovou Kavárnu - teda hlavně její návštěvníky.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Jste hodní, že jste opět přišly. Ta videa se dají otevřít dobře - prostředním trojhránkem a pak vlevo dole spustit. Když bude čas, nálada, není třeba vše najednou. Raději si povídejme. Prádlo, co bylo dole v malé sušárně je již suché a to v pokoji většinou též. Raději pereme jen jednu, maximálně dvě pračky (na 6 kg maxim.) podle programu a složení prádla. Jsem ráda, že jsme ji koupili ta stará sloužila již přes třicet let .
Marti, také vzpomínám na všechny jmenované. Johanes se občas objeví na některém blogu a v emailu, což vítám. Snad jsou všichni zdrávi a daří se jim obstojně.

Týna řekl(a)...

Ahoj všem.

V práci se kupí objednávky na dárkové koše. Chodím už na přesčasy. Ale dohodly jsme se prozatím, že si na hodinu odskocim ke starému pánovi a vrátím se. S cestou to ta hodina je,ale mně to tvoří ve finále větší příjem než práce. Je to pro mě důležité. Takže do 8.12. se můžu starat určitě a potom nějak uvidíme ze dne na den.
Takže včera jsem končila v půl páté,dnes v pět. Do pátku to zřejmě bude do pěti, jdu už v neděli a on té jakoby nonstop až do Vánoc. Soboty, neděle (zaplatbuh jen dopoledne ty víkendy). Kdy upeču, netuším. Zapomněla jsem dokonce. A děti a adventní pytlicky. Já jim tam mám co dát, ale jen pár dní, jindy mívám komplet 24 x 3 děti připraveno. Nestíhám. Nevařím, neuklizim, neperu, nemám kdy... večer jsem tak mrtvá, že touhle dobou usínám s Betynkou, když uspávám.
Ale práce je to fajn. Však si v lednu odpočinu.
Tak se mějte fajn. Týna

Ruža z Moravy řekl(a)...

Týno, líbí se mi, jak jsi starostlivá. Však to zvládneš, rodiče a Honza určitě pomohou, ne Drž se.ozdravuj celou rodinku a najdi, až budeš mít čas tu pohádku o Vojtovi, jak ti pomáhal péci s Bubuškou. Je mezi pohádkami tady na blogu.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Týnko - drž se....
Přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno všem hostům v Kavárničce. Líbí se mi, že sem píšete na různá témata. Ráda sem chodím a držím palce všem, kdo sem zavítají a mají nějaký příspěvek "do diskuse". Už je prosinec - k nevíře. Počasí už tomu odpovídá, ale můžeme být rádi, že ještě nenapadla hromada sněhu.
Abych se zpropagovala - včera jsem napsala článek o své ortéze, konečně. Mám ještě pár postřehů z nemocnice, takže je napíšu, jak budu mít trochu chuti. Aby nezapadly, třeba se aspoň pousmějete, čím vším jsme se v nemocnici bavily ;-))) K obědu přeji dobrou chuť, jdu teprve snídat :-)

Hanako řekl(a)...

Přeji klidný předvánoční čas. Do Kavárničky chodím každý den mezi dlouholeté virtuální přátele, díky naší kavárnici Ružence. Nejsem kavárenská povalečka, ale s vámi jsem tu moc ráda.

Hanako řekl(a)...

Covid, potvoru chlupatou, jsem přemohla, ale stále jsem taková mátožná. Hlavně aby bylo jasné počasí a mohla jsem být více venku. Nepeču, stačí, že si uklohním si nějaký jednoduchý oběd.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Jsem ráda, že vás tady "vidím". Ke Kitty hned zajdu.
Měli jsme tady kontrolora plynového sporáku - tedy kombinovaného. Vše v pořádku- plyn neuniká, hořáky hoří, zapalovač zapaluje. Namotala jsem, klubko "sukovaté" vlny bordó barvy a pokusím se uplést svými křivými prsty čepici k bundě. Snad to zvládnu, žádný model jen takového kulíška.
Hanako, drž se, opatruj se a hlavně klídek a teploučko.♥

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré poledne.

Manželce došla elektricky vyhřívaná bunda, jenže bez el. nabíjecího zdroje. Dožralo mne to, že se najdou vykukové, kteří čínský výrobek zbaví zdroje, aby byl levnější a odkazují na upozornění. Prý z bezpečnostních důvodů si lze zdroj objednat zvlášť. Podle mne pěkná lumpárna. Ten zdroj dají do igelitu a krabičky. Za 620.-Kč to doručí. Čím nebo jak se to bude nabíjet, jsem zvědav. Naštěstí jsem vyčetl, že provozní napětí je 5V, snad tu někde najdu nabíječku na 6V, abych mohl celou věc zkompletovat. Nabíjení trvá asi 5-6hodin (přes noc), pak snad bude už doma pokoj, když bude bunda hřát. V nejhorším půjdu za známým elektrikářem nebo zajedu do Přerova za bratrem slaboproudařem na vyřešení.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásné odpoledne.
Tady je jasno, svítí sluníčko. Posílám trochu Alce do Litvínova.

Pavlína řekl(a)...

Krásný pozdrav Růžence, všem štamgastům i hostům posílám z Doubravy :)

Pavlína řekl(a)...

Růženko, 14 let blogování - to je krásné, je dobře, že jsi tady a máme se kde vypovídat.

Pavlína řekl(a)...

Videa jsou úžasná, ten kluk s obručí - nádhera!

Pavlína řekl(a)...

Teda Týnko, ty jsi plná energie, joj, kdeže jsou doby před 10-20 lety, kdy jsem neposeděla a i ve snu se mi zdávalo, co musímm a hlavně chci udělat, můj imaginární seznam toho, co dělat byl beze zbytku splněn a já byla ještě víc nabušená energií :) Je to krásné :)

Pavlína řekl(a)...

Sranda je, že ještě před 3 lety jsem stíhala, a na vánoce bylo napečeno jako pro regiment vojáků, upéct 80 - 120 kilo cubroví na prodej byla brnkačka... A dnes jsem si nemohla ani ukrojit chleba :( Ještě že mám v muži pmoc a oporu.

Janinka řekl(a)...

Růženko, děkuji ti za milé přivítání do posledního měsíce roku a přeji všem krásné prosincové adventní dny :).

Ruža z Moravy řekl(a)...

Děvčata, vy mě rozbrečíte. Přidala jsem pár vtípků a i video -možná znáte na co vše se hodí cibule -nejen na jídlo...
Janinko, taky přeji jen vše dobré a jdu kouknout, jestli jsi něco pěkného nedala na blog.♥

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dnes byla v TV 24 představena kandidátka na prezidentku paní Danuše Nerudová. Přál bych si, aby ji většina žen podpořila a ona ve volbě uspěla.
Má 17 letého syna, po dvou 5letých obdobích ve funkci by mohl syn vystudovat, shromáždit potřebný rozhled a moudrost, aby se mohl za cca 25let ode dneška o funkci prezidenta rovněž zajímat.
ČR potřebuje "rodinu", která by vychovala cíleně budoucího kandidáta. Všelijakých vykuků už bylo ve zmíněné funkci až až.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ivane - tak to by funkce byla dědičná jako v královských rodinách....docela mě to rozesmálo.
Přeji všem dobrou noc.

Pavlína řekl(a)...

Chvilku jse byla na netu a už mě zase bolí okále. 13. a 14. jdu zase so špitálu na laser očí, nemám to ráda, ale evidentně mi to pomáhá, tak se s tím budu muset smířit. No jestli to bude jako vloni, tak budu zase týden chodit jako v pohádce, jako že "mha přede mnou, mha za mnou" :)

Pavlína řekl(a)...

Tak se budu loučit, čajíček mám vypitý, tak hodím klafáky do krabičky, vyčůrat, umýt, a do hajan :) Tak přeji krásnou dobrou noc a hezké sny všem, a zase někdy ahoj :)

diviznacka řekl(a)...

Dobré už dopoledne všem a jsem ráda, že se ozvala Pavlínka a snad už bude všude trochu klidu a navštíví nás další z příznivců Kavárničky.
Dnes u nás vypnuli elektřinu a zapomněla jsem na to. Až kdy zhaslo světlo v obýváku, pochopila jsem, že doma nemám ani kapku vody, ani na čaj. Pomohla jsem si ale minerálkou Magnezia a za chvíli mi přinesla souseda 5 litrů vody. Na splachování záchodu jsem použila asi 3 litry vody, která tratí z potrubí darlinku. Pořád pasu po firmě, která by prohlídla vedení k darlinku, protože všude u něho tratí voda z ventilů a bojím se, že přijde okamžik, kdy nebude dost vody v nádrži a přestane to topit. Nemůžu sehnat pomoc, na nejbližší firmě pořád zvoní jejich telefon jako obsazený. V nádrži už bublá voda, teď zapnuli elektriku, zatím je to dobré. Je pátek, dva dny sem asi další z firem nedostanu. A nevím, jek dlouho to vydrží. Jsem jeden nervík. Jdu hledat další firmu :-(
Ale vám všem přeji co nejklidnější den :-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Venku je dnes fakt vlezlá zima.
Pavlínko - ať Tě moc oči nezlobí.
Diviznačko - nemáš to jednoduché....
Já jdu smažit lívance k obědu.

Anonymní řekl(a)...

nár.soc.

Dobré poledne, pro 01.12.22 22:46 extra.

Zatím můžeme konstatovat, že zde žádná rodina nepřipravila prez. kandidáta. Je to zvláštní, na převzetí živnosti je potřeba vyučení, zapracování a další poradenství. Na prezidenta zřejmě nikoli, pak to tak vypadá.
Vezměte si TGM. Nikdy nepočítal s výkonem prez. funkce. Měl více dětí, ale na tuto funkci by se bývala hodila pouze Alice. Syn Jan se nepotatil, učil se na gymplu mizerně, bavil ho klavír (až když uměl zabrnkat pár tanečních kousků). Rád se zašil do lepšího lokálu. Otec ho poslal americké rodině na otrkání, ovšem mimo americké angličtiny ( a newyorských nadávek) se v továrně pana Garigua v podstatě nevyskytoval (flákal se po nočních barech). V továrně byl prý jednou za týden, aby přenesl v náruči lejstra k uložení.
Prezident E. Beneš pro Janovu bohémskou povahu sehnal místo ministra zahraničí se sídlem ve Velké Britanii, kde už před válkou jadrně komentoval dění. O N.Chamberlainovi sděloval do Prahy, "ten starý hokynář si v boji proti odborům neodřekne, ani aby líbal prdel Hitlerovi" a také to tak dopadlo. Nakonec Jan dost pochopil, měl za úkol od TGM stát k pomoci Benešovi, jenže nesnášel jeho pracovitost a jistou "koženost". Přesto vše vrostl nakonec do role správného ministra, vyjednal poválečné úvěry z USA, byl u přípravy OSN a Deklarace lidských práv, i když pro věci už hlasoval v San Franciscu L. Clementis ( za to ho komouši oběsili). Nakonec se dost nemocného Jana (zdraví ohrožené pitím) báli i komouši a rozkaz z Moskvy byl zlikvidovat. Jan to dobře věděl od anglické rozvědky, lavíroval ale neopatrně. Hajzlové ho vyhodili z okna ve II. patře Černínského paláce. Obávali se, že uteče a založí exilovou vládu v Anglii.

Proto věštím své přání pro budoucnost. Nerudova rodina má dva syny a kdyby byla matka prezidentkou, otec významný advokát, mohli by syny postrčit do diplomacie a připravit pro potřebu státu. Žádní carové, ale připravení občané jsou pro ČR potřební. Nemusí být zrovna z Prahy.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dnes je to 70let, kdy byl v pankrácké věznici oběšen Rudolf Slánský. Trouba, který vsadil na "přátelství" s Gottwaldem. Byl oběšen na stejné šibenici (staré rakouské) na niž vytáhli K.H.Franka v r. 1946. Ta šibenice byla záměrně konstruována na prodloužení útrap popravovaného.
Šlo o pevný vyšší sloup, který měl nahoře kladku. Přes kladku byl veden provaz se škrtící smyčkou. Smyčku na krk a katovi pomocníci se chopili provazu. Na povel kata vytáhli oběť za krk nad podlahu. Škrcení s dušením trvalo asi 14 minut, pak doktor po ohledání, prohlásil oběšence za mrtvého.
Mocný R.Slánský si nikdy nepomyslil, že se bolestivě pohoupá na tak starém zařízení, jinak by se jistě postaral o pevnou smyčku s propadlem, které zajistí humánní stržení vazu a okamžitou smrt.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím. Pavlínko, dej si hlasitý odposlech "čteného" na netu a nemusíš tak koukat a ničit si zrak. Kéž by se vše napravilo jak u tebe, tak u Kitty.
Byl tady 1.syn, donesl mi na čtení knihu od autorky Shari Lapena Někdo cizí v domě. Píše detektivky, už jsem jednu přečetla- synovi vrátila, takže nyní, místo opakujících se pořadů v tv, budu raději číst.

diviznacka řekl(a)...

Lydie, děkuji za upozornění na lívance, včera jsem dostala 2 kg medu, tak se dnes přemůžu a udělám si jich pár k večeři a současně na zítřejší snídani.
Dnes jsem taky dostala kačenu, už ji mám rozporcovanou a někdy si polabužím. Jednu čtvrtku jsem dala instalatérovi, který mi přispěchal zkouknout vodní čerpadlo Darling, které mi dělalo starosti. To je dnes, v době, kdy všichni začali topit a potřebovat vodu, vzácné. Poradil, posloužil, vzal si za cestu a tu čtvrtku kačenky jsem mu vnutila. Pořádnou údržbu prý mi udělá po 10. lednu 2023, všechno je staré a současně mi pořádně odstavil kotel na TP, který jsem z neznalosti správně neuzavřela. Nebude topit pánubohu do oken. Jsem klidnější a už se nehroutím :-). Není nad to, rozumět potřebnému a mít klid v duši :-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ivane - tak nevím, zda máte správné představy o synech paní kandidátky. Může to být úplně jinak .....trochu fantazie...jen na druhou stranu, než Vy.
Pokud bude zvolena, tak budou "v balíku" - tak to láká na "jiné zájmy" - například drogy, ženy ap.....

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 02.12.22 16:34

Samozřejmě, možné je skoro všechno. Vzpomeňte na Kennedyovy, jak posunuli USA a kdyby se ten salutující mrňous nezabil v letadle, mohl kandidovat místo Bidena. N.rodina by už dnes měla mít pěknou malou domů, aby leccos ustála. Myslím, že N.rodina drží chlapce zkrátka (zatím není v Brně nic slyšet a to by si dnes koblihy nenechaly ujít). Nakonec, když si hned neuvážou ženskou na krk a to dnes přímo nehrozí, tak skotačení se dnes bere, jako folklór. Drogy jsou horší svinstvo.

Anonymní řekl(a)...

JM

Při čtení Vašich komentářů se jeden pobaví.

diviznacka řekl(a)...

Dobré poledne, přečetla jsem si komentáře, ale nejsem z nich moc moudrá. Asi jsem z pobytu na venkově zhloupla a nechytám se. Nevadí, uviděla jsem, že se dělaly další lívance, takže je udělám až k večeři taky. Venku je sychravo a nevlídno, proto se budu zabývat zpracováním krásně sladkých jablek, abych si udělala rozvar k těm lívancům. Z části ostatních udělám kompot, uchovávání v mraznici se mi neosvědčilo - rozmrzlé jsou jako plzáci.
Přeji všem v Kavárničce, aby je napadly nějaké osvěžující nápady všeho druhu, aby bylo o čem číst. Odpoledne se popovídám se sestrou po skypu a bude dnes brzo tma. Slepicím se dnes vůbec nechtělo z kurníku, kdyby neměly krmení pod kůlnou, asi by zůstaly v teplejším kurníku.
Přeji všem příjemnou sobotu co to dá :-)

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pěknou sobotu.
Tady večer napadlo trochu sněhu. Bylo to krásné. Teď už za stromů zmizel. Na zemi ho také už moc není.
Užívejte klid a pohodu s úklidem a pečením to moc nepřehánějte.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré poledne.

Ráno byl v TV24 pořad o nových zemědělských plodinách a co se k nim vázalo. Pro rakouské císařství byly důležité brambory a kukuřice.
Brambory se zaváděly za Marie Terezie. Flanďáci (katoličtí) byli silně proti tomu, dokonce žvanili, že je to rostlina ďáblova (protože se konzumovaly hlízy ze země). To žvanění mělo za následek prohru s Pruskem a ztrátu Slezska. Tam je chudá písčitá půda, ale prší víc a to bramborám svědčí, také oves tam dobře roste. Evangelíci nežvanili blbě, ale využili možnosti z brambor. Živili jimi vojáky, chovali ve velkém vepře pro armádu a také pálili bramborový líh. Každý voják se nejen najedl dosyta, ale dostal před bojem napít kořalky. V rakouské armádě byl naproti tomu hlad a srab. Teprve Josef II. nařídil pěstování brambor, každé panství mělo "poradce", který učil rychtáře a sedláky pěstovat a využívat brambory.
Nápodobně to bylo i s kukuřicí. Přišla přes Uhry od Turků, proto se jí dodnes říká na Moravě turkyň neboli turecká pšenice. Rostla do výše 1,5 sáhu (2,4m) a v dobré půdě měla i dlouhé klasy. Sedláci se jí báli, zejména pro její výšku a velikost klasu prý "když by ji zpracovanou jedla děcka mohli by z ní narůst obři". Z toho je vidět, že výmysly a pověry jsou věčné.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dnes se koná vzpomínková "bitva" napoleonských vojsk, proti spojené rusko rakouské armádě v r. 1805 "u Slavkova". Je to kousek od nás. Jednou jsme tam byli i s kočárkem a vnučkou. Vynesli jsme kočárek na kopeček "Santon", až k tamní kapličce, odkud je dobrý rozhled.
Kopeček za skutečné bitvy sloužil, jako obranný palpost pro Napoleonova děla, kterými postřeloval rovinu u Tvarožné, kde bojovaly jezdecké oddíly rusko rakouské jízdy proti Francouzům.
Napodobit skutečnou bitvu není dost dobře možné. Bojištěm vede dálnice. Rozhodný střet se odehrál jinde a závěr bitvy rovněž. Obdivuhodný je urychlený pochod francouzských posil na bojiště z Vídně. 24 hod. před střetem povolal Napoleon kolonu svých vojsk z Vídně. 4.12.1805 dopoledne vyrazila pěší kolona (původně asi 90000 maníků) směr Brno (asi 100km). Vojáci šli zrychleným pochodem (1000kroků klus, 500kroků běžný pochod) bez odpočinku a jídla. Do rajhradského kláštera došlo ve 2hod. v noci 40000 maníků. Tam dostal každý napít asi půl litru vína a pokračoval na hranici bojiště u Telnice a Sokolnic. Prázdné vnitřnosti člověka zlepšovaly vyhlídky na přežití při zranění břicha. V 5hodin ráno se bojiště zajistilo z jihozápadní strany, aby nepřítel neprorazil a neznemožnil případný ústup na Vídeň. Útočící Rakušané i menší část Rusů byli donuceni stočit se na sever a v sokolnické bažantnici byli zajati. Větší část zejména ruské armády byla odražena před výšinou Prací (dnes za Mohylou Míru) na ústup směrem na Vyškov, Uh. Hradiště a Hodonín. Rusové s carem se zastavili až v Olomouci, císař František rakouský se setkal s Napoleonem u Spáleného mlýna u Násedlovic. Příměří bylo podepsáno ve Slavkovském zámku a mírová smlouva později v Bratislavě.

Fukčárinka řekl(a)...

Zdravím všechny návštěvníky kavárny a zvláště občasné radilky jak A koho volit. Je krásné mít představu, že ten můj nebo náš tip je ten nejlepší, ale což každý máme svůj názor a pokud máte svůj tip je jen jedině dobře. Jsem zřejmě jedna ze šťastných, které a vyvolaly úsměv na tváři po přečtení těchto úvah. Děti jsou nevyzpytatelné a jak se tak dívám kolem naše babi by měla pravdu – malé děti malé starosti, velké děti velké starosti. Já bych k tomu ještě dodala, že někteří lidé na stáří blbnou a mozek jim měkne. Důkazem je toho paní přes 80 roků, ke které si její syn chodí skoro denně pro peníze a jak paní nedá je ochotný tak dlouho mlátit na dveře a zvonit až otevře. Když na ní spokojen s výší je ochoten paní domluvit ručně a stručně. My v okolí jsme se jí snažili vymanit z této poddanosti, volala s policie, syna odvezli na léčení a výsledek byl ten, že paní řekla, je to můj syn šla vše trestní oznámení kdy zrušit. Jo mu není rady, už tomu není pomoci. Včera jsem si poslechla na bloku kalejdoskop Hanky, Růženka to má určitě v oblíbených a já mám paní Hanku taky četbu na pokračování Životice teď je toho 10 dílů a je to velmi pěkně a mohu říci z osobní znalosti mé kolegyně a její rodiny, která je tam zmiňována od čtvrtého dílu jako malá Anežka, později Nezka. Když mě bylo takových přibližně 35 roků tak jsme spolu s paní Anežkou pracovali na stejném pracovišti.Znala jsem její maminku A i když mě paní Anežka a o je hrozné době vyprávěla, musím dodat, že poslech předčil vše. Už jednou jsem se zmiňovala jak byla postižena rodina mého muže - táty a dědy. Dokonce jsme se dočetli v historickém záznamu, kdo dědovi vyhrožoval komu může táta děkovat za narukování do nacistické armády. Ten naštěstí coby šestnáctiletý hoch padl v prvních týdnech svého nechtěného pobytu v této armádě do zajetí a podařilo se mu po nějakém čase bojovat proti nacistům společně s angličany. Ocitl se dokonce po válce v Kapském městě, ale úpěnlivé prosby od rodičů z domova nakonec vyslyšel a vrátil se do své vlasti no nechci se o tom rozepisovat dál, ale byla to těžká doma a o tom co se stalo v Životicích se vlastně dost dlouho mlžilo. Nakonec vyjde vše najevo a není potřeba zde tolika silných slov a občas i odsouzení hodných.
Ještě podám hlášení, že vánoční pečení jsem dnes zahájila v 10:00 a ve 14:00 už je vše upečené, nazdobené a uložené od ležení v krabicích od marlenky,máme dvě plné krabice . Prozradím obsah krabic, větné jsou kokosové přes strojek a v druhé Linecká kolečka slepená marmeládou a ozdobená čokoládou z mandlí. Ve dvou nám to lépe šlo a své předpoklady, že bych ještě něco upekla jsem v sobě uhasila raději si vyluštíme křížovku, nebo přečtu knížku.
Hanako a všichni ostatní, kteří mají nějaké ty problémy se zdravím přeji brzké zlepšení, Pavlínku pozdravují. 🍀

Fukčárinka řekl(a)...

Abych nebyla za příliš negativní,zajděte si k Hanicce Otavince,má tam krásné verše o vůní vanilky.🥰

Ruža z Moravy řekl(a)...

Marti, myslím, že každá rodina má své vzpomínky a úvahy, jak to mohlo vypadat, kdyby nebyly různé změny, různí lidé nedobří i dobří. Otavínka má hodně pěkných veršů různých a dovede vystihnout i náladu lidí. Chování lidí hodně ovlivní různé trable. Jen k té paní: kdyby se tak choval některý z našich synů, nepustila bych ho domů. Jak ho vychovala? Nic se nemá přehánět. S dětmi diskutovat, starat se o ně dokud potřebují, ale jinak dospělý, ať se stará, pokud je normálně zdravý a práce schopný. Každý člověk by měl mít svou hrdost, nenechat si ubližovat a sám také neubližovat, že?

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

K 03.12.22 18:50 lze ještě dodat,

obdarovaný by měl umět dar ocenit. Ono se sice říká darovanému koni...., jenže většinou nejde ani o tak cenný dar, jakým byl kdysi kůň. Spíše se dá odhadnout, když nedospělý obdarovaný s darem nakládá nerozumně. Podporovat nedospělého lze, ale s rozumem! Rozhodně nedopustit, aby se v obdarovaném posilovaly špatné návyky. Sám musí dojít k názoru, že dar je hodnota, která si zaslouží alespoň uznání, když ne reciprocitu.
Skutkem jsem vnukovi daroval pozemek (kus polní zahrady s devastovanou chatkou = převzato od nájemce). Chatku bez povolení přestavěl na obytnou zateplenou patrovou dřevostavbu. Stálo mne to skoro milion Kč (se studnou a el. přípojkou). Aby chlapec nezblbl (chtěl stavbu zastavit za úvěr pro svůj projekt), je vše stále na moje jméno až do doby, kdy bude patrné jeho životní zakotvení. Zatím na mne padalo hrazení elektřiny ze stavební přípojky, včetně vystrojení studny, filtrace vody, dále pojištění stavby. Už s tím počítá a odkládá mergle na budoucí placení. Půl roku mi vozí zdarma obědy (dvojnásobné) a nedávno si změnil příjmení po mně, aby zde nevymizelo. Zdá se že chlapec (23let) i s družkou dospívají do výdělečné a odpovědné dospělosti.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Fukčarinko - zajímavé čtení.
Přeji všem dobrou noc.

Čerf řekl(a)...

Přeji všem kavárnicím a kavárníkům krásný prosinec a příjemné spění ke svátkům vánočním :-).

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím a děkuji za psaníčka. Šla jsem do hajan bez rozloučení již před 20 hodinou a to se podepsalo na rozčlenění spaní. Mufík mě zkontroloval, pomazlil se a leží na okraji postele. Napadlo mne kouknout na net. Mám sluchátka k notebooku, takže mohu poslouchat i melodie a neruším, noční klid. Určitě ještě usnu, ale kdy to bude, nevím.

diviznacka řekl(a)...

Zdravím do Kavárničky a doufám, že naše příspěvky čtete a jsou pro vás zajímavé. Dnes jsem zašla na pár vašich blogů a početla jsem si, jak žijete a cestujete, samozřejmě jsem nahlídla do "Kožuškova" na "libby.blog", což dělám pravidelně v neděli už dlouho.
Dnes jsem viděla přání od Čerfa, jsem nevděčná přiznivkyně, dost dlouho jsem u něho nebyla na nedělních miniglosách. Dnes to napravím:-)))
Přeji všem příjemnou druhou adventní neděli a odpočívejte vy, kdo jste už začali péct a zdobit cukroví na Vánoce ;-)))

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré poledne.

Adventní čas, očekávání a buhví co! Lidi nenechejte se zblbnout! Duševní pohnutí? Proč a k čemu?
Materiální "vycpávka", možná v zimním vybavení, ale jinak? Kšeftaři se spojili s flanďáky, je to atavismus po středověku! V tomto čase poměrně dobře žila dávná zemědělská společnost. Bylo po sklizni, bylo co jíst dokonce lépe než během roku. Bylo více času na přípravu nutných věcí (vaření, drobné opravy, porážky jatečných zvířat) a z toho očekávání spojené s uzavřením hospodářského roku. Od 22.12. nástup roku nového (slunovrat). Skutečný hosp. rok viditelně začne v březnu, je nutno v dobré pohodě přežít zimu! Naštěstí jsou zimy mírnější, energie z veřejných zdrojů přístupná, hader a bot neskutečné množství, jakož i jídla. Co vlastně člověku chybí? Hlavně něco neobvyklého, dárky a klouzačky pro děcka, hadry a šperky pro ženy, chlast, děvky a hejblata pro muže a nakonec JÉŽIŠEK, SANTA KLAUS, DĚDA MRÁZ a jiní se mohou strhnout, naštěstí jsou jen vymyšlení a to je dobře.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Venku je chladno, ale doma je to v pohodě. Do Kavárny nabízím odpolední kávu a štrůdl.
Dnes opět se mě nechce nic dělat - je neděle, tak se vlastně nedělá. Sedím u Pc a čučím, co, kde, jak atd.
Mějte se "fanfárově".

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím, začetla jsem se po obědě do knihy. Oběd byl takový dietní: těstoviny s krůtím masem a zelný salát, zeleninová polévka. Prošla jsem net a asi zase budu číst. U nás je dnes na náměstí rozsvícení vánočního stromu, budou tam i vnoučata se skauty -muž se tam chce jít podívat, já si netroufám a navíc tam bude dost lidí a tomu se jaksi poslední dobou vyhýbám.♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ruži - u nás se rozsvěcel strom na náměstí už před týdnem.
Manžel se šel dívat na zimák na hokej.
Já si teď dám do vázy "barborky" - mám natrhanou zlatici /zlatý déšť/ - třešeň trhat nebudu - mě se víc líbí pak ta žlutá barva. Mám to takové krásné starosti.

Tlustjoch řekl(a)...

Jak už jsem onehdá napsal.
Nevěřím na Ježíška, ale těším se na něj.

Týna řekl(a)...

Ahoj všem pro druhé adventní neděli.

Jakože jdu se prachsproste pochválit, neboť mám v troubě poslední dnešní plech se strojkovym cukrovím. A v krabičce jsou nepečené kakaové kuličky.
Bála jsem se, že na cukroví nenajdu čas vůbec. Ale ještě udělám nějaká těsta a po večerech dopeču. Tolik toho nebude, takže se to zvládne i s prací.
Včera jsme byli na výstavě betlémů, bylo to moc fajn.
Jdu pomoct koupat děti, tak zatím hezký podvečer.

Ian Dury řekl(a)...

Sviti li na Silbestra hvezdy,bude brzy Novy rok...naprosto spolehliva prsnostika, ktera ukszuje moudrosz nasich predku..

Fukčárinka řekl(a)...

Týnko,jsi plná elánu, zrovna dnes jsme probírali s manželem jak jsme kdysi byli pilní. Dnes vše pokud není to není nutné, rádi odlozime na jindy. Mam zkušenost,že občasné odložení není marné, zvláště pokud se nám nechce. Později se s chutí pustím do potřebného a ještě si tu činnost vychutnam.
Dnes jsme stihli hřbitov,malý nákup i vyzvednout fr. hole na doma. Všem přeji dobrou noc.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro Týnu.

Místnost v chatě, kde jste v létě přespali vnuk přeorganizoval. Vše co tam bylo seskládal do kouta a rozložil si tam cvičební sestavu (za 35000.-), asi chce být "superman". Inu ve 23 letech je i moře po kolena. Horší je, že mi to nabízí k použití! Přes zimu to tam strpím, ale z jara se bude pakovat. Chystám přestavbu, tedy dostavbu a novou střechu.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ivane - tak Vy cvičit nebudete?.....také mám už "odcvičeno"...asi jako většina návštěvníků Kavárny.
Přeji všem dobrou noc. Sladké sny a žádné bolesti.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Zase nemohu usnout. Pro 05.12.22 0:02.

Jsem rád, že mne nic nebolí. Do včerejška mne při některém pohybu píchalo v levém boku blízko ledviny. Udělal jsem si samovyšetření (seknout dlaní do oblasti ledviny), ale ledvina to naštěstí nebyla. Na ty vnukovy stroje bych i ze zvědavosti vlezl, jenže jsem tam neviděl instrukční knížku a tak nebudu tahat čerta za nohu. Mohl bych se tam zkriplovat, chata je kus za obcí a 5Om od silnice. Kdyby nebyl vnuk doma, nikoho se nedovolám (leda manželky telefonem a tu bych jen vyděsil, protože bydlíme přes 2km daleko). Jsem už starej, ale snad ještě ne blbej.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno, dnes jsem se při čtení posledních komentářů pobavila.
Týnku obdivuju, že při vší práci upekla cukroví. Kdyby i zůstalo při tom, tak přece jen něco voňavého a chutného pro vánoční pohodu bude. Věřím, že ti to nedá a ještě upečeš, nakonec o tom píšeš.
Lézt na cvičicí stroje není dobrý nápad pro nás opotřebené, ale koukat se na cvičícího bude zajímavé. Mám doma rotoped, ale na půdě a už je drahně roků nevyužitý. Po operaci druhého kolena jsem pro jízdu na kole (i na rotopedu) získala nějaký blok, takže je tam dobře uskladněný;-)))
Při mém malém pohybovém zatížení jsem naznala, že se budu muset víc pohybovat. Abych nechytila zácpu - byla jsem svědkem v nemocnici, jak je to nepříjemné, když paní vedle mne s tím měla potíže, a to velké. Co všechno se kolem toho natočilo, než si konečně oddechla a to zaseklé "černé zlato" se jí podařilo vytlačit :-(
Ale vám všem přeju, aby vám všechno fungovalo jak má, já si to už u sebe pohlídám :-))) Přeji všem pěkné pondělí :-)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Mám jen takové šlapací kolečko - sedím na židli a šlapu. Vnoučata se občas o ně přetlačují, chtějí šlapat. Je to náhodou dobré i pod stůl.

diviznacka řekl(a)...

To o tobě vím. Já zatím šlapat s tou nohou nemůžu a potom budu přece jenom moct chodit. Zase se dám na chození, jen jak to pořádně půjde. Terezka je už taky zlenivělá, jenže ta může dvakrát denně na výběh za zahrady.
Jdu zase napsat pár slov o jednom živočichovi v nemocnici ;-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pěkné odpoledne.
Ruži - to když sedíš a šlapeš na malém kolečku, tak to by jsi mohla zkusit šít na starém šlapacím šicím stroji. :)
My máme jeden pracovní stolek udělaný ze starého šicího stroje - šlapadlo tam zůstalo - děti se tam fakt "vyblbnou".
Pozor na adventní věnce - vnuk říkal, že kocour byl zvědavý a šel se dívat na svíčku a připálil si vousky.

Fukčárinka řekl(a)...

Zdravím všechny návštěvníky kavárny a nabízím kapustu s vepřovým masem a k tomu chléb. Kel ještě nám zbel,to vždy říkávala naše babi, opravdu nám zůstalo na zítra i pro případné zájemce. Dušenou kapustu mám moc ráda a vařím podle receptu od maminky. Kapusta se dusi odkrytá, pokličku,neboli dýnko nepoužívat,to by měla kapusta takto dušená nevábnou příchuť.
Ke kávě nabízím linecké a kokosové cukroví,nebo mikulášskou oplátku Fidorku s čertem 👺

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Jdu vařit kávu, tak se nabídka od Fučarinky hodí. Vezmu si asi kokosové - já nevím, zda kokosové budu péct - ještě jsem nekoupila kokos. Teď s nákupem těchto věcí není problém - dřív se na kokos stála fronta. I máslo bylo nedostatkové. Tenkrát se hodně dělalo takové cukroví ze sádla. Bylo dobré, ještě mám recept. Také jsem ten recept viděla také na netu.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Před 70lety zde byla říkanka v nářečí.

Hdes bel (v Blučině),
co ti dale,
kchel,
ha bel dobré,
bel.

diviznacka řekl(a)...

S tím kchélem se u nás na Blanensku taky říkávalo: "Dál sis kchél? Bél dobré?" "Bél". Tak se to říkávalo asi i na druhou stranu od Brna ;-)))
Já jsem letos sklidila hodně růžičkové kapusty, mám ji sklizenou a zamrazenou v pytlících, obohacuju si s ní "krmnou dávku" - s mrkví a petrželí, je to lahoda.
Zítra přijede synovec z Moravy, takže co jsem nakrájela Goldeny na marmeládu, dám mu ji a budu krájet a marmeládovat dál. Mám jich ještě dva velké koše, padaných, tak pošlu na Moravu jeden koš, ať se přízeň porve. Já musím prvně zpracovat vandlík mrkve. Další jablíčka jsou zatím v pořádku a budu je jíst syrové nebo je ujídat na buchtě. Už jsem to dlouho nedělala.
Je pravda, že mají chodit Mikuláši? Zatím zde nic není slyšet :-)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Jejda - kapusta- kél, jedno z nejoblíbenějších mých jídel. Babička i teta ji dělávaly - vařily nakrájenou zároveň s bramborami na kousky- s česnekem, pepřem -samozřejmě odkrytou, to je jako když se vaří zelí. Nakonec přidávaly trochu jíšky. K tomu buď vařené maso v polévce nebo uzeninu. Na talíři jsme si ji ochutili octem a dědeček tekutým magi. Manžel ji má rád podle závodní jídelny okořeněnou, přidávám kousek bujonu, bez brambor, s chlebem a samozřejmě masem či uzeninou. Také přidáváme ocet.

Je zajímavé, že káposta znamená v maďarštině zelí a kapusta se řekne kél.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Lydie, měla jsem šlapací šicí stroj po mamince - Minervu, parádně šila, jen neměla entlování a já jsem, v té době dost šila a tak jsem si koupila Veritas, na kterém se dá yyšívat a tu Minervu jsem prodala za 150 Kčs kamarádce. Pak mě to mrzelo, mohla posloužit jako stolek, byla "ponořovací".

Ruža z Moravy řekl(a)...

Chcete-li se podívat na historické stavby Anglie udělejte si "výlet" k Milošovi : mish-mash, parádní obrazy i výklad.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Také Kitty má nový postřeh z memocnice.

Ruža z Moravy řekl(a)...

A Fukčárinka zažila šok ...

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ruži - v roce 1969 jsem si také koupila el.šicí stroj zn. Veritas - stál 3 000,- Kčs - tenkrát to bylo dost peněz. Jo a byla to "podpultovka" - v obchodě pracovala sestřenice mé švagrové, tak jej pro mě schovala, když jim přišlo zboží. Dřív jsem také hodně šila.
Jdu číst doporučenou "četbu" u spřátelených návštěvníků Kavárny.

Anonymní řekl(a)...

Zdeňka-Anna

Dobrý večer,
asi to vzali tiše po andělsku a bez čerta, aby neděsili děti.
Je zajímavé, že průvody krampusů děti neděsí, naopak jich u nás přibývá.
Dostala jsem na telefon fotku od dcery, že se jí v kuchyni objevil čert.
Zachumlaný do kostkované mikiny s dvěma červenými svíčkami na hlavě jako rohy.
A co ti přinesl?
Nic, ale jestli prý mu hned neudělám knedlíky s vajíčkem, že si mě odnese.

Tak všem klidný Mikulášský večer i předvánoční čas.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Tak měl hlad. Udělala mu je? Pokud neměla knedlíky stačily by kostky z rohlíku případně chleba obalený do vajíčka, okurek k tomu..☺♥

Máří Kosáček řekl(a)...

Pěkně jsem si u tebe užila klídku a pohody a našla jsem dokonce i tvoji prosbu o svoji hvězdičku na stromeček, už dvva roky, toto letí. Hvězdiščku asi neseženu, byla z drátků a lidé ji určitě vyhodily,když vypadli kamínky♥Krásné předvánoční dny♥

Máří Kosáček řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Týna řekl(a)...

Pěkný večer všem.
Tak jsem dneska fakt zvládla další dva druhy cukroví. Ale Kitty měla pravdu. I kdyby zůstalo pouze u těch prvních dvou, bylo by to fajn.
Ale teď máme kakaové kuličky, strojkové cukroví co bude spojené tmavým salkem s máslem, Rafaelo kuličky a mandlové rohlíčky.
Chtěla jsem dělat včelí úlky,ale nemáme piškoty. To napravíme zítra v krámě 🙂

Ještě budu péct strojkové cukroví s marmeládou, sádlové cukroví a dělat ty úly. A vyměníme si to napůl s mamkou. Ta dělá košíčky, vanilkové rohlíčky, išlské cukroví a linecké. A velmi jsme obě "zredukovaly" množství, takže toho bude konečně akorát 🙂

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno po Mikuláši. Tak včera přece nějací chodili, slyšela jsem je přes stažené rolety.
Týnko, když si s mamkou pomáháte, máte dost, a je to příjemné, viď. Teď už MŮŽEŠ, ale nemusíš mnoho péct. A budou správné voňavé Vánoce. Já jsem si pro vůni koupila včera vánoční voňku ;-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Zdravím do Kavárny - teda nikdo tu dnes není. Ale snad není "sanitární den" nebo inventura. Určitě se někdo objeví. Tady dnes padal sníh, ale je to dost mokré.

Anonymní řekl(a)...

Míra,
Zdravím kavárnu.
Ahoj Lydie,
jestli i jinde napadlo 8 cm sněhu, tak jako u nás, tak se nediv, že se nikdo neozval, to je v dnešní době na smrt pod lavinou. Když vidím vykulené oči nejmenované moderátorky na Nově komentující "kalamitu", bojím se vyjít ven. My pamětníci ale víme, že jsme jako děti odvážně vybíhaly(i) i při větší nadílce sněhu. :-)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím, sice později, ale četla jsem si zrovna něco o dětských skupinách, jak mají být drahé. Jesle neexistují. Takže opravdu nevím, co je pro rodiče lepší nyní. Mít dnes dítě, či více dětí je prostě přepych.
Jo, Míro, ona zima překvapí skoro každý rok, přestože i já pamatuji, že sněhu bývalo mnohem více a nikoho to neudivovalo. Poněkud je to sice obrácené místně, ale to asi dělá ovzduší a ten svinčík v něm a tím myslím nejen plyny, smrádek, kouř, ale i to co nad námi lítá.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer.

Včera jsem si zahrál na nadělujícího Mikuláše. Snesl jsem figurku čokoládovou Mikuláše, čokoládové velké vajíčko na velký talíř, obložil vše mandarinkami, jablíčky a hruškami. Manželka to původně neviděla (pod novinami) a byla příjemně překvapena. Já samozřejmě nedostal nic, tak jsem nadílku prohlásil za společnou a domovní.
Včera přišla baterie do elektricky vyhřívané bundy pro manželku (pod stromeček), naštěstí ji lze nabíjet z nabíjecí přípojky na manželčin mobil.
Také jsem dělal součet 5000.- pro obdarování v rodině do obálek pod stromeček. Je 6 dvojic (pro ně počítám se 7000.-) a vnučka s vnukem po 5000.- a hned je to 52000.-. Musím ty pětitisícovky opatřit (budou si jich více vážit než je rozmění).
Naštěstí mám ty mergle, ještě k dispozici.

Anonymní řekl(a)...

Míra
Když jsem se po osmašedesátém ženil, říkali mi, že není doba na to mít děti, atd. Jaká doba je na cokoliv dobrá, těžko říct. Čekat na něco se mi nejeví moudré, život frčí dál. Mít dítě byl přepych i dříve, my jsme žili z ruky do do huby a nebyli jsme žádní lajdáci, měli jsme příslušné "výdobytky", ale celkem nic moc.

Ruža z Moravy řekl(a)...

My jsme se brali v r. 1961 a rok bydleli v podnájmu, mezitím se narodil 1.syn. Pak jsme se nastěhovali do paneláku, kde jsme dodnes a měli druhého syna po 3 letech a po dalších 15 třetího. A díky tomu, že jsme skromní - nepotřebovali jsme ani auto- do práce nebylo daleko , ani chatu - jezdili jsme raději každý rok k rodičům manžela vlakem do Košic -to už jsem postupně psala - žili jsme spokojeně. Co jsme měli, to jsme si koupili ze svých vydělaných peněz. Kluci vystudovali, mají spokojené rodiny a snad jim to tak vydrží i až tady nebudeme. Bez peněz není lehko, ale nejsou všechno. Hlavně se mít rádi s rodinou a s lidmi, nezávidět nikomu nic, spíš to přát a může člověk klidně spát-tedy pokud ho tělíčko nebolí, že?
To jsem zase "moudrá", co? Jdu do hajan a přeji všem klidné spaní...♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Zdravím Míru. Zítra se ozvi do kavárny, zda jste tam nezapadli do sněhu. Tu hlasatelku v telce jsem viděla....
Ruži - máš pravdu o tom, jak se dřív žilo.
Jo, ty dětské skupiny to nemají jednoduché - nedostanou nic od státu, jako mateřské školky-musí to všechno zaplatit rodiče - plat učitelek/plus odvody na soc. a zdrav.pojištění, náklady na provoz budovy atd.

Přeji všem dobrou noc.

Fukčárinka řekl(a)...

Hlášení,po sněhu u nás ani památky v podvečer déšť. Celé dopoledne nám netekla voda,opravy v domě. Navíc boj s mravenci nas na hodinu a půl vyhnal z bytu - postřik, naštěstí máme v domě společenskou místnost,kde jsme tu dobu strávili v příjemné debatě se spoluobyvateli domu. Odpoledne jsem jela do klubu,návrat v podvečerních hodinách. Celý den až moc na mě živo. Přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Dnes už zdravím všechny do Kavárničky spokojená. Včera moc sněhu nenapadlo, ale ani nepršelo, postupně se skoro rozpustil. Takže jsem venku ráno odmetala, aby mohl synovec vjet do dvora. Zase mě jeho návštěva vzrušila i uklidnila, popovídali jsme si a naložil zbytek plodů farmičky na zpracování na Moravě. Naplnil mi ledničku vším, co jsem mu nadiktovala, už má zkušenosti. A nastartovali jsme projekt, o kterém zatím mluvit nebudu, aby se něco "nezrendlovalo" (ve středověku byl na rožmberském panství nějaký Rendl, který škodil a nestoudně manipuloval ve svůj prospěch, což jsem se dočetla v knížce pana Vondrušky).
Takže jsem dnes uvítala, že je po ránu krásně slunečno, vyperu a možná i usuším prádlo venku :-)))

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Dnes mám trochu hektický den- odpoledne se chceme sejít s "torzem" našeho dědobabince. Někteří nemohou kvůli jiné důležité akci, někteří už ze zdravotních důvodů, takže by nás mohlo být tak 5, což je i tak fajn. Letos naposled a pak se uvidí, zda ještě na jaře se sejdeme. Léta a nemoci přibývají, s "osmičkami" to už asi nebude, tak aspoň se spolumaturanty. Minule to bylo moc fajn.

Kitty, tuším co chystáš, souhlasím s tebou a doufám, že vše dobře dopadne. Tak se drž, opatruj se a piš.
Jo, u nás ve městě byl také nějaký Rendl, prodával v zelenině, měl políčko s kukuřicí a čočkou a moc ho zajímala dospívající děvčata. Neuspěl a málem dostal po "čumáku" a byl pokoj.

Fukčárinka řekl(a)...

K nám se dnes přišlo podívat sluníčko,sice na chvilku,ale ukázalo se. Prádlo by venku jen profouklo,ale nedoschlo. Doma se usuší na sušáku v předsíni a zítra bude na programu žehlení.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásné odpoledne. Nějak dnes nestíhám sedět u PC.
Byla jsem dnes na "úřadě" platit vodu...pak jsem se mrkla do obchodu...vždyť to znáte. Čas pak letí jako blázen.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Já posílám do Kavárničky přání pěkného čtvrtka. Dnes poprvé za dlouhou dobu jsem pořádně poobědvala, s normální porcí bramborové polívky, gril. kuřátka, houskových knedlíků a zelí. Pořád jsem se odbývala, ale dnes jsem chtěla potěšit Žalmana i svoje střeva. Psaní o střevech při obědě je možná nevhodné, ale dnes jsem pilná a oběd si užívám.
U nás sešel sníh, tak jsem obešla po trávě celou farmičku, posbírala padaná jablíčka a dvě na sloupové jablůňce, budou jako med po mrazu. Dnes taky zpracovávám mrkev, takže si udělám čerstvý salát mrkve s jablíčky, aby byla nějaká změna. Jinak ujídám jen dušenou mrkev a to mi dnes nebude stačit.
Přeji vám všem příjemně ztrávený chutný oběd a celý chutný čtvrtek ;-)))

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré poledne.

Včera jsem měl "výlet" do vesnice Zvěstovice u Vilémova. Jel jsem s manželkou přes Ždár, koupit 3 traktorové brány. Kolem Ždáru byla patrná první větší sněhová nadílka z úterka. Krajina se změnila, ale ani sníh nezakryl kůrovcovou katastrofu v lesích viditelnou ze silnice. Maník na nás čekal, brány jsme uložili do kombíku, přivázali pro jistotu vázacím pásem (pro případ většího nárazu, aby nás nezranily pohybem z pozice za sedadly). Vraceli jsme se až za tmy a manželka si stěžovala (že ji na boku bolestivě tlačí autopás, pak zase, že ji tlačí boty na prsty nohou, které asi otekly za 6hod. sezení v autě). V Rosicích jsem zastavil, obešel auto a stáhl jí zimní zateplené boty, dál seděla jen v ponožkách. Přijeli jsme domů, nařídil jsem ženě aby čekala ve vytopeném autě a šel jsem pro nazouváky, aby mohla přejít domů. Jenže jsem udělal zastávku na záchodě a tak se přestávka o něco prodlila. Manželka si ráda tvoří bludy a teď vyvěštila, že jsem ji "zapomněl" v autě. Otevřela dveře a začala v ulici křičet "pomoc, já nemůžu z auta". Zapomněla na zapnutý pás a v otevřených dveřích se chtěla postavit (ve fusaklích do kalužiny u schodků). Slyším kravál, trapuju s nazouváky k autu, kde vidím polooběšence natahujícího nohy do kaluže. Naštěstí nekřičela moc nahlas, takže se nic nikde nepohnulo. Navlékl jsem jí děrované nazouváky, obešel jsem auto, násilně odjistil pás s tím, že ji hned pomohu došlápnout na první schodek. Nevyhnutelné nastalo, nedočkavě cápla do kaluže a nabrala si špinavé vody do PVC nazouváků. To ji uvedlo do reality, pomohl jsem jí vstát na schodky, sebral její kabelku a zuté boty, dovedl ji domů, kde se znovu přezula, vynadala mi a vycapala po schodech do koupelny, znovu se vyzout, umýt nohy, poumývat vše zasviněné a konečně si obout domácí zateplené boty. Hle radosti postaršího seniora.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Zajímavost v Hosp. novinách popisuje noticka.
Informuje o zatýkání v 11 spolkových zemích Německa. Je zjištěno, že se angažovala Alternativa pro Německo (AfD) v přípravě politického převratu. Měla být místo spolkové republiky zřízena jakási sestava vlády s princem 71letým Heinrichem XIII Reussem, jehož předci vládli ve Východním Německu = asi Prusku. Angažoval se i vyhozený velitel speciální zásahové policejní jednotky a soudkyně - dřívější poslankyně ve spolkovém sněmu za AfD.
Údajně mají kontakty na Kreml, kde počítali s podporou změny. Možná jsou to ozvy Putinovy KGBácké činnosti v NDR.
Je vidět, že darebáci jsou skryti všude a vystrkují rypáky, jak ucítí pro sebe prospěch.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Sníh je už pryč. Venku oblačno.
Nevadí - doma je dobře.
K obědu byla zelná polévka /s klobáskou/, řízek a br.salát. Vařili jsme pro 6 lidí. Mělo to úspěch.
Teď odpočívám a čučím na Net. Pak asi na el. mlýnku umelu oříšky a zítra konečně začnu dělat těsta na cukroví /teda jestli to ještě nepřehodnotím - jsem nějaká líná - nějak mě nedochází, že fakt ty vánoce budou už brzy/.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 08.12.22 13:47
Zdejší pekárna napekla do krabiček vánoční cukroví a vanilkové rohlíčky. Koupil jsem 2balení cukroví a jedny rohlíčky. K tomu barevné perníčky a jakési v čokoládě máčené placičky. Kdyby to internista viděl (léčí mi cukrovku) vykopal by mne z ordinace v Lednu (pokud to dožiji). Stálo to vše asi 300.- a na stole to bude trůnit pro rodinné návštěvy (ty zase něco donesou). Žádné pečení nebude!!! Jen vepřové řízky (čekají v mražáku) ke Štědrovečerní večeři. Ještě opatřím brambory na salát (steril. zelenina ve skleničkách už čeká s majonézou) a mám vystaráno. Na pití bednu Starobrna a 2x2 flašky vína a trčí zde flaška domácí slivovice.
Dárkem manželce je červená teplá bunda s baterií na přihřátí, kdyby jí bylo ještě zima a šmytec.
O obdarování rodinné bandy, jsem tady už rozvažoval. Bohužel musím do banky zjistit, kde jsou dividendy z ČEZu (měly být vyplaceny v listopadu) a dokoupit pár akcií, abych měl rovné číslo (spadly na 740Kč).

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Venku je -2 st. - svítí krásně měsíc - prostě krásný "zimní" večer - jen ten sníh tady dole není - na kopci je trochu zasněžený les.

Hanako řekl(a)...

Dobré ráno, je slunečno, minus 4 st. Po covidu hůř slyším na pravé ucho, snad to nebude trvalé, venkovní dechová zkouška dopadla dobře. Musím chodit víc ven, abych nezchoulostivěla. S vánočním úklidem pomáhá dcera, já hlavně likviduji zbytečnosti.

diviznacka řekl(a)...

Zdravím při pozdním ránu a přej všem co nejlepší den. U nás je taky skoro mlhavo, sychravo, asi poprchává, nejlepší počasí na pobyt doma v teple.
Nějak je mi nějak smutno, blíží se rok od úmrtí mého Josefa. Až teď naplno poznávám, jak byl pečlivý ve starosti o hospodářství. BEZ ŘEČÍ dělal, ještě štěstí, že jsem se mu dost často dívala pod ruky. Teď se mi to hodí a není to žádná hitparáda hlídat provoz. Navíc je nervní doba, což ani mně nepřidává na náladě.
Ale dost stěžování, mám kde bydlet a tak dál, jen mi zkrátka došlo, že už nejsme dva na všechno. Teď abych co nejlíp zvládla stav po operaci a rehabilitaci, snad aby byla co nejmírnější a klidná zima, co už můžu víc chtít?
Asi i to počasí je takové uplakané, ale nejlepší co udělat je něco dělat. Budu zpracovávat mrkev a dnes mám v plánu uvařit co nejvíc rozvaru nebo marmelády z jablek, do něho zapracuju i červený rybíz z mrazáku. Nejsem už ráda moc pilná, je toho ještě pořád dost, i když jsem odeslala přebytky na Moravu. Hlavně ráda nahlížím do Kavárničky ;-)))
Ještě zvlášť zdravím Hanako, ona už ví, kde jsme se potkaly.
A všem přeji zvládnout co nejlíp předvánoční dny. Kdo můžeme, místo pečení si koupíme trochu nějakého cukroví, ke mně určitě připutuje od sousedy, už začala péct, venku má všechno hotové, ořechy jsem jí naloupala ;-)))

diviznacka řekl(a)...

Panu Ivanovi tleskám, že se postaral o cukroví na Vánoce vtipně a včas. Zdraví jeho i jeho ženu a přeji oběma (a všem v jejich rodině) klidný předvánoční čas :-)

matka.Dea4 řekl(a)...

Peču, dcerky také, pak se podělíme, aby bylo dost pro všechny i návštěvy.
Teď uvažuju o tom, jak si práci usnadnit:

Udělá se těsto jako na linecké cukroví, rozválí, dá na plech. Na to příjde směs - 3 bílky, 15 dkg mletých ořechů a 10 dkg práškového cukru. Bílky se ušlehají, přidá cukr, ořechy.
Touto směsí se potře to linecké těsto - šup do trouby. Upečené se rozkrájí na čtverečky (kostičky). Je to rychlé, jednoduché a je toho hodně. Žádná piplačka.

Nebo by šlo koupit těsto na trubičky a dát tam něco podobného, nebo nějakou nepečenou kakaovou hmotu,... fantazii se meze pro usnadnění práce nekladou

matka.Dea4 řekl(a)...

A honí mne mlsná zkusit škubánky, ne podle videa, spíš podle komentářů:

https://www.stream.cz/zdravi-na-taliri/prave-skubanky-s-makem-a-rumovymi-povidly-64437438#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=vidp.nexttovid

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pohodový den.
Počasí venku mě neláká. Tak peču štrůdl. Bude k odpolední kávě.
Matka píše, že zkusí škubánky - já zítra asi budu dělat pečené bramborové placky, sypané mákem a cukrem.
Diviznačko - nemáš to lehké

Anonymní řekl(a)...

Zdravím, k receptu matky chci říct, že toto cukroví dělám. Na linecké pod ořechovou směs se ještě natře marmeláda v tenké vrstvě a pak je hezké po upečení vykrajovat kulatou formičkou měsíčky. Jak píše paní matka, je to jednoduché, dobré a je toho hodně. Třeba se někdo nechá inspirovat.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Pěkně se tady bavíte. Dobré rady...já skončím asi o vanilkových rohlíčků, co mě ještě napadne, uvidím. Vůbec se mi nechce. Dnes tady byla vnoučata, ne moc dlouho jen tak 3,5 hodiny a bylo to prima. Když tak čtu o všem, co se kde peče, chystá a já moc chuti k jídlu nemám, je to na houby. Dnes jsme rukou společnou s manželem udělali bramborový salát- od syna máme brambory (červená slupka), včera jsem uvařila brambory, vajíčka také a zeleninka, cibule, trochu Tatarky to dochutilo. K tomu bylo grilované kuře a řízky (ty byly drůbeží z jídelny). Je fajn, když děti mají chuť k jídlu.

Ruža z Moravy řekl(a)...

U rohlíčků, už píšu všelijak...

Ruža z Moravy řekl(a)...

Mám objednané loupané mandle (na ty rohlíčky i na mlsání), želé ovocné, nugát kombinovaný s čokoládou -vím, po čem u nás potomci sáhnou. Linecké máme docela rádi, ale moc se ho nesní. Stejně bych preferovala (i můj manžel) koláčky s různou náplní. Po těch sáhne každý, pokud jsou někdy na stole. Udělám obložené chlebíčky, jednohubky, uvidíme jak kdo přijde.

Hanako řekl(a)...

Pro Kitty - Maruško, my dvě se setkáváme pouze na blogu. Je to škoda, protože cítím, že jsi silná žena, kterou bych docela ráda poznala osobně. V životě na venkově jsi už překonala tolik překážek a určitě si poradíš s domem i nyní. Přeji rychlé uzdravování a nic nepřeháněj. Hana K.

Fukčárinka řekl(a)...

Hlásím u nás sněží, počkalo to až jsem se vrátila z města domů. Krom kosmetiky,jsem stihla ještě menší nákup v obuvi a drogérii.
Ten recept na linecké na plech je výborný nápad,kdo nemá ořechy může dát mandle a tou marmeládou to nemá chybu.
Všem dobrou noc.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Při sobotě nahlížím do Kavárničky, dnes je zase pršlavo, ale vaše komentáře mě pořád baví a láká mě to vždycky ráno sem prvně nahlídnout.
Hanako - zřejmě jsem se spletla, mínila jsem to na Hanku z Třebíče, se kterou jsem se setkala na kafíčko a já jsem potom pokračovala na koncert Karla Gotta. Byl to celoživotní zážitek, i setkání i koncert, za tisícovku "pod pultem" od hoteliéra - no nevyužijte to. Mistr s Monikou Absolonovou a Annou K byli výborní :-))))
Dnes budu masivně tvořit z jablíček Goldenů asi rozvar nebo nějakou marmeládu, konečně už se do toho dám pořádně. Stejně sem budu v přestávkách přiskakovat, forma naší Kavárničky se mi hodí, může se zde ozvat víc píšících a nepíšící jsou aspoň v obraze, co se na blogové scéně a vůbec všude děje a nenervuje nás to. Všem, kdo sem chodí a jsou zde jen tiše, přeji příjemnou sobotu a celý den :-)))

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek při sobotě. U nás pošmourno, 0°c. Nevím, co se stalo, ale mají nám doručovat balík - v sobotu to nebývá zvykem a jsem zvědavá, jestli se s tou sms někdo nespletl. Měly by tam být loupané mandle a pod. tak bych aspoň mohla něco začít s pečením. Jinak vše poslouží jako mlsky pro návštěvníky. Je u nás docela dusno, protože záhadou došlo avizo na mužův telefon a on moje nákupy "neuznává", přestože se stejně většinou podělíme s kamarádkou. A nemám to většinou pro sebe, ale i jako dárečky pro děti. On se o podobné věci nikdy nestaral, je lepší hudrovat, že?
Objednávám to najednou, protože doprava je v tom případě zdarma od určité částky, jen dobírka 30 kč. Je mi jasné, že si to dodavatelé započítávají do ceny v průběhu, ale ve srovnání s nákupem stejného zboží v obchodě je to o dost levnější a mám to do ruky až domů.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásnou sobotu.
Tady je také zamračeno a zima. Je prosinec, tak co bychom ještě chtěli.
Nám je doma v teple fajn.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré poledne.

Mám dojem, že v Dráždánech řádil blb z AfD. Německá policie zjistila, že těch blbů nazývajících se "říšští občané" (neuznávající spolkovou republiku) je asi 30000. Chtěl údajně zajistit drážďanské oblastní radio. Když se mu to nepovedlo zabarikádoval se v prodejním středisku, kde byl zajištěn. Snad se výslechem objasní, zda jde o duševně nemocného nebo o agenta "Říškých občanů". Tato sekta si jaksi plete nacistické způsoby s císařským němectvím. Obé je nebezpečím pro německou demokracii a potažmo i nebezpečím pro EU jejímiž je ČR členem.
Pravděpodobně se potvrdí i nějaké spojení s Ruskem, kterému jde o rozvrat soudržnosti EU a NATO. Scholtzovo Německo by mělo urychleně modernizovat socdemácký program (zneužitý ve prospěch Ruska už Schroedrem) pro dnešní použití tj. podporovat individualismus a bdělost státu, aby se dávní a noví všiváci včas odchytili a společnost se od nich ochránila.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 10.12.22 9:04

Paní Ruženo obdivuji Vaší vitalitu s níž vedete stále kavárnu. Mám doma problém, ženě po dřívějších 7 celkových anestéziích (připomínal primář) selhává paměť. Např. včera plakala, že ji nechci zavézt domů!!! Přitom je zde od r. 1964, kdy se narodila starší dcera, Paměť jí vytěsnila celý zdejší prožitý život a teď chce navštívit "domov". Ten samozřejmě neexistuje, její pěstounka dávno zemřela po přestěhování za synem do Kadaně. Manželčin syn je sice v Praze, ale úplně někde jinde. Včerejší rozstrk skončil telefonem synovi, ten ale mobil nezvedl a situace se jen odložila. Dnes je zatím klid, ale večer (tak ve 23 hod to zase začne). Je mi to líto, ale co s tím mohu dělat? Vy máte štěstí, že manžel chápe alespoň souvislosti.

Fukčárinka řekl(a)...

Jak tak koukám zpětně na komentáře nebyla jsem včera poslední vlastně dnes ráno návštěvníkem kavárny byla to Lýdie.
Co se týká nákupu na objednávku u nás to spíše využívá manžel a já výjimečně, ale nechávám si to poslat na odběrové místo do lékárny. Jedna se stejně jen o speciální krém na ruce, vyhovuje mě nejen krém, ale i to objednání. Nyní jsem zkusila zakoupit krém na ruce v DM drogerii tak uvidím jak se osvědčí.
Kitty, na to setkání s Hankou která má blogovou stránku už jen na sladkosti, zabývající se pečením jsou tam výborné recepty i s fotografiemi a postupem.
Je opravdu těžké žití s člověkem, který je na tom obdobně jak vaše paní pane nad.soc., je od vás pěkné, že se o ní takhle staráte. Myslím si, že ani synovo telefonování nic nezmůže. Měli jsme tetu přes 90 let a ta měla podobný problém, zajímavé bylo, že jsi mého muže pamatovala a mě oslovovala jménem manželovy maminky a vzpomínala co jsme spolu prožili. Manžel na mě tehdy mrknul ať jí nechám tak a teta si myslela, že mluví se švagrovou, která v té době byla už dávno po smrti. Byla byla spokojená, že je švagrová Anička tak hodná a přišla jí do Domova seniorů navštívit tečka zakrátko zemřela i teta.
Hlásím u nás stále sněží je takové počasí zrovna tak na smažené vínečko, nebo grog. Před chvílí jsem skončila práce v kuchyni, přitom mě vyprala i pračka prádlo, které se suší v předsíni a část i v koupelně, tam to uschne do večera. K obědu jsem vařila zeleninovou polévku tak zvanou hrstkovou a na druhé jídlo byly těstoviny se sýrem.
Ke kávě nabízím kávové oplatky, dnes jsem nic nepekla a pro pár cukroví se mě nechce rozbalovat a rozvazovat krabice schválně jsem je řádně zabalila a zavázala, aby nás to odrazovala od vyjídání 😱🥰
Mějte pohodový den ve zdraví prožitý.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 10.12.22 15:06

Ono to soužití moc těžké není. Vnuk nás zásobuje dovozovými obědy, tím je zmatečné vaření vyřazeno. O nejdůležitější věci se musím starat já, to i o finnační, které byly manželčina doména (rád jsem jí celoživotně ponechal finanční vládu v rodině, aby měla nějakou kompenzaci za starosti). Jenže ty dnešní bajky jsou novum a musím se rychle orientovat a přizpůsobit, abych zbytečně nevyvolával konfrontace s výmysly. Osobně bych těžce nesl manželčin konec. Máme se stále rádi a věk na tom nic nezměnil. Jak jsem už uvedl dříve, sám tu nemám budoucnost a pokud by odešla, odejdu také. Nejsem věřící, smrti ani z vlastní ruky se nebojím. Mám 82 let, jsem zde tedy přestárlý a nic moc pěkného už na mne nečeká. Ještě uspořádat majetkové podělení, zejména vnoučat a ŠMYTEC. Člověk by měl skončit bez bolestí a s plným vědomím. K tomu by měla sloužit euthanazie, bohužel zdejší společnost má k ní nábožensko - podezíravé výhrady.

diviznacka řekl(a)...

Dobrý večer, přečetla jsem si novější komentáře, nemáme to nikdo lehké. Ono časem se hodně věcí mění, už nemáme tolik sil a často už modernímu životu tak moc nerozumíme :-(
Dnes jsem mluvila se sestrou na Moravě a chválila jsem si, že si dokážu vařit z domácích zdrojů a baví mě to. Dřív jsme brali obědy za dobrou cenu, dělili jsme se na poloviny. Dnes mi stačí vybrat si z vlastních zdrojů. Například dnes jsem zpracovávala mrkev na tenká kolečka, napadlo mě dát si je orestovat a doplnit je na plátky nakrájenými bramborami. Stačily dvě! Na to jsem použila koření na pečené brambory a povedlo se to náramně. Ještě teplé jsem nandala do dózy a když souseda donesla jmelí, tak jsem jí k vyloupaným ořechům (už zbytku) tu dózu přidala do košíku. Určitě si to s chutí snědla, měla dnes fofr. Nebyl to králík - souseda králíka vůbec nejí, i když jich ročně vychová skoro stovku. Jednou jsem udělala z králíka guláš, byl luxusní, nabídla jsem jí ho, ale z neznalosti jejího odporu ke králičímu masu jsem nepochodila. A přitom to bylo výborné jídlo. Už je to hodně let a už vím, s čím jí nesmím přijít ;-)))
Už přeji dobrou noc všem :-)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Je fakt, že třeba právě ta činnost na netu mě udržuje jasnější mysl. Jsou věci, které člověk vytěsní, někdy i vědomě a zase určité vzpomínky prostě nezapadnou. Nevím, jak to bylo z maminčiny strany, ale z otcovy si nevzpomínám, že by někdo do smrti nevěděl, o čem mluví. Dědeček měl 85 a loučil se s námi, když na Raka umíral, babička 87 také Rak a mluvila jsem s ní dva dny před smrtí v nemocnici. Jejich dcera teta měla bez měsíce 90 let a zemřela po mrtvičce na zápal plic po necelém týdnu. Mluvit sice nemohla, ale chtěla, abych zavolala její oblíbenou vnučku. Možná je v tom genetika, ale i způsob života. Věřím tomu, čím víc je v životě změn, člověka to nutí přizpůsobovat se současnému životu, potřebám. Finance , přihlášky, písemnosti jsem vždycky vyřizovala já, manžel je šikovný manuálně, ale myslí mu to také a někdy si pamatuje drobnosti víc než já. Spíš mi připadá, že je to pro něj pohodlnější nechat ledaco na mě.
Co se týče soužití lidí, nemusíme se celý život "milovat" jak se traduje u dlouhodobých manželství, je v tom spíš zvyk, pohodlnost něco měnit, znalost silných a slabých stránek toho druhého a nakonec nutnost si pomáhat. Záleží jen na tom, kdo to vydrží déle. Důležité pro člověka v našem věku je vědět, jestli jsou potomci v pořádku a držet rodinu pohromadě. Do života se jim neplést, ale zajímat se, jak se mají.♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pěkný večer.
Diviznačko - také nejím od jisté doby maso z králíka. /kdysi v práci jsem viděla jak sebevrah skočil pod rychlík....ihned jsem volala záchranku, policii i pohřebáky/. Při sepisování protokolu s policií, jsem říkala tomu policajtovi, že by sebevrazi měli doma sežrat prášky a neotravovat na dráze, že nám lidi nadávají, že jsou vlaky zpožděné atd. On říkal, že prášky si berou jen ti, co ještě nevědí, zda opravdu chtějí odejít na věky.
Druhý den jsem doma porcovala králíka a jak jsem nožem zavadila o kosti, vzpomněla na toho mrtvého, tak mě přešla chuť to vůbec jíst- od té doby králíka nejím - u jiného masa ten problém nemám.
Teda fuj, takový hnusný příspěvek napsat před svátky.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Lydie, jak jsem stará, nikdy jsem nezabila žádné zvíře. Bylo mi líto i slepic nebo králíků u našich, když je babička, dědeček nebo strýc zabíjeli- nedívala jsem se. Maso sice jím, ale nesmím si představit toho tvora živého.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Po vleklých zdravotních problémech v sobotu zemřela slovenská herečka Soňa Valentová. Bylo jí 76 let, uvedl server topky.sk. Čeští diváci herečku znají především z filmu Kladivo na čarodějnice z roku 1969, objevila se i ve snímku Requiem pro panenku z roku 1991.

Zprávu na facebooku zveřejnila Svetlana Waradzinová, která je vedoucí oddělení kultury Bratislavského kraje. „Odchází dětství mé generace. Odešla skvělá herečka. RIP Soňa Valentová,“ napsala k fotografii zesnulé.

Podle serveru deníku Nový čas Valentová zemřela ráno okolo šesté hodiny ve spánku. Před šesti lety překonala cévní mozkovou příhodu, ze které se nedokázala plně zotavit, a žila v domově pro seniory.

Odcházejí jeden za druhým, ti co jsme znali z inscenací i filmů. To je život.♥

Ruža z Moravy řekl(a)...

Pro dnešek dobrou noc a klidné spaní.♥

Miloš řekl(a)...

Blogování má klesající tendenci, myslím ale, že tebe, Čerfa, TlusŤjocha, VendyW, ... a snad ani mě neomrzí, protože blog je pěkným zápisníčkem našich vzpomínek a radostí, tvé kavárničky přímo dýchají pohodou.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno, u nás jen jemný poprašek, ale -6 a fučí severák.
Miloš mi mluví z duše - záchvat blogování mně přešel, už se nutím tam něco napsat. Hlavně proto, že mi to už tak krásně nejiskří a spíš by to znělo jako stěžování si.
Jsi hrdinka, když pro nás Kavárničku pořád držíš a dáváš dohromady komunitu blogerů. Tvoje videa a příspěvky jsou nápadité, snaží se nás udržet v dobré náladě a hlavně hlídáš, aby se zde neprezentovali ti, kdo nemají co říct a nepomáhají zvládat těžkosti a informovat nás o věcech, o kterých bychom se jinak nedozvěděli. Ruženka by zasloužila nějaký metál za vytrvalost, ode mne a řady dalších z nás má "Zlatou klávesu" ;-)))
Dívala jsem se na Slovensko a východ, tam je na radaru řada červených odrazů - hodně sněží. Držím palce všem, kdo v takovém nečasu musí pracovat, případně se někam dopravovat.
Ať je vám všem dnešní neděle příjemná co to dá :-)

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásnou neděli.
Kitty - jasně - Ruženka by si zasloužila nějaký "metál" - Zlatá klávesa je pěkný název - dobře jsi to vymyslela.

diviznacka řekl(a)...

Lydie děkuji za reakci na můj návrh. Možná bychom mohli navrhovat nějaký název metálu pro Ruženku, abychom ji podpořili a pochválili za 14 roků blogování včetně naší oblíbené Kavárničky za její povídky a pohádky, pěkné příběhy ze života a vůbec - za statečnost a výdrž, se kterou za celý čas hlídala komentující v Kavárničce, aby se jí nic špatného nestalo.
Já už si netroufnu na nějakou anketu, snad by se toho ujal někdo zběhlejší, já už jsem za "plané roky" docela vyhořela. Ale návrhu se snad mohu dopustit? ;-)))

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré poledne.

Dovolím si použít úsloví "my co spolu mluvíme", také víme, že paní Ružena má zvláštní dar!! Dovede vždy přiměřeně reagovat na cokoli, co se zde vyskytne. To je sice přehlížená, ale ve svém důsledku ohromná věc, která umožňuje dlouholetou funkčnost Kavárničky. Mohu to směle tvrdit, jsem jeden z prvních "hostů" od počátku.
Abych jen neanalyzoval, přiznávám, že mi zdejší účast pomohla krotit vlastní přístupy ke sporným tématům a vlastně kultivovat se mezilidsky. Kdyby za nic jiného, už jen za tuto aktivitu má paní Růžena můj trvalý a hluboký dík. Děkuji osobně.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Lidi, co "blbnete". Nějak si neuvědomujete, co jsem už kdysi dávno psala, že takto chodím mezi lidi a jsem šťastná, že to běží tolik let. Sice ráda čtu, na telku sem tam koukám, ale co je to proti popovídání s přáteli. A za ty považuji všechny co sem chodí. Na názorech soukromých, či politických přece nezáleží i tak mohou lidé spolu hovořit slušně. Je dobré vědět, co koho zajímá, co ho nebaví. Nedobrého je mezi lidmi dost a ze své osobní letité zkušenosti vím, že je lepší s lidmi jednat slušně, zlé raději odrazit a pak o tom již nepřemýšlet.
Dnes jsem opět trochu "vynadala " synáčkovi, co mě zásobuje detektivkami od Shari Lapeny.Dnes jsem shltla už třetí v krátké době. A to nepočítám tu předešlou od Daniely Mičanové. Stihám jen udělat potřebné v kuchyni a pod. a krátce internet a čtu.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Tomu zvláštnímu daru se prý říká soucítění a možná také prostě povaha, trochu té výchovy spíš přísnější a tak trochu někdy menšího sebevědomí v průběhu dětství, nutnosti poslouchat- bez rodičů. Proto si vážím každého,, kdo se mnou jedná slušně, upřímně a víte co, není třeba chválit mě, když to, že běží Kavárnička je zásluha návštěvníků - jasné?☺♥

diviznacka řekl(a)...

Ruženko, na svém návrhu netrvám. Vyjádřila jsi to nádherně - soucítění a zájem o lidi a jejich radosti i starosti. Proto sem lidi rádi chodí a zůstávají "na drátě", i když někdy přímo nekomentují. V zimním období je příjemné lidské teplo ;-))) Užívej si naší podpory a zájmu :-)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Posílám Vám jmelí, aby všem štěstí přineslo a všechny chmury ze života odneslo.
Aby zdravíčko pouze dobře sloužilo a vše co osud přinese jen a jen těšilo.
Hezké Adventní dny v klidu a pohodě a vyhnete se každému trapasu i neshodě , pokud to jde.
♥♥♥♥♥♥♥ Došlo mi v emailu, tak předávám.
Pro dnešek dávám dobrou noc.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ruži - děkuji za přání.
Přeji všem dobrou noc.

Fukčárinka řekl(a)...

Všem přeji pohodový zbytek večera a také nadcházející týden. Ruženko, když ne zlatou klávesu,tak upřímné poděkování za to, že jsi Ty i kavárna 🥰🍀🥰

Anonymní řekl(a)...

JM

Je fajn, když se máme kde "vykecat".Ráda si poslechnu jiné názory.

Je čas předvánoční, ale já řeším úplně jiný problém. A sice výměnu oken. Takže mám na výběr, zda počkat, protože nevím, kdy to bude nebo ty staré umýt. To jsou starosti, že? Ale asi je umyju. A také napeču cukroví, těsta už mám, tak jen odpékat. Klasiku. Zpracovala jsem 5 kostek másla. To je pro mne měřítko.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno všem návštěvníkům a návštěvnicím, přátelům, fandům a přispěvatelům Kavárničky.
Dnes přituhlo na -5 stupňů, sněhový poprašek, zamrzá voda na napájení slepiček.
Dnes si připomínám smutný den, kdy před rokem zemřel můj přítel Josef :-(
Budu vzpomínat se sousedou, byla jeho dobrá duše a on pro ni taky, protože když bylo něco nutně potřeba, Josef tam odkvačil a opravoval, pomáhal, když nemohl její syn. Brousil a koval nářadí hodně sousedům, v JZD dělal i s kovárnou a svařoval, prostě co bylo potřeba. Tak na něho vzpomínají okolní lidi a přátelé. Teď s lítostí i já, že už tu není jako blízký člověk.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. U nás také -5°C, sněhový poprašek, jinak se tomu říci nedá.
Fukčárinko, to je hezké - zlatá klávesa, dala bych ji všem, kdo sem chodí číst, psát.
Kitty, hrozně to letí a čím je to déle, tím víc člověk vzpomíná a jak vidím spíš na to dobré. Teprve si uvědomíš, kolik dobrých vlastností určitý člověk měl. Nějaké ty nervíky jsou všude.
JM, okna spíš jen tak "opraš". Ta ti nikdo hodnotit nebude. Návštěvy se spíš dívají na stůl - co je na něm a stejně je brzy tma. Vyměňte je pak až na jaře případně, až bude stálejší počasí. No, možná by to vyšlo laciněji nyní, ale dalo by se objednat se zafixovanou cenou. Nevím, jak to u vás máte.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Na výměnu oken prý počasí nemá vliv, když jsou dobře udělaná (podle manžela- tak nevím a lacinější to určitě později nebude.)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zítra je Lucie. Při té příležitosti muž zavzpomínal na jeden takový zvyk u nich (na Slovensku).
Na Lucii se začala vyrábět stolička , každý den něco na ní udělali. Bez kovových hřebíků to muselo být. Tu pakm si vzal člověk na půlnoční mši a když si na ni stoupl, viděl t. zv. bosorky - ženy. Ty prý stály při tom vidění zády k oltáři a tak je poznal.
Nevím, podle čeho lidé považovaly některé ženy za čarodějnice-bosorky, ale asi v tom byla nadprůměrná znalost těch žen, jak pomáhat či škodit lidem i zvířatům. Prý v rodině mužovy maminky byla jedna teta, kterou považovaly lidé za bosorku. Jak se k ní chovali to už si nepamatuje.
Znáte nějaký zvyk, kromě těch známých - Lucie-noci upije, ale dne nepřidá??

Ruža z Moravy řekl(a)...

Veškerá moudrost židovského národa je právě v jeho důvtipných příslovích a pořekadel
1. Pokud je možné problém vyřešit za peníze, nejedná se o problém, ale o náklady.
2. Adam byl prvním šťastlivcem na světě – neměl tchýni.
3. Bůh dal člověku uši a jedny ústa proto, aby více naslouchal a méně hovořil.
4. Chraň tě Bůh před špatnými ženami, před hodnými se zachraň sám!
5. Vešlo víno – vyšlo tajemství.
6. Bůh nemůže být všude současně – proto stvořil matky
7. Nebuď sladký – snědí tě. Nebuď hořký – vyplivnou tě.
8. Všichni si stěžují na nedostatek peněz, ale na nedostatek rozumu nikdo.
9 . Boj se kozla zepředu, koně zezadu, hlupáka ze všech stran.
10. Znalosti mnoho místa nezaberou.
11. Host a ryba začínají třetího dne zavánět.
12. Pokud nechceš, aby se ti pověsili na krk, neklaň se nízko.
13. Při výběru ze dvou zel, vybere si pesimista obě.
14. Hluchý slyšel, jak němý vykládal, že slepý viděl, jak chromý utíkal, co mu nohy stačily.
15. Bůh chrání chudáky minimálně před drahými hříchy.
16. Pokud by dobročinnost nic nestála, byli by všichni filantropové
17. Když se stará panna vdává, okamžitě se mění na mladou manželku.
18. Rodiče učí děti mluvit, děti rodiče mlčet.
19. Z dálky jsou všichni lidé dobří
20. S penězi není tak dobře, jako bez nich tak špatně.
21. Možná, že jsou vejce mnohem chytřejší než slepice, ale rychle zatuchnou.
22. Ještě se nenarodil kůň, na kterém by bylo možné dohonit vlastní mládí.
23. Muži by více udělali, kdyby ženy méně hovořily.
24. Šediny jsou příznakem stáří, ne moudrosti
25. Dobře mlčet je těžší než dobře mluvit.
26. Špatná manželka je horší než déšť – déšť tě zažene do domu, špatná z něho vyžene.
27. Svět zmizí ne proto, že je na něm příliš lidí, ale proto, že je na něm příliš nelidí
28. Bože! Pomoz mi vstát zpět na nohy – spadnout mohu i sám.
29. Pokud se život nemění k lepšímu, počkej – změní se k horšímu.
30. Jakkoliv je láska sladká, kompot z ní nepřipravíš.
31. Když není co dělat, přijdou na řadu velké činy.
32. Kdo nemá děti, dobře je vychovává
33. Je lepší umřít smíchy než strachy
34. Zkušenosti jsou slovo, kterým lidé nazývají své chyby
35. S věkem člověk vidí hůř, ale více.

Hanako řekl(a)...

Dobré pondělí, 5 cm sněhu, minus 5 st. Ružo, to pětatřiceticero je dobré!

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji pohodové pondělí.
Také tu máme sníh - je to krása. Teda, když se na to dívám z okna.

Mirijam řekl(a)...

Také se mi líbí 35 bodů.
Jsem ráda, že jsem se propasírovala do Kavárničky. Krátké povídání vážně i nevážně. Klobouk dolů, Růži. Mne nějak během covidu přešla inspirace a energie, přestože jsem covidu řádně unikala. Snad se pochlapím.
Chtěla jsem se poptat na Ježurku. pokud o ní nemáš bližší informace. Dlouho nic nepsala na svůj blog.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer.

Dnes je zde mlhavo kolem OC, chvíli mží a všechno studí. Ještě, že jsem v říjnu vymontoval starter z auta a řádně ho promazal. Pořád se laborovalo s akumulátorama a stačilo pár kapek oleje. Odborníci přes akumulátory nebyli schopni rozumně poradit. Rozpomenul jsem se na svoji rekvalifikaci (skoro podloudně získaný výuční list opraváře zem. strojů = po měsíčním zácviku) k opravám traktorů, kde se zhusta vyskytovaly u starterů buď rozlámané kabely, které nevedly dost proudu ke starteru nebo nedostatečně promazaný starter (nejde po vymontování rukou otočit - většinou jen s pomocí šroubováku). Také se to léčilo olejničkou a hned bylo dobře. Dnes ráno byly -2C a starter v autě jen zacvrčel a už se jede. Konečně mám s touto starostí pokoj.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Venku je pěkný sníh a -5°C. Na sjezdovce zasněžují. Tak uvidíme, zda jim to divočáci nebudou rýt, jako loni. Ty potvůrky jsou tady přemnožené.
Také by mě zajímalo, jak se má Ježurka.
Ivane - takové starosti nemám, jak Vy......nikdy jsem neměla řidičák /na kolo není třeba/.
Přeji všem dobrou noc.

Fukčárinka řekl(a)...

Přidávám se s přáním dobré noci. Konečně u nás přestalo vecersněžit. Dopoledne jsem byla na kafíčku s bývalou kolegyni s práce,bylo to pohodové setkání.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno hostům Kavárničky. Zdravím i Mirijam, která nás včera navštívila a pochválila naši kavárnici Ruženku.
U nás mrzne (-7) a zbytky sněhu.
Pro pana Ivana - kdo umí, ten jezdí ;-)))

Hanako řekl(a)...

Zdravím. Svítí slunce je -7 st. Z okna to bílo vypadá poeticky.

Alka řekl(a)...

Tak jsem konečně prošla komentáře a musím se zastavit u toho pětatřicetitera, páč mě nadchla 13 - potvrdila, že jsem optimista, neb ze dvou zel vybírám to menší (obvykle až ve druhém kole, první kolo vynechávám) - a u 31 jsem přímo "zaržála" radostí a souhlasem.

A jistěže se přidávám, Ruženko, ke všem těm, kteří Ti tu vyjádřili poděkování za Tvoji Kavárničku. Jsme rádi, že Tě máme.

Všem krásný den atd. atd. atd. - od Vánoc po Velikonoce.
Čauky.

diviznacka řekl(a)...

Musím pochválit sluníčko, je krásně modro a sluníčko dělá co umí. Už se i utišil vítr, co minulé dva dny mrazivě foukal. Vodu slepicím sice musím podávat víckrát denně teplou, ale ráda to udělám. Včera bylo při 5 slepicích 5 vajíček! Ale dnes třeba budou jen 2 nebo 3 nebo i 1. Aspoň mám čerstvá vajíčka, kdy na ně dostanu chuť. A dnes je útrata za vajíčka z obchodů neradostná. Sníh nám většinou slezl, ale dostanou se na trávu, ta je pořád zelená a lákavá.
To jsou starosti, co? ;-)))

diviznacka řekl(a)...

Dnes se pochlubím, co jsem měla ráno (před 5 minutami - v 11 hodin) - ke chlebu s tukem jsem otevřela malou skleničku červené řepy se zázvorem od sousediny dcery. Je to luxusní jídélko. My jí dodáme suroviny a ona v Praze vymýšlí, jak to zpracovat. Dnes si to ještě přidám k polednímu jídlu, aby dušená mrkev a brambory s růžičkovou kapustou nebyly denně stejné. Kdo budete obědvat, přeji vám dobrou chuť ;-)))

diviznacka řekl(a)...

Doma mám ještě 14 patizonů, které také přidávám k tomu zeleninovému jídélku. Víte někdo nějaký zajímavý recept? Nejlíp dušený, kompot z něho nedělám. Abych trošku zpestřila svoje zeleninové papání ;-)))

Hanako řekl(a)...

Dnes byl oběd, černý kuba - předzvěst vánoční večeře. Ryby na vánoční stůl se staly tradicí až ve dvacátém století, v horských a podhorských krajích byly vzáností. Tradice ryby jako postního jídla se dodržovala, ke kubovi se podával zavináč nebo slaneček. Kroupy nebo krupky v černém kubovi jsem nahradila pohankou, houby byly speciální - hřib kovář, výsledný produkt byl opravdu tmavý.

Hanako řekl(a)...

Z patizonů jsou dobré řízky, lepší jak cukety. Můžou se potřít česnekem. Patizon přidaný do zeleninové polévky má trochu kedlubnovou chuť, je lepší ho krájet na větší kostičky, aby se nerozbleptal.

diviznacka řekl(a)...

Hanako děkuji za návrh. Řízky v trojobalu? Lepší by mi přišlo obalit je v těstíčku, už to vidím, jak to křupe.
Česnekem potíráme i masiko na řízky, je to pikantnější a ty s česnekem nikdy nezůstaly ležet. Teď spíš hledám neotřené formy přípravy jídla, vysadila jsem dovážené obědy a konečně užívám k přípravě čerstvého jídla konzervovanou zeleninu. Kečupy, rajčatovou omáčku, lečo, míchanou zeleninu i ve formě do bramborového salátu. Jen krájené čerstvé zelí zamrazené se mi nelíbí, má pachuť a není moc voňavé. Zato tuřanské kysané zelí, které mi dováží synovec od Brna, to konzumuji čerstvé, je jemně nastrouhané a s nastrouhanou mrkví nemá chybu jako dobrý pikantní salát. Teď jsem do své "výživové dávky" přidala strouhanou mrkev s jablkem, Goldeny jsou krásně sladké a je to pochoutka. Však ze mne má osobní váha radost. Vlastně je to už pár roků, kdy jsem ve vánočním čase nepřibrala :-( Teď si můžu volit z mnoha druhů zeleniny, maso k obědu už často i vypustím. Vařím a peču víc jídel najednou v pomalém hrnci, abych ušetřila energie.
To jsem se pocachala, jak jsem šikovná ;-))) Když potřebuju pochvalu, tak musím zapojit svůj mozek a svoje ruce, případně oboustrannou spolupráci se sousedou. A ta mi pořád přisunuje další a další košíky ořechů, takže vyplňuji svoje denní aktivity pořád ještě louskáním ořechů. Když se necítím vesele, tak zaměstnám ruce - včera jsem vzpomínala na svého přítele Josefa, který před rokem zemřel. A souseda mi přinesla jmelí a dva košíky ořechů, abych prý nesmutnila :-))

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím, Kitty receptů na patizonová jídla je spousta: na př. stačí zadat do hledáčku recepty na patizony a nabídek je hodně.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Mirijam, díky, že jsi sem zašla. Také máme o Ježurku starost. Snad Alka bude něco vědět. Ježurka měla být v nemocnici, tak nevím. Drž se , přeji aspoň trochu méně bolestí a nemocí.

Fukčárinka řekl(a)...

Z 35 je pro mě top 9 a 35👍 Dnes byl pro mě velký den,od rána sluníčko, dopoledne milá společnost na oficiální rozlučkové a tak trochu něco málo z 9 by se tam našlo,ale pestrost společnosti nás vždy posílí v obezřetnosti.
Miriam určitě četla můj vzkaz u Jezurky,ti.to Libušku zdravím přes Alku.🍀

Fukčárinka řekl(a)...

K obědu u nás byla rychlovka - pečený losos, brambory, jogurtový dip a listová zelenina. Červená řepa je výborná sýrová s křenem,jablkickem a jemně nastrouhanou mrkví- hotová vitaminová bomba.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Státní veterinární správa (SVS) zakázala na celém území České republiky venkovní chov drůbeže. Opatření bude platit od středy. Důvodem je rostoucí počet ohnisek vysoce patogenní ptačí chřipky. Za porušení hrozí vysoké pokuty.

Článek
Chovatelům drůbeže s výjimkou holubů a běžců, jako jsou pštrosi, veterináři nařídili umístit chované ptáky do budov. Tam, kde to není možné, je třeba maximálně omezit kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky. Sdělil mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Za nedodržení zákazu hrozí jednotlivcům pokuta až 100 tisíc korun, podnikatelům a firmám pak dokonce až 2 miliony.

V Česku bylo od začátku letošního prosince potvrzeno šest nových ohnisek ptačí chřipky, pět v malochovech drůbeže a jedno ve velkochovu kachen na výkrm, uvedli veterináři. Poukázali tak na chov ve Frahelži na Jindřichohradecku, kde bylo kvůli nákaze 5. prosince utraceno 15 000 kachen.


Seznam Native
Zakázané pásmo: Poslechněte si, jak lidé překračovali hranice mezi lety 1948 a 1955
„Čtyři z ohnisek se nacházejí ve Středočeském a dvě v Jihočeském kraji. Ve všech případech se jednalo o vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka,“ dodala Státní veterinární správa v nařízení.

Nových ohnisek podle veterinářů přibývá v celé Evropě. Nebezpečí zavlečení nákazy do chovů se vždy výrazně zvyšuje v době migrace volně žijících ptáků.

„Změny zdravotního stavu či zvýšené úhyny v chovech je třeba neprodleně hlásit místně příslušné krajské veterinární správě,“ uvedl ústřední ředitel veterinářů Zbyněk Semerád.

Podle nařízení se také v chovech mohou pohybovat jen lidé, jejichž činnost je pro péči o drůbež zcela nezbytná. Vodu a krmivo musejí všichni včetně chovatelů holubů a běžců podávat uvnitř budovy případně pod přístřeškem, který zabrání kontaminaci výkaly volně žijících ptáků. Před kontaminací se musí chránit i skladované krmivo, stelivo a voda.

Chovatelé registrovaní v ústřední evidenci hospodářských zvířat, na jejichž hospodářstvích není drůbež či ptáky možné umístit do budov, o tom musejí neprodleně informovat krajskou veterinární správu.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Na jihu Čech začali kvůli ptačí chřipce s vybíjením 15 000 kachen
Ptačí chřipka udeřila na Jindřichohradecku, africký mor na Liberecku
V chovu kachen na Pardubicku je ptačí chřipka, přes 3000 se jich musí utratit
Související témata:SlepicePtačí chřipka - Virus H5N1ZákazChov

Mirijam řekl(a)...

U nás na Moravě -2. Došel další dárek na nějakou neznámou firmu HABAT. Vlezla jsem do podsvětí udané adresy a ejhle, hned napoprvé jako Pája. Po usilovném hledání jsem dárek běžecké boty černo-růžové pro dceru obdržela. K obědu mne přepadla chuť na bramborák vylepšený o šunkové ramínko. Polévku neurčitou se zeleninou, kapáním (zbytky z trojobalu) a dvěma brambory jsem měla ze včerejška. I přítel chválil. Zítra zase odpoledne do práce, večer u dětí, nočním spojem domů a tento týden ve čtvrtek a pátek mám volno. Plánuji vrhnout se na linecké a vanilkové rohlíčky a možná nějaké nepečené cukroví - rumové nebo kokosové kuličky. Kdybyste měli na kuličky dobrý a rychlý tip, byla bych vděčna.
A děkuji za zprávu o Libušce. Snad Bůh dá a zdravíčko bude zase v rámci možností sloužit a navrátí se ke psaní. 😀

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer.

Připadám si trošku divně v ženské pisatelské společnosti. Asi se nevhodně vmísím do celospolečenské debaty, která zdejší společnost míjí. Už jsem zmiňoval, že se jeví unikátní příležitost pro společenské povznesení žen. Volbou prezidentky!! Zdá se ale, že ženské nahlížení na věci, ála "malá domů" bude nakonec rozhodné. Většina důchodců a zejména žen pléduje pro Babiše, "zastánce důchodců", který se umí vnutit do vhodné role vymyšlené placenými poradci. Babiš vytváří dojem, že má sociální cítění a za důchodce "chce dýchat". Proskakují informace z babišovských slezin, kde jeho odpůrci jen dotazem vytvořili nepřátelství důchodkyň, že při odchodu se jedna vyjádřila, kdybych měla pistoli, postřílím ty odpůrce do jednoho.
Přímá volba je zhůvěřilost všiváků v politice, aby měli s čím čachrovat. Pokud vůbec potřebujeme prezidenta, měl by být volen aktivními občany a nikoli těmi co visí na státu, jako blechy na psovi. Mně osobně by vůbec nevadilo omezení prezidentské volby s vyloučením důchodců, jak kandidátů tak i voličů.

Ruža z Moravy řekl(a)...

nar.soc. Takže podle vás my staří důchodci visíme na státu a nemáme právo už ani volit? No to je dobré. Nechtěl byste prostě diktaturu? Vždyť už tady je - EU i naši "vyvolení" si dělají s námi co chtějí A mají volit ti, co "nedělají", ti nevisí na státu? Celý život jsme pracovali a tak s námi teď šup do nějakých lágrů, či co?

Alka řekl(a)...

Ruženko klídek, žádný rozčilování. Aktivní důchodci - jako nár. soc., který chodí na zasedání zastupitelstva - by volit mohli...

A co se Nerudové týče: mluvila jsem s něco těmi středoškoláky, kteří ji "jakože" volili. Moc mě pobavili, neb na dotaz, koho volili říkali - no tu Mendelovou.
Jojo univerzitu bych taky dokázala volit...

K Libušce se chystám, ale mám něco zdravotních nechtěností, tak si nejsem jista, kdy se zadaří.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný večer.
Tak nějak nic nestíhám. Ani posezení v kavárně. Nic nedělám, ale leze na mě nějaká "chcípavka" - bolí mě v krku, tak budu "kloktat"- tekuté švestky.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 13.12.22 17:51.

Přímé oslovení žádá přímou odpověď. Nedávno jste tady uvedla vlastní zkušenost s vlastními dětmi. Nějak ve smyslu "do ničeho jim nemluvíme, je to jejich život.....".
Osobně ( snad mohu mít ještě osobní názor i když manželka chce mít poslední slovo) jsem jen podotkl, že MNĚ OSOBNĚ, by omezení důchodců ve volbě nevadilo. Rozhodují-li převážně důchodci o budoucnosti státu, respektive o jeho představiteli = populistovi žvanícím husákovštinou ( vše podle Ústavy), nemusí a nebude to dělat dobrotu, viz Ožrala na Hradě (který pro Babiše donedávna plédoval).

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Děkuji za rýpnutí.
Ano chodím na schůze místního zastupitelstva. Na první povolební schůzi jsem všem zvoleným popřál zdraví a správný rozum k řešení obecních záležitostí a potřeb (to se jim ještě nestalo, také na posledním jednání jsem jim veřejně za sebe poděkoval). Jsem tedy jakýsi exot a moje slovo si někdo pamatuje. Jsem toho názoru, že v bydlišti se odehraje mnohé, co lze v místě ovlivnit, pokud se člověk účastní příslušného jednání. Před 30lety jsem do jednacího řádu zastupitelstva prosadil bod 2. Rozprava s občany a mohu tedy žvanit hned po starostovi. Poslední bod jednání zastupitelstva končí Rozpravou s občany, kde (pokud vydržím) mohu zase říci něco a může to utkvět v některé zvolené hlavě. Takto rozhodně lépe prospěji (nebo uškodím) sobě a podobně smýšlejícím o politice, než v cirkuse, zvaném přímá volba prezidenta.

Anonymní řekl(a)...

JM

Přímá volba prezidenta je vlastně referendum.

Za socíku se volalo po svobodných volbách. Proč se té možnosti se vyjádřit zbavovat?

Dobrovolně.diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno, dnes je zase větrný mrazivý den.
Slepičky zavřené pod kůlnou, bude jim tam tepleji. Dokonce jsem jim otevřela 3 kotce nové králíkárny, aby byly mimo mrazivý vítr a současně jim zůstala jejich hnízda na snášení vajíček. Snad jim tam nebude hned zamrzat voda, dala jsem teplou, obloženou dekou. Napáječku jsem donesla plnou, ale při "zazdívání" průchodu do výběhu se mi nakloněním většina vody vylila. Teď se napijí (při průchodu do kůlny se napily ve dvoře) a později jim budu donášet teplou vodu do napáječky. To aby se člověk nenudil ;-)
Současně zdravím všechny hosty v Kavárničce :-)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím, přeji všem pěkný den. Včera jsme se pustili do odmrazování mrazničky 3šuplíkové. První mrazící šuplík nešel otevřít- ach jo. Trvalo to poněkud déle a jsme oba dnes zdevastovaní. Ale mraznička má naplněné jen dva šuplíky, v prvním je kousek masa a bude místo na půlku kapra, případně něco dalšího. Musíme to hlídat, aby se to neopakovalo s tím šuplíkem. Dnes jen vynést odpadky, papír, pouklízet běžně a budeme se flákat, obnovovat síly. Oběd je zajištěn- fazolová polévka, smažený květák, brambor, tatarka, tak co nám chybí... Nějaký nákup nám slíbil zajistit prvoroz. syn, je hodný, takové ty "těžší" nákupy nám zajišťuje. Kromě jiného. Mají v domě i rodiče ženy, takže starostí dost. Ti druzí dva se také nabízejí, ale mají to poněkud komplikovanější, tak je nechceme moc zatěžovat.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Náš Muf se naučil v poslední době škemrat o vodu -čerstvou z mističky přímo "z ruky". Má v kuchyni i pokojíku běžně doplňovanou misku s vodou vedle krmení, ale ta od nás je asi lepší. Je hrozně rozmazlený, chodí za námi a auká, až ho pohladíme, případně dáme nějaký "doplněk", pokartáčujeme. Mudla mu asi opravdu ještě chybí. Mně také...

Ruža z Moravy řekl(a)...

Vzpomínáte si a Jarušku z Tábora a její blog. Otavínka ji připomíná na svém blogu a připojuji se k přání k jubileu. Tak jak je uvedla Hanička: Milá oslavenkyně Jaruško!
K Tvému životnímu jubileu Ti přeji za nás všechny, co jsme rádi chodili

na Tvůj čtivý blog o Táboře a okolí, když ještě byl v činnosti blog.cz

hodně zdraví, štěstí a pohody! Rádi na Tebe vzpomínáme!

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Tady bylo ráno -7°C. Večer -13°C.
Kitty - tady je zakázán venkovní chov slepic /nevím, zda u vás také/ - lze získat výjímku na hygienické stanici - vím to od švagrové - u nich mají také slepice venku.

diviznacka řekl(a)...

Lydie, ráno jsem slepice zavřela a teď se půjdu podívat s uvařenou vepřovou nožkou, jestli nezmrzly a donesu jim teplou vodičku. Jsem zvědavá, jestli už obsadily ty dolní kotce králíkárny.
Právě dovezli balíček, kterým mě Česká pošta držela v pohotovosti od 8 hodin, přijeli po 14. hodině a mohla jsem zaplatit jako dobírku nebo kartou. Použila jsem kartu, je to fajn, člověk nemusí hledat hotové peníze.
Včera se mi něco pokazilo na mém mobilu: já můžu volat a adresát mě slyší, ale on nemůže odpovědět. Neslyším ho, ač počitadlo běží. Na displeji se objevil zelený čtvereček, musím vyzkoumat, čím to napravit, aby zase fungoval jak má. Když teď někdo zavolá, musím se mu ozvat z Josefova mobilu a upozornit ho na to, tam to normálně funguje. Pořád je něco k řešení. Nevíte někdo, co se mi to na mém mobilu stalo?
Snad už dnes bude všechno v pořádku, za poslední tři dny jsem toho zažila až dost :-((

diviznacka řekl(a)...

Dnes se mi zadařilo s obědem. Kolem poledne se zde zastavila Josefova sestřenka a dovezli mi zabíjačku. Včera zabíjeli, tak se mi produkty hodí. A hned jsem dala vařit 2 přední nožky z prasete pro slepičky :-)
Je fajn takové nenadálé překvapení ;-)))

Alka řekl(a)...

K Ježurce se do Vánoc nedostanu ( ty mé zdravotní nechtěnosti), tak jsem jí aspoň brnkla. Z pražské nemocnice je sice doma, ale jen na Vánoce, po nich zase nastupuje...
Až se zmátoří, tak se určitě ozve sama.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Alko díky - Ježurka to nemá lehké.

diviznacka řekl(a)...

Alko díky za zprávu a pozdravuj naši kamarádku, ať má vánoční "dovolenou" doma co nejlepší. Ježurce posílám prostřednictvím Kavárničky pozdrav s přáním příjemného pobytu doma a polepšení zdraví uprostřed rodiny :-))))

Fukčárinka řekl(a)...

Ruženko, na Jarušku z Tábora a její blog si pamatuji. Odmlčela se a myslím si, že je nyní babičkou na plný úvazek vnučky Elinky, předtím se starala o maminku a na blog už jí nezbýval čas. Po dlouhé době se ozvala Maruška, která je s Jaruškou v rodině. Píše a fotí, o Jarušce se však na svém blogu nezmiňuje. https://kamineknaceste.blogspot.com/
Zdravím do kavárny a Ježurce posílám ♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem klidnou dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno přeji z Vysočiny. Sněží nám, je zima, slepičky přeťapaly pod kůlnu, pití mají zatím na dvoře. Přešla jsem po zasněženém dvoře obutá ve farmářce (můžu použít jen jednu botu z páru), neuklouzla jsem. Jeden kotec v králíkárně včera slepičky obsadily, mají krytá záda od větru a soukromí.
Zítra pojedu sanitkou do nemocnice, aby mi konečně sundali ortézu. Uvidím, jak bude probíhat rehabilitace, snad nácvikem přímo zítra v nemocnici a potom doma. Aspoň už budu mít pohyb i pro ztuhlou postiženou levou tlapku ;-)))

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Dnes je zde trošku nasněženo (3cm), tlak vzduchu 740mm = deštivo, -1C, bezvětří, světle zataženo.
V politice graduje případ bývalého poslance Feriho. Jo autentická "pravice" TOP 09 za niž poslancoval s ním utrpěla zase jednu do držky. Kolegové poslanci Schwarzenberg s Czerninem to původně zlehčovali (možná při rozpomenutí na své šlechtické předky uplatňující kdysi násilně "právo první noci"). Zmíněné dvě opory katolické církve, zřejmě ovlivnily i flanďáky, že nikdo ani nepípl o morálce, čistotě a předmanželské zdrženlivé nedoknutelnosti, oblíbeně tepaných hříchů v katolických průpovídkách. Jenže doba pokročila a Feri prokazatelně dlachnil mladé ženy i nezletilá děvčata. Teď se učí dělat psí oči, mezi placenými sexuálními profesionálkami, před budoucím soudem. Uvidí se brzy, co mu soud nadělí. Prý mu hrozí až 10let. Tak to dopadá, když visí pravicový rozum mezi nohama a v hlavě je kulový.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. U nás se ten Oskar neobjeví a neobjeví. Je sice jasněji než ráno, ale spíš bílo. Moc sněhu ale není. -4°C. Kurýrujeme si trochu kašel a rýmu z "odmrazování". Hlavně, že není teplota.
Kitty, opravdu opatrně nejen chůzi. Však instrukce dostaneš.
Doufám, že u Ježurky se zlepší zdraví a u Alky také. Teď už se člověk stará jen aby byl v pořádku a mohl se sejít s blízkými. V těch svátcích nic jiného nevidím. Vlastně spíš neklid než klid. Jak co dopadne, jestli jsou všichni zdraví, budou moci přijít, pohoštění a pod. Možná je to letos naposledy tak hromadné setkání, nechci sýčkovat, ale člověk neví - hlavně u nás díky věku a pod. Lepší už to nebude - jak se často říká.

Ruža z Moravy řekl(a)...

U Fukčárinky si počtěte, je hrozně pilná a vtipná.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Ráno bylo -3°C. Je asi 8 cm. sněhu. Na sjezdovce "Peklák" se stále zasněžuje.
Také tu "řádí" nějaká "chcípavka" - teploty, kašel ap. Vnuk už je zdráv - u nich ve třídě je nyní nemocných 17 žáků.
Syn říkal, že ta chcípavka na něj také lezla, tak to prý zahnal slivovicí - dobrý nápad - asi bychom si měli dělat "prevenci" z tekutých švestek.
Ruži - jdu číst k Fučarince.
Ivane - o tom rozumu mezi nohama máte pravdu.

Fukčárinka řekl(a)...

Jó,rozum mezi nohama,tak to mělo více kanónu 👍🥰. Na Alku jsem zapomněla s přáním zdraví 🍀
Ruženko nestraš,tak nám to říkala maminka a po vánocích,to už je let😱Ráda na ni a s láskou vzpomínám,to nebyla tchýně, a let práva maminka.
Dnes se musím politovat, musela jsem z domu už v 8:00 ráno, hrůza a to větší, že jsem jela ke kadeřnici. Ale o tom možná u mě na blogu, neslibuji, jen to mám v plánu.
Oběd byl od včerejška pečené maso, šťouchačky a salát z kysaného zelí doplněný křenem a jablíčkem. Hotová vitamínová bomba. Stále nám zastaví přívod vody, dnes to byla pro změnu teplá a zastaveno bez upozornění, což se nám nájemníkům nelíbí. Čekám až se manžel vypraví na setkání s kolegy z bývalé práce a naplním pračku a pak možná sednu k tomu svému blogu, opět to bude něco z Letem mým světem.
Co se týká počasí konečně bylo jen mínus dva stupně Celsia, ve městě na chodníku i na silnicích břečka což nemám vůbec ráda.
Kitty, máš můj obdiv já bych tam nevydržela ani chvilku sama v tak velkém domě. To bych si určitě někde pronajala malý byteček, kam bych se přestěhovala s Terezkou, dům bych nechala dědicům a byla bych v klidu. Ale to musí člověk cítit a každý se zařídí podle sebe, já mám ráda pohodlíčko, v tom jde hrdinství stranou. Jak já jsem ráda za ten byt, budiž ať tomu někdo říká králíkárna, ale jsme v teple a zahradničit můžeme na balkoně, nebo kdybychom o to tak moc stály tady u domů jsou také parcely – zahrádka jak zepředu tak zezadu. Několik důchodců o zahrádku pečuje, mají rozdělené úseky.
Mějte všichni zbytek dne pohodovi.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 15.12.22 14:11.

Já u Kitty byl 2x, ještě za života pana Josefa. To bydlení je poplatné době. Zděná vjezdová brána za škarpou. Vlevo vybydlený, ale původně vzhledný domek asi 3místnosti a sociální zařízení (bohužel vyhnilé podlahy, nefunkční okna a asi i instalace. Vpravo za branou tři schodky (bez pomocného zábradlí) do bydlení o třech řadových místnostech vnitřně průchozích. Vchod do bydlení je přes vstupní dveře na podestu a vpravo do první místnosti. Z podesty je asi 5 schodků dolů do technického přístavku a na WC. V přístavku je plynový kotlík, kotel na pevná paliva a darling, který čerpá vodu ze studny. Dvorek je uzavřený chlívkem a kolničkou vedle WC. Příčně vše uzavírá stodola s garáží. Pohyb z a do bydlení komplikují schody i ke kotli či na WC. Kotel může spalovat zásobu dřeva, tu musí někdo z metrových polen dřevo nařezat a naštípat. Pokud se topí plynem, nemusí se z baráku vystrčit ani nos, bohužel na WC se musí. Možná by pomohlo chemické WC přímo v obytné místnosti. Mám zde jedno zabalené ze zásilky, ovšem musí se dokoupit chemikálie a jednou za čas (1-2 týdny) odpad vylít). Samozřejmě obsluha slepic a psa, je další pochůzka a zase po schodech. Jediné zajištění vidím v nošení nabitého mobilu stále ssebou pro zavolání nutné pomoci, při pádu na ledě a pod.

Fukčárinka řekl(a)...

To je velmi nepohodlné bydlení jen co je pravda. Každý to máme jinak nastavené.
😱V mém předešlém komentáři vidím pohodovi, samozřejmě patří pohodový 🥰
Všem přeji dobrou noc.

Mirijam řekl(a)...

Děkuji Alce za zprávu o Ježurce. Věřím, že jakmile se dá dohromady, ozve se.
Ono s tím bydlením je to problematické. Pokud člověk buduje rodinu, většina sní, že bude bydlet ve svém a v pohodlí. Jakmile má člověk rodinný domek, má sice své soukromí, ale co si neudělá, nemá. Když člověk je starší a nemůže, je vděčen, že v paneláku je o vše postaráno. Pravda, žádná vlastní zahrada, ale také žádné jiné starosti, než postarat se sám o sebe. Nakoupit, uvařit, zavolat si sanitku, bude-li třeba, těch pár schodů zatím člověk ujde, má-li výtah, je to bez problémů. Na okně truhlíky s bylinkami a kytkami - pro radost.

Anonymní řekl(a)...

JM
Někde jsem četla, že na stáří se má myslet od mládí. Sice to považuji za přehnané, ale stejně jsem iniciovala postavení vejminky. To nám bylo skoro 60. Chtěla jsem co nejmenší prostory pro vytápění a úklid. A maximální pohodlí. třeba podlahové topení. Ale stejně je to 80 m2. obytné plochy. S jedním schodem do bytu. Po úrazu v roce 2020 to oceňovali hlavně sanitáci./Obě nohy zlomené, půl roku na posteli/.
Na ten kousek zahrádky zatím stačíme.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Máme postaveno ve svahu. Přístup ze silnice je po 15 stupňovitých nášlapech (spadnout se dá parádně). Pak je krytá terasa, vchod a dalších 14 strmějších schodů do obytného patra (manželka už na schodech upadla = modřina na půlce, jako menší talíř). Když jsme to budovali o schodech jsme nedumali a teď? Nějak člověk zajít musí, jsme pojištění tak v tom budou účinkovat zřejmě schody.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Říká se 9hod. rozhodne.
Zatím nerozhodla, moc nesněží jen drobně mží kapky i vločky. Napadlo 8cm (to zde nebylo už 2roky), musil jsem vzít lopatu na přístupové dlaždice. Ráno byl -1C teď je 0, nahodil jsem motor v autě, aby sjel led na oknech auta a mohl bych si zajet do obchodu. Ohlásili prodej "kazetek" = malé krabice s mandarinkami, chléb (specielně podmáslový) a čerstvé dalamánky. Potřebuji také vteřinové lepidlo a nějaká blbost se ještě najde.

Mirijam řekl(a)...

Nám přes noc nasněžilo 20 cm. V Brně to je skoro zázrak, protože i kdyby všude bylo plno sněhu, tak v Brně nebude. Koupila jsem si sice zimní boty, ale mám vysoký nárt, tak v nich nemohu vydržet a nevím, jak v běžeckých botech budu chodit ve sněhu. A zítra bych měla cestovat, pokud pojedou vlaky. Musím sepsat smlouvu se svou nájemnicí. Zdražily energie a tak jsem přinucena navýšit nájemné. Vnoučata třeba jednou bydlení ocení, pokud byt o velikosti 52 m2 udržím.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Venku je -2°C a krásný sníh. V noci napadlo skoro 10 cm nového sněhu. Prostě zimní pohádka - z okna se na to krásně kouká. Soused odklízel sníh před garáží, aby mohl vyjet autem, tak nadával - sníh se mu nelíbil.

diviznacka řekl(a)...

Dobré dopoledne, zdravím do Kavárničky. Právě jsem se vrátila z nemocnice, kde mi sundali ortézu po 6 týdnech. Noha je slabá, překvapilo mě, že až tolik. Jistotu mám oporem o francouzské hole.
Ráno bylo nasněženo, prometená cestička dvorem a před vrata zavátá. Zpátky je to stejné, zatím jsem jen odhrnula vrstvičku sněhu ze zápraží. Odpočinu si a odpoledne odmetu, co zvládnu. Hodlám většinu času zůstat ve farmářkách, a doma v golksech.
Rehabilitovat budu hned ode dneška vleže na posteli sestavu, kterou cvičím pořád. Doktorovi jsem ji ukázala a naznal, že by to mělo stačit.
Hlavně že přestalo chození ve vepředu otevřené ortéze. Sněžení musím předvídat podle meteoradaru, abych odmetla když nebude dýl sněžit. Při sundávání ortézy jsem byla pochválená, že jsem stačila předvídat a na nic důležitého přitom nezapomenout. To jsem si v duchu poplácávala po rameni, jak se ještě v mých letech orientuju. Teď jen rozumně zvládat sněžení :-))
Šofér sanitky byl hrdina - od nás to nebylo prohrnuté, navíc asi kilometr docela hustě pršelo. Pomohl mi i vyzvednout v lékárně lék, takže dostal kvalitní tuzér. Musíme si pomáhat, hlavně v těchto obtížných podmínkách. Jel se mnou bezpečně obě cesty. Měla jsem i štěstí, protože pro zpáteční cestu domů se sestřička dovolala k němu v okamžiku, kdy už mínil vyrazit na zpáteční cestu. I štěstí se počítá pro dobrý pocit a jsem ráda, že už jsem doma. Další kontrolu mám 4. ledna 2023, to už bych měla být procvičená a možná ani nebudu potřebovat rehabilitaci, pokud to moje cvičení a opatrný pohyb postačí. Doufám ;-)))

diviznacka řekl(a)...

Jsem zde sama, ale pořád nosím při sobě mobil a teď dokonce dva, protože se s tím mým něco stalo a po přijmutí hovoru se objeví zelený čtvereček a neslyším volajícího. Ale včera večer se mi z něho podařilo dovolat, i když tam ještě ta zelená ikonka byla. Telefony jistí pomoc, kdybych zde nějak havarovala :-)

diviznacka řekl(a)...

Pro ty, kdo o mě měli starost - ta oslabená noha půjde rehabilitovat pouhým chozením. Samozřejmě opatrným a s oporou, už teď to můžu zaznamenat. Takže v nejužším stavu spravování farmičky jsem skoro soběstačná :-)

Fukčárinka řekl(a)...

Pro JM,máte opravdu dobře vyřešené bydlení,vyhovující pro seniory. Vždy jsi myslela Maruško dopředu a to se cení.👍Moc se mě u vás líbilo,přeji zdraví a pohodu vám a všem kolem vás.🍀
U nás sněží,syn volal,že s kamionem nelze vyjed,takže jede domů. Jezdí jak se říká kolem komína,ale cesty nestíhají protáhnout na všech tazích. Momentálně -2 stupně Celsia a sníh pořád padá, některé auta jsou už jak malý kopeček. Popelnice plné, a lidé už dávají pytle s odpadem vedle popelnic. Věnovala jsem se domácnosti, jsem ráda, že jsem u kadeřnice byla včera, jako obuv jsem zvolila kotníkové boty které nepropustí v zimě mráz a sníh a v létě se v nich nepotí noha. Sice stáli trochu více peněz zakoupeno ve sportu jako pevná obuv do hor. Jsou odlehčené a upravené různými podpěrami a oporami pro pohodlnou chůzi a hlavně jsou pevné a dosti široké pro jakýkoliv typ nohy. Raději si připlatím, ale mám pohodlí, boty od vietnamce jsem si zkusila koupit jednou a cítila jsem v nich veškerý kamínek, vlastně dvakrát poprvé tenisky v Českém ském Krumlově kam jsem si vyrazila v střevíčkách a pantoflích a honem jsem kupovala pro pohodlnější chůzi botasky právě u Vietnamců. Sice udělali v Krumlově svou službu, ale záhy jsem se s nimi rozloučila a to samé jsem udělala páskové sandály s uzavřenou špici, tedy v létě jsem nikde uzavřené páskové sandály ve svém čísle nesehnala. Jak píši každý kamínek v nich byl cítit, nyní už jen kupuji obuv v lékárně, kde mají výběr sezónní obuvi pestrobarevný.
Ještě k tomu bydlení,znovu zdůrazňuji každý máme jinou představu o pohodlnem bydlení na stáří.
Všem přeji pohodové odpoledne.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Fukčarinko - také kupuji boty v lékárně.
S tím bydlením bývá problém. Je blbé, když se musí chodit daleko na WC a ještě k tomu po schodech.
My jsme si asi před 15 lety nechali upravit koupelnu - máme tam sprchový kout - je to pohodlnější, než lézt do vany /tu máme také/.
Byla jsem odpoledne nakupovat. Nebavilo mě to - je všude hodně lidí.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. V té debatě o bydlení je kus pravdy. Mladí možná nepomýšlí a to, že jednou bude práce v domě, (zvláště schody případné ) méně zvladatelná . My máme sprcháč teprve rok a jsme spokojeni. Ještě to druhé patro, ale možná je to dobré, že musíme ty schody zdolávat.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Jo paměť je "sviňa". Manželka pustila vodu do dřezu a šla se dívat na bednu. Syčení vody jsem neslyšel, až jsem šel na WC. Voda ze dřezu už pelášila v kuchyňce na dlážděnou podlahu a odtud do jídelny na dřevěnou podlahu. Cápl jsem do vody až vystříkla, "k sakru", kdo tady staví rybník? A už všechny ručníky z prádelního koše lítají na zem, už druhý kýbl vody do záchodové mísy. Už je to po třetí (minule to byl vypuštěný bojler teplé vody). Zřejmě žena zapomíná zastavit vodu z pákové (nové) baterie. Budu musit sehnat někde dvoukohoutovou, aby se těmto příhodám udělala přítrž.

«Nejstarší ‹Starší   1 – 200 z 344   Novější› Nejnovější»

aktuální