sobota, prosince 31, 2022

Kavárnička U Ruži leden 2023

Vítám všechny v  novém roce 2023 a doufám, že se nás bude co nejvíce scházet a  povídat si o všem možném...Tak a máte to i na únor, ať víte, co vás čeká - tedy pokud to bude pravda...

Tradice  je  tradice, snad se vám bude líbit pár fotek z historie reklam od PavlaCo by to bylo za kavárničku bez vtípků, citátů  a zábavných videí...
Snad se podaří videa otevřít...

Pozdrav od našeho Mufíka, nemá se dobře?

Tak zatím tak. Buďte všichni zdrávi, nejen oslavenci lednoví , čas letí, važte si přátel , svých
blízkých všech lidí dobré vůle.


419 komentářů:

1 – 200 z 419   Novější›   Nejnovější»
Ruža z Moravy řekl(a)...

Jistota je jistota a proto dávám Kavárničku raději dříve. Mějte se všichni hezky a buďte zdrávi.☺♥

Johanes řekl(a)...

...šťastný a veselý nový rok 2023 přátelé kavárníci,ať vám dle možnosti zdraví slouží...přeje Johanes

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý poslední večer v r.2022.

Za dvě hodiny už zařezáváme v Novém roce 2023. Zatím je mírné kouřmo, asi neuvidíme nebe nad Brnem, kde obvykle lítají rakety ohňostrojů. Ale v Rajhradě a sousedních Hrušovanech jsou sídliště a tamní osazenstva se takto povyrazí.

Ruža z Moravy řekl(a)...

-Půlnoc a další den, tak na zdraví aspoň malou skleničku. Život běží dál a snad my také...pomaloučku pomalu. Jeníčku, Ivane, je pěkné, že jste se stavili, kavárničku pozdravili.♥♥♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Všem přeji šťastný Nový rok.

Eva H. řekl(a)...

Všem přeji klidný rok 2023 hlavně ve zdraví ♥
Eva

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno a všem přeji co nejlepší Nový rok 2023 hlavně ve zdraví.
Venku je hustá mlha, beru to tak, že je v mlze, co mě čeká v tomto novém roce. Pěkně jsme si s Terezkou zaspaly, pustila jsem rádio, zatáhla rolety a spaly jsme jako batolata až do půl sedmé dnes ráno. Podle meteoradaru nás mlha čeká nejmíň další tři dny.
Dala jsem si předsevzetí, že budu každý den chodit venčit Terezku na vodítku kolem domu, aby nám žádné nechyběl pohyb ;-)))

Ruža z Moravy řekl(a)...

Dobré ráno. Stavy měřidel zapsány, kalendáře upraveny, nálada poněkud pošmourná? Jak mna Nový rok, tak po celý rok. Včera jsem upekla maso a brambory, dnes jen uvařím lehčí polévku, takže minimum práce. Budu si číst, možná poslechneme nějaký ten projev - přiznávám, že s nechutí. Vyluštím pár křížovek. Moc "pracovat" nebudu, aby mi to nezůstalo celý rok. I když, to by bylo dobré, kdybych byla schopná, ne?
Je tady +7°C , poněkud projasněno, ale sluníčko vylézt nechce - bíle mlhavo...

Ruža z Moravy řekl(a)...

Mayský horoskop: https://www.prozeny.cz/clanek/horoskopy-rocni-horoskop-maysky-horoskop-k-jakemu-znameni-patrite-a-co-vam-stari-mayove-prichystali-

Ruža z Moravy řekl(a)...

Ch´en (2. ledna – 21. ledna)
První znamení ve skupině „devatenáckty“ mayského horoskopu je Ch´en, jehož symbolem je noc. Znamená to, že tito lidé jsou noční sovy a také se jim často říká „děti noci“. Nejproduktivnější jsou od 21 hodiny do 4 hodiny ranní, kdy dostávají nejvíc kreativních nápadů, které v nich doslova zažehnou vzrušení.

No nazdar, pak mám klidně spát, když mám kreativní nápady...☺


Ruža z Moravy řekl(a)...

Yax (22. ledna - 10. února)
Pokud je vaše mayské znamení zvěrokruhu Yax, pak je to opravdu krásné znamení. Jste přirozeně otevření, milující a velmi obětaví k lidem kolem vás a vždy chcete pomoci. Nesnášíte konfrontaci a děláte vše proto, abyste se hádkám vyhnuli.

Tak a už to víte - ledňáčci-☺

diviznacka řekl(a)...

Zdravím ještě jednou do Kavárničky a koukám, že podle mayského kalendáře bych měla být sovou, jenže o sobě vím, že v mládí jsem byla večer a v noci akční, ale včera jsem zrovna tyhle "akční hodiny" krásně prospala. Ale jasně - to byl ještě minulý rok 2022 a to jsem mohla ;-)))
Ode dneška mám chodit na vycházky, takže hlásím, že jsem se právě vrátila z hodinové vycházky a odvrátila pokousání Terezky od dvou dalších fen použitím francouzské hole. Paní je měla uvázané na prádelních šňůrách, ale terén byl kluzký, takže ji dotáhly až k plotu, kde jsem před Terezkou hlídala a mávala franckou. Vlastně ten rok dobře začal, i když to původně nevypadalo :-)))

Týna řekl(a)...

Krásný rok 2023 všem!

Snad bude lepší než rok minulý. Všem přeji hlavně zdraví, ostatní si můžeme splnit sami.

Pustila jsem se do běžných domácích prací. Na pověry nedbám. Ale čočku jsem uvařila, to zase jo.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Studium astrologie, zvěrokruhů, dobrých a špatných čísel a podobných nesmyslů, je ztráta času a matení rozumu. To vše je vymyšleno na ohlupování lidí a souběžně na celkem uspokojivý život "proroků či vědců" těchto konstrukcí. Konkrétní předpovědi a osobní horoskopy, jsou na stejné úrovni.
Můj otec věřil na osobní magnetismus (uměl zblbnout ženské a kolik mám "utajených sourozenců" nevím dosud. S horoskopem je to podobné. Za I. republiky si nechal sestavit a zaslat osobní horoskop (později ho znehodnotil). Měl v tom horoskopu zapsáno "Vaše dožití 72let bude kritické", byl narozený v r. 1907, měl "kritické" datum podle horoskopu někdy v r.1979. Celý rok byl nesvůj a nestalo se nic, ani v následujících letech. Dožil se 90let a 8měsíců.
Zemřel 13.12.97. Kdyby se dožil 16.2.98 měl by nárok podle českoněmecké dohody, jako protektorátní politický vězeň na odškodné kolem 5000 DM. O tom se placený horoskop nezmínil. Napsal jsem Fondu českoněmeckého porozumnění, odpověděli že věc zváží, ověří dodané doklady v databázi a pokud budou prostředky, odškodní dědice. Tolik k předpovědím, zvěrokruhům a podobným nesmyslům.
Chtěl jsem to pro matku s malým důchodem. Na Fondu ČNP to zřejmě zvažují dodnes.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 01.01.23 12:26

Přeji Vám i Vaší rodině dobrou pohodu do budoucnosti.
Když nebude rok 2023 horší, už to bude terno!

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný sváteční den.
Tady od rána svítí nádherně sluníčko.
Tráva se zelená - úplně jak na jaře. Také krtek nespí a u sousedů na zahradě jsou čerstvé kopečky hlíny.

Pavlína řekl(a)...

Krásný nejen dnešní den, ale i celý rok 2023 přeji všem :)

Hlavně ve zdraví a pohodě, štěstí chodí okolo, tak ho nezapomeňte občas chytnout :)

Tlustjoch řekl(a)...

Užijte si roku Švestky - nechť je sladký a lahodný.

Anonymní řekl(a)...

Míra

Chodí štěstí dokola, někdy padne na ....,tak čekám. Ale - hlavní je zdraví a pohoda ve všech těch "obyčejných" věcech, které nás potkávají. A to přeji i všem, kteří se tady potkávají. Rozhlásil jsem, že příští rok ze mě bude optimista. Tolik smíchu jsem už dlouho nezažil...

Ruža z Moravy řekl(a)...

Míro, také bych ráda byla optimistkou. Uvidím, no.
pro nar. soc. Máte pocit, pokud mě znáte, že bych věřila nějakým horoskopům? Zkopírovala jsem to pro zábavu. Ta sova náhodou někdy sedne a člověk nemusí být narozen v Kozorohu či jiném znamení.♂

Hanako řekl(a)...

Přeji všem návštěvníkům , aby nový rok byl tak slunečný, jako dnešní slunečné počasí zde.

Týna řekl(a)...

A já jsem se nudila a tak jsem si novoročně konečně srovnala skříň. A u toho vyházela igelitku věcí. A to se mi Vám ulevilo...
Nemám to ještě zcela komplet,něco není vyprané, ale už teď je tam krásně místo.
Budu moci díky tomu uklidit ložnici,ve které není k hnutí (přenáší se sem veškerý překážející obsah bytu, protože sem nevodime návštěvy...) A je to moje slabé místo, to zase musím uznat. Takže v lednu se bude likvidovat, vyhazovat,co půjde,darovat kamkoliv... Dojde i na obvyklé třídění dětských věcí a hezky to ubude. Uff.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Tynko - tak Ty jsi pilná jako včelička.
Měla bych si vzít z Tebe příklad - také se chystám, už asi dva roky, přebrat oblečení a nepotřebného se zbavit.

Týna řekl(a)...

Lydie, já to přebírám několikrát ročně. Někdy to nemá konce. Ale děkuji za pochvalu. Mám z toho dobrý pocit.

Mirijam řekl(a)...

Mirijam:
nějak mi zmizelo přihlášení ... 😐
Zdravím všechny v roce 2023, hlavně hodně zdraví a pohody. Přála bych si, aby byl lepší než ten rok minulý.
Promarodila jsem se k novému roku. Přítel, ještě stále nepoužitelný, mi ale zanechal dva tácy chlebíčků, Aperol, Prosseco, džus, okořenila jsem to ostřejším peppermintovým nápojem. V televizi jsem zjistila, že nic nedávají, na drama jako Titanic jsem neměla náladu. Zaujal mně až Marek Ztracený v O2 aréně a po něm Michal David a jeho padesátiny.
Nicméně zítra do práce, ale budu se šetřit (pokud to půjde). Svěřenec bude mít 7 roků, tak si nemohu nechat ujít jeho narozeniny.
Hezký den všem vespolek a ať se daří v novém roce!!!

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno v první všední den roku 2023. Jak pravil pan Ivan - bude-li tento rok stejný, bude to terno!
Dnes pojedu se sousedou něco nakoupit, už mám v lednici jako u Suchánků. Nemohla jsem si ani na Silvestra udělat chlebíčky, protože jsem na ně měla jen starší veku a vypěstovaný česnek. Zato včera jsem byla pozvaná k sousedě a probraly jsme uplynulý rok včetně zbytku chlebíčků, které jí tam zbyly po mnoha návštěvách. Včerejší připravila ještě její vnučka a odjela, takže jsme měly soukromí pro úvahy, jak dál v tomto roce. Jsme zase o jeden rok starší, takže život bude o něco těžší, hlavně aby nebyl o moc horší ;-))

Čerf řekl(a)...

Všem milým kavárnicím a kavárníkům přeji nejen pěkný a vlídný leden, ale i celý nový rok.

Anonymní řekl(a)...

JM

"Začínali jsme jako chudá země"!!!

To je věta, která mně zaujala v proslovu premiéra.

Kolik jsme měli dluhů 1. 1. 1993 v porovnání s dneškem?

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím. Ještě doplním JM a kolik bylo dluhů a aktiv na konci r. 1989 a jak vypadá hospodářství letos?

Anonymní řekl(a)...

Míra
Pro JM a Růžu:
No, otázky jste položily, teď už jenom fakta, statistiky, atd.:-)

Fukčárinka řekl(a)...

Zdravím nahlížejici i komentující návštěvníky kavárny,přeji všem přiměřeně zdraví a pohodu po celý rok 2023.
Jak na Nový rok,tak po celý rok,pokud to platí,ponocovali jsme až do dvou do rána. Vstávali 10,30🥰, lehce posnidali a vyrazili na Žermanickou přehradu. Sluníčko +14 stupně Celsia,přidali jsme se k partě otužilců a přihlížejících . Co si víc přát,jen to zdraví.
Růženko, kavárna 👍

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý podvečer.

Vyhrabal jsem ze schránky v autě, nastřádané stvrzenky o nákupu topného PB plynu. Po seskládání podle data vydání jsem protopil od 10.10. do dnes 2.1. PB za 18000.-Kč. Půjdu na místní úřad práce s otázkou, kolik mi mohou na topení přispět? Premiér řekl, že vláda pomůže potřebným, tak to půjdu prověřit.
Hádám že dostanu aktuálně pronášenou radu, "milý pane, děkujeme za Vaši návštěvu a sdělujeme. Rádi Vás vidíme, rádi s Vámi klábosíme, peníze nemáme, ale radu od nás máte jistou. Asi jste si celý život nevšimnul, že první a poslední vládní poučení je, ŠETŘIT a ŠETŘIT.
Máváte tady stvrzenkama, ale ani z jedné nelze vyčíst, že jste šetřil, že šetříte a že budete šetřit, ze všech sil! Až prokážete řádně potřebné šetření, pak se o tom přijďte pobavit, rádi Vás uvidíme! Protože je zimní období doneste si podle příkazu ministra hrnek na teplou vodu, protože čajový sáček Vám úředně předáme, na podporu snahy šetřit".

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Se divím, jak jsou zde starostliví lidé. Přemítají o státním zadlužení v r.1989. Tehdy byla ČSFR
"bankéřem" v RVHP. Půjčilo se Kaddáfímu na celoroční produkci nákladních tater, půjčilo se SSSR asi 7miliard Kčs, půjčilo se Vietnamu a buhví komu. Premiér Adamec lítal jako utržený papírový drak po dlužnících a přivezl to co kočky a čokli zahrabávají. Protože jsem dělal firemního vymahače faktur po lhůtě splatnosti, mohl jsem mu dokonce i poradit. Pane A. kde nic není, ani smrt nebere. SSSR naopak půjčku nezatloukal, ale rozhodně odmítl sanovat ji dodávkami ropy nebo plynu, to prý jsou strategické komodity o nichž je jiné ujednání. Nakonec o tom v Moskvě jednal Veliký stratég a tehdejší premiér Zeman. Pohledávka byla řádně uležená přes 10let (i podle zdejších soudů je to promlčení). Tehdy dostal Zeman nabídku na tři dopravní velkoletadla Iljušin 76 pro armádu. Nabídku jo, ale jinak nic. V porovnání s těmi časy a pohledávkami (z Lybie splaceno 18%, z SSSR = bratrství, totéž z Vietnamu a od jinud) se alespoň mě zdá, že než dělat podobného bankéře (dnes Ukrajině) je lepší sekat dluhy.

Alka řekl(a)...

Yax (22. ledna - 10. února)
Tady Yax, tady Yax - jak mě slyšíte? Přepínám...

...aneb Ruže 01.01. v 11,42 hod. S horoskopem končícím slovy: Nesnášíte konfrontaci a děláte vše proto, abyste se hádkám vyhnuli.
To teda nevím, ale nár. soc. by asi nesouhlasil.

Ovšem ten Yax odpovídá evropskému Vodnáři - míním obsahově, časově je to méně. Což vím proto, že jsem Vodnář a vešla jsem se i do Yax. Od teď jsem radostná Yax.

Všem zdejším přeji pohodový nový rok, mějte se, co to dá a jak Vám zdraví dovolí; dovolím si tudíž přát hlavně to zdraví. Zdraví Alka

Miloš řekl(a)...

Kolo s dynamem si ještě pamatuji.

Koloběh života je vtipný, škoda jen, že těch otáček nemá víc.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Jsem jak praštěná- v šoku: V pátek jsem cca v po 9. hodině ráno mluvila s dlouholetou kamarádkou Milenou (od r.1974 jsme se s rodinami kamarádily) Bylo jí zle, dusila se, nemohla moc jíst, je to prý čím dál horší... chtěla jsem ji povzbudit, popřát lepší zdraví v dalším roce. Dnes odpoledne mi dva ze tří jejích synů dali parte. Zemřela 30.12.2022 v 82 letech -nar.8.12. - ani jsem se nevyptávala, jestli doma či v nemocnici. Je to hrůza, kolik lidí okolo je nemocných. Odchází jeden za druhým. Již proto tvrdím, že by měli být lidé k sobě hlavně slušní.♥♥ Čest její památce, zůstane ve vzpomínce určitě nejen naší.☻

Ruža z Moravy řekl(a)...

Dobrou noc všem a držte se!!!

Anonymní řekl(a)...

JM
pro nár.soc 16.42

Mám v blízkém okolí paní, která si také šla požádat o příspěvek na bydlení.

Otázka první - máte nějaké úspory z nichž můžete čerpat? Nemám. /převedla je na dceru/

Otázka druhá - máte auto? Nemám /přepsala je na syna/.

Příspěvek dostala. Měsíčně asi 4 tisíce. A vytápí celý velký barák. Je sama. Horko k zalknutí.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno všem do Kavárničky i do jejich sídel.
Od dnes už pouštím v rozhlase jen "Frekvenci 1", nedávají tam hrozivé zprávy, které nepotřebuji poslouchat po celou dobu, kdy jsem v dosahu rádií. Sice mi jejich divoká muzika moc neštymuje, ale když už je to moc, tak to jde vypnout.
Podle předsevzetí chodím do terénu, včera jsem byla se sousedou nakupovat, už jsem to potřebovala. A dnes budu asi "škubačka", souseda má vykrmené kačenky, takže budou žně. Jen aby jich dost chytla, všude to tam u ní klouže a kačeny ji dokážou pěkně utlouct, snad pomůže její syn. Ale o vycházku se nepřipravíme.
Jak tak nejsem v přímém styku s občany obce, tak se uchráním zlých zpráv a přímo je nevyhledávám. Je to pro moji duševní hygienu a už jim stejně nepomůžu. Včera jsem v Penny brázdila s košíkem s rouškou na puse, abych něco nechytila. Stejně vlaju všude mezi lidmi, a jen podle papírku naházím všechno do vozíku, vykmitnu ven. Nákup musí být jen do batůžku, i když jedu se sousedou nebo autobusem. Zatím jsem autobusem nejela :-)

Mirijam řekl(a)...

Promarodila jsem se do nového roku. Rýma a kašel na ústupu, tak jsem neodolala a šla za 7letým svěřencem, který zrovna 2. ledna má a slavil narozeniny. Třikrát jsme hráli hokej s florbalovými hokejkami a pěnovým míčkem, třikrát jsme si dali partičku šachů, jedenkrát jsem si chtěla dát kávu, ale kávovar měl plný filtr. Vyklopila jsem ho, doplnila kávu a vodu a nasadila nádobku bez ochranného obalu. Hned jsem si to uvědomila, zastavila kávovar, ale nádoba nešla vyndat. Po půlhodinovém pátrání se mi podařilo nádobu vysunout, nasadit do "ochranného obalu", ale tahle dvě tělesa již nešla zasunout do kávovaru. Kávovar se sekl. Majitel se pokoušel kávovar zprovoznit. Zjistil, že je zlomená packa na páru. Ani nevím, že něco takového existuje. Nahlásila jsem se, že uhradím škodu. Odmítli s tím, že něco takového se může stát každému. Šla jsem spát s těžkým svědomím a nevypitou kávou.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Mirijam - tak to jsi neměla zrovna pohodový den. My doma nemáme tak "složitý" přístroj na kávu. Prostě děláme klasického "turka".
Diviznačko - tak škubání kačen i hus je dost "blbá" práce. Já jsem ráda, že už dávno nic takového nemáme.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím. Novinka: pokazil se nám vypínač u koupelny - to je co? Takže světelný okruh vypnut a jde se koupit potřebné. Mám šikovného muže, nakonec má elektrotechnickou průmyslovku, tak snad to nebude tak dlouho trvat.
Máme také kávopřístroj od syna, ale nakonec v této době moc kávu nevařím a kámoška, pokud vím si také dělá zalévanou. Ale to je prostě tak, jak je kdo zvyklý.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Tedy upřesňuji - vypínač(zapínač) světla. Jinak jsem strašně divná- to ten šok z kamarádčina "odchodu".

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré poledne.

Pro 02.01.23 23:09, děkuji za nápovědu.
Uvidím o čem si pokecáme. Když vláda nabízí, jednám podle přísloví "blbej kdo dává, blbější kdo nebere". Vždy jsem si dovedl poradit a teď to není jiné. Rozdal jsem v rodině pod stromeček 52000.-Kč takže jsem si vytvořil alternativní rezervu. Všichni skuhrali hlasitěji, než bych si dovolil já, tak jsem zkusil založit rodinnou solidaritu. Počátek vyzkouším právě na úřadě práce. Senioři se zdají důvěryhodnější, mají od státu doložitelný příjem s nimž to není při dnešních výdajích jednoduché. Kromě toho jsem ještě nezapomněl postupy z kolektivního vyjednávání a půjdu si ověřit, zda mi to ještě uvěřitelně kecá.
Kdysi v římských dobách císař Vespasián k vylepšení státních příjmů, vypsal daň z použití veřejného záchodu (od té doby se na hajzlících platí). Jeho syn proti tomu protestoval, že je to ponižující tahat z lidí za páchnoucí aktivitu sestercie (mince). Císař vzal jeden z vybraných sesterciů a dal ho synovi před nos s otázkou "smrdí"? Odpověděl si sám "nesmrdí, peníze nesmrdí" a to platí dodnes. Ulpívá-li na penězích obrazně něco ze způsobu jejich nabytí, je to císařským zjištěním vypořádáno.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Vnuk nám daroval elektrickou vyhřívací deku. Zkouším, jak ji nejlépe použít k vyhřátí dvojlůžka před ulehnutím. Nejlépe je roztáhnout ji napříč, kousek přes polštáře, péřové deky natřást a stlačit na vyhřívanou plochu, aby se prohřála, jak molitanová matrace tak i deky. Také podhlavní polštářky je vhodné nechat nahřát. Před ulehnutím se deka vypne, opatrně vytáhne z pod péřových dek. Těsně před ulehnutím se vyndají nahřáté polštářky na natřesené polštáře, zalehne se a řádné těsné (pytlovité) zakrytí vše dokončí. Teplý polštářek pod hlavou, nahřáté celé lůžko včetně krycí deky je v pokojových 16C neocenitelné! Dříve to jistila PETka s horkou vodou, ale proti elektrické dece, je to bída. V nahřátém spíme jako Beliny a ještě šetříme na vytápění.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc.
Ivanovi obzvlášť, když má tak krásně předehřátou postel.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím z pošmourného Zábřeha. Teplá postýlka chladnější vzduch k dýchání je výborné řešení, jen se nesmí tak 3 krát za noc vylézat z postele- nutně.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den. Venku je polojasno. Ráno bylo -2°C.
K obědu jsem dělala guláš a špagety. Teď myčka myje a já čučím na PC. Prostě důchodci se mají fajn.
K vánocům jsme dostali mikrovlnku. Tu starou jsme měli 25 let - měla sice své "mouchy", ale ještě sloužila. Mladí měli spíš strach, aby třeba nezpůsobila požár - to se tady v jedné rodině stalo. Nikdo nebyl doma. Naštěstí si toho včas všimli sousedé a zavolali hasiče, tak požár zlikvidovali ještě v zárodku.
"Studovala" jsem návod k použití mikrovlnky. Hned na začátku bylo psáno, že ji mohou používat děti od 8 let i lidi s mentální retardací ap., tak jsem říkala, že je to dobré, až "zblbnu", tak mikrovlnku mohu používat dál.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Aktualita! Vydal jsem se na Úřad práce, vyzvědět, jak je to se státní podporou na drahou energii. Dopadlo to podle očekávání. Secvaknuté stvrzenky za spotřebu plynu z láhví PB + stvrzenku od posledního důchodu a jde se. Úřad to má zmáknuté. Rázem 8hod. je odemčeno, vejdu k orientační tabuli (jsou to celé nástěnné noviny), konečně načtu kam se hnout! Vejdu do chodbičky k jednotlivým kancelářím, luštím kam se přihlásit (podle písmen příjmení A-J, K-P, R-Z). Kliknu na obrazovku a hned naskočí osazení v celém patře, odkliknu F a jsem č. 1. Čekám, zachrchle rozhlas (nerozumím nic než slovo "č.jedna". Slušně zaklepu, otevřu dveře, smeknu čepici a jsem uvnitř. Úřednice mne vyzve, abych si sedl a vedeme řeč. Vysvětluji, že mám poměrně velké výdaje na topení v zimním období. Dříve jsem používal tepelné čerpadlo v klimatizaci, ale má to velkou spotřebu proudu a nevytopí to byt při teplotě venku pod +5C. Dříve jsem měl el. sazbu á 1,20Kč, teď je skoro na 5Kč. V mrazech jsem přitápěl kamny POHODA na láhev PB = dříve naplnění láhve á 250Kč, dnes 400Kč, průměrná spotřeba PB je 200Kč/den. Od 10.10. do 2.1.23 jsem spotřeboval PB za 18000.-Kč. Mám rezervu na bank. účtu na elektřinu (před Vánocemi jsem doplácel EONu 18500.- na zálohu po doúčtování za přechod od Bohemia Energy). Podle SIPA platím dnes za elektřinu zálohu asi 6000.-Kč, takže uspořená hotovost je na pokrytí budoucí faktury. Dobře, máte ještě další výdaje s bydlením? No četl jsem o nějaké úřední tabulce, zatřiďující jednotlivé obce a tím i domky.
Tak pane to stačí, teď to spočítám! Vaše příjmy, 2x důchod (můj a manželčin) zaokrouhleně 32000.-, odečtu 8500.- to je Vaše společné životní minimum a zbývá 23500.-, odečtu 6000.- na elektřinu a je to 17500.-. I když odečtu tabulkové zatřídění nákladů na vlastní dům (což mi nesdělila), pořád budete v plusu!
Měl byste své výdaje na bydlení i stravování (je z těch 8500.-, pokrýt) a měl by zbýt ještě kladný zůstatek. Jako převlečený žebrák jsem tedy neuspěl, poděkoval jsem narazil zmačkanou čepici a vypadl. Stát je řízen dobře, oblbnout se mi nikoho na poprvé nepovedlo!!!
Doma na mne čekala zásilka pro manželku = vyrozumění z důchodového zabezpečení, byl jí zvýšen důchod o 1500.- za tři vychované děti + 773.-Kč a za leden doplatek 382.-, celkem důchod 18568.-Kč. Lepší jak drátem do oka, děkuji vládo a pane Jurečko!

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Říkávalo se na Nový rok o slepičí krok (prodloužení dne). Jenže přišla ptačí chřipka, slepice nekrokují, ale chcípají a hasiči nehasí, ale tráví slípky plynem a vozí je do kafilerie. Kdo teď nahradí potřebný slepičí krok?
Leda snad Tři králové, protože se také říkávalo na tři krále o krok dále. Musím ověřit jestli to koledníci znají, až přijdou s křídou (stovku letos nedám) mám odložené tři dvacky, aby to zarachotilo.

Janinka řekl(a)...

Růženko, přeji všem tady krásné lednové dny a děkuji za pobavení! :)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím, Lydie, také jsme loni "dostali" na mikrovlnku, máme hezkou červenou, ale zlobí nás, že talíř otáčecí není zakotven mezi držáčky jako u předešlé, posunuje se, musíme jej rovnat.
Dnes máme sekanou se zelím brambor, pstroužek na másle (to má muž rád). Jinak už tady trochu svítí sluníčko, ale od rána bylo hodně větrno. +8°C je nyní.

Alka řekl(a)...

Pro nár. soc.
děkuji vládo a pane Jurečko!

04.01.23 16:02

Tak ano, tudy vede cesta fialové vlády. Znám to. Chvíli to totiž vypadalo, že bych mohla dostat příspěvek na bydlení... leč dostala jsem výchovné. A je vystaráno. Nesvítím, s plynem šetřím, stejně tak s vodou, takže náklady na bydlení bych letos mohla dostat na 30 % příjmů...ale při výchovném na děťátka to nehrozí.
A to moje nejmladší (ta mladší z 2čat) řeklo "kdyby, maminko, věděli, jak báječně jsi nás vychovala, dají Ti mnohem víc, než pětikilo za každou..."

No nemám Au-děťátka?

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji klid a pohodu. Nejlépe u odpolední kávy u Ruženky v kavárně.
Venku je "aprílové" počasí. Chvíli svítí sluníčko, chvíli prší. Tráva je zelená jako na jaře.
K obědu jsme měli br.kaši a karbanátky z vepř.masa se sýrem. Byli tu mladí s malou vnučkou /4 letou/ - té vnučce to chutnalo, že mě šeptala, ať ji dám do krabičky něco domů. Tak mám radost.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Pro 05.01.23 13:49.
Mám zvyk poděkovat za projevenou podporu. Vím, že výchovné je původem od lidovců, vyšlo jim to, aby se zviditelnili. Je to výron "nové křesťansko-katolické vize". Už asi nejsou ženy nástroj ďáblův, ale rovnoprávné také zatím nikoli. Při státním finančním srabu se povedl lidovcům silný tah. Přitakali voličům, naklonili si odevždy opovrhované ženy, strana na tom vydělá naproti ODS a spol. "Čistí lidovci" posílili a zdá se, že budou dělat "novou" politiku. Pěkně tiše se základem ve výchovném. Poutě, křížky, modlení ani nastrojení flaňďáci už tolik netáhnou, takže pár merglí a zdání spravedlnosti. I za to je vhodné poděkovat, aby věci nápodobně dále
rozvíjeli.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Je mě celkem "šuma-fuk", která politická strana prosadila to výchovné - pro mě je těch 1 500 korun fajn.

Alka řekl(a)...

Pro nár. soc. - když už jsem ta Yax, tak nebudu rozporovat.
Jen vím, že s tím "výchovným" se začalo dobře před 7 lety. Teda se o něm začalo žvanit. Dokonce už tehdá se jednalo o pětikilo. (Kdepak je valorizační inflační navýšení po té době, co co ?!?!)

I mně je šumafuk, kdo to navrhl, hlavně že bylo schváleno. Spíš mi vadí, že ten průvoďák podepsal ministr Jurečka, jako by to byla jeho zásluha - to zvýšení důchodů a přiznání výchovného. Čili inu ano, nár. soc. - jsme za jedno, co se černoprdelníků týče, ovšem s tím, že nějaký průvodní dopis k výměru důchodu, podepsaný Jurečkou, mne fakt nevoblbne.

Ale souhlasím s Lýdií - hodí se a velmi. Prachy, ne Jurečka.

Alka řekl(a)...

No a zase - chtěla jsem napsat, že jsem provolávala Ježurka - a nic. Takže nevím, jak s ní je, ale dál to budu příležitostně zkoušet. (Místo toho jsem početla komentáře a reagovala... a teprvá teď si vzpomněla, že mi šlo o Libušku...)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zatím jsem výměr nedostala, míváme důchod až 22. v měsíci- dojde na účty, máme každý svůj. Počkám si, zatím mám jiné starosti.
Mluvila jsem s Kitty, slíbila článek k zážitku - milému. Ta Ježurka mě mrzí.
Lydie, od Ladislava dostávám i pěkné články na email. Na idnes se musí člověk ke komentáři registrovat a tak dávám jen karmu, s obsahem souhlasím.
Nevím, jestli jste četli u Janinky krásný článek nejen o její babičce, ale docela zajímavé poznatky k chování k lidem postiženým demencí.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Nevím jak kdo, ale já se z té reklamy s p.Holubovou zblázním. Kdo tohle vymyslel -zrovna nyní, když je všechno dražší....

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 05.01.23 22:47.

Reklama s pí. Holubovou reaguje na celostránkovou barevnou inzerci Mountfieldu v HN. Mají tam na tento měsíc slevy 50% (přemýšlím zda koupit 4,7m průměr a 1,20 hloubku, koupací bazén do terénu na jímání dešťové vody za 9600.-Kč). Stěny jsou kovové ze zinkovaného pevnějšího plechu s vloženým vnitřním vodotěsným potahem. Kdyby se obložil polystyrénem a obhodil zeminou nezamrzne.
Zatím rozvažuji, lze vykopat a připravit rybníček vyložený plachtou (na vytvořené terásky uložit hrnky s vodními rostlinami) vznikl by pěkný koupací rybníček s porostem za cenu rybníčkové plachty a rostlin. Rozhodně levnější a lépší na oko.

Pro 05.01.23 18:47
To je úroveň, co, co ?!?!
Žádný politik se nepřetrhne za pokřik davu a nadávky. Naproti tomu, za poděkování a shovívavý přístup se přece jen některý rozkýve a hodí plebsu ohlodanou kost. To jsem nevymyslel, ale při kolektivním vyjednávání se s takovým přístupem získá nepoměrně víc než jen s hlasitým remcáním a výhrůžkami stávkou.

Pro 05.01.23 18:47

To je úroveň

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno všem; nahlížím do Kavárničky a nikde nevidím za pár posledních dní svůj komentář. Je to tak, že hned ráno sem zajdu, přečtu poslední a chystám se komentovat, jenže jak vidno skutek utek. A že sem jdu i víckrát za den! Nechápu to. Ale je to tak - míním, okolnosti mění a už nepísnu.
Napíšu o včerejším milém zážitku, ale později a dnes (hanba mi!) už určitě. Dnes jen vzpomenu, že jsem zjistila, že jsem znovu získala svých 20 000 korun. Nemocnici jsem slíbila dar na chodítko a další ortopedické pomůcky, za svého pobytu jsem zjistila, že pomůcky sice mají, ale zase ve strašném stavu. Tak jsem slíbila přispět na ně, zjistili co se vejde do darované sumy a souhlasila jsem. S placením kartou to bylo složitější, protože s jejím užíváním to ještě moc nezvládám (tedy nezvládala jsem to tehdy). Teď jsem vybrala celou sumu v hotovosti a ve středu ji přivezla k zaplacení, kdy už budu vidět fakturu, co se do částky vešlo. Ale oni děngi NECHTĚLI!!! Prý jsem to už zaplatila do pokladny, což si vůbec ale vůbec nepamatuju. Hrdlila jsem se s nimi, že to není možné, peníze mám s sebou. Ale už nefňákám - peníze vrátím zpět na knížku a snad to tak je. Začínám uvažovat, jestli nedementním ;-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Jen jsem přečetla vaše komentáře a jdu vařit kafe.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Kitty, žádný komentář spadený tam není, asi jsi chtěla psát a nakonec..nic se neděje, vždyť jsi pilná pisatelka běžně a každý nemá zrovna chuť se vyjádřit.
Noc proti zlevňování, je se nemá nic přehánět a opakovat dokola. Vím,jak to se "slevami "je. Stačí se podívat do magazínů, které nabízejí na př. oděvy a vy jste si něco předtím koupili. Udají starou cenu 600, nová 400, ale ta už byla před rokem normálně uvedena. To jen na př. Kalhoty za 367 před rokem, jsou nabízeny po slevě opět za 367. Beru vše s rezervou.

diviznacka řekl(a)...

Minutu před polednem na můj blog přibyl tajuplný a milý článek. Dárci moc děkuji, obsahem mi "vytáhl trn z paty" a udělal mi radost. Jen netuším nejen kdo to je, ale jak se o darované potřebné věci dozvěděl. Díky :-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Kitty - už jsem byla číst...

Ruža z Moravy řekl(a)...

Já též, moc milé...

Mirijam řekl(a)...

Výchovné se hodí. Je to jakési vyrovnání mezi ohodnocením mužské a ženské práce a toho, že žena přece jen strávila nějakou dobu na mateřské a nemohla se plně věnovat kariéře. I když zaplať PánBůh za děti. Bez nich by byl život prázdný. Akorát nevím, na koho budou ti mladí nadávat, když místo dětí si pořizují pejska. To teprve nebude na důchody. Nebo se za 5 - 10 let genderově vyvážíme, budou se brát stejněpohlavní páry, ale z nich se děti nenarodí. Nebo si budou říkat TO - to jsou ti zmatení, co neví, jestli jsou ona nebo on. Měli bychom urychleně stavět třetí záchodky - to je to, co nás tak trápí. 😀😉😀

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Ve schánce jsem našel obálky s popisem prezidentských voleb o celkem 14 jednostranně tištěných stránkách. Vybral jsem s manželkou č.6, prof. Danuši Nerudovou. Snad vnese po zvolení do těch zmatků trochu ženského rozumu a odstupu od "důležitostí" s úřadem spojovaných.
Očekávám co ještě vymyslí Ožrala, aby trumfnul Klause s jeho "závěrečnou" imunitou.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Také k nám "dorazily" obálky k volbám.
Zdálo se mě jich nějak moc - pak jsem si uvědomila, že také vlastně obě "domácí" vnoučata jsou plnoletá a ty obálky jsou pro ně.
Přeji všem dobrou noc.

Fukčárinka řekl(a)...

Dobré ráno do kavárny. Nahlížím co nového zde,volebni obálky ještě nemáme, důchodovou ano. Mnohdy radost vystřídá zklamání,tak jak píše Alka a to s otazníkem v hlavě jak to bude s příspěvkem na bydlení a vůbec. Tak jsem aspoň zaznamenala pár reakci v okolí při nezbytnych návštěvách u lékařů a v MHD.
Predvolební přepíraní mě velmi znechucuje volby samotné, více psát není potřeba,každý má svůj názor.
Milé a pozitivní je čtení u Kitty👍Všem přeji hezký a pohodový víkend.

diviznacka řekl(a)...

Kitty (já) děkuje za příznivé hodnocení mého nového článku. Je to přímo dárek, když mi někdo může pochválit nový článek, když na mém blogu jich už málo přibývá. Díky i za nápaditou Kavárničku, ta nás většinou dokáže příjemně oslovit a máme kam si chodit léčit bolístky nebo se podělit o pěkné zprávy. Je fajn, když se my osamocení můžeme mít kam vypovídat ;-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásnou sobotu.
Venku je oblačno, ale celkem teplo - na leden je to až moc.
Mám tu na víkend vnuky. Ještě jsou v pelíšku - budu je muset za chvíli "zvednout", aby stihli jít na zimák. Starší dnes hraje - mladší jde fandit -sám hrát dnes nemůže, protože si na lyžích trochu pochroumal koleno-má ortézu. Jo - sportem ku zdraví.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Lydie, syn, který po maturitě studoval na rehabilitačního pracovníka, ež šel na spec. pedagogiku, chodil do Fakultní nemocnice na praxi říkával, že sportovci jsou nejvíce zhuntovaní - sportem k úrazům. To by asi nemohl sportovat nikdo. Prostě spíš ti umírněnější jsou na tom lépe než profesionálové.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Nevím proč, ale nějak mi opožděně dochází, že už nebudu číst sms od Mileny, slyšet její : "stojí to za houby" a volat jí zpátky, abych slyšela její hlas. Byl to opravdu takový šok, že jsem s ní den před jejím skonem mluvila, snažila se ji povzbudit, když naříkala, slibovala jí, že se určitě pokusíme sejít až bude hezky a ono nic. No, lepší už to nebude, čas je neúprosný a proto je každé chvilky škoda. Mluvte spolu, dokud můžete, navštěvujte se, když to jde, prostě žijte...♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ruži - máš pravdu.
Přeji všem dobrou noc.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Copak o to, člověk žije celkem spokojeně, jen ta léta by to chtělo odoperovat. V týdnu jsem našel inzerát na traktorový pluh v Odrách. Mám ale bobky vydat se pro něj s vozíkem za autem sám. Zítra zkusím konferovat s vnukem, zda by jel se mnou. Mívá volné dny středu a čtvrtek. Doufám, že zůstane ještě teplo, aby nebyla silnice namrzlá. Pluh sice moc nepotřebuji (mám jiný), ale vím o lidech co by za něj dali jednou tolik (místo 6500.- asi 12-13000.-) a to by se už vyplatilo.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno posílám z Vysočiny. Vidím, že jste pořád činorodí a je pořád co číst o tom, čím žijete. Já plním předsevzetí o vycházkách, dnes budu konečně pracovat na nových denních záznamech, musím přepsat předloňská telefonní čísla a termíny různých objednaných akcí.
Teď aktuálně jdu pustit slepice, je pořád přítmí, mlha, větrno, takže jsem je nechala trochu dýl v kurníku.
Zdravím všechny, kdo nahlídnou do Kavárničky, taky sem chodím i víckrát denně, jsem ráda "mezi lidmi" ;-))) Přeji co nejlepší neděli pro všechny a opatrujte se :-)))

diviznacka řekl(a)...

No teda, to jsem si naběhla! Když jsem pořádně vytáhla venkovní rolety, tak jsem zjistila, že to není přímo mlha, ale masivně zamlžené tabule oken. Tak si musím ke slepičkám pospíšit :-)

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásnou neděli.
Počasí není na vycházky /mým nohám se také nikam nechce/. Tak jsme v klidu doma. Máme tu ještě vnuky. Nedělní oběd /řízky s br.kaší/ jim chutnal. Teď leží na gauči a čučí do mobilů. Já zase na PC a muž na Tv. .......

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Včera odpoledne přišli koledníci. Zazpívali "my tři králé........", poděkoval jsem a hodil jim do kasičky 3x 20 Kč, plivl si na prst a smazal z loňského nápisu poslední 2, aby ji mohli nahradit 3. Takže teď je na futru K+M+B 2023. Doplňující přání průvodce zpívající trojice, kterým popřál tomuto domu bezpečí s dobrou pohodou, celou věc zakončilo.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Já doplácím na papání vitamínů odpoledne včera- půl hrušky, mandarinka, +1 datle, pití džusu z maracuji, od noci běhám a celý den polehávám -ležení se tomu nedá říci-ani suché brambory uvařené mužem- on je měl k masu, já zcela holé nepomohly. Piji jen vodu. To zase půjdou kila dolů a já se zcela vytratím... Začala jsem ze zoufalství číst knihu , kterou jsem dostala k Vánocům. Teď jsem, se přinutila na pár minut k netu. Doufám, že se z toho dostanu. Po Vánocích jsem také měla potíže. Žaludek už odmítá normální stravu, no. Držte mi palce, abych se dožila těch 83.♪♥

Ruža z Moravy řekl(a)...

Jo u nás také byli koledníci, dostali jen 50, neměla jsem drobné. Takže tradice.♥

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 08.01.23 15:27.

Kdysi jsem pracoval po jednotlivých JZD s obilním kombajnem. Vozili nám jídlo na pole např. gothaj na odpolední svačinu) a hned byl průjem. Léčil jsem se na poli, bednu 12st. piva a suché rohlíky v poměru 1:1. Člověk je po 10pivech sice jako motyka, ale průjem je za 6hodin pryč. Mohu se zárukou doporučit, trávicí trakt je zaplněn, alkoholičtější pivo nasákne do rohlíku a "vyšůruje" vnitřnosti včetně alkoholové desinfekce. Vždy ale vícestupňové pivo a starší rohlík.

Mirijam řekl(a)...

Obálky dnes odpoledne k volbám dorazily i k nám. Půjdu k volbám, i když popravdě nevím, komu dát hlas. Rozhoduji se mezi Nerudovou, Pavlem, Babišem. Prezident nemá výkonnou moc, tu má vláda. Viróza ne a ne ustoupit. Zkusím ještě tento týden do práce a pak se musím doléčit. Mám absolvovat předoperační vyšetření a musím být kompletně zdravá. Jinak bych musela posouvat termín. Snad to dopadne.

Johanes řekl(a)...

...od Covidu u nás již koledníci nechodí.Máme v obci krásnou knihovnu Pavla Křižkovského,kde je zřízeno místo s pokladničkou,kde je možné přizpět pro potřebné.Dáváme každoročně 200.-Kč,letos jsem dal 400.-Kč.
Ale na den Tří králů manželka dostala pěknou vzpomínkovou gratulaci na videu se zpívanou koledou...MY TŘI KRÁLOVÉ JDEME K VÁM...od bývalých kamarádek kolednic.Tu písničku jsme si každoročně zazpívali při koledování u nás na dvorku,pak si dali po pulečce na zdravíčko.Manželka skončila na vozíčku,už nechodí,ale vzpomínky zůstaly.Zdraví johanes

Fukčárinka řekl(a)...

Dnes byl pěkný slunečný den,v poledne jsme chytali D na Žermanické přehradě. Jezdíme na krátkou procházku a pak vytáhne z batůžku podložky a vyhřívané se na lavičce,kocháme se pohledem na hory a vodní plochu. Dnes opět otužilec ve vodě.
Koledníci u nás nebyli,obálky jsme dostali dnes.
Růženko a Johanesy přeji přiměřené zdraví vám i všem kolem vás. Mě čekají předoperační vyšetření a doufám, že termín neposunou.
Všem pohodový nadcházející týden.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc.

Hanako řekl(a)...

Zdravím a přeji úspěšný týden. Hlásím, že jsem už dvě hodiny čtyřnásobnou prababičkou, máme malého Mikuláše.

diviznacka řekl(a)...

Zdravím všechny v Kavárničce i v jejich zdravých a uspokojujících domovech.
U nás pořád chodí koledníci, pěkně zazpívají a popíší vrata. Pokaždé jsme jim dávali každý po 50 korunách, loni jsem jim ještě dala 2 x 50 korun i za Josefa, ač už nebyl na světě. Letos jsem si v pátek nechala namasírovat bolestivý krk a paní také vodí koledníky. Při té příležitosti jsem jí dopředu dala do kasičky 50 korun a v sobotu jsem slyšela koledníky někde na vsi, to jsem byla na vycházce s Terezkou. A po návratu jsem měla řádně popsaná vrata, což jsem byla ráda, že na mě nezapomněli. Letos dám také na charitu zbylé věci po Josefovi, aby ještě sloužily dál.
A teď už půjdu na dlouhou vycházku, ač ještě padá mlha. Ale dám si kapuci, přece nerozmokneme. Uvaříno mám, takže se možná vrátím až v poledne. "Pohyb muší bejt", slíbila jsem si to ;-)))

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Drobné prádlo visí na sušáku, tady prší, je mi pořád ouvej a nejsem v tom sama.
Marti, gratuluji k pravnoučeti, Mikulášů moc asi nebude, stejně mu budete říkat Miki, že?♪

Zatím musím pohyb omezit, asi jsem chytila nějakou chřipku střevní, či co. Snad to přejde, stejně nic moc nejím, jen piji a kousek suchého rohlíku k tomu. Držte se...

Anonymní řekl(a)...

od matka

Tři králové zde chodili, dostali stovku.

A vida, Babiš byl soudem uznán nevinným.
To je první vážná rána pro pětikoalici a její zastánce To bude tsunami vzteklých komentářů, třeba i od dříve zajisté kovaného komunisty Pavla, který si nyní dovolí beze studu kázat morálku.

Venku zataženo, ničemu to nepřispívá, ať je nám všem lépe, než je nyní,....

matka

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Tady také prší. Představuji si, co by bylo už sněhu, kdyby místo deště chumelilo.
Zajímalo by mne, kolik peněz stály všechny ty soudy kolem Babiše za ty roky, co se to táhne.
Hamako - Mikuláš je pěkné jméno - také se tak jmenuje jeden z prasynovců.
Svatý Mikuláš je pohřben v Bari v jižní Itálii. Teda jsou stále nejasnosti, zda to je skutečně on./Původně byl pohřben v Miře v Turecku, pak jej námořníci, před postupující islamizaci, převezli do Itálie./ Tak to mi je celkem jedno, jaká je skutečnost -prostě je to tradice - město i všechny památky jsou moc zajímavé. Byla jsem tam dokonce dvakrát /samozřejmě vlakem/.
Všem nemocným přeji lepší zdraví.

Anonymní řekl(a)...

Zdeňka-Anna

Hanako - Mikuláš je krásné jméno.

"...je v jeho věži Mikuláš
a s Mikulášem Bůh."

Anonymní řekl(a)...

Zdeňka-Anna

Protože nový rok stále je a zdá se, že ještě nějakou dobu bude a neukazuje všem zrovna přívětivou tvář, bude nejlíp, vzít to podle Marka Twaina (neověřovala jsem):
Jestliže máš sníst žábu, začni hned, jestliže máš dvě, začni tou větší.
Dodatek podle mne: Jestliže jsi žádnou nenašel, zadrž optimismus a podívej se znovu.

Ruženko, hlavně co nejvíc tekutin (zdá se, že na tibetském slaném čaji něco bude), občas na sebe vyplázni jazyk, měla bys ho mít pořád vlhký, jinak je to málo.
Kdybys byla moc unavená a odvodněná, raději se poraď s lékařem.

Komentář zmizel, možná bude dvakrát.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer.

Pro 09.01.23 11:52
Babišův případ přináší zásadní přístup justice! Když je Babiš nevinný, tak proč vraceli jeho podřízení zmíněných 50 milionů??? Není náhodou ta nevina odvozená právě od vrácení peněz??? Asi jde o specielní přístup k trestnému činu, následek byl zmírněn, takže se vlastně nestal??? Zřejmě je to tvůrčí přístup Babiše k věci podle mustru, řídím stát jako firmu!!!

Anonymní řekl(a)...

k 09.01.23 17:4

Zřejmě se dnešní soudci, včetně nejvyššího, velmi dobře naučili, jak zavírat oči, spustit tmu, kroutit zákony tak, aby bylo možné těsně před volbami utvořit účelovou pětikoalku,.... tak proč by nejednal dle zákonů Babiš? Ostatně proti miliardám je jeho vrácených 50 milionů posmrkanej kapesníček.

Anonymní řekl(a)...

09.01.23 17:46
= matka

Anonymní řekl(a)...

Jo klidně se vztekejte a plivejte dál, …..

matka

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 09.01.23 19:08

Hodně slabé bez argumentů tedy až blbé.

Mirijam řekl(a)...

Přeji všem "chřipkovým" brzké uzdravení. Čekám na ně jako sůl. 2.2. bych měla jít na operaci, ale to musím být kompletně zdravá. Takže pokud nachlazení nepoleví do konce týdne, vezmu si volno a zkusím odstranit rýmu a kašel do termínu.
Naše justice překvapila. Podle vyjádření ve čtvrtek a pátek jsem očekávala podmínečné odsouzení AB s odkladem na tři roky, ale rozsudek nevinen mě překvapil. Prý i justice chce apelovat na morální kredit lidí, kteří mu to osolí u voleb. Třeba mediální antibabiš splnil už svůj účel. Možná dostali strach, že na/neplánované odsouzení z něho udělá mučedníka. Zase nějaká šaškárna. Vždyť pětikoalice a další přešlapy je také dílo justice, takže nevím, o jaké morálce se mluví.

Fukčárinka řekl(a)...

Velká gratulace prababičce Hanako, pravnoučkovi a všem kolem zdraví 🍀.

Anonymní řekl(a)...

ad. 09.01.23 20:20

Argument, který vedl k osvobozujícímu rozsudku asi až tak slabý a blbý nebyl.
A vztekat se a zavírat oči nad ostatními, i daleko většími gaunery, kteří se před soud vůbec nedostanou, je možné i nadále....

matka

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno, dnes přicházím do Kavárničky s narozeninovým přáním naší paní Ružence. Moc jí přeji zlepšení zdraví a přízeň všech, pro které drží naši komentářovou Kavárničku. Je nám inspirátorkou, pomocnicí a dobrou ženou.
Milá Ruženko, přeji ti co nejdelší snesitelné zdraví v celém roce 2023. Držím Ti palce, aby se to co nejdéle dařilo. Hezký den :-)))

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek a děkuji za přání. Ono se nyní dá přát spíš "lepší" zdraví než hlavně dobré, snesitelné. Dokud mi hlava trochu slouží a ovládám ruce a nohy, všechny bolesti musím vydržet. Pokud nebudu muset prášky proti bolesti dost ohlupují, takže se snažím spíš občas narovnat tělíčko půlmetrákové a odvést svoji pozornost jinam. Držme si pěsti všichni, s věkem ty nemoci neubývají a těch mladších, kteří "odejdou" je škoda více.♥

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Pro 09.01.23 23:02
Žádnou argumentaci nemáte! Soudce nechává ještě ověřit některá svědectví (pravděpodobně lživá) a odvolací soud teprve rozhodne. Žvásty o drobných 50 milionech si nechte od cesty, fakt je že trestný čin začíná na ukradených 10000.-Kč.
Nevztekám se a když tak jen nad blbcema, s nimiž mívám i nechtěný kontakt.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Ružence k narozeninám přeji jen samá nej....nej...
Ivane - já si myslím, že spousta různých "podnikatelů" si "přihrála" daleko větší částky." Ale není žalobce, není ani soudce." Všechno se ututlalo - na Babiše bylo moc vidět. Měl prostě smůlu "chudáček", snad by jsme ho měli ještě litovat.

Anonymní řekl(a)...

Moment, nechápu, proč tedy vracel tu dotaci 50 mega, když bylo všechno v pořádku.... To spíš vidím, že chudáka soudce někdo přes víkend "navštívil" a řekl mu, jak by to mělo dopadnout. Nejspíš má taky rodinu, která by mohla skončit na výletě na Krym....

Mirijam řekl(a)...

Také se připojuji k přání k narozeninám paní Růžence. Hlavně hodně zdravíčka, soběstačnosti, radosti z rodiny a přátel. A děkujeme za Kavárničku. Že člověka v určitém věku sem tam něco píchne, s tím se musí počítat. Pokud člověk nemá permanentní kruté bolesti, tak sem tam s nějakou bolístkou, i větší, se dá krásně žít a nenechat se odradit.
Velcí podnikatelé podnikají na hraně zákona. AB není žádná výjimka. Akorát je hodně vidět, mnoha lidem je trnem v oku a i závist dělá svoje. Snaží se za každou cenu na něho něco najít a zbavit se ho. Jsou tu další tisíce podnikatelů gaunerů, ale ti nikoho netrápí a naše justice se ani neunavuje je trestně stíhat. Není žalobce, není soudce. A když jsou důkazy, tak se smetou pod koberec.

Anonymní řekl(a)...

ad. 10.01.23 11:13
Pane Ivane,
náš soused nám také nadával do debilů, blbců, idiotů, choval se jako stalker, šmíroval kde koho,....
Co si sám zasel, to si sám také sklidil.
Již nežije.
Nicméně po té zkušenosti (i dalších, které na mne zanechaly nehezké následky) si buďte jist, že Vás více neoslovím. V tom můžete být klidný. Na další negalantnost nejsem zvědavá.
Škodíte dost sám sobě, ani o tom nevíte. A to se může obejít beze mne.

matka

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Matko a Ivane - to chce "klid a nohy v teple " - ta špinavá politika /teda ta asi nebyla nikdy ˇčistá"/ by nám neměla kazit radost a "posezení" v Ruženčině "Kavárně". My to prostě nevyřešíme, i kdybychom se "rozkrájeli". Tak si dejte odpolední kávu - možná by se hodila sklenička něčeho dobrého alkoholového na "usmíření".

Fukčárinka řekl(a)...

Ke kávě nabízím moučník - kokosový koláč s čokoládovými zdobením.
Politika to je věda,mnohým spáti nedá.
Podnikání to je fuška,
není pro slabé jedince.
Nešikovné a poctivé,
může poslat k zemi po chvilce.
Růžence přeji přiměřené zdraví,zlepšení toho stávajícího a radost z rodiny.🍀🌹🍀
Řeknu vám rovnou,divím se těm podnikatelům co se cpou do politiky. Na debatu jsem se nedíval,pouze kusem čtu některá vyjádření a prohlášení a je mi z toho ouvej.Myslim s a věřím,že každý má nějaký černý puntík, jen jinak to má načasované a kdo ne,ať hodí kamenem.
Tak klídek i zde se můžeme dočíst přešlapu,jak si šikovné přihrnout domu. Aspoň o tom nepíši, když chci kritizovat jiné. Ale co už,kdo nekrade,okrádá rodinu zakončila by naše babi 🥰 a hurá ke zvanci. K obědu zeleninová polévka a zapékané těstoviny od včera s ledovým salátem,mňam dobrota. Dcera chtěla přivést oběd ze školy,byla jsem dnes na dalším vyšetření,tak jsem jí volala,že oběd máme,ať si dají ve škole nasup.🥰

Ruža z Moravy řekl(a)...

Marti, máš pravdu. Jeden za 18 a druhý...Někdo je na tapetě, někdo je proti němu- lidé pořád musí bojovat, hlavně o majetek. Nikdo nic nezíská natrvalo...život uteče a možná jen dědicové na něj vzpomenou pokud se nepohádají...♥

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 10.01.23 13:19

Hrana zákona je známá věc a pokud se nejde za ni, je vše únosné. Ovšem za Babišem jsou při jeho způsobu shrabování majetku mrtví, které k tomu vědomě dohnal (zničil jiným podnikání a investiční dluhy je dohnaly k sebevraždě). Navíc zničil vztahy převzatých podnikatelů s jejich zaměstnanci. "Vykostil" mnohá ZD tím, že uplatil jejich funkcionáře a prosadil změnou podnikání omezení zaměstnání( např. požadavkem na pěstění řepky omezil pícniny a chov domácích zvířat např. dojnic a ošetřovatele s dojičkami poslal na pastvu). Těch gaunerovin je podstatně víc a jen blbci asi chtějí takového lumpa na místě funkce nejvyšší.

Pro 10.01.23 13:32
Co Vám kdo udělal, to si řešte s ním. Nebuďte vztahovačná v tom, co Vám nebylo osobně adresováno.
Já jednám vždy korektně, drsně, ale bez urážek, na to si dávám už 30let pozor.

Alka řekl(a)...

Vážení přátelé - ano. Vzhledem k tomu, že na prézku (prezidenta zkracuji na prézu, takže prézka je od toho ženský rod) nekandiduji, nemáte jasně že koho bez problémů volit.
Pavel je mozek zelenej, kterej jakožto takový zcela správně plní rozkazy: nejprve komančů, poté NATO. Běžně se tomu říká "kam vítr, tam plášť".
Nerudová se nejen nedokáže vypořádat s tím že za jejího rektorování byly plagiátorské práce a "víkendové" doktorandské tituly, ale ani neumí odpovídat na obecné politické otázky.
O Babišovi už víme všichni všechno a pokud se týče osvobozovacího rozsudku, tak tady se zastanu nezávislé justice, protože Babiš jednal v rámci zákona a neurčitých pravidel pro dotace. 50 mega vrátil, aby měl klid. Od EU, potažmo OLAFu. A inu ano - etické jeho jednání nebylo, ale nebylo ani trestné.
Vzdáním se kandidatury si Středula evidentně připravuje nějaký jiný politický post ( tři neúspěšní kandidáti na prézu z poslední volby si hoví v Senátu P ČR)... skoro si říkám, že jediný jednooký mezi slepými kandidáty je Bašta. Má dvě nevýhody - už je starej a je za SPD.

Ale děcka - osočovat se kvůli tomu? Prostě máme různé názory. A co jako? Hele mne např. Nerudová pobavila tím, že chce spojovat národ. No dobrá, sama říká, že je mladá a pohledná, už to je něco, čím národ nespojí = je to šedá myš, ale hlavně by jí měli její PR rádci sdělit, že "není na světe člověk ten, který by se zavděčil lidem všem."

Čímž končím s prezidentskou volbou a už jsem byla pravila, že v prvním kole volit nechodím a tedy nejdu a ve druhém kole volím to, co pokládám za menší zlo.

Čauky

Anonymní řekl(a)...

Anonymní Anonymní řekl(a)...
nar.soc.

Pro 10.01.23 13:19
Chěla jsem se zeptat kdo se skrývá pod tímto "nickem"?
Úžasný člověk, vypadá to, že to je muž i když anonymní a nar. soc,
volila bych ho hned jen nevím kdo to je?

Ruža z Moravy řekl(a)...

Alko, je to dlouholetá návštěvnice blogů a má o názorech lidí povědomosti.
Aniž bych schválně čekala na druhé kolo, nevím, jestli nebudu někde polehávat, ale do druhého půjdu také s tím, že budu volit méně škodlivého...

Mirijam řekl(a)...

Nerudová prý chodí v Kuřimi do hospody a je s ní sranda, tak všichni "kuřimáci" budou volit ji. 😁😀
Ale volme každý takového kandidáta, který je nám názorově i lidsky nejbližší. Nehádejme se kvůli různým názorům. Prezident/ka by měla být funkce spíše reprezentativní.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Tak se s vámi dnes loučím a přeji dobrou noc.♥♥♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem klidnou dobrou noc a pěkné sny. /ne o volbách a politice /

Eva H. řekl(a)...

Chtěla bych se zeptat:"Ví někdo co je s Libuškou(Ježurkou)?"

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 10.01.23 16:03

Pro pana Středulu, bude mít odstoupení spíše neblahý následek. Je totiž už dlouho předsedou Českomoravské odborové konfederace a další "vlčáci" už čekají, aby ho nahradili. Osobně si myslím, že Středula hloupě poslechl "dobromyslnou" radu hradního "Filozofa", který chce po sobě zanechat co největší paseku. Celkem dobrou pozici v odborech (které dost brzdil v radikálnosti, dnes by se měla projevovat) Středula prezidentskou kampaní prokaučoval, slušný plat, jako základ pro budoucí důchod mu bude brzy omlácen o hlavu a sestup z funkce je na obzoru.
Znám to z vlastní zkušenosti. Pracoval jsem s buldozerem a v prosinci r. 1989 jsem sezval proti řízení firmy. Přijal jsem funkci předsedy odb. organizace a s buldozeru mne odvolali. Výdělkové možnosti šly následně do kopru. Měl jsem představu o změnách podle hesla "kdo, když ne já a kdy když ne teď". Táhl jsem funkci 11let, z toho 7 kdy mi nepřidali ani korunu, přestože jsem všem zaměstnancům vymohl zvýšení. Nelituji toho dodnes, někdo musí přinést oběť zásadní změně. Ovšem u radikálů jsem nebodoval, také mne osočovali, že "si ho ředitel koupil". Ovšem II důchodová kategorie (buldozeristé) byla zrušena, nízký příjem za 7 posledních let měl výsledek ve výpočtu důchodu (předčasný o více než 2roky tj. nedorovnán) byl poč. r. 1999, 9800.-Kč. Zaměstnal jsem se sám doma v bezplatné péči o 13měs. vnuka, aby mohla dcera splatit hypotéku a dluhy, které její "objev" nasekal.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Oprava předchozího nikoli.... sezval ale se ozval....

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Jo stará hlava plodí nové blbosti. Znám se s paní Ruženou skoro od počátku Kavárničky. Vím, že má narozeniny v první dekádě ledna, jenže jsem si sám nevzpomněl. Omlouvám se kajícně.

Vážená paní Ruženo, přijměte se shovívavostí Vám vlastní opožděnou gratulaci k narozeninám. Vše pěkné a v dobré pohodě Vám přeji od srdce.

To že Vás zlobí zdraví, nezbývá než přežít podle konstatování Věry Chytilové. "Chlapi jsou pořád Jurové, nic jim není a najednou zdechnou. To ženy musí vydržet vše i hodně navíc a bez řečí".
Cítím se jako Jura a podle toho i dopadnu, čas už mám. Po kovidu je statistické dožití u mužů snad 74léta. Jsme stejný ročník, takže už tady oxyduju hodně přes vhodnou míru.

Alka řekl(a)...

Pro Evu, dnes po půlnoci:
Mluvila jsem s Libuškou. O malounko víc v komentářích jejího posledního článku na blogu (neb ne každého to zajímá, zatímco zájemci najdou).

Anonymní řekl(a)...

ad. 10.01.23 13:51
Lydie

Neměla jsem kdysi problém připít slivovicoilem panu Ludvíkovi - Jelimanovi, Mírovi jsem raději začala opět vykat, abych náhodou tykáním nesklouzla někam, kam bych nechtěla.
Ale s ohledem na zkušenosti v reálném životě i na blozích a nehezkých zdravotních následcích pro mne, není možné nadále tolerovat "negalantnost". I když chápu, že těch, kdo jsou považováni za blbce je všude plno. Ale již se vyhýbám tomu, tolerovat nadávky, sprostotu. Tedy u onoho mrtvého je již pozdě ale u jeho manželky to již netolerujeme. Tak se i na blozích míním vyhnout tomu, co nekoresponduje se mnou.
Jen si vzpomeňte, co přetrpěla naše Kitty. Třeba i jen nepochopením jiných. Nikdo nepotřebuje byť i jen nepřímé nadávky.
A jsem si jako bývalá účetní velmi dobře vědoma, co dokáží podnikatelé a co to je jednat s fin. úřadem, bankovním ústavem, hospodářskou kriminálkou a umět si obhájit nevinu,....

Anonymní řekl(a)...

11.01.23 11:18 matka

diviznacka řekl(a)...

Příznivkyně Kitty vás zdraví a obdivuji paměť paní Lydie, to už je stará, ale pořád živá úkornost. Pokud tedy jde o "malého podnikatele", dokonce i sobě jsem si o tom zakázala dál přemýšlet. Co je tam, je tam :-)
Dnes jsem byla poprvé "proháněná rehabilitováním tlapky", sama se divím, že mi to tak jde. Asi je dobré moje letošní předsevzetí o pohybu po terénu, těším se, že takovým tempem půjde vše napravit a rozcvičit. Nemá se chválit dne před večerem, však ono se zase něco přihodí, co nebude příjemné. Ale zatím to jde :-) Držím taky palce všem, kdo to potřebují a jdu kouknout k Libušce-Ježurce na její blog :-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie

Přeji krásný den.

Kitty - ten článek psaný 11.01. ve 11.18 psala matka - reagovala na můj příspěvek z 10.01.ve 13.51 hod. Je to tam dost nepřehledné, tak dochází k omylům. Já některé ty lidi, co se o nich píše v příspěvku paní matky, ani neznám z předchozích blogů.

Anonymní řekl(a)...


Lydie

Ještě pro Kitty - píšeš o "malém podnikateli" - to mě nic neříká - to je asi pro matku.
Škoda, že už nejsou jednotlivé příspěvky očíslovány - pěkně se na ně reagovalo a bylo vše jasné.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Jen tak zdravím, vše jsem pročetla a musím zase zaujmout polohu vleže, záda jaksi nedají pokoj. Ozvu se- zatím se držte.♥

diviznacka řekl(a)...

Pro Lydii - to je dobře, že už to před lety utichlo. Byl to článek ještě na Blog.cz a musela (raději jsem ho) smazat, ale mám ho schovaný. Je to pryč, tak jako bych nic neřekla :-)

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Ruženko - tak ať Tě ta záda už přestanou zlobit....

diviznacka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno a přeji všem co nejlepší den :-)))

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Mám dnes napjatý den - dalo by se napsat "cestovní" horečku, snad vše dopadne dobře - znáte to mnozí z vás. Člověk je podivný tvor, že? Nakonec není divu, každý něco má. ♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný a pohodový den.
Tady je jasno.
Ruži - držím palečky.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobré odpoledne.

Byl jsem u Brna natankovat ve firmě, kde jezdí jako řidič zeť. Mám tam možnost tankovat naftu bez DPH tj. dnes za 30.- Kč /litr. S natankovaným tragačem jsem se prodíral do Brna k Červenému kostelu (ten jsem objel 2x než jsem našel místo na odstavení) a odtud do Fiobanky. Nechal jsem si obnovit průkazní lístek k účtu (posledně byl vyprán s peněženkou a jen mizerně čitelný). Ověřil jsem si, že jsou na něm zaslané peníze. U investiční přepážky jsou dokoupil 36 akcií ČEZu, abych měl zaokrouhlené číslo. Očekávám (podle HN), že dividenda za loňský rok bude výhodná. Okrádají obyvatelstvo na ceně elektřiny, tak ať se trošku zahojím. Tato vláda se vzpírá "znárodnění" ČEZu, tak ať mám alespoň dividendu. Pokud by vláda vykoupila minoritáře, dočetl jsem se, že cenu by měl stanovit znalec podle vzorce maximální cena dosažená na burze (1220.- +
5letá průměrná dividenda = celkem asi 1500.-Kč/kus). No uvidím. Mezi minoritáři jsou prý americké důchodové fondy s nimiž má česká vláda tristní zkušenost. Ředitel TV Nova Železný okradl důchodové fondy a Američané vysoudili odškodné = Novu zdarma, aby ji prodali a zahojili se. Železný udělal ránu 1000.-Kč na jednoho obyvatele ČR.

Anonymní řekl(a)...

Aneb kdo nekrade, okrádá rodinu.

Fukčárinka řekl(a)...

12.1.14.40h🥰 toto často říkávala naše babi vzhledem k okolí. Zde si na babi při čtení určitých komentářů často vzpomenu.
Ruženko držím palce 🍀

Mirijam řekl(a)...

Růženko, myslím na tebe.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Díky za to, že si na mě vzpomenete, děvčata, ale klidně pozapomeňte, snad se to nějak vyvrbí a dám vědět, kolik času mi ještě dr. dali - tedy pokud se mnou budou vůbec zabývat v mém věku.
"Jak se cítíte, co vás nejvíc bolí - jo, to víte léta atd." Znáte ne? Zkoumání přístroji je dnes drahé, takže kouknou a vidí...No, uvidím. Dobrou noc a mějte ji klidnou.♥

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Také přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Ruži, myslím na tebe a drž se. Nic nevzdávej, jsi rozumná, já doufám, že nám vydržíš a držím palce. Nemysli na dnešní datum a den a dej důvěru pomocníkům v nemocnici :-)

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Tady jsou dešťové přeháňky.

Fukčárinka řekl(a)...

Dnes i datum ideál pátek 13.1.preji všem 🍀Růžence zvlášť 🍀

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Tak jsme byli volit. Bylo tam dost lidí - je fakt, že lidi cestu z práce či na nákup se zastaví odvolit. Později toho tolik asi nebude. Jsem zvědavá, jaká bude celková účast a jaký bude výsledek.

diviznacka řekl(a)...

Jak zázrakem jsem stačila v jednom tahu odvolit. Dne byl složitý na logistiku - dopoledne rehabilitace, ve 14 hodin v městě autobusem veterina, stihla jsem zpáteční autobus, vystoupila o stanici dřív, odvolila jsem s využitím náhradní sady volebních lístků, a zpět jsem s Terezkou zvládla vycházku 1 kilometr. Ne že bych byla svěží po návratu. ale blaží mě, že jsem to skoro zázrakem všechno zvládla. Volila jsem před návalem před 15. hodinou, i tak byla ve volební místnosti krátká fronta. Všichni "komisaři" měli radost a přátelsky se s námi zdravili. Nakonec se pátek 13. ukázal jako úspěšný den, což doufám bude i u vás. Po příchodu domů jsem s pomocí francky zabránila pádu, ještě že jsem tu hůl měla s sebou. Pády mě asi už budou provázet i dál, hlavně aby dobře dopadlo moje tělíčko. To vám dnes všem přeji, myslím na Ruženku a další marody ;-)))

Mirijam řekl(a)...

Dnes dopoledne jsem ještě hlídala nemocnou holčičku. Dva smrkálci a kašlíci se hlídali navzájem. Pak jsem šla nakoupit a odvolit. Bylo tentokrát více lidí než obvykle. Ještě se mi nestalo, že bych musela čekat až odejdou lidi zpoza plenty. Přede mnou pak byly ještě další dvě slečny nebo paní, ale šlo to celkem rychle. Moc komunikativní jsem nebyla. Říkám si, neroznášej bacily, odvol a rychle pryč. Tak se i stalo. Počasí bylo pěkné, ale kolem půl šesté začalo zase pršet. Tak třeba pršelo kandidátům štěstí! V sobotu a v neděli se budu méně hýbat, akorát musím vyprat, nakupovat nepůjdu, doufám, že přítel uvaří. Je tam kuřecí mix - prsa i stehna - bude na víc porcí. Kuře mám ráda s rýží. Zelený okurek se na mne usmívá také v ledničce. Spíš, když na něho zanevřu, začne se krabatit a bude nepoživatelný a hořký. Tak se musíme skamarádit. A přes víkend potřebuji už jako sůl dokurýrovat nachlazení.
Růžence držím palečky, ať jí to vyšetření dobře dopadne a pokračuje v provozu Kavárničky. Vede si báječně, že ano?

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno, dnes zdravím všechny ze slunečné Vysočiny. Nevím co to bylo, ale velkou část noci jsem nemohla zabrat. Nakonec jsem si v půl čtvrté vzala půlečku prášku na spaní a vzbudil mě až budík. Včera mi ta rehabilitace dala zabrat na celé tělo, docela dost jsem to cítila v noci a hledala vhodné polohy. Po středečním začátku rehabilitace se zdálo, že jsem dost vytrénovaná. Ale sestřička mi dala zabrat na všechny svaly těla, nejen achilovku. Domů jsem už docházela z posledních sil, celou cestu jsem se tahala s Terezkou, asi už toho taky měla dost.
Dnes si dám drobný odpočinek, aby si sedlo ro rozhýbání. Nanejvýš vyperu povlečení, venku je krásně, takže by mi mohlo všechno krásně uschnout a provonět. A na to musím jít hned - veškeré odkládání by zavinilo, že bych ty povlaky sklízela ještě vlhké. Už se těším, jak budou vonět vzduchem a sluníčkem ;-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásnou sobotu.
U nás také svítí sluníčko a venku se zdá, že je už jaro. Být březen, tak bych tomu věřila.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Bylo EKG, tlak v poř., váha 52,5 prý odpovídá mé výšce a aspoň nezatěžuje klouby), pak sono nožiček kvůli případné trombóze, dobré, pošmrdlání sonem i krku, břicha, poslech dýchání. Sdělení, že k uvedeným nemocem přibyla arytmie srdeční (to z toho holtru a snadného zadýchávání). Ten drahý lék na ředění krve prý pomáhá i na tu arytmii a přidán lék 1/2-O-O k tomu co už mám-snižuje prý trochu víc tlak k tomu Prestarium Combi. V květnu 2. kontrola u nich ještě jedna, pak přechod na kardiologii a internu v Zábřehu, abych to měla blíž. Samozřejmě domluva a informování obvodní lékařky. Jinak dávat pozor a případně se nechat při kolice a pod. rychlou. Je to dost podrobné? Vždyť kolik lidí má podobné potíže. Potkala jsem, tam ale starou známou- vrstevnici mého bratříčka-je sice o dva roky starší, ale má podobně velkou rodinu jako my a čeká páté pravnouče v květnu. Chodívala jsem k nim domů, byli to sousedi i do školy. Naříkala si, že od odchodu dvou spolužáků-spolumaturantů, kteří svolávali setkání se již nesešli. Zvedlo mě to náladu a nevadilo mi ani čekání ..

Ruža z Moravy řekl(a)...

Dnes jsme zašli volit. Známé tváře tam byly. Prý je dobrá účast přes 50 procent a to bylo ještě před 11. hodinou. Prý široké spektrum obyvatel. Jsem zvědavá jak to dopadne- uvidíme. Docela mě vycházka zmohla, motala se mi hlava (asi po tom prášku navíc-nevím). A sobota je zase skoro pryč. Mrzí mne, že nic nevydržím dělat dlouho. Polohy mám prý ale střídat- chodit, sedět, ležet atd. Aspoň tak.♥

Fukčárinka řekl(a)...

Ruženko, dodržovat řady lékařů a ono to půjde 🍀nic se nedá dělat je tu určitý věk. Tak to aspoň říkávala naše babi.🍀
Při neúspěchu v postupu do druhého kola jsem si v duchu řekla "šťastná to jediná žena,ještě o tom neví" a dodala jsem celá rodina.Po těch stávajících debatách spíš odradila😱
Vyčkejme však na druhé kolo,opět žádná sláva dle debat,obava,alespoň u mě z vojny a zbytečných úmrtí. Jak by řekla naše babi,pořádek a řád je potřeba,uhlídat však míru rovněž.
Celkově nic moc slávy svět nečeká. Dnes jsme měli slunečno, pak se pozvolna vlády zmocnily mraky.
Okénko do kuchyně,manžel dršťková polévka,já lososa,dle zásluh 🥰

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný večer.
Ruži - tak myslím, že výsledky jsou úměrné k věku.
Fukčarinko - brala bych tu drštkovou polévku - já lososa nemusím.
Kdepak máme pana Ivana? Doufám, že se nezlobí na Kavárnu po těch písemných "přestřelkách" s matkou.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Po delší době jsem odpoledne uvařila pudink a byl dobrý-vanilkový. Na večeři jsme si vzali chleba a konzervu sleďů v rostlinném oleji, cibulku, citron. Přišlo mi to k chuti, snědla jsem dokonce tři půlky menších krajíčků, to většinou nesním.
Co se týče dalšího vývoje, uvidíme jestli to dopadne jak se projevoval PP, moc změn k dobrému čekat nemůžeme.. Ono to nemohlo při té antipolitice vůči AB jinak dopadnout. Nějak se to "napočítá".

Mirijam řekl(a)...

Růžensko, dávej na sebe pozor. Pro nás, dříve narozené, je štěstí, když se probudíme do dalšího dne a vítá nás sluníčko. Už za to je člověk vděčen.
1. kolo voleb máme za sebou. Dopadlo podle mého očekávání. A z těchto dvou kandidátů, volme ve 2. kole menší zlo.
Dnes mně ke štěstí stačilo, že jsem našla disk se zálohovanými soubory a všechny tam byly. Nějaké filmy bych ještě oželela, ale rodinné fotografie by mne skutečně velmi mrzely. Proto budu zálohovat alespoň na dvou místech. Počítač není nafukovací a také se může zavařit. Hezký večer. 💖💦💖

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer, nešlo mi na noťasu otevřít nic.
Včera ráno jsem byl u kardiologa, elektrokardiogram hodnocen jako výtečný, tlak 138mm Hg, tedy výborný. Poslech srdce a plic výtečný. Pan doktor byl spokojený a já taky. Prý se mi varovný (tj. malý) infarkt v r. 2018 pozitivně vyplnil nemocničním léčivým zásahem v srdci.
Sedl jsem do auta a jel s vnukem do Hynčic (u Oder) pro domluvený traktorový pluh. Cestou nás sebrali poldové (vozík nemá platnou TP), zatloukali jsme si do noty a polda to spolkl za 500.-( jinak hrozilo 15 - 2000.-). Ve 14hod jsme byli doma. Pluh natřu plechovkou barvy a zavěsím na traktor při prodeji. Chtěl bych za to železo vidět 110 - 120000.-Kč (nějak se senior přiživit musí).
Dnes jsme ze zahradního vrakoviště vytáhli s vnukem vojenskou maringotku, chce ji vybavit, jako bydlení pro dva, na kolečkách (lze to kamkoli přetáhnout a využít). Dostal jsem ji kdysi za odměnu a teď přijde vnukovi ke cti. Má prý zájemce za cca 100000.- (přidám mu do ní gauč, PB vařič, židle, stolek a chemické WC), ostatní si musí dodělat sám.
Mladí kupci chtějí bydlet a nemají kde, ani za co, Takže vymysleli mobilní startovací bydlení! Jen aby je věci nepředeběhly tj. nezadělali na dítě v maringotce. Hned by bylo po romantice a nastal by první životní problém.
Tržbu za tuto věc chce vnuk použít na investici do výroby podobných jednonápravových obytných přívěsů, je prý po nich dost velká sháňka a je to příležitost pro DOMADĚL za dohodnutou cenu. Vnukovi se vyplácí "podnikatelská nástavba" školy.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Volil jsem paní Nerudovou, jako symbol potřebné změny v politice, především vnesením ženského prvku. No nemohu mít všechno, ale stbácký práskač a zloděj, ani zelený mozek ve funkci prezidenta mi moc nekonvenuje. Snad se umístí PP a skončí táhnoucí se lumpárny dosavadního nájemníka na Hradě. Už aby to bylo a Násoska skončil v propadlišti dějin s vyslouženou ostudou.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Babiš se přirovnává k Baťovi. Jenže Baťa vybudoval rodinnou firmu prací a zkušenostmi, vždy jen za své!!! Od státu nedostal nikdy žádnou dotaci. Dovedl najít podnikatelský rozvoj, platil nadprůměrné mzdy a být zaměstnancem u Bati bylo všeobecné doporučení. O ničem takovém není u Babišova Agrofertu ani náznak. Jedině Faltýnek, Havlíček či Schilerová (dobře placení a závislí poskoci) z toho těží.

Anonymní řekl(a)...

Děkujeme vládě, že mladí budou moci bydlet v maringotkách z vrakovišť! Není nad pokrok!

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pro 14.01.23 21:53
Už odedávna platí, že lidé si musí umět poradit i bez vlády. Pak platí, že kdo umí dělá, kdo neumí učí a radí.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Pro anonymního ze 14.01.23 ve 21.53
Ivan má pravdu - mladí by si měli umět poradit - nám také nikdo nic nedal....přístavbu jsme dělali "svépomocí" - nebyly cihly - manželův otec - důchodce- šel na dělat do cihelny, aby jako zaměstnanec měl nárok na nákup cihel...nebyly traverzy - zrovna u nás na nádraží jednu kolej renovovali - staré kolejnice šly do šrotu, tak jsme je za cenu šrotu odkoupili. /plus ještě láhev kořalky pracovníkům, co nám je pomáhali nakládat na traktor/...a tak by se dalo pokračovat dál.
Všichni pořád nadávají, ale mám pocit, že jsme všichni moc rozmazlení.
Nedávno jsem snaše /ona je šikovná-ráda šije/ vysvětlovala, jak jsme kdysi opravovali košile, když měly "odrbané" límečky.
Také, že se dřív třeba nekupovaly kapesníky či utěrky na nádobí, ale šily se ze starých věcí. Tak jsem se já někdy v 9 letech naučila základy šití na stroji - od jednoduchého k složitějšímu.

Ruža z Moravy řekl(a)...

Máme diskuzní téma na další dny -jak jsme si pomáhali k bydlení, běžnému životu,k módě. Já se dnes loučím, dobrou noc a hezkou neděli.♥

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý večer paní Lydie.
Shodnu se s Vámi o tom bydlení. Když se mladí dají dohromady, měli by mít vlastní prostor pro intimitu a hlavně pro vážný pokus o nezávislé soužití (na zkoušku) i v mobilním bydlení. Je v tom nárok na postupné trvanlivé soužití a vybudování "hnízda" nebo rozloučení.
K textiliím po válce.
Já v r. 1954 chodil v zimníku po matce a ta ho měla přešitý z maďarského vojenského pláště. V naší stodole nocovali vojáci slovenští Maďaři, stažení poč.dubna 1945 k obraně festungu Brno. Najednou prý začali švadronit slovensky a sháněli civil, aby mohli sběhnout. Otec jim sehnal asi pro 10 maníků civil, vybavil je bajkou o jejich pracovním nasazení v Brně, kde byli vybombardováni (proto nemají doklady) a podle řeky Svratky se vydali ke Galantě a prošli (později jeden napsal o řidičský průkaz, který ve stodole našli rozkousaný od myší). Zůstaly po nich zánovní uniformy posránkové barvy (jak já ten zimák kvůli barvě nenáviděl), matka si nechala přešít druhý a obarvit na šedo, ten jsem později také nosil po přešití knoflíků. Otec při práci chodil v maďarských mundurech i šněrovacích botách. Později byly body na textil a rodiče (kulaci) body nedostali, tak všechna 4 děcka chodila v čemkoli přešitém (matka byla vyučená švadlena a kupovala jen nitě a přípravy).

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Jo a ty odrbané límečky u košil? Opravovala to zde švadlena ustřižením pásku látky z podolku, jenže už umřela. Já pracovní košile opravuji na límci žehličkou. Koupím nažehlovací záplaty v příslušné barvě a nažehlím je na roztřepené místo. Je to hned a snese to i vyprání.

diviznacka řekl(a)...

Dobré nedělní ráno, dnes mě venku přivítal docela hustý déšť, ale už se to přehnalo (na chvíli, jak tak koukám na Meteoradar).
Máme odvoleno, informace budu shánět jen rozhlasem, televizi nemám naladěnou, když jsem zaplatila čtvrtletní poplatek, tak mi doporučili znovu naladit programy. Ani jsem se o to nepokusila a nechybí mi. Souseda má televizi naladěnou, má dokonce tři, ale Novu chytá jen na jedné, Primu na žádné. Nemá satelit. Když chci jó něco v televizi vidět, pustím si NB, odsleduju a stačí mi to.
Jsem ráda, že už je neděle, zvládla jsem nakonec v pohodě pátek 13. (při cestě jsem si stačila i nakoupit točeňák, bude bramborový guláš) a pro dobrou náladu se zajdu kouknout do Kožuškova na kožušky. Přeji všem co nejlepší den a zdravím naši paní kavárnici Ruženku, ať je kdekoli :-)))

Anonymní řekl(a)...

Reakce na:
Anonymní Anonymní řekl(a)...
nar.soc.

Pro 14.01.23 21:53
Už odedávna platí, že lidé si musí umět poradit i bez vlády. Pak platí, že kdo umí dělá, kdo neumí učí a radí.

14.01.23 22:02
*******************
Pane nar.soc (někdo vás tu oslovuje familiárně pane Ivane), obdivuji Vás, že jako jediný muž zde v tak velkém houfu žen stále píšete své životní zážitky, zkušenosti a nebojíte se je tu napsat. Málokterý muž, by takových žen (každá má jiný názor) dokázal coby muž, ukočírovat (myšleno obrazně). :-)
Dokážete i brilantně odpovědět ne zrovna milým komentářům, které vás na pokoji nenechají, viz komentář nad tím vaším na který já vám píšu.
Chtěla bych se vám opět poklonit za vaše názory nejen politické, ale i soukromé, za váš um si se vším poradit a nenechat se odradit, prostě za to, jaký zde virtuálně i pro jen občasné čtenáře výborné Kavárničky paní Růženky - jste!
Ono se nejen říká "Kdo umí umí a kdo neumí čumí", ale i "Není člověk ten, aby se zavděčil lidem všem". Tak vydržte, nedejte se odradit, hezky se čtete.

diviznacka řekl(a)...

Dobré dopoledne. Tak zrovna já osobně znám pana Ivana a i ho tak oslovuji, když reaguji nebo chválím jeho příspěvky do Kavárničky. Můžu říct, že někdy mi až zatrne, když líčí zážitky nebo poznatky z jeho života takto veřejně. Ale jak vidět, oslovuje hodně kavárenských čtenářů a čtenářek a často dodá rady a podněty. Několikrát mi dobře poradil přímo v tísni a jeho rady míří i do mých blízkých rodin. A často zde rozproudí tak šťavnatou diskusi, aby to zde nebylo jen "pozdravující a přací" ;-)))

Anonymní řekl(a)...


Lydie

Přeji krásnou neděli.
Teda tady prší a je vítr. Vím, že návštěvníci kavárny mají slunce v duši.
Ty přešívané kabáty z vojenských jsme doma měli také....dalo by se o tom psát dlouho.
Dnes se vše hned vyhazuje atd....pak mladí dělají ekologické demonstrace .....kdyby každý z nich začal sám u sebe a uskromnil se, ušetřily by se přírodní zdroje atd...vždyť to všichni známe.

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Pro 15.01.23 9:10
Především se zde veřejně vyznám, že si všech žen velice vážím. Nebylo to tak vždycky, teprve v 58 letech jsem se dostal do situace, kdy jsem prozřel (a doporučil bych to každému z mužů, raději dříve). Propouštělo se a tak jsem odešel do předčasného důchodu (bylo mi těžko, ve funkci předsedy odb. organizace slyšet obavy mladších otců, co budu dělat, vždyť živím rodinu). Odešel jsem, abych někomu zachoval výplatu. Za 5měsíců mi přišla výzva ze Spořitelny = jako ručitele Vás vyzýváme k plnění splátek hypotéky paní XY (mojí dcery).
No to tedy ne, měl jsem dobrou pracovní nabídku na vedení nádvorní čety v jenom ZD (měl jsem naposled praxi s vymáháním faktur po lhůtě a ZD pronajímalo stavby na sklady) se stále se
zpožďujícími nájmy. Nevezmu to, abych řešil cizí problém. Když si dcera vyměnila model a udělali si děcko, musí se starat!!! Už z výchovných důvodů, jsem odmítl platit, aby si nezvykli!!! Běž pracovat, když sis to tak polepila! Co mám udělat s děckem, nacpat ho do popelnice (to je citovka?). Dovez dítě k nám a my se postaráme. Jenže manželka dostala prodloužení prac. smlouvy s nově stanovenou výplatou + 50%. Přivezený kojenec (13měs.) připadl na mne. Všechny ženské, babička = moje žena, dcery, vnučky, se strachovaly co se stane. No co by, nechal jsem si vše vysvětlit, klouček 3dny většinou probrečel než si na mne zvykl. Nakrmit, přebalit, pohrát si, dát spát a pořád dokola od 7 ráno do 17 večer. Dceři jsem sehnal dobře placenou práci dispečerky dopravy = honí dodnes 50kamionů po celé Evropě. Zaplatila vše i dluhy, které její "objev" nadělal, než ho vyprala z domku.
Vnouček ke mně přilnul, měl jsem ho v celodenní péči v prac. dny 2,5 roku a pak jsem ho vodil do školky. Dnes je to 190cm vysoký maník (23let) váží si mne, pomáháme si a převzal i moje příjmení, aby zde nezaniklo.
Vidět a účastnit se růstu dítěte je něco neskutečného! Dítě chce "svého" člověka, obvykle matku což je ženský úděl obětavosti a péče, nikým nikdy nedoceněný. V popsaném případě jsem se účastnil a mohu tedy se znalostí hodnotit. Ženy jsou pilíř lidstva, dárkyně života, lásky a všeho co skutečný lidský úděl v sobě obsahuje.
I proto jsem zde plédoval pro paní Nerudovou do funkce prezidentky ČR. Podobné principy je vhodné dostat i do politiky, naproti sebestředným, mstivým a jinak vybaveným Násoskům.

Fukčárinka řekl(a)...

Pohodový den přeji do kavárny 🥰jsem "ta"zdravící přející. A přeji i nadále v dobrém paní Nerudove tu výhru,že se nedostala do druhého kola. Co se vleče, neuteče,řekla by naše babi a určitě se ženy dovyzrale v čele dočkáme.
Smekám klobouk před hlídacimi prarodiči a vůbec se nedivím, že máte s vnukem tak silné pouto. Jednou se bude při různých příležitostech ptát sám sebe,co by dělal děda v této situaci?👍
Bydlení mladých,tak to je velké a obšírné téma, bylo a je pro každou společnostdost tvrdý oříšek.

Fukčárinka řekl(a)...

Zdravím Kitty obzvláště a upozorňují na komentář,kterým se doufám zařadil do těch ne vždy pozdravujici a přející. My z těch "králíkáren" to tak máme,že zdravíme a často přejeme v dobrém 🥰

diviznacka řekl(a)...

Děkuji za pozdravení od Martičky Fukčárinky, každý pozdrav je mi milý ;-)))

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím popoledni. Nejprve musí připomenout, že nejen pan Ivan, kterého znám i já osobně jako
dobrého, ochotného i sečtělého, zkušeného člověka, sem chodí i jiní muži a v průběhu existence Kavárničky, což je 14 let se jich tady pár vystřídalo (na př. Míra, Johanes, atd. Někteří jsou dokonce na obláčku, jiní bohužel pro nás "ztratili" spojení či co. Zkušenosti lidí jsou různé i podobné a prostě nikoho nebudeme urážet za odlišné názory. Mnohdy na opačné názory i "dojde". Časy se mění. Jsem ráda, že jak se říká "spektrum" lidí, kteří se zde objeví, je tak různé věkem, pohlavím, názory a... jedeme dál.

diviznacka řekl(a)...

Ruženko, jedeme dál :-)))

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Pár slov o sobě. V 11letech jsem se stal synem kulaka. Otec materiálně nic neměl jen matku a 4 později (1953) 5 dětí, já byl nejstarší. Dům, pozemky, zem. zařízení a dobytek právně patřil dědovi a ten matku i s pongrtama nenáviděl a k předání majetku se neměl. Když nesplnil dodávky v r. 1951, dal svoje pozemky k dispozici MNV. To je předalo do JZD a tam vyrostla 2m lebeda. Co si JZD vyžádalo (osiva, sádě, mladý dobytek, vše se rozkradlo) otec byl označen za sabotéra socialismu a kulaka i když matka neměla z čeho uvařit děckám jídlo. Lístky ani body nám vydány nebyly. Už v základní škole jsem následky popsaného pociťoval, měl jsem sice vyznamenání na vysvědčení, ale dostal jsem nabídku vyučit se na horníka nebo zůstat v zemědělství (měl jsem ve 13 letech (1953) asi 43kg. Tak na jednoroční zem. učňák, kde jsem se učil to co jsem doma dávno odkoukal. Po učnáku zaměstnán 1rok doma, jako pěší kovboj bez platu, abych pomáhal udržet usedlost před vstupem do JZD. V r. 1956 - 58 v internátní vinohradnicko-vinařské škole ve Valticích. Ze školy rovnou do místního JZD. Odtud na odbornou praxi do vinice a sklepa st. statku (vše ukradeno klášteru v Rajhradě). Práce beznadějná a hodinová sazba 2,64Kčs/hod. Půlku mizerné výplaty jsem dal matce a druhou si odložil na zaplacení řid. průkazu III. třídy, abych mohl utéci z té bídy. Na zimu jsem odešel, jenže nikde mne nepřijali protože MNV trvá na práci v JZD. Tak jsem dostal na stavbu kravína. Tam jsem vedl evidenci práce a spotřeby materiálu jako "polír", ale jezdil jsem s kolečkem a míchal maltu. Měl jsem dvě mzdy za pracovní výkon hodinovku a za evidenci fixní odměnu. V součtu to bylo v hotových asi o 50% více než tehdejší předseda JZD (to mne uspokojilo, ale KSČ zasedla a fixní mi po třech měsících sebrali). Byl jsem ve Svazarmu a o nedělích nacvičoval na II. Súpartakiádu. Byl jsem jediný "cvičitel" na okrese a předseda Svazarmu mne protlačil, jako externího učitele tělocviku na zahradnický učňák v Rajhradě. 18,5 roku a měl jsem naučit jen dívky 16-18let, aby mohly do Prahy. Ředitel učňáku mne po hospitaci pochválil a později jsem vycvičil ve střelbě a běhu na čas účastnice dukelského branného závodu. V kraji jsme získali v kategorii starších žákyň 1, 3, 4, místo a v družstvech 1místo v kraji! Diplomy si vyvěsil ředitel na hlavní školní chodbě a dostal jsem nabídku získat pedagogické minimum a ve škole učit (ale až po vojně)! Šel jsem na vojnu 3.1.1959 k bývalým PTP, 5 pluk v Zákupech (vše díky místním komoušům, aby si kulacký kluk užil.
Měl jsem v té době už "devatero řemesel", školováním a samostudiem včetně odkoukání jsem byl zem. pěstitel, chovatel, pěstitel vinné révy, vinař, zahradník se specializací na vazbu květin, také zedník, řidič, skladník a polír, včetně kandidáta na členství v KSČ.
Na vojně jsem jezdil po republice s Tatrou 128 a byl přijat za člena KSČ. To mi vyneslo místo řidiče Gazíku u voj. kontrarozvědky na Voj. stavbách v Praze. Našel jsem si tam ženu (jsme spolu 62let), ale odmítl jsem nabídku k STB (kontrarozvědka) a musil se z vojny vrátit do JZD. volné pokračování

Pavlína řekl(a)...

Zdravím osazenstvo kavárničky :)

Pavlína řekl(a)...

Tak jsem zase byla v komisi, tentokrát děs běs. Onemocněli ti, co měli být v komisi, narychlo se sehnaly dvě ženské, ale naprosto neschopné. Jedna mladá holčina, poprvé na volbách, jen asi ne typ chápající papírovou práci, než pochopila, co má dělat sice trvalo hodně dlouho, ale pak to šlo. A druhá z nich byla naše bývalá pošťačka, sousedka, totálně hyperaktivní, plašila, pořád vykřikovala - ježišmarjá, v tom seznamu nejsi - a hledala každé druhé jméno, na každého něco věděla a samozřejmě to hned dala do placu... Ale primitivní práci jako zkontrolovat platnost občanky, podat obálku a volební lístky a zakroužkovat v seznamu byl pro ni nadlidský výkon. Ježíš a pak to počítání... Se zapisovalekou jedeme vždy podle pokynů, kde je to přehledné a vše má svou posloupnost. Zmatky, které se děly po vyklopení uren jsem vydýchávala včera a ještě i dnes. Ale všechno dobře dopadno, jen jsme místo za hodinu a půl počítání jely se Šárkou na úřad až za 3 hodiny, tam strávily hodinu a po návratu jsme osazenstvo našli už oblečené a nachystané u dveří... Tak jsme je zase vrátily, a pěkně "holky" musely s námi udělat pořádky s obálkami (to co měly udělat ony samy, když jsme byly na úřadě), zapečtit krabice a obálky, vše podepsat...

A to samé, když si představím, že bude i za 14 dní, tak si asi s sebou vezmu lexaurin : )

Pavlína řekl(a)...

Ale za to doma, když jsem se vrátila, dcera zrovna dovařovala večeři, vepřové nudličky se sýrovou omáčkou a nočky, než jsem se převlékla, její přítel mi uvařil kafíčko a čaj, byl u nás Viktor, syn rodinného přítele, kterému se věnovat manžel, tak jsem Vikimu nandala poslední cukroví do krabičky, popapkali všichni večeři, mladí vzali Vikiho do auta a společně odjeli do dom... A já sedla na židli nohy na druhou, a popíjela kafíčko a čajík už v klidu vydýchávala zážitek z voleb.

Pavlína řekl(a)...

Ale jinak všechno v pohodě, mladí dnes byli na výletě v Holomócu, samozřejně sjeli do Loštic pro tvargle, a zítra jak ráno přijedou, tak posnídáme a pojedeme na nákup do Polska.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Pavlínko - zdravím. Tak jsme měli reportáž z voleb z druhé strany - já chodím jen volit - v komisi jsen nikdy nebyla.

Pavlína řekl(a)...

Přeji krásnou dobrou noc všem :)

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji všem dobrou noc.

diviznacka řekl(a)...

Dobré ráno všem a děkuji za školení ze života a voleb. Udivilo mě z rozhlasového vysílání, že se ptali účastnic komise u voleb, co dělají, když tam čekají na voliče. Ta jedna řekla, že si háčkuje. Ono je to pochopitelné, co pořád plkat, když jsou tam kolik hodin. Jen mě překvapilo, že to šlo do vysílání ;-))
Přeji co nejlepší pondělí, jdu kouknout na vtipy do Kožuškova ;-))) Dnes už aspoň neprší hned zrána...

Fukčárinka řekl(a)...

Dobré ráno,drbny nepatří do volebních komisí,sice se dělí na pavlačové a pak ty "inteligentní",které drbou inteligentne🥰. Může jít samozřejmě o výměnu informací,ale taktně, jedná-li se o důležitou informaci,pak má většina volebních místností jednu drbaci což je odpočinková a jídelní. Svačí,obědvat se tam a večeří,zde se mohou sdělovat ty jo drby👍
To,že si členové komise mohou číst, plést,luštit křížovky,učit se a při příchodu voličů vše odloží,nahodí úsměv a věnují svou pozornost voliči je nasnadě. Do covidoveho období jsem byla ve volební komisi nesčetněkrát a zažila mnohé,to by bylo poctenicko 🥰
Pro Pavlínku,ty slabší kousky s dlouhým vedením je pohroma komisí. My jednou museli jednu takovou nechat na chodbě jako informátora pro volební opozdilce. Větu volby jsou ukončené by dovedla zvládnout,paradoxem byl uzamčeny vchod do budovy,nebylo potřeba informátora 😱🥰

diviznacka řekl(a)...

""Slabší kousky" - hihihi ;-)))

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Dobrý den.

Už jsem zde kdysi uvedl příhodu z volební komise. V Blučině byla vesnice v r. 1990 rozhádaná. Příznivci federálního poslance verzus OF. Dělali si na potvoru čím dál tím víc. Tehdy kandidovala i čes. soc. strana a tak jsem dostal úkol, budeš dělat člena tamní vol. komise, snaž se zabránit nějakým blbostem. To se dobře řekne, ale hůř udělá.
První den voleb v pořádku (nějaké rozstrky venku se věci nedotkly). Druhý den byl nějaký povyk o "přenocování" volební urny, ale i to se vysvětlilo. Nakonec došlo na sčítání hlasů. Jeden forista najednou odešel, protože prý doma řve hladné prase a vrátil se, až bylo sečteno. Naopak federálníci = komunisti vznesli protest a trvali na jeho zápisu. Fóristi kontrovali, že komunisti roznášeli večer, den před volbami ještě volební letáky což je nezákonné a žádají zapsat protest. Předsedkyně komise kapitulovala, prý ať rozhodnu jak rozhodnu, půl vesnice bude proti. Nastala moje chvíle, původní nadávky cože u nich dělá cizák, byly odloženy s požadavkem abych zaujal stanovisko.
Jó milánci, to je zapeklitá věc. Blučina je v abecedě hned na počátku a okresní volební komise neopomene roztroubit, jak se volilo v Blučině, kde má hladné prase přednost před ukončením voleb. Okres Brno-venkov se 140 obcemi se bude v okresních novinách dobře bavit. Pokud Vám o to jde, navrhuji vše zapsat a předat okresní komisi.
Pokud jste dospělí a rozumní lidé zapíšete jen zjištěná čísla a vytrysklý blučinský folklór si necháte doma. Nakonec donesli demižon vína a chtěli mne s díky za radu ožrat. Vícekrát jsme kandidovali, ale do Blučiny mne už nevyslali.

diviznacka řekl(a)...

Jak to tak čtu je škoda, že jste nekandidoval na Hrad. Možná byste se i dobře uplatnil v poslanecké sněmovně nebo v kdejaké politické straně nebo hnutí. Máte diplomatickou dovednost a zkušenosti. Jen ten věk by vám kdekdo vyčítal, abyste nemohl kandidovat nikam :-)))

matka.Dea4 řekl(a)...

* ad.
Anonymní Anonymní řekl(a)...
Děkujeme vládě, že mladí budou moci bydlet v maringotkách z vrakovišť! Není nad pokrok!

14.01.23 21:53

Jak řekl premiér tuším - lidé se nemají stydět jít si pro podporu na bydlení, ....
On prý byl také chudý, když bral před převratem 1700,- Kč
Ten člověk vůbec nechápe, že tehdy lidé žili z daleko menší mzdy a nyní většina lidí nechce dávky, ale vydělat si na to, co potřebuje. Totéž důchodci - dá mi hrdost jít prosit o žebračenku až mi inflace zničí to, co jsem spořila na přilepšení k důchodu?
A chápe vláda vůbec, že ne všechny profese si dostatečně vydělají?
No, hlavně že zvolení zastupitelé na všech úrovních si přidají (nejen na odměnách) měsíčně více, než činí některé platy, či důchody třeba i za rok.
**************************************************************

* a dále co se týká důchodce pana P.Pavla, který urazil paní Nerudovou a ona ho přesto podpořila, atd. atd.
- pánové, vzpomeňte si, jak jste, co by záklaďáci, milovali furťáky, gumy a další nadřízené, když jste byli bažanty. S ohledem na to nechápu, že riskujete, že Vám odvedou, třeba i do války, syny, vnuky, když NATO ústy vysloužilého generála zavelí.

matka

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Je fakt, že dost lidí-mladíků vojnu prodělali normálně, celkem bez problémů. Podle toho, kam se dostali. Z našich synů jen nejstarší byl v Prostějově a protože uměl psát na stroji (samouk) dostal se po základním výcviku do kanceláře a většinou psal adresy, nějaké zápisy, samozřejmě službu také měl, ale zvládl to. Prostředníček studoval VŠ a protože měl víc dioptrií než bylo povoleno, dostal modrý průkaz. Třetího nejen díky studiu na VŠ a následnému studiu dalšímu vojna minula- změnil se režim. Bratr si vojnu zpestřil účinkováním v hudební skupině- zpíval a tak se prý špatně neměl. Manžel zase byl radista a opravoval příležitostně rádia. Když někdo něco uměl navíc, vyplatilo se a nemusel být straník.

matka.Dea4 řekl(a)...

Manžel byl jako politicky nežádoucí do kotelny, byl bez zbraně, měl se dobře, mimo šikanu,...
syn byl tuším jen půl roku na vojně. Oba vojnu rád neměli. Byly to ztracená doba být na vojny, nic nového jim vojna moc nedala.

diviznacka řekl(a)...

Dobré odpoledne, po vycházce se cítím jako zmrzlý roztrhaný hadr. A to jsme fofrovaly jen asi 200 metrů. Ráno bylo hezky a docela teplo a slunečno, ale po poledni se rozfoukal severák, který byl ještě ráno docela příjemný. Teď jsem pověsila prádlo: peru od 10 hodin (nezapnula jsem omylem pračku) a až teď doprala. Jenže jak se tak dívám do dvora, budu asi běhat zapínat kolíčky nebo chodit pro utržené ručníky k sousedům. Pěkně mě to profouklo! Ale na vycházce jsem byla, to se počítá, když jsem si ji dala jako předsevzetí. Zde asi nezaprší, ale tuším, že ručníky budu dosušovat doma :-( Měla jsem jich už hodně, protože jsem měla hodně povlečení, jak jsem spávala na posteli s ortézou ;-)))

Anonymní řekl(a)...

nar.soc.

Jak jsem vstoupil do KSČ (1959). Už jsem zmínil, že jsem počátkem zmíněného roku nacvičoval, jako externí učitel tělocviku s učnicemi spartakiádní skladbu Svazarmu. Na práci v JZD jsem hodil bobek, externí mzda učitele byla sice malá, ale pracovní smlouva mne chránila. Když mne zavolali na MNV k vyprání hlavy, že jsem nezaměstnaný příživník (odešel jsem ze stavby a všichni co tam zůstali byli bez výplaty, protože "polír s výkazy hodin" zmizel). Strana se do toho vložila, aby kulackého všiváka přivedla k pořádku. Jenže ouha, pracovní smlouva záměr zmařila. Jeden stranický expert si umínil udělat z "pytláka hajného". Najednou jsem nebyl kulacký mizera, ale angažovaný mladík, kterému nabídl kandidaturu do KSČ. Radil jsem se s otcem (toho z KSČ vyprali v r. 1950, když nechtěl do JZD) a strýcem baťovákem, který se po vstupu do KSČ stal mistrem ve Svitu. Oba mluvili stejně, sám vidíš co je to za sebranku, pokud do KSČ neproniknou rozumní lidé, tak se nic k lepšímu nezmění. Ty máš 18 let pryč, můžeš být členem a také jako mladý můžeš mít dotazy a námitky. Podepsal jsem tedy přihlášku a stal se kandidátem. Na stranických schůzích jsem otravoval dotazy v diskuzích, blbci mne okřikovali, ale ti co byli "u komunistů" mi drželi palce. Takto obroušen jsem přišel na vojnu. První rok si mne nikdo nevšiml, ale po přeřazení, jako řidič u VKR jsem byl hned prověřován, vynadali mi, proč jsem nebyl první rok aktivním členem. Hned mne přijali za řádného člena a dali mi podepsat výstrahu o mlčenlivosti pod trestem.
No byla to sranda. Členové tamní organizace byli samí lampasáci a my řidiči záklaďáci jsme se na schůzi vyjímali!!! Zejména když stranicky prali některému lampasákovi hlavu a zapomněli nás záklaďáky ze schůze vyhodit.
Nadporučík Rod byl vyhlášený kurevník. Měl na starosti několik vnějších (mimopražských stavebních pracovišť po PTP) malých posádek. Jednou se probíralo jeho extempore. Na služební cestě přespal u jednoho lampasáka, který si potřeboval vylepšit od něj posudek na přeložení jinam. Lampasák šel ráno do kasáren a Rod prý hupsnul k jeho manželce "na poradu". Jenže lampu něco varovalo a náhle se vrátil. Rod v trenclích vypadl na balkon, odtud se spustil ke kolně, kde nasbíral polínka, počkal až lampa zase vypadne a nesl dřevo v náruči jakoby na topení ve sporáku. Zastavila ho další ženská s dotazem kam s tím dřevem. Prý do sporáku, na uvaření kafe. To máte 2roky zpoždění, dnes máme sporáky na PB lahve. Baba hned věděla, která bije a práskla Roda (měli ho všichni rádi, jako osinu v prdeli). Byla to vyloženě legrace, když na schůzi KSČ četli udavačský dopis a vysvětlování Roda včetně výslechových otázek. Nakonec se hlasovalo o doporučení veliteli, aby byl Rod přiměřeně potrestán, uvědoměle jsme všichni zvedli ruku. Kdoví jestli si vůbec zašukal, ale dost za to zaplatil (zaražený služební postup na 2roky a to už tehdy byly hotové peníze.

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Dnes jsem nějak nestíhala sedět v kavárně. Byla jsem u holičky a na pedikuře.
Přeji všem dobrou noc.

Alka řekl(a)...

Pavlínce 15. 01., 19, 47 hod.
Jak já Vám rozumím. Přestala jsem chodit do volební komise při covidu (stejně jako Fukčárinka), byť já to vzala jako příhodnou výmluvu. Při posledních volbách předtím, jsme totiž dostali novou zapisovatelku, bohužel rovněž novou na MÚ. A byla to kráva - nejenže to neuměla, ale i tak byla chytrá, jak malovaný sáně v létě.
Nejenže si nevěděla rady s voličskými průkazy, ona si nevěděla rady ani s přenosnou urnou, zato trvala na tom, že to bude podle ní...
Takže už 1. den voleb odpoledne (po prvním voliči s volič. průkazem) jsem jí řekla, ať se jde někam zašít a pustí si znova to školení na počitadle, které nám všem pustila před otevřením volebních místostí, že mj. ta je i to, co dělat při voličských průkazech... Čímž jsem si rozšířila počet členů svého "fanklubu", ale děvenka aspoň věděla a neztrapňovala se...PO skončení voleb jsme počítali neuvěřitelně dlouho: nestačilo počitadlo, nejprve do pomocných formulářů na nečisto, pak do těchto formulářů na čisto a pak teprve do PC. Pro ty z vás, kteří netuší, tak program v PC je nastaven tak, že když tam zadáte něco špatně, tak vás dál nepustí.
A inu ano, nejdřív zkontrolujete případný překlep a pak holt znovu přepočítáváte... (Takže nechápu jak v TV mohli říci a tedy vědět, že některá OVK měla více odevzdaných hlasů než vydaných obálek. V takovém případě vás totiž počitadlo nepustí na další stránku...a nemůžete uzavřít protokol, s nímž pak razíte na MÚ a tedy na odeslání do ČSÚ.)

Nicméně mně už někdy před těmi 4 lety stačilo a řekla jsem, že v OVK již nikdy více dřepět nebudu, i kdyby přidali. Fakt je, že další rok přidali (všimli jste si, že už dobře 10 let volíme rok co rok?), ale zapisovatelka byla stejná...tož jsem se vymluvila na covid.
Načež jsem jasně řekla, že jsem stará a nemám nervy na paka chytrá jak malovaný sáně...

Takže Pavlínko, soucítím s Vámi zcela a naprosto. A držte se při 2. kole voleb prézy. Hele prostě si řekněte, že by se pátek a sobota daly prožít i hůře, jen Vás zrovna nenapadá jak. :-)

Ruža z Moravy řekl(a)...

Zdravím vespolek. Nevím, čím to bylo, ale když byl asi dvakrát manžel ve volební komisi, neměli problémy. Asi staří harcovníci a spočítali to prý celkem rychle a dobře. Ono záleží také na obvodu-velikosti, počtu odvolených a pod. Co já si pamatuji, tak kdykoliv jsme byli volit alespoň tři či čtyři lidé tam byli vždycky - dokud žili a byli schopni...

Anonymní řekl(a)...


Lydie
Přeji krásný den.
Tady je sice chladno, ale krásně svítí sluníčko.

«Nejstarší ‹Starší   1 – 200 z 419   Novější› Nejnovější»

aktuální